Zapalenie jajnika to częsta przypadłość młodych, aktywnych seksualnie kobiet w wieku 25-30 lat. Jest to często występujące schorzenie, które czasami bywa trudne do zdiagnozowania. Pierwsze sygnały stanu zapalnego jajnika pojawiają się od kilku dni do około tygodnia od zakażenia. Należy zgłosić się wtedy do ginekologa, ponieważ nasilający się proces zapalny jajnika może mieć poważne konsekwencje i prowadzić do komplikacji, takich jak np. ciąża ektopowa, niepłodność.

Reklama

Spis treści:

  1. Zapalenie jajnika
  2. Zapalenie jajników - objawy
  3. Zapalenie jajników - przyczyny
  4. Leczenie zapalenia jajnika
  5. Zapalenie jajników - domowe sposoby
  6. Przewlekłe zapalenie jajników - powikłania
  7. Zapalenie jajnika - profilaktyka

Zapalenie jajnika

Budowa anatomiczna kobiety powoduje, że gdy dochodzi do infekcji pochwy, istnieje spore prawdopodobieństwo, iż stan zapalny dotknie także inne narządy rozrodcze. Stąd zapalenie jajnika nazywane jest także zapaleniem przydatków (jajnik i jajowody), gdyż nie jest ono oddzielną chorobą, ale wynikiem infekcji powstałej w obrębie narządów znajdujących się w miednicy mniejszej. W przypadku zapalenia jajnika zakażenie dotyczy jego zewnętrznej osłonki.

Zapalenie jajników - objawy

Na zapalenie jajnika (prawego i lewego) wskazują objawy:

Objawy mogą się nasilać podczas miesiączki i tuż po niej.

Zobacz także

Zapalenie jajników - przyczyny

Do stanu zapalnego jajnika może dojść wskutek zakażeń pochodzących z pochwy, szyjki macicy lub samej macicy. Do ich infekcji dochodzi pod wpływem zakażenia bakteriami:

  • gronkowca
  • paciorkowca
  • E. coli
  • dwoinki rzeżączki
  • chlamydii.

Ciepła wydzielina pochwy sprzyja rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów. Ma to miejsce zwłaszcza wówczas gdy kanał szyjki macicy jest rozwarty, czyli:

W niewielkim procencie przypadków bakterie dostają się do jajników wskutek zakażenia zstępującego, czyli przez krew z chorych migdałków, dziąseł, zatok, nieleczonych zębów, anginy, lub z wyrostka robaczkowego.

Leczenie zapalenia jajnika

Ból towarzyszący zapaleniu jajnika wymaga wizyty u lekarza ginekologa. W celu postawienia diagnozy lekarz może wykonać badanie USG, pobrać wymaz z pochwy oraz zlecić zrobienie badania krwi.

Stan zapalny leczy się około tygodnia:

  • antybiotykami,
  • lekami przeciwzapalnymi,
  • przeciwbólowymi,
  • odpoczynkiem w łóżku,
  • unikaniem wysiłku fizycznego.

Należy powstrzymać się od współżycia płciowego do następnej miesiączki lub do końca kuracji. Okres leczenia trwa od tygodnia do dwóch tygodni.

Ostre zapalenie jajników wymaga pobytu w szpitalu, a także podawania antybiotyków i leków przeciwbólowych drogą dożylną.

Zapalenie jajników - domowe sposoby

Nie istnieją domowe sposoby leczenia zapalenia jajników, mogą one jedynie wspierać leczenie, które zalecił specjalista. Ważne jest nagrzewanie miejsca zapalenia – odpowiedni będzie do tego termofor z ciepłą wodą. Pomoże także koc i ciepłe ubrania.

Co na zapalenie jajników bez recepty? Ulgę mogą przynieść środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, jednak konieczna jest wizyta u ginekologa. Kobieta może wspomagać się także ziołami: pokrzywą, paciornikiem gęsim (mają działanie przeciwzapalne). Zioła na zapalenie jajników także nie powinny zastępować leczenia farmakologicznego, w pierwszej kolejności pomocy należy szukać u lekarza.

Przewlekłe zapalenie jajników - powikłania

Czasami zdarza się, że zapalenie jajników nie zostanie całkowicie wyleczone – wtedy zmienia się w przewlekłe zapalenie jajników. Nadal istnieje stan zapalny, a gdy dojdzie do obniżenia odporności – choroba powraca w ostrej postaci.

Zaniedbanie leczenia stanu zapalnego powoduje powstanie komplikacji w postaci:

U kobiet, które przeszły zapalenie jajnika znacznie wrasta ryzyko ciąży pozamacicznej oraz niepłodności.

Zapalenie jajnika - profilaktyka

Po przebyciu zapalenia jajnika kobieta może stać się podatna na tę infekcję, aby uniknąć jej nawrotu – trzeba przestrzegać zasad profilaktyki. Zaostrzenie choroby może pojawić się przy wychłodzeniu dolnych części ciała. Zimą trzeba unikać noszenia zbyt krótkiej spódnicy, cienkich rajstop i nie dopuszczać do przemarznięcia nóg.

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na zapalenie jajnika, warto powstrzymywać się od kontaktów seksualnych w trakcie miesiączki (zwiększa się wówczas podatność na zakażenia bakteryjne).

Reklama

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama