Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Mama

Wysiłkowe nietrzymanie moczu? Ćwicz, żeby zapobiec! – mówi Fit Mom [FILM]

Wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyczy wielu kobiet po porodzie. Żeby mu zapobiec, warto w ciąży i po porodzie ćwiczyć mięśnie dna miednicy. Jak to robić? Radzi Ania Dziedzic (Fit Mom), trenerka personalna kobiet w ciąży i mam po porodzie.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu po porodzie może być spowodowane nie tylko porodem naturalnym, lecz także np. nieprawidłowymi ćwiczeniami (albo ich brakiem) mięśni dna macicy, czyli tzw. mięśni Kegla – mowi Ania Dziedzic, trenerka personalna kobiet w ciąży i młodych mam. 

Co to jest wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to mimowolny wyciek moczu podczas aktywności fizycznej: biegu, skoku albo nawet zwykłego kichnięcia – czyli czynności powodujących wzrost ciśnienia w brzuchu. Żeby zapobiec kłopotom warto ćwiczyć mięśnie dna miednicy przed ciążą, w ciąży i po porodzie. Jak to robić? 

Ćwiczenie na wysiłkowe nietrzymanie moczu: oddech przeponowy

  • Weź głęboki wdech. Pilnuj, żeby podczas wdechu twoje barki nie unosiły się do góry.
  • Powoli wpuść powietrze do brzucha. Dzięki temu przepona schodzi w dół, naciska na narządy wewnętrzne, a one z kolei na dno miednicy, rozluźniając je. 
  • Powoli wypuść powietrze.
  • Zaciśnij dno miednicy, zwracając uwagę, żeby nie napinać przy tym pośladków, ud ani mięśni brzucha. 

Sprawdź: Laser na wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Ćwiczenie mięśni wolno- i szybkokurczliwych

Mięśnie dna miednicy dzielą się na mięśnie wolno- i szybkokurczliwe. Żeby skutecznie zapobiegać wysiłkowemu nietrzymaniu moczu, trzeba ćwiczyć i jedne, i drugie. Jak to zrobić? 

  • Żeby zaangażować mięśnie szybkokurczliwe, zaciskaj i puszczaj szybko mięśnie dna miednicy
  • Żeby zaangażować mięśnie wolnokurczliwe zaciśnij mięśnie dna miednicy, wytrzymaj 10 sekund i dopiero wtedy rozluźnij.  

Czytaj także: Fit Mom radzi: „Dziewczyny, ćwiczcie dla własnego dobra” [WYWIAD]

Ania Dziedzic jest trenerem personalnym i instruktorem fitness. Prowadzi stronę FitMom.pl i stronę na FB: FitMom - Ania Dziedzic. 
 

ćwiczenia w ciąży Ania Dziedzic
mat. prasowe
Ciąża i poród
Jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży? Ćwicz z Fit Mom! [FILM]
Dlaczego w ciąży nie wolno robić zwykłych „brzuszków”? Jakie ćwiczenia w ciąży będą wskazane? Sprawdź, co mówi o tym Ania Dziedzic, trenerka kobiet w ciąży i młodych mam – i zobacz, jakie ćwiczenia proponuje.

Ciąża to nie choroba, dlatego jeśli tylko lekarz nie zaleci inaczej, nie musisz – a nawet nie powinnaś – przeleżeć jej w łóżku. Aktywność w ciąży ma mnóstwo korzyści: dobry humor, więcej sił, mniejsze ryzyko depresji poporodowej i ostatnie, ale nie mniej ważne – lżejszy poród. – Aby zdrowo przejść ciążę i prawidłowo przygotować się do porodu musisz być aktywna – mówi Ania Dziedzic, trenerka personalna kobiet w ciąży i młodych mam.  Od kiedy ćwiczyć w ciąży? – Zasada jest prosta. Jeśli byłaś aktywna przed ciążą, możesz ćwiczyć już od pierwszych dni po zapłodnienium jedynie musisz unikać ćwiczeń w dni, na które przypadałaby twoja miesiączka – tłumaczy trenerka.   Uwaga! Jeżeli jednak przed ciążą nie ćwiczyłaś w ogóle, to z treningami ciążowymi poczekaj do końca 1. trymestru ciąży.  Jakie ćwiczenia można wykonywać przez całą ciążę? Przez całą ciążę warto wzmacniać przede wszystkim: mięśnie poprzeczne brzucha mięśnie dna miednicy mięśnie głębokie brzucha Ważne będą też ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne, które na pewno pomogą w trakcie porodu.  Jakich ćwiczeń w ciąży unikać? Zwykłych brzuszków! – Najważniejsze to unikać ćwiczeń, ktore wzmacniają mięśnie proste brzucha – tłumaczy Ania. – Dlaczego? Dlatego, że przecież chcemy, żeby w trakcie ciąży ten mięsień nam się rozciągnął i to mocno.  – Poza tym w ciąży nie wolno wykonywać ćwiczeń, które podnoszą tętno, bo zadyszka może grozić niedotlenieniem dziecka – ostrzega trenerka.  Czytaj także: Fit Mom radzi: „Dziewczyny, ćwiczcie dla własnego dobra” [WYWIAD] Ania Dziedzic jest trenerem personalnym i instruktorem fitness. Prowadzi stronę FitMom.pl i stronę na FB: FitMom - Ania Dziedzic.   

żylaki w ciąży
Fotolia/JM
Ciąża i poród
Ćwiczenia na żylaki w ciąży – podpowiada Fit Mom [FILM]
Żylaki w ciąży to problem, który może spotkać każdą z kobiet. Na ich powstanie wypływają geny, styl życia i waga w ciąży. Na szczęście można im zapobiegać. Jak? Poznaj sposoby Fit Mom, Ani Dziedzic!

Żylaki w ciąży powstają wskutek utrudnionego odpływu krwi z nóg do serca. Krew zalega wtedy w naczyniach, rozpychając je i powodując nieestetyczne wybrzuszenia.  Skąd się biorą żylaki w ciąży? – Na żylaki w ciąży mają wpływ takie czynniki jak: hormony ciążowe, zwiększona ilość krwi w naczyniach i powiększająca się macica, która działa blokująco – tłumaczy Ania Dziedzic, trenerka personalna kobiet w ciąży i młodych mam.  Często narażone są na nie kobiety w ciąży, które: mają predyspozycje genetyczne (jeśli twoja mama albo babcia miała żylaki, musisz uważać podwójnie!) wcześniej miały problem z żylakami mają nadwagę mają stojącą pracę niewiele się ruszają w ciąży niezdrowo się odżywiają – ich dieta zawiera za dużo soli.  Co robić, kiedy w ciąży pojawią się żylaki?  – Zła wiadomość jest taka, że kiedy już się żylaki pojawią, to nie możesz wykonywać żadnych ćwiczeń wzmacniających nogi – mówi Dziedzic. – Ratują cię tylko przeciwżylakowe rajstopy uciskowe.  Czytaj także: Jak zapobiegać żylakom i jak je leczyć?  Jak ćwiczyć, żeby zapobiec żylakom? – Z kolei dobra wiadomość jest taka, że możesz żylakom przeciwdziałać. Pomogą nie tylko ćwiczenia przeciwzakrzepowe, lecz także każda aktywność ruchowa trwająca powyżej 30 minut dziennie: spacery, bieganie, jazda na rowerze, pływanie – tłumaczy ekspertka.  Czytaj także: Fit Mom radzi: „Dziewczyny, ćwiczcie dla własnego dobra” [WYWIAD] Ania Dziedzic jest trenerem personalnym i instruktorem fitness. Prowadzi stronę FitMom.pl i stronę na FB: FitMom - Ania Dziedzic.   

mama w reklamach
Fotolia
Mama
Reklamy kłamią? Mamy nie są piękne, tylko zestresowane?
Obraz macierzyństwa, który widzimy w reklamach nie ma nic wspólnego z prawdą – uważają mamy. Przeciętna matka nie jest seksowną fitmamą. Przeczytaj, dlaczego to źle - dla wszystkich! - że reklamy rozmijają się z życiem.

Czy jesteś piękna, mamo? A wysportowana? Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na te pytania – jesteś w mniejszości. A może często się zamartwiasz i reagujesz bardzo emocjonalnie? Jeśli tak, jesteś taka jak większość innych matek. Tak właśnie widzą się mamy – wynika z badania przeprowadzonego przez BabyCenter wśród prawie 5 tys. matek z 7 krajów. Matki są zgodne: ich portret w reklamach jest zakłamany , a reklamodawcy nie mają pojęcia o tym, jak same się widzimy.  Z czysto marketingowego punktu widzenia, może to być problemem, bo twórcy reklam nie trafiają do swojej grupy docelowej. Z psychologicznego również – mamy czują się jeszcze bardziej niezrozumiałe i osamotnione . „Piękna? To nie o mnie! Fit? Dajcie spokój. Jestem kłębkiem nerwów! ” – myśli sobie przeciętna mama i rozgoryczona odwraca wzrok od telewizora.  Macierzyństwo w reklamie jest nieprawdziwe Uśmiechnięta mamusia, która z rozczuleniem przygląda się umorusanym dzieciom przybiegającym po czekoladkę. Zadowolona królowa domowego ogniska serwująca zachwyconej rodzinie obiad z torebki – wszystko w atmosferze błogiego rodzinnego szczęścia . Jak to się ma do rzeczywistości matek, które wiecznie się spieszą, martwią, że o czymś zapomniały, że jeszcze mają tyle do zrobienia, że wszystko robią źle ? Ile mam ma cierpliwy, uroczy uśmiech na twarzy podczas wykonywania najzwyklejszych czynności?  Same matki opisałyby się raczej jako kobiety z obłędem w oczach, zgarniające włosy z czoła i łapiące oddech w ciągłym biegu pomiędzy kuchenką, sklepem, pieluchami i przewijakiem. Tylko 1/5 ciężarnych uważa, że kobieta w reklamie skierowanej do nich jest taka, jak one . To samo może powiedzieć tylko 15 proc. młodych mam .  Matka jest zestresowana i uczuciowa Absolutna większość matek nie myśli o sobie, że są piękne – takiego...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz