Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
perswazja, rozmowa
Fotolia
Mama

Sztuka perswazji, czyli 7 sposobów, by kogoś przekonać do swoich racji

Bywa, że twoje prośby spotykają się z odmową. Mimo wszystko nie załamuj rąk. Sztuka przekonywania innych jest łatwiejsza niż myślisz. Oto siedem dowodów.

Oto siedem sprawdzonych sposobów skutecznego postępowania. Doradzają je psycholodzy społeczni – specjaliści od technik wywierania wpływu na ludzi. Dzięki prostym regułom o wiele łatwiej osiągniesz zamierzony cel, np. podczas trudnej rozmowy z mężem czy przełożonym. I to w sposób całkowicie bezkonfliktowy.

1. Grzeczność za grzeczność

Chcesz wyskoczyć do kina i zamierzasz poprosić sąsiadkę, by w tym czasie zajęła się twoim dzieckiem. Jednak nie jesteś pewna, czy nie zostaniesz odprawiona z kwitkiem.

Aby zmniejszyć ryzyko odmowy, przed wyłuszczeniem prośby wykonaj w kierunku sąsiadki jakiś serdeczny gest, np. poczęstuj ją własnoręcznie upieczonym ciastem. Zwiększysz swoje szanse na załatwienie sprawy, bo ludzie odczuwają potrzebę odwdzięczania się za otrzymane dobro. Przypomnij sobie – gdy zjesz kawałek serka podczas promocji w supermarkecie, to później zwykle rewanżujesz się, kupując całe opakowanie. Wykorzystaj zatem tę psychologiczną prawidłowość. Twoje relacje z sąsiadką tylko na tym zyskają, a ty dopniesz swego – niemal na sto procent.

2. Im trudniej, tym lepiej

Dopiero co się poznaliście. On bardzo ci się podoba i właśnie zaproponował ci pierwszą randkę. Wahasz się: spotkać się z nim już jutro czy lepiej trochę poczekać?

Pośpiech raczej nie jest wskazany, może pomniejszyć twoją atrakcyjność w oczach wybranka. Ludzie rzadko bowiem pragną tego, co mają na wyciągnięcie ręki. Lepiej więc użyj fortelu – okaż zainteresowanie randką, ale odwlecz spotkanie o dwa lub trzy dni. Wtedy wydasz się dużo bardziej łakomym kąskiem, ponieważ to, co trudno dostępne, jest bardziej pożądane. Działanie tej reguły znasz na pewno z własnego doświadczenia. Czy nie bywa czasem tak, że dałabyś się pokroić np. za ostatnią torebkę, którą właśnie kupił ktoś przed tobą? Zagraj zatem na zwłokę. Zobaczysz, on straci dla ciebie głowę.

3. Moc komplementu

Jesteś na obiedzie u teściowej. Posiłek naprawdę ci smakuje, jednak nie chwalisz potraw. Obawiasz się, że zostanie to poczytane za tanie pochlebstwo.

Bez obaw, powiedzenie miłego komplementu jeszcze nikomu nie zaszkodziło! Przeciwnie, to jedna z najskuteczniejszych technik zjednywania sobie innych. Pomyśl sama – któż nie lubi ludzi, którzy nas chwalą? Sympatyczne słowa sprawiają, że chętnie odwzajemniamy serdeczność. Aby jeszcze bardziej zyskać w oczach matki partnera, podpytaj ukochanego przed wizytą, jak jego mama się nosi. Ubiera się skromnie? I ty załóż coś nierzucającego się w oczy. Dostosowanie się strojem do osoby, na której przychylności nam zależy, pomaga osiągnąć cel. To dlatego politycy podczas przemówienia w stoczni zakładają kaski.

4. Siła autorytetu

Koleżanka z pracy kupiła sobie narzutę na tapczan. Tak ładną, że już druga osoba z zespołu chce mieć podobną. Tobie też się marzy, wątpisz jednak, by twój mąż zgodził się na ekstrawydatek. Zastanawiasz się: jak przekonać go do sprawunku?

Najlepiej powiedz prosto z mostu: „Są do kupienia piękne narzuty. Wszyscy się nimi zachwycają. Idą jak świeże bułeczki!” Jest szansa, że partner chwyci haczyk, ponieważ mamy tendencję do naśladowania zachowań innych. Przyznaj, czy nie dlatego właśnie pozazdrościłaś koleżance nowego nabytku, że spodobał się on też kilku innym osobom? Mało tego! Gdybyś dowiedziała się, że identyczną narzutę kupił sobie ktoś sławny, to pewnie jeszcze bardziej byś jej pożądała. Lubimy bowiem wzorować się na ludziach popularnych, to podnosi naszą samoocenę. Nie bez powodu handlowcy do reklamowania swoich produktów angażują znane gwiazdy, np. aktorów czy piosenkarzy.


ZOBACZ TEŻ: Prawdy i mity na temat inteligencji emocjonalnej


Agnieszka Hyży o swojej patchworkowej rodzinie: „Martusia już się przyzwyczaiła” [WIDEO]

Wygląd i samopoczucie
Matki i ojcowie – tacy sami jako rodzice czy różni?
Czy kobiety i mężczyźni inaczej podchodzą do rodzicielstwa? Od czego zależy to, jakim będziesz ojcem? Odpowiada psycholog.

Niedawno zostałam szczęśliwą mamą maleńkiej Tosi. Mój mąż początkowo nie chciał mieć dziecka, ale potem oswoił się i razem ze mną przeżywał czas ciąży. Mam jednak wrażenie, że nadal trudno mu się zaangażować i być tatą na 100%. Czy kobiety i mężczyźni aż tak bardzo inaczej do tego podchodzą? Beata z Torunia To, jakim ojcem będzie Pani mąż, a Pani matką, w dużym stopniu zależy od wcześniejszych doświadczeń: jak byliście Państwo wychowani, jaki mieliście kontakt z własnymi rodzicami. Ma na to wpływ także jakość Państwa związku. Wspólne ponoszenie odpowiedzialności, wzajemnie wspieranie się, rozmawianie o przeżyciach. Taka postawa bardzo pomaga być rodzicem. Mężczyznę wzmacnia jako ojca – troskliwego, wspierającego, rozumiejącego. Kobiecie zaś daje oparcie i pomaga poczuć się pewniej w początkowym okresie macierzyństwa. Ważne jest też, jak młodzi ludzie radzą sobie z presją ze strony otoczenia i wzorcami narzuconymi przez kulturę. Każde z Państwa inaczej myślało o nowej roli. Kobieta częściej wyobraża sobie, jak będziecie się zajmować maleństwem i troszczyć o nie. Mężczyzna – co wartościowego może mu przekazać, czy udźwignie nową odpowiedzialność, jak utrzyma rodzinę. Z pewnością uda się Państwu stworzyć zgrany rodzicielski duet, którego dziecko potrzebuje. Zaangażowanie obojga rodziców pozwala na bardziej wszechstronne poznawanie otoczenia i dostarcza bardziej zróżnicowanej stymulacji. Warto też dzielić się opieką. Psycholodzy, analizując zachowanie matek i ojców wobec małego dziecka, zwrócili uwagę na liczne podobieństwa. Widok niemowlęcia powoduje u mężczyzn, tak samo jak u kobiet, przypływ silnych, pozytywnych emocji. Tatusiowie dotykają swego dziecka podobnie jak mamy: od dotyku opuszkami palców do całej dłoni, od kończyn do głowy i twarzy. Słysząc płacz malucha, też reagują silnym pobudzeniem (podwyższone...

Wychowanie
Delikatny twardziel
Chciałbyś, by Twój syn był twardy i odporny, czy łagodny i wrażliwy? A może da się połączyć te cechy?

Chciałbyś, by Twój syn wyrósł na szczęśliwego człowieka. To jasne! Powinien być zatem twardy i odporny czy łagodny i wrażliwy? A może da się połączyć te cechy? Czego warto uczyć dziecko? Pewnie się do tego niechętnie przyznasz, ale możliwe, że – tak jak wielu z nas – boisz się trochę dzisiejszego świata, z jego terroryzmem, szybkością, blichtrem i wyścigiem szczurów. Wielu z nas myśli też, że jedyną receptą, żeby uchronić pociechy od tego wszechobecnego „zła”, jest wychowanie ich na twardzieli dążących do sukcesu za wszelką cenę. „Najlepszą obroną jest atak”, „Jeśli będzie zbyt miękki, będzie cierpieć” – mówimy czasem. I nawet nie czujemy, jak kusi nas, żeby zapomnieć o moralności, dobru, empatii i innych słowach, które kojarzą się (błędnie!) ze słabością. Tymczasem wychowanie naprawdę silnego człowieka, któremu kręgosłupa nie da się złamać i który ma największe szanse na bycie szczęśliwym, jest bez nich niemożliwe. Jesteś wzorem Zastanawiając się nad wychowaniem dziecka – a do tego chcę Cię teraz namówić – nie myśl przez chwilę o nim, tylko o sobie. Dlaczego? Bo Twój maluszek postrzega wszystko poprzez Ciebie, czy tego chcesz, czy nie. Jeśli więc sam będziesz kłamał, nauczysz tego syna. Pogawędka z sąsiadką, a potem komentarz: „Co za głupia kwoka”, są niedopuszczalne. Podobnie jak krytyka przeklinania, gdy samemu klnie się jak szewc, czy śmiecenia, gdy wyrzucasz niedopałki albo zużyte chusteczki higieniczne itd. Chcesz mieć dziecko przestrzegające zasad (o nich potem), przestrzegaj ich sam. Nie narzekaj Nawet jeśli jesteś zmęczony po pracy, miałeś tego dnia kilka trudnych spotkań albo kolega z biurka obok wpakował Cię w niezłą kabałę, postaraj się nie dzielić swoimi frustracjami z dzieckiem. Znajdź dorosłego słuchacza. Maluch, gdy zobaczy, że...

Prawo i finanse
Oszczędzamy dla dziecka: każdy może inwestować!
W zasadzie w każdym momencie możecie zacząć odkładać pieniądze dla potomka. Warto o tym pomyśleć już w ciąży. Jak najlepiej inwestować pieniądze dla dziecka?

Kiedy słyszysz o spadkach na giełdzie, trudno ci myśleć o inwestowaniu. Ale może warto to zrobić właśnie teraz, gdy ceny akcji są niskie? I zdecydować się na dobrą inwestycję z myślą o sporej sumie na koncie za kilkanaście lat. Specjaliści są przekonani, że oszczędzanie i inwestowanie ma dzisiaj sens. Opłaca się, pod warunkiem że zdecydujesz się lokować i inwestować pieniądze przez dłuższy czas. W perspektywie roku zyski mogą nie być duże (mają wpływ na to znaczne wahania kursów akcji). Ale, jak twierdzą analitycy, po kilkunastu latach są pewne. I to spore. Inwestuj systematycznie Jeśli chcesz zebrać znaczącą sumkę za 20 lat, zacznij już dziś. To pierwszy warunek powodzenia. Drugi: musisz to robić systematycznie, najlepiej co miesiąc. Trzeci: pieniądze nie mogą leżeć w domu (tracą na wartości) albo na koncie w banku (oprocentowanie zwykle jest niższe niż inflacja). Najlepiej, jeśli cały czas są dobrze inwestowane. Z myślą o rodzicach oszczędzających na przyszłość dzieci fundusze inwestycyjne proponują tzw. plany systematycznego oszczędzania (PSO) . Łączą one zalety systematycznego odkładania pieniędzy w banku z inwestowaniem na giełdzie. Możesz wpłacać co miesiąc, podobnie jak na lokatę w banku, ale pieniądze nie leżą na koncie, lecz przez cały czas są inwestowane. A w co i w jaki sposób – o tym decydujesz ty. Mnóstwo plusów inwestowania Wystarczy co miesiąc dokonywać nawet niewielkich wpłat – takich, które nie obciążą nadmiernie domowego budżetu. To ty określasz wysokość miesięcznej wpłaty – wystarczy 50–60 zł. Jeśli w którymś miesiącu zapomnisz lub zabraknie ci potrzebnej sumy, możesz ją wpłacić później (zwykle jest określona tylko minimalna kwota, którą trzeba wpłacić w ciągu roku). Twoje pieniądze są inwestowane. Specjaliści zarządzający funduszami kupują za nie papiery wartościowe,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta