Jeśli zastanawiasz się, jakie kwiaty na Dzień Matki wybrać, zdecyduj się na takie, które swoją głęboką symboliką pomogą wyrazić uczucia, które żywisz do obdarowywanej osoby. Możesz też po prostu wybrać kwiaty, które twoja mama lubi najbardziej. Osobiście wręczony bukiet będzie dla każdej mamy wzruszającym gestem i wyrazem pamięci. Jakie zatem kwiaty na Dzień Matki wybrać?

Reklama

Spis treści:

Jakie kwiaty na Dzień Matki są najlepsze?

Kwiaty wręczane z okazji Dnia Matki powinny być radosne i kolorowe, czyli takie, które wywołają uśmiech na jej twarzy. Niech kolory kwiatów będą czerwone jak miłość, białe jak wdzięczność albo niebieskie jak wierność. Do gatunków, którym przypisano pozytywną symbolikę, należą:

 • frezje – wyrażają szacunek, uznanie oraz radość,
 • bratki – oznaczają, że pamiętamy o tej osobie i bardzo nam na niej zależy,
 • tulipany – tulipany, zwłaszcza czerwone, są wyrazem miłości,
 • róże – czerwone róże symbolizują oddanie i miłość aż po grób; dobrym pomysłem są także różowe róże, będące wyrazem uznania, podziękowania i wdzięczności za coś niezwykłego,
 • konwalie – oznaczają szczęście, zgodę i skromność,
 • stokrotki – to symbol skromności i miłości.

Jeśli zastanawiasz się, czy kwiaty z okazji Dnia Matki wręczać również teściowej — odpowiedź zależy od tego, jak układają się wasze relacje. Jeśli mówisz do niej „mamo” i jest dla ciebie jak matka, 26 maja również jej wypada podarować kwiaty. Dołącz do nich życzenia na Dzień Matki dla teściowej.

Kwiaty na Dzień Matki mogą być też świetnym dodatkiem do prezentu, laurki czy po prostu życzeń w formie wiersza. Jeżeli nie możesz wręczyć mamie kwiatów osobiście, pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z usług poczty kwiatowej. Przesłanie kwiatów przez kuriera sprawi mamie ogromną niespodziankę i z pewnością wywoła uśmiech na jej ukochanej twarzy!

Zobacz także

Jakich kwiatów nie dawać na Dzień Mamy?

Zdecydowanie odradzane są kwiaty, które symbolizują przemijanie i negatywne emocje — są to kwiaty, których z reguły się nie daje (nie tylko z okazji Dnia Matki, ale i np. z okazji ślubu, rocznic, urodzin czy imienin).

Warto wiedzieć, że nie należy nikomu dawać kwiatów w żółtym kolorze, bo symbolizują złe intencje, zazdrość i złość. Uważa się nawet, że wywołują negatywne emocje. Podobnie należy unikać obdarowywania kwiatami w kolorze fioletowym. Fiolet oznacza żal oraz smutek. Nie wręczaj mamie kwiatów takich jak:

 • żółte goździki – ponieważ są symbolem pogardy,
 • żółte żonkile symbolizują zazdrość, ale także miłość bez wzajemności, są też symbolem powstania żydowskiego w getcie,
 • chryzantemy – kojarzą się ze smutkiem, przemijaniem i śmiercią,
 • kalie – są to kwiaty bardzo popularne w wiązankach pogrzebowych,
 • niecierpki – nazwa jest bardzo wymowna.

Zanim wybierzesz kwiat lub bukiet kwiatów dla mamy, przypomnij sobie i ustal, jakie gatunki lubi, a za którymi nie przepada. Może okazać się bowiem, że twoja mama najbardziej ceni np. żółte róże lub oryginalne okazy tulipanów (chociażby w kolorze fioletowym) czy przepięknie pachnący i kwitnący w maju fioletowy bez (lilak). Niewykluczone też, że kwiaty powszechnie uznawane za piękne, twojej mamie kojarzą się źle. Jeśli mama lubi kwiaty doniczkowe — nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić na jej ulubiony gatunek właśnie tego rodzaju kwiatów.

Udając się do kwiaciarni, możesz także podpytać florystkę o znaczenie kwiatów oraz symbolikę kolorów. Profesjonalistka z pewnością pomoże skomponować idealnie pasujący do Dnia Matki bukiet.

Źródło: światkwiatów.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama