Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Kiedy kobieta po porodzie interesuje się tylko dzieckiem
Fotolia
Mama

Świecie, pozwól matkom nacieszyć się macierzyństwem!

Urodziłaś i uważasz, że twoje dziecko jest bardziej interesujące od reszty świata? To naturalne, nie walcz z tym! Reszto świata: daj spokój matkom...

Całkiem niedawno świat obiegła informacja, że budowa mózgu kobiety zmienia się w trakcie ciąży, a zmiany te są zauważalne przez przynajmniej dwa lata od porodu. Według naukowców jest to sposób na zapewnienie potomstwu właściwej opieki: kobieta jest dzięki temu bardziej empatyczna i uwrażliwiona na potrzeby dziecka, które staje się priorytetem w jej życiu. To wiele wyjaśnia, prawda? 

Jeśli w pierwszych miesiącach po porodzie nie masz ochoty zajmować się swoją karierą, zdobywaniem nowych umiejętności czy nawet rozmową o aktualnej sytuacji politycznej w kraju, masz do tego prawo. Ten czas w życiu jest przeznaczony innym celom. I dobrze. "Moje dziecko jest ciekawsze od was!" – nie bój się powiedzieć tego na głos (dobrze, powiedz to w myślach, bo musisz utrzymywać kontakty z resztą świata, a ta łatwo się obraża!).

Pozwólcie mamom cieszyć się dziećmi

 Nie warto niczego przyspieszać, nie należy obruszać się, że "z nią to już tylko o dziecku można pogadać, nic innego jej nie interesuje". Drodzy mężowie, drogie bezdzietne koleżanki, to apel do was – o zrozumienie!  To minie, wasze żony i przyjaciółki powrócą do was, ale dajcie im czas. Pozwólcie im nacieszyć się swoim macierzyństwem, nową i najbardziej fascynującą z ról. Pozwólcie im poznawać się z dzieckiem, nawiązywać więź, dajcie im czas na dojście do siebie po ciąży i porodzie, pozwólcie im wypocząć i odnaleźć  się na nowo w świecie, który uległ nieodwracalnej zmianie. 

Te pierwsze lata po porodzie to czas budowania więzi. To, co zaoferujemy naszym dzieciom w tym czasie, będzie darem, z którego będą czerpać przez całe życie. John Bowlby, który już w latach 50. ubiegłego wieku zajął się badaniami nad przywiązaniem i więzią, uznał, że kluczowe dla stworzenia więzi między rodzicem a dzieckiem są pierwsze 3 lata życia. To w tym okresie, bazując na swojej intuicji, genach, wiedzy i miłości, matka towarzyszy dziecku, reagując na jego potrzeby i nawiązując z nim silną i bliską relację, która w przyszłości pozwoli mu budować więzi z innymi ludźmi.

"Bo ona już nie chce wychodzić"

Całkiem niedawno pewien mężczyzna, który rok temu został ojcem, poskarżył mi się, że jego żony nie interesuje już nic poza dzieckiem.  Ona nie chce nawet spotykać się z ich wspólnymi znajomymi. Wszędzie musi chodzić sam. Wieczorami ona nie ma ochoty oglądać wiadomości w telewizji i dyskutować, tak jak robili to wcześniej.  Miałam dwa wyjścia.  Mogłam pokiwać głową ze zrozumieniem dla niego, bo sama lubię spotkania towarzyskie i jestem zdania, że to ważne, żeby mieć własne sprawy i zainteresowania poza dziećmi, wierzę też, że trzeba wyjątkowo bardzo dbać o związek w tym okresie, żeby nie oddalić się od siebie i żeby nie dopadł nas tzw. kryzys pierwszego dziecka.

Ale mogłam też pokiwać głową ze zrozumieniem dla niej, bo pamiętam, jak to było zostać matką po raz pierwszy i jak mało interesujący wydawał mi się wtedy świat poza moim dzieckiem i interakcjami między mną a tym absolutnie idealnym i nieskończenie pięknym niemowlęciem. Mogłam mu powiedzieć o wynikach badań dotyczących kobiecego mózgu (nie zrobiłam tego, bo wtedy jeszcze ich nie znałam). Wybrałam trzecie, asekuracyjne wyjście: wymamrotałam coś w rodzaju: "no tak, tak, to musi być trudne, ale na pewno za jakiś czas to się zmieni, miałam podobnie".

Nie bądźcie egoistami!

Ona nie chce już rozmawiać o szminkach? Przykro mi, ale szminki są naprawdę nieważne i nieinteresujące w obliczu tego, co właśnie dzieje się w jej życiu. Nie chce zarywać nocy i oglądać z tobą seriali? Nie interesują jej sukcesy zawodowe waszego kumpla? Cóż, nie chcę sprawiać ci dodatkowego bólu, ale żadna z tych rzeczy nie jest ciekawsza od cudu, jakim jest to maleńkie dziecko i to jak bardzo ono się zmienia z każdym dniem, jak niezwykła jest droga człowieka do samodzielności, jak pełne miłości jest jego spojrzenie, kiedy mama karmi je piersią i oboje doświadczają bliskości, której nic innego nie może dorównać. 

Rozumiem, że chcielibyście ją taką jak dawniej, może nawet za nią tęsknicie, ale przestańcie narzekać. Zamiast tego dajcie jej czas, pozwólcie nacieszyć się dzieckiem, bo czym jest tych kilka miesięcy, czy nawet lat, w obliczu kilkudziesięciu lat życia? Może spróbujcie cieszyć się jej szczęściem? Spróbujcie pomyśleć o niej, a nie o swojej stracie. A ty, mamo, już się nie martw. Ufaj swojej intuicji. 

Zobacz też:

1 zasada rodzicielstwa bliskości: bądź blisko dziecka – wyjaśnia Agnieszka Stein

rozwód rodziców
Fotolia
Wychowanie
Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?
Bolesna decyzja została już podjęta, ale jeszcze nie wszyscy o niej wiedzą. Jak powiedzieć dziecku o tym, że rodzice się rozwodzą?

Choć pewnie niejednokrotnie było świadkiem kłótni, wasze dziecko do tej pory nie zdawało sobie sprawy, że jego rodzina już wkrótce się rozpadnie. Powiadomienie malucha o rozwodzie to jedna z najtrudniejszych rzeczy, jakie czekają rozstających się małżonków. Spokojnie powiedzcie dziecku o rozwodzie  Postarajcie się, aby o rozwodzie dziecko dowiedziało się od obojga rodziców jednocześnie, najlepiej podczas spokojnej, długiej rozmowy. Jeśli będzie widziało, że mama i tata zgadzają się ze sobą, mówiąc o rozstaniu, łatwiej zaakceptuje rozwód rodziców. Jeśli nie jesteście pewni, czy się chcecie rozstać, powstrzymajcie się od rozmowy. Ale pamiętajcie, że maluch nie powinien dowiedzieć się o waszym rozstaniu od babci czy kuzyna – zanim powiecie dziecku, nie rozgłaszajcie nowiny wszystkim swoim znajomym. Zapewnijcie dziecko o swojej miłości do niego Wcześniej ustalcie we dwoje, co powiecie i w jaki sposób. Podczas tej szczególnej rozmowy, nawet jeśli drzemie w was wiele negatywnych emocji, unikajcie kłótni i roztrząsań, kto z was zawinił bardziej. Nie wdawajcie się w przyczyny rozstania – dziecko nie powinno obwiniać jednego z was za rozwód, bo utrudni mu relacje z tym rodzicem. Zapewnijcie szczególnie stanowczo, że rozwód to sprawa wyłącznie waszych wzajemnych relacji, i że w żaden sposób nie zakłóci to waszej miłości do dziecka. Wyjaśnijcie: „Nie zgadzamy się ze sobą, dlatego postanowiliśmy się rozejść. Ale nadal oboje kochamy ciebie i nigdy nie przestaniemy być twoimi rodzicami”. Jeśli dziecko jest jeszcze bardzo małe, wiele rodziców ułatwia sobie zadanie i mówi, że np. tata wyjeżdża. To błąd – dziecko może utracić poczucie bezpieczeństwa i reagować paniką za każdym razem, gdy straci mamę czy tatę z oczu. Zobacz też: Kłótnie w małżeństwie są... potrzebne. Zobacz, jak się kłócić mądrze Nie ukrywajcie...

Smutny chłopiec, dziecko
Fotolia
Związki i seks
Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?
Bolesna decyzja została już podjęta, ale jeszcze nie wszyscy o niej wiedzą. W jaki sposób powiedzieć dzieciom o tym, że rodzice się rozwodzą?

Choć pewnie niejednokrotnie było świadkiem kłótni, Wasze dziecko do tej pory nie zdawało sobie sprawy, że jego rodzina już wkrótce się rozpadnie . Powiadomienie szkraba o rozwodzie to jedna z najtrudniejszych rzeczy, jakie czekają rozstających się małżonków. Zapewnijcie o miłości do dziecka Postarajcie się, aby o rozwodzie Wasze dzieci dowiedziały się od obojga rodziców jednocześnie, najlepiej podczas spokojnej, długiej rozmowy. Jeśli maluszek będzie widział, że mama i tata zgadzają się ze sobą, mówiąc o rozstaniu, łatwiej zaakceptuje rozwód rodziców. Jeśli nie jesteście pewni, czy się chcecie rozstać, powstrzymajcie się z rozmową. Ale pamiętajcie, że maluch nie powinien dowiedzieć się o Waszym rozwodzie od babci, czy kuzyna – zanim powiecie dziecku , nie rozgłaszajcie nowiny wszystkim swoim znajomym. Wcześniej ustalcie we dwoje, co powiecie i w jaki sposób. Podczas tej szczególnej rozmowy, nawet jeśli drzemie w Was wiele negatywnych emocji, unikajcie kłótni i roztrząsań, kto z Was zawinił bardziej. Nie wdawajcie się w przyczyny Waszego rozstania – dziecko nie powinno obwiniać jednego z Was za rozwód , bo utrudni mu relacje z tym rodzicem. Zapewnijcie szczególnie stanowczo, że rozwód to sprawa wyłącznie Waszych wzajemnych relacji, i że w żaden sposób nie zakłóci to Waszej miłości do dziecka . Wyjaśnijcie: "Nie zgadzamy się ze sobą, dlatego postanowiliśmy się rozejść. Ale nadal oboje kochamy ciebie i nigdy nie przestaniemy być twoimi rodzicami". Jeśli dziecko jest jeszcze bardzo małe, wiele rodziców ułatwia sobie zadanie i mówi, że np. tata wyjeżdża. To błąd – maluszek może utracić poczucie bezpieczeństwa i reagować paniką za każdym razem, gdy straci mamę z oczu. Nie ukrywajcie uczuć Podczas rozmowy o rozwodzie nie starajcie się na siłę wyglądać na zadowolonych i szczęśliwych. Dziecko , choć może...

jak wyglądają poranki z dziećmi
Fotolia
Mama
Jest 4.30 i prawie zabiło mnie dziecko, czyli poranek rodzica
Musicie wiedzieć, że poranek rodzica jest nie wtedy, kiedy nam się wydaje, że jest, tylko wtedy, kiedy zarządzi go dziecko. Nie znasz godziny. Zachowaj czujność. Przetrwaj.

Fajnie byłoby mieć 3-letnie dziecko, które słodko śpi o 7.00! Bardzo podoba mi się ten poziom absurdu, bo wiadomo, że 3-letnie dzieci nie sypiają słodko o 7.00, starsze o tej porze śpią tylko, kiedy trzeba iść do przedszkola lub szkoły, a młodsze nie sypiają właściwie wcale. Aż się prosi o tekst: "Dramat młodej matki: od X lat próbuje zasnąć, a mała tak uparcie nie" . Zamiast tego pozwólcie, że opowiem wam o tym, jak wyglądają poranki matki dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zdjęcie dla zmyły, żeby się lepiej klikało. Poranek mamy: preludium Nocną ciszę rozdziera mój krzyk. Przez moment myślałam, że to już koniec. "Mieli rację" – myślę. – "Możesz przestraszyć się tak bardzo, że stanie ci serce". Ale nie, jednak nie tym razem. Będę żyć! To dobrze, przecież mam dzieci... Jedno z nich, jak być może odgadliście, jest nawet sprawcą tego dramatycznego przebudzenia.  Rzucam wam wyzwanie: spróbujcie się nie przestraszyć, powstrzymajcie przed wrzaskiem, kiedy z głębokiego snu budzi was poczucie, że coś jest nie tak, że ktoś tu jeszcze jest, ktoś przygląda ci się w milczeniu, z bliskiej odległości, czujesz jego oddech na twarzy i wiesz, że nie jest to twój mąż , bo przez warstwy snu dociera do ciebie jego chrapanie. Czyjaś obecność zakłóca naturalny porządek rzeczy. Wciąż śpiąc, otwierasz jedno oko, a tam ponura ciemna postać z włosami do pasa, zasłaniającymi twarz niczym z plakatu japońskiego horroru, szepcze: "maaamooo...". Córeńka. Pić jej się chce. Jest 4.30 . Za dwie godziny zadzwoni budzik i rozpoczniemy nasz rytualny taniec, ten, którego kroki znają wszyscy pracujący rodzice dzieci uczęszczających do placówek opiekuńczo-edukacyjnych i od którego zależy jeśli nie przetrwanie, to przynajmniej utrzymanie pracy i dachu nad głową dla rodziny. Czyli jednak przetrwanie....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta