Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Jakie kwiaty na Dzień Matki?
adobe stock
Święta i uroczystości

Jakie kwiaty na Dzień Matki wybrać, a których nie wypada podarować mamie?

Kwiaty na Dzień Matki to od lat najlepszy prezent na święto mamy. Bukiety kwiatów zawsze sprawiają radość! Warto wiedzieć, że kwiatom także przypisuje się znaczenie. Wybierając kwiaty na Dzień Matki, łatwo o faux-pas, dlatego unikaj kwiatów żółtych i fioletowych, a postaw na czerwone i różowe. Pamiętając, że nawet od tej zasady są pewne wyjątki.

Jeśli zastanawiasz się, jakie kwiaty na Dzień Matki wybrać, zdecyduj się na takie, które swoją głęboką symboliką pomogą wyrazić uczucia, które żywisz do obdarowywanej osoby. Możesz też po prostu wybrać kwiaty, które twoja mama lubi najbardziej. Osobiście wręczony bukiet będzie dla każdej mamy wzruszającym gestem i wyrazem pamięci. Jakie zatem kwiaty na Dzień Matki wybrać?

Spis treści:

Niewyspana, kochająca... Jaka jesteś, współczesna mamo? [WIDEO]

Jakie kwiaty na Dzień Matki są najlepsze?

Kwiaty wręczane z okazji Dnia Matki powinny być radosne i kolorowe, czyli takie, które wywołają uśmiech na jej twarzy. Niech kolory kwiatów będą czerwone jak miłość, białe jak wdzięczność albo niebieskie jak wierność. Do gatunków, którym przypisano pozytywną symbolikę, należą:

 • frezje – wyrażają szacunek, uznanie oraz radość,
 • bratki – oznaczają, że pamiętamy o tej osobie i bardzo nam na niej zależy,
 • tulipany – tulipany, zwłaszcza czerwone, są wyrazem miłości,
 • róże – czerwone róże symbolizują oddanie i miłość aż po grób; dobrym pomysłem są także różowe róże, będące wyrazem uznania, podziękowania i wdzięczności za coś niezwykłego,
 • konwalie –  oznaczają szczęście, zgodę i skromność,
 • stokrotki – to symbol skromności i miłości.

Jeśli zastanawiasz się, czy kwiaty z okazji Dnia Matki wręczać również teściowej — odpowiedź zależy od tego, jak układają się wasze relacje. Jeśli mówisz do niej „mamo” i jest dla ciebie jak matka, 26 maja również jej wypada podarować kwiaty. Dołącz do nich życzenia na Dzień Matki dla teściowej.

Kwiaty na Dzień Matki mogą być też świetnym dodatkiem do prezentu, laurki czy po prostu życzeń w formie wiersza. Jeżeli nie możesz wręczyć mamie kwiatów osobiście, pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z usług poczty kwiatowej. Przesłanie kwiatów przez kuriera sprawi mamie ogromną niespodziankę i z pewnością wywoła uśmiech na jej ukochanej twarzy! 

Jakich kwiatów nie dawać na Dzień Mamy?

Zdecydowanie odradzane są kwiaty, które symbolizują przemijanie i negatywne emocje — są to kwiaty, których z reguły się nie daje (nie tylko z okazji Dnia Matki, ale i np. z okazji ślubu, rocznic, urodzin czy imienin).

Warto wiedzieć, że nie należy nikomu dawać kwiatów w żółtym kolorze, bo symbolizują złe intencje, zazdrość i złość. Uważa się nawet, że wywołują negatywne emocje. Podobnie należy unikać obdarowywania kwiatami w kolorze fioletowym. Fiolet oznacza żal oraz smutek. Nie wręczaj mamie kwiatów takich jak:

 • żółte goździki – ponieważ są symbolem pogardy,
 • żółte żonkile  symbolizują zazdrość, ale także miłość bez wzajemności, są też symbolem powstania żydowskiego w getcie,
 • chryzantemy – kojarzą się ze smutkiem, przemijaniem i śmiercią,
 • kalie – są to kwiaty bardzo popularne w wiązankach pogrzebowych,
 • niecierpki – nazwa jest bardzo wymowna.

Zanim wybierzesz kwiat lub bukiet kwiatów dla mamy, przypomnij sobie i ustal, jakie gatunki lubi, a za którymi nie przepada. Może okazać się bowiem, że twoja mama najbardziej ceni np. żółte róże lub oryginalne okazy tulipanów (chociażby w kolorze fioletowym) czy przepięknie pachnący i kwitnący w maju fioletowy bez (lilak). Niewykluczone też, że kwiaty powszechnie uznawane za piękne, twojej mamie kojarzą się źle. Jeśli mama lubi kwiaty doniczkowe — nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić na jej ulubiony gatunek właśnie tego rodzaju kwiatów.

Udając się do kwiaciarni, możesz także podpytać florystkę o znaczenie kwiatów oraz symbolikę kolorów. Profesjonalistka z pewnością pomoże skomponować idealnie pasujący do Dnia Matki bukiet.

Źródło: światkwiatów.pl

Zobacz także:

List do mamy na Dzień Matki
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Najpiękniejszy list do mamy na Dzień Matki [WZÓR]
List do mamy na Dzień Matki będzie idealny jako podziękowanie za wszelkie trudy włożone w wychowanie. Można go wręczyć lub przeczytać na głos. Za każdym razem pozwoli wyrazić najważniejsze uczucia i z pewnością na długo zapadnie w pamięć każdej mamie. Taki list będzie też piękną pamiątką na przyszłość.

List do mamy na Dzień Matki to wyjątkowy gest, który wywoła uśmiech i szybsze bicie serca u każdej mamy. Taki wzruszający list do mamy to idealny sposób , by wyrazić swą miłość i wdzięczność za matczyny trud i oddanie. Poza listem, wspaniałym pomysłem na uczczenie tej wyjątkowej osoby w dniu jej święta, będzie na przykład nauczenie się piosenki o mamie lub wierszyka na Dzień Mamy . Najmłodsi mogą przygotować także piękną  laurkę na Dzień Matki ze specjalnymi życzeniami dla mamy.   List na Dzień Mamy  List dla mamy z okazji Dnia Matki może okazać się najpiękniejszym prezentem, jaki mama otrzyma od swojego dziecka. Można w nim zawrzeć wszystkie swoje uczucia do mamy, opisać, jak ważna jest mama dla dziecka. Taki wzruszający list do mamy dziecko może napisać samodzielnie, wtedy słowa przelane na papier będą płynęły prosto z serca. W treść listu można wpleść  cytaty o mamie . A jeśli dziecko nie ma pomysłu, jak napisać list na Dzień Mamy – może użyć gotowego wzoru. Być może nasza propozycja okaże się też inspiracją do napisania własnego, najpiękniejszego listu dla mamy.  List dla mamy z okazji Dnia Matki – wzór Przedstawiamy wzór wzruszającego listu do mamy z okazji Dnia Matki. Wystarczy kliknąć w obrazek, by pobrać go w oryginalnym rozmiarze.    Treść listu do mamy:  Dziękuję Ci za wiele godzin noszenia, tulenia, kołysania, dźwigania, mimo bólu pleców, obolałych nóg i zmęczenia; Za wyrozumiałość, gdy bezkarnie rozpaczałam, podczas gdy rosły mi zęby; Za cierpliwość, gdy z całych sił wrzeszczałam, przechodząc bunt dwulatka; Za miłość mimo moich słów nienawiści, gdy dojrzewałam; Za wsparcie, gdy po raz pierwszy porzucił mnie chłopak; Za...

Wiersze dla mamy na Dzień Matki
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Wiersze dla mamy jako piękne życzenia na Dzień Matki [Gotowe do druku]
Zebrałyśmy wiersze dla mamy napisane przez polskich poetów, m.in. Wojciecha Młynarskiego i K. I. Gałczyńskiego, a także popularne krótkie wierszyki na Dzień Matki. Dzięki nim dziecko może wyrazić swoją miłość i wdzięczność w niepowtarzalny sposób. Wiersze na Dzień Mamy z pewnością spowodują u niej wzruszenie, a piękne chwile na długo zostaną w jej pamięci.

Może w tym roku zamiast standardowych życzeń w laurce wykorzystacie właśnie wiersze dla mamy? Możecie wydrukować jeden z gotowych wzorów, a następnie poprosić dziecko, aby spróbowało nauczyć się go na pamięć lub wkleiło do kartki zrobionej własnoręcznie dla mamy. Takie wiersze na Dzień Matki sprawdzą się też świetnie jako dedykacja do książki dla mamy. Można też wpisać fragment wiersza na bileciku przyczepionym do bukietu kwiatów.  Pamiętajcie:  wiersze dla mamy i taty   będą idealne na wiele okazji i z pewnością za każdym razem wywołają u nich wzruszenie.  Spis treści: Wiersze dla mamy z okazji Dnia Matki Wierszyki dla mamy Wiersze dla mamy z okazji Dnia Matki Życzenia na Dzień Mamy  powinny płynąć prosto z serca, to oczywiste. Czy istnieje bardziej wzruszający widok od zaaferowanego malucha z laurką dla mamy w dłoni i wierszem na ustach? No właśnie! Jeżeli więc szukacie pięknych wierszyków dla mamy i o mamie oraz pięknych życzeń na Dzień Matki, trafiliście w dobre miejsce – przeczytajcie nasze propozycje wierszy dla mamy i wydrukujcie ten według was najpiękniejszy.  K. I. Gałczyński „Spotkanie z matką” M. Szypowska „Kochana Mamo” J. Kulmowa „Mamo, Mamo, coś ci dam” W. Młynarski „Nie ma jak u mamy” P. Kaniżaj „Miłość Mamy” W. Ścisłowski „Bukiecik dla Mamy” A. Świrszczyńska „Dzień Matki” K. I. Gałczyński „Spotkanie z matką” Ona mi pierwsza pokazała księżyc i pierwszy śnieg na świerkach, i pierwszy deszcz. Byłem wtedy mały jak muszelka, a czarna suknia matki szumiała jak Morze Czarne. Noc. Dopala się nafta w lampce. Lamentuje nad uchem komar. Może to ty, matko, na niebie jesteś...

Dzień Matki na świece
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Dzień Matki na świecie: w jakich krajach się go obchodzi?
Prawie wszystkie mamy na świecie obchodzą Dzień Matki. W końcu to jedno z najpiękniejszych świąt w roku, kiedy możemy podziękować naszym mamom za miłość, opiekę i dobro. A jeśli same jesteśmy mamami, możemy liczyć na ciepłe słowo i miły gest naszych dzieci. Sprawdź, jak obchodzony jest Dzień Matki w innych krajach.

Mama to najważniejsza osoba w życiu każdego dziecka, a współcześnie rodzinne celebrowanie Dnia Matki jest wyrazem szacunku i formą podziękowania za trudy wychowania. Jednak sama idea świętowania i czczenia matek jest uniwersalna i mocno związana z przyrodą. Otoczone czcią i kultem matki-boginie były symbolem nie tylko oddania i miłości do dziecka, ale także płodności i urodzaju. Spis treści: Czy Dzień Matki jest międzynarodowy? W jakich krajach obchodzi się Dzień Matki? Jak obchodzony jest Dzień Matki w innych krajach? Czy Dzień Matki jest międzynarodowy? Dzień Matki ma długą tradycję i jest obchodzony w wielu krajach. W niektórych z nich, np. Macedonii, Bośni i Hercegowinie, Białorusi czy Tadżykistanie  Dzień Matki jest świętowany 8 marca, razem z Dniem Kobiet. Jednak mimo długiej tradycji nie udało się ustalić jednej wspólnej daty. W jakich krajach obchodzi się Dzień Matki? To ciepłe i rodzinne święto celebrowane jest w takich krajach jak: Afganistan Albania Algieria Antyle Francuskie Arabia Saudyjska Argentyna Armenia Aruba Australia Austria Azerbejdżan Bahamy Bahrajn Bangladesz Barbados Belgia Belize Bermudy Białoruś Białoruś Boliwia Bośnia i Hercegowina Botswana Brazylia Brunei Bułgaria Chile Chiny Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Dominikana Egipt Ekwador Estonia Etiopia Fidżi Filipiny Finlandia Francja Grecja Grenada Gruzja Gujana Gwatemala Hiszpania Holandia Honduras Hongkong Indie Indonezja Irak Irlandia Islandia Izrael Jamajka Japonia Jemen Jordania Kambodża Kanada Katar Kazachstan Kenia Kolumbia Korea Południowa Kosowo Kostaryka Kuba...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz