Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
500 plus wyższe o 300 złotych? Rząd podaje już terminy, ale nie wszyscy rodzice mogą liczyć na 800 plus
Adobe Stock/Lisa Tichané
Prawo i finanse

500 plus wyższe o 300 złotych – minister polityki społecznej zajęła stanowisko w sprawie

Podwyżka 500 plus to temat, o którym władze mówią już od dłuższego czasu. Rząd dotąd nie podawał jednak żadnych konkretów. Gdy okazało się, że 500 plus ma się zwiększyć o 300 zł… wszelkie wątpliwości rozwiała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Coraz wyższe ceny i brak waloryzacji 500 plus od początku jego wprowadzenia sprawiły, że temat podwyżki świadczenia wracał co jakiś czas jak bumerang. Ryszard Czarnecki z PiS w Super Expressie powiedział, że „Jeśli będzie to możliwe, należy podnieść świadczenie do np. 800 złotych”.

Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]

Kiedy podwyżka 500 plus?

Rzeczywista wartość 500 plus jesienią ubiegłego roku wynosiła… nieco ponad 300 zł. Mimo że temat waloryzacji wracał jak bumerang, za każdym razem rząd wycofywał się z konkretnych deklaracji. Wszyscy spodziewali się, że władze czekają, by wykorzystać podwyżkę 500+ w kampanii przed wyborami (zaplanowanymi na jesień 2023).

Wiele wskazuje na to, że zmiany w 500 plus rzeczywiście będą częścią kampanii wyborczej PiS.

„Waloryzacja 500 plus jest potrzebna i byłaby bardzo dobra” – nie krył ostatnio Ryszard Czarnecki z PiS.

Jednocześnie polityk wypowiada się na ten temat bardzo ostrożnie, dodając, że rząd decydując się na waloryzację, musi wziąć pod uwagę możliwości budżetowe państwa. Czarnecki uważa, że należy podnieść świadczenie do np. 800 zł, jeśli tylko będzie to możliwe.

Podwyżka 500 plus: tak, ale nie dla wszystkich?

Tadeusz Cymański (PiS) również uważa, że podwyżka 500 do 800 plus jest brana pod uwagę, ale…

„Trzeba to wszystko dokładnie policzyć, aby było w wysokości ok. 800 zł. Poza tym w dodatku trzeba wprowadzić progi dochodowe” – mówi poseł.

Minister Rodziny i Polityki Społecznej rozwiewa wątpliwości

Zapytana o waloryzację 500 plus Marlena Maląg, stojąca na czele resortu Rodziny i Polityki Społecznej odpowiedziała wprost:

"Nie pracujemy nad takim rozwiązaniem".

Wszystko wskazuje więc na to, że na kolejne dobre wiadomości związane z podwyżką 500 plus musimy jeszcze poczekać. 

Źródło: Money.pl

Piszemy też o:

wniosek 500 plus 2022
AdobeStock
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Wniosek o 500 plus w 2023 roku składamy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Prawo do tego świadczenia jest co roku ustalane na czas od 1 czerwca do 31 maja. Sprawdź, do kiedy można złożyć wniosek o 500 plus.

Wniosek o 500 plus w 2023 roku można składać tylko przez internet. Od terminu, w którym złożysz wniosek w tym roku, zależy utrzymanie ciągłości wypłat świadczenia. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest złożenie wniosku do końca kwietnia. A co jeśli przegapisz termin? ZUS może wypłacić pieniądze, ale bez wyrównania za zaległe miesiące... Spis treści: Do kiedy składa się wnioski na 500 plus w 202 3 Termin złożenia wniosku o 500 plus a termin wypłaty Jak złożyć wniosek o 500 plus? Jak wypełnić wniosek 500 plus na dziecko? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku o 500 plus? Do kiedy składa się wnioski na 500 plus w 2023 Wniosek o przyznanie 500 plus można składać najpóźniej do 31 kwietnia 2023   roku . Na podstawie wniosku świadczenie będzie przysługiwało na nowy okres zasiłkowy od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku. Wnioski na to świadczenie przyjmowane są już od 1 lutego 2023 roku. Ale uwaga! Jeśli ma być zachowana ciągłość wypłat , wniosek o 500 plus trzeba złożyć do końca kwietnia 2023 . Wtedy w maju dostaniesz pieniądze z poprzedniego okresu świadczeniowego, a w czerwcu – z nowego. Świeżo upieczeni rodzice mają na złożenie wniosku 500 plus 3 miesiące od przyjścia dziecka na świat. Jeżeli złożą wniosek w tym terminie, dostaną 500 plus z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Jeśli dziecko urodziło się w 2022 roku, niezbędne może być złożenie wniosku na okres świadczeniowy trwający do 31 maja 2023 roku i oddzielnie na okres od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024. Wniosek 500 plus – termin złożenia wniosku a termin wypłaty świadczenia Termin ustalenia prawa do świadczenia oraz wypłaty pieniędzy zależy od czasu, w jakim został złożony wniosek 500 plus. I tak, jeśli złożysz wniosek: do 30 kwietnia 2023 r. – ZUS za zachowaniem...

ZUS zmienia terminy wypłat 500 plus
Adobe Stock
Aktualności
Kiedy wypłata 500 plus? ZUS zmienił terminy wypłat 
Jeszcze nie dostałaś 500 plus? To dlatego, że od 1 czerwca rozpoczął się nowy okres rozliczeniowy dotyczący tego świadczenia dla rodziców. I wiąże się to z kilkoma zmianami, między innymi zmianą jednostki wypłacającej pieniądze czy sposobem wypłaty. Zmieniły się również terminy, w których rodzice i opiekunowie mogą spodziewać się przelewu.

Do tej pory wypłacaniem 500 plus zajmowały się samorządy, od 1 czerwca pieniądze wypłaca ZUS. Sprawdźmy, na kiedy zaplanowane są wypłaty (to aż dziesięć możliwych wariantów) i co jeszcze zmieniło się w kwestii wypłacania świadczenia. Spis treści: Kiedy wypłata 500 plus?   Jak sprawdzić termin wypłaty 500 plus?   Terminy wypłat 500 plus a dni wolne od pracy w ZUS   Inne zmiany w wypłatach 500 plus Kiedy wypłata 500 plus?  Zmianie uległy terminy wypłacania pieniędzy. Od 1 czerwca wypłaty są realizowane: 2, 4, 7, 9, 12, 14,16, 18, 20 lub 22 dnia każdego miesiąca .  Dzień wypłaty 500 plus, dla każdego ustalany jest losowo, automatycznie i będzie obowiązywał do czasu, na który przyznane zostało świadczenie. Jeśli pierwszy przelew po 1 czerwca dotarł do Ciebie 16 czerwca, oznacza to, że ZUS będzie przelewał pieniądze na twoje konto 16 dnia każdego kolejnego miesiąca. Jak sprawdzić termin wypłat 500 plus? Chcesz dowiedzieć się kiedy będziesz otrzymywać wypłatę  500 plus? Nie musisz sprawdzać daty przelewu. Nie musisz też dzwonić do ZUS w celu uzyskania tej informacji od urzędnika.  Wystarczy wejść na  swoje konto PUE ZUS . Po zalogowaniu się do systemu należy: kliknąć w kafelek  „Rodzina 500+”, wyświetlić listę złożonych wniosków, zaznaczyć właściwy wniosek, wyświetlić „szczegóły”,  wyświetlić „wypłaty i zwroty” (tu będzie informacja na temat dnia wypłaty 500 plus). Terminy wypłat 500 plus a dni wolne od pracy urzędu A co w sytuacji, kiedy termin przelewu 500 plus wypadnie w weekend lub święto? – Termin płatności oznacza, że w tym dniu środki powinny być już na koncie rodzica – wyjaśnia Iwona...

ZUS odrzuca wnioski na 500 plus. Rodzice są zdezorientowani…
Adobe Stock
Aktualności
ZUS odrzuca wnioski o 500 plus. Rodzice są zdezorientowani…
Nowy okres rozliczeniowy i zmiany dotyczące wypłacania 500 plus… Efekt: rodzice mylą się we wnioskach, a ZUS odmawia im wypłaty świadczenia.

„W rejestrach ZUS pojawiły się wnioski rodziców, którzy korzystają już z programu i złożyli wniosek na tzw. stary okres świadczeniowy. W tej sytuacji ZUS odmówi przyznania środków, ponieważ rodzice pobierają już 500 plus z gmin” – wyjaśnia Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS. Rodzice zdezorientowani… Jak wyjaśnia rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, chodzi o to, że dotąd 500 plus wypłacane było przez gminy, a obecnie zajmuje się tym ZUS. W przypadkach, gdy gminy przyznały 500 plus do końca maja 2022 – będą kontynuować wypłaty do 31 maja 2022 i w tej sytuacji nie należy składać wniosku do ZUS. Wielu rodziców złożyło jednak taki wniosek i… został on odrzucony. Gdzie składać wniosek o 500+ dla nowo narodzonych dzieci? Wniosek do ZUS powinni składać jedynie rodzice dzieci, które przyszły na świat w styczniu lub lutym. Z myślą o wygodzie rodziców ZUS umożliwia im złożenie od razu dwóch wniosków: tego na okres rozliczeniowy od daty narodzin do 31 maja 2022 oraz drugi – od 1 czerwca 2022 do 31 maja 2023.   Źródło: Radio Zet Zobacz także: 500 plus na dziecko: zmiany zasad przyznawania w 2022/2023 roku Jak złożyć wniosek o 500 plus przez internet? Rodzice czekają na 500 plus nawet 4 lata!

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak