Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama i niemowlę
Fotolia
Mama

Tak cię kocham, mamo

Pewnie chciałabyś już usłyszeć czułe wyznanie z ust swojego maleństwa. Ale uwierz, choć ono nie umie jeszcze mówić, miłość do ciebie naprawdę wypełnia całe jego serce. Opowiada o niej dr Grażyna Katra, psycholog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Noworodek przychodzi na świat gotowy do nawiązania z tobą więzi. Zna twój głos, czuje zapach, a nawet, choć jego oczka nie pracują jeszcze za dobrze, najwyraźniej widzi mniej więcej na odległość 20 cm – to tyle, ile podczas karmienia piersią dzieli jego oczy od twojej twarzy. Przytulenie się do nagiego maminego brzucha tuż po narodzinach pozwala mu poczuć się bezpiecznie.

Badania naukowców udowodniły, że dziecko w początkowym okresie życia postrzega mamę jako nierozłączną część samego siebie. Jej brak w pierwszych miesiącach życia może sprawić, że maleństwo ma mniejszy apetyt, częściej choruje i wolniej się rozwija. Sprawdź, czego ono potrzebuje, aby jego miłość do ciebie mogła spokojnie się rozwijać.

Lubię się tulić

Tuż po porodzie maleństwo postrzega cię jako źródło przyjemnych doznań. Istniejesz jako zapach, głos, słodki smak, poczucie bezpieczeństwa. Twoja obecność działa na noworodka kojąco i stymuluje jego rozwój. To dlatego lekarze zalecają mamom wcześniaków, aby nosiły i przytulały swoje maluszki jak najwięcej, najlepiej metodą „skóra do skóry”. Ciepło ciała mamy i jej dotyk pomagają dziecku zadomowić się na świecie. „Skoro po tej stronie brzucha istnieją takie przyjemności, to może warto było jednak tu się pojawić” – mogłoby pomyśleć maleństwo. Matki z plemion pierwotnych na początku intuicyjnie nie rozstają się ze swoim dzieckiem ani na krok. Ty także noś i tul malca, kiedy tylko możesz. Właśnie wtedy czuje się on najlepiej.

Potrzebuję cię, gdy płaczę

To, w jaki sposób będziesz reagować na płacz dziecka, może mieć wielki wpływ na jego emocje w późniejszym życiu. Według brytyjskiego psychoanalityka Johna Bowlby’ego, badającego uczucia dzieci, u maluchów, którym rodzice nie poświęcali zbyt wiele uwagi, już do końca życia miłość idzie w parze ze strachem przed utratą ukochanej osoby. Mogą one wyrosnąć na lękliwych, wycofanych, a nawet agresywnych dorosłych. Tymczasem ci, którym rodzice ofiarowali w dzieciństwie dostatecznie dużo miłości, mają duże poczucie własnej wartości, czują się bezpiecznie, umieją kochać i ufać innym ludziom.

Ważna jest twoja akceptacja

Cokolwiek malec robi, to po to, aby zwrócić twoją uwagę. „Spójrz, jaki jestem fajny!” – czyż popisujący się swoimi sztuczkami maluch nie przypomina przeżywającego swoją pierwszą wakacyjną miłość szesnastolatka? Ale uwaga! Staraj się zrozumieć dziecko także wtedy, kiedy ma gorszy dzień. John Bowlby dowodzi, że brak zrozumienia we wczesnym dzieciństwie może w dorosłym życiu skutkować problemami ze zdrowiem psychicznym: nerwicami, depresją, zaburzeniami osobowości. Jak możesz okazywać akceptację? Rób to np. poprzez pieszczoty, zabawę, naśladowanie gaworzenia malca albo po prostu głośne zachwycanie się, jaki wspaniały jest twój maluszek.

Uwielbiam, gdy jesteś blisko

Ośmiomiesięczne dziecko zdaje już sobie sprawę z tego, że mama jest oddzielną istotą. I ta świadomość może być powodem kłopotów. Na przełomie siódmego i ósmego miesiąca pojawia się kryzys zaufania. Maluch, kiedy tylko znikniesz mu z oczu, wpada w prawdziwą rozpacz. Każde twoje zniknięcie dla niemowlęcia jest odejściem na zawsze. Pamiętasz rozstanie ze swoją pierwszą miłością? Dokładnie ten sam ból czuje ośmiomiesięczne dziecko za każdym razem, gdy znikasz za drzwiami. I choć nie znaczy to, że masz w tym okresie zamknąć się z nim w czterech ścianach, postaraj się jednak, aby wasze rozstania przebiegały łagodnie i spokojnie. Domowe rytuały: machanie rączką na „pa-pa”, tulenie i buziak pomogą malcowi zrozumieć, że nawet kiedy znikasz mu z oczu, to nie na zawsze, a wasza miłość trwa.

Uśmiechaj się do mnie

Znasz zasadę, że tylko szczęśliwa, spełniona mama może wychować szczęśliwe dziecko? Dziecięcy radar emocji potrafi wychwycić twoje zmęczenie, sfrustrowanie albo niechęć. W takich chwilach zakochany w tobie bobas czuje się odrzucony i zraniony. Ciepły ton twojego głosu, delikatny dotyk, chwila pieszczot pomogą mu odzyskać poczucie bezpieczeństwa i rozkwitnąć jego miłości jeszcze bardziej. Pierwszy rok życia dziecka to dopiero początek gorącego uczucia między wami. Przecież już za kilka lat twoja pociecha oznajmi – zupełnie serio – że się z tobą ożeni.

Rada dla taty

Mniej więcej w 10. miesiącu maluszek odkryje, że twoje towarzystwo jest dla niego bardzo atrakcyjne. Oczywiście stanie się tak tylko wtedy, jeśli już od narodzin będzie cię poznawał. Choć mama jeszcze przez kolejne lata będzie niepodzielnie królowała w jego sercu, to od tego momentu jej obecność powoli przestanie być dla dziecka konieczna w każdej sytuacji.


ZOBACZ TEŻ: Każda z nas ma powód, żeby nazwać się "złą matką". Jaki jest twój?
 

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

mama całuje dziecko
Adobe Stock/screen FB
Aktualności
Całujesz dziecko w czółko? W jego (i twoim) mózgu dzieją się cuda!
Całowanie dziecka w czółko jest przyjemne nie tylko dla ciebie, ale i dla niego. Które rejony mózgu są pobudzane? Naukowcy już to wiedzą dzięki rezonansowi magnetycznemu.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 17.0px; font: 14.0px 'Helvetica Neue'; color: #1b1e21; -webkit-text-stroke: #1b1e21} span.s1 {font-kerning: none} Za każdym razem, gdy całuję moje dzieci w główkę, czuję, że zalewa mnie fala ciepła. To uczucie znane z pewnością wszystkim mamom. Okazuje się, że gdy całujesz swoje maleństwo, zachodzi szereg reakcji chemicznych, dzięki którym uwalniają się hormony wpływające na to, co odczuwamy w tej konkretniej chwili, a w twoim mózgu uaktywniają się rejony odpowiadające za pozytywne uczucia. Hormony miłości i przywiązania Na fotografii opublikowanej przez fejsbukowy profil ChannelMum.com widzimy, które rejony mózgu mamy i dziecka uaktywniają się podczas pocałunku w czoło. Na zdjęciu widać neurobiolog prof. Rebeccę Saxe z Massachusetts Institute of Technology  (od lat zajmującą się naukowo badaniem działania mózgu) całującą swojego dwumiesięcznego syna Percy'ego. To ponoć pierwszy w historii obraz rezonansu magnetycznego, który ukazuje więź łączącą matkę i jej dziecko.  Jakie hormony uaktywniają się w takiej chwili? oksytocyna - często nazywana "hormonem miłości", ponieważ stymuluje uczucia czułości i przywiązania. dopamina – aktywuje w mózgu system nagrody, sprawia, że czujemy się dobrze wazopresyna – hormon, który odpowiada za więzi mamy i dziecka (ale nie tylko, bo wiąże też partnerów) serotonina - wpływa na dobry nastrój. Najsilniejsza więź na świecie Niezwykła więź, która łączy mamę z dzieckiem, to najmocniejszy związek, jaki zna ludzkość. Ta miłość to najważniejsza część świata maluszka. Daje mu poczucie bezpieczeństwa, a w przyszłości pomoże tworzyć ciepłe związki z innymi. Szalejące po porodzie w organizmie mamy hormony czynią ją szczególnie podatną na „zakochanie”. Wysoki poziom...

Mama przytula kilkuletniego synka
Fotolia
Aktualności
7 sposobów, w jakie twoje dziecko okazuje ci miłość
Wiesz, że twoje dziecko cię kocha. Czasem nawet słyszysz, że jesteś najlepszą mamą na świecie. Jak jeszcze przejawia się miłość maluszka?

Kochasz swoje dziecko najbardziej na świecie – prawdę mówiąc, to ono jest całym twoim światem. Wiesz, że ono kocha ciebie, ale czasem potrzebujesz jakiegoś dowodu... Zdziwisz się, ale maluch niemal cały czas pokazuje, że cię kocha! Niektóre z tych rzeczy robią nawet niemowlęta, które nie mogą podbiec do ciebie i powiedzieć, że jesteś najlepszą mamą na świecie. W jaki sposób dziecko okazuje ci miłość? 1. Zawsze wybiera ciebie Zanim maluch wejdzie w fazę tatusiową i nie będzie widział świata poza tatą, jest w tobie bezgranicznie zakochany. Nieprzypadkowo nazywasz go swoją "małą przylepą" – gdziekolwiek idziesz (tak, nawet do łazienki!), on idzie za tobą. To jego sposób okazywania miłości. 2. Patrzy na ciebie Kojarzysz moment, w którym zerkasz na swojego malca, a on wpatruje się w ciebie jak obrazek? Ma to w sobie wiele uroku, ale jest też odrobinę przerażające. Gdy dzieci interesują się jakimś obiektem (szczególnie niemowlęta!), potrafią wpatrywać się w niego godzinami. Ty zdecydowanie jesteś jego ulubienicą! 3. Cieszy się na twój widok Gdy wchodzisz do pokoju, maluch się uśmiecha, wyciąga do ciebie rączki lub podbiega do ciebie i cię przytula. Czy są lepsze dowody miłości? 4. Chce, żebyś je przytulała Maluch wyciąga ręce po zabawki, smakołyki... i wtedy, kiedy chce, żebyś wzięła go na ręce i przytuliła. Kiedy dzieci zaczynają dostrzegać, że wyciąganie rączek pozwala im zdobywać to, czego chcą, zaczynają to wykorzystywać. Twój maluch chce ciebie! 5. Podążą za twoim głosem Według niektórych badań, dziecko słyszy twój głos już w 20. tygodniu ciąży . Nic dziwnego, że kiedy zaczynasz mówić, twój maluch odwraca główkę w twoją stronę i nasłuchuje twojego głosu. 6. Płacze, gdy wychodzisz z pokoju Jako matka chcesz unikać sytuacji, w których twoje dziecko płacze . Mimo to zdarza się, że...

mama, noworodek, leżeć, tulić
Mama
Jak rodzi się uczucie do dziecka
Dziewięć miesięcy niewygody, zmiany nastrojów, potem ból podczas porodu... To wszystko jednak zupełnie przestanie się liczyć, kiedy pierwszy raz spojrzysz w oczy swojej kruszynki. Dlaczego tak się dzieje – wyjaśnia Małgorzata Ohme, psycholożka.

Nowo narodzone dziecko jest takie bezbronne, całkowicie zdane na łaskę otaczających je ludzi. I choć natura w swoisty sposób zadbała o interesy małego człowieczka, wyposażając jego mamę w oksytocynę, zwaną m.in. hormonem miłości, ty wiesz swoje. To, co czujesz, na pewno nie jest tylko sprawką hormonów. To po prostu miłość. Cudowny hormon miłości Trudno opisać uczucie, jakie ci towarzyszy, kiedy po raz pierwszy przytulasz ciepłe ciałko, i sprowadzać je jedynie do poziomu chemii. Maluch położony na twoim brzuchu próbuje nieporadnie podpełznąć do twojej piersi, podkurczając maciupkie nóżki. Ma zamglone oczka, jakby nie do końca rozumiał, co się z nim dzieje. Ale jest mu dobrze. Słucha znajomego bicia serca, czuje twoje ciepło i nie zdaje sobie sprawy z tego, że ty płaczesz właśnie ze wzruszenia. Noworodek jest wyjątkowo wrażliwy na zapach mamy, na jej głos i dotyk. Niedługo po porodzie wchodzi w stan niezwykle wysokiej gotowości do nawiązania kontaktu. Jeśli przystawisz go wtedy do piersi, z błogą minką przymknie oczy, jakby chciał powiedzieć: „Właśnie znalazłem moje miejsce na ziemi”. U mamy cieplutko i bezpiecznie W pierwszych godzinach życia maleństwo nie potrzebuje wiele pokarmu i nie ma dużego apetytu. A mimo to kiedy przytulasz je do piersi, łapczywie szuka brodawki. Nie jest głodne, ale ma dużą potrzebę ssania. Wpycha rączki do buzi w poszukiwaniu przyjaznego zapachu. Postaraj się, jeśli to tylko możliwe, podać mu pierś w ciągu pierwszych dwóch godzin po porodzie. Ułatwi to wam naukę karmienia, ale też spowoduje, że malec poczuje się pewniej w obcym dla niego, przynajmniej na razie, środowisku. Ssanie piersi złagodzi jego stres związany z podróżą na świat. Potraktuj to też egoistycznie: malutka buźka przy twojej piersi wyzwala tak cudowne uczucie, że nie warto się go pozbawiać bez wyraźnego powodu. Bardzo kocham moją mamę Miłość...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta