Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom
Caritas Kielce
Święta i uroczystości

Wielka pomoc w małej świecy: zapal świecę Caritas w Wigilię

Głód to nie tylko brak chleba, ale też ciepła rodzinnego domu. Caritas namawia do dzielenia się dobrem w Wigilię. Płomień tych świec pomaga dzieciom w Polsce i za granicą. W tym roku - w Syrii.

Już od 22 lat na polskich stołach w Wigilię, obok pustego talerza, który czeka na nieznanego wędrowca, świecą się świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom
Pierwsze świece Caritas zapłonęły w 1993 roku – początkowo tylko w kilku diecezjach. Nowa tradycja szybko się przyjęła – w ostatnich latach Caritas sprzedaje co roku przed Wigilią kilka milionów świec. Wsparcie dostało już kilka milionów dzieci z polskich ubogich rodzin.
Pomoc nie ma granic, dlatego co roku pomoc dostają też dzieci za granicą, z krajów biednych, ogarniętych wojną. W tym roku dostaną ją też dzieci w Syrii. Pamiętaj o tym, gdy zapalisz świecę w Wigilię. 
Zobacz też: Wzruszające spotkanie ojca z synkiem: ojciec myślał, że syn zginął w czasie ataku chemicznego

Pomoc dla dzieci w Polsce

Świece można kupić w kościołach: za umowną kwotę 5 lub 12 zł. Po odliczeniu kosztów związanych z produkcją świec, pozostałe pieniądze są dzielone: część zostaje w zespole Caritas w parafii, część jest przekazywana Caritas danej diecezji. 
- W około połowie parafii w Polsce są zespoły Caritas. Większość pieniędzy ze zbiórki jest przeznaczana na lokalne potrzeby: w lokalnym środowisku najlepiej wiadomo, która rodzina potrzebuje pomocy. Część pieniędzy jest przekazywana do diecezjalnego zespołu Caritas: są z nich finansowane lub dofinansowane np. kolonie dla dzieci (rok temu dofinansowanie dostało 40 tysięcy dzieci), dożywanie w stołówkach Caritas - mówi Paweł Kęska, rzecznik prasowy Caritas
 

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom
Caritas

Głód to nie tylko brak chleba, ale też ciepła rodzinnego domu. Caritas namawia do pamiętania o tych wszystkich, którzy mają na co dzień za mało ciepła i miłości.
 

Pomoc dla dzieci w Syrii

Część pieniędzy ze sprzedaży wigilijnych świec jest przeznaczana na pomoc dla dzieci za granicą. W tym roku 10 groszy z każdej sprzedanej świecy będzie przeznaczone na pomoc dla dzieci z Syrii.
- Na razie w Polsce tych dzieci nie ma, pomagamy więc syryjskim dzieciom albo bezpośrednio w Syrii, albo przez nasze ośrodki w Libanie i Jordanii - mówi Paweł Kęska.
Wielu uchodźców z Syrii przebywa w obozach tymczasowych i w miastach w Jordanii i w Libanie. Caritas Polska, we współpracy z Caritas Jordania, już piąty rok niesie pomoc uchodźcom, zwłaszcza dzieciom, realizując projekt edukacyjno-rehabilitacyjny w Jordanii i Libanie, w kilku miejscowościach w pobliżu granicy syryjskiej.

Żeby pomóc dzieciom, możesz też na stronie Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zapalić wirtualną świecę lub wysłać sms POMAGAM pod numer 72052 za 2.46 zł (z VAT).

Zobacz też: Przepisy dla dziecka na Wigilię

 

„Dzieci z Alleppo nie stanowią zagrożenia terrorystycznego. To są sieroty i trzeba im pomóc” – apeluje prof. Alicja Chybicka

Archiwum prywatne
Wcześniak
Pochodzi z Syrii, w Polsce leczy noworodki i chwali WOŚP
Dr Riad Haidar jest ordynatorem oddziału neonatologii w Białej Podlaskiej. 40 lat temu przyjechał z Syrii do Polski na studia medyczne i pozostał w Polsce. Gdyby nie sprzęt od WOŚP, jego odział pewnie by nie istniał.

Bierze pan udział w zbiórkach WOŚP. Co pan sądzi o Orkiestrze? Od lat jestem szefem sztabu Orkiestry w Białej Podlaskiej. Gdyby nie pomoc WOŚP , mój oddział pewnie by nie istniał. Dzięki sprzętowi, który otrzymaliśmy od WOŚP, jesteśmy w stanie ratować najmniejszych pacjentów. Najmniejsze dziecko, które uratowaliśmy w naszym szpitalu, ważyło 440 g. Ratujemy też wcześniaki o wadze 500, 600 g. Wydawało mi się, że tak małe wcześniaki można uratować w Warszawie, Gdańsku, Krakowie. Nie myślałam, że też w Białej Podlaskiej... Można. Jesteśmy ośrodkiem o trzecim, to znaczy najwyższym stopniu referencyjności. To znaczy, że możemy ratować nawet najbardziej zagrożone noworodki. To, że jesteśmy takim ośrodkiem, to też zasługa WOŚP: od nich dostaliśmy sprzęt do ratowania. 90 proc. sprzętu na moim oddziale pochodzi od WOŚP. Mamy nowoczesne inkubatory , respiratory, sprzęt do nieinwazyjnego wspomagania oddechu Infant Flow , pompy infuzyjne, kardiomonitory, pulsoksymetry, aparat do mikroanalizy - mini laboratorium, dzięki któremu jesteśmy w stanie z kropli krwi ocenić stan dziecka, aparat usg, przyłóżkowy aparat rentgenowski. Mamy też inkubator transportowy, którym tak małe dzieci możemy do nas przywieźć, jeśli dziecko urodzi się w ciężkim stanie w innym szpitalu. Czytaj też: Prof. Maruszewski - WOŚP zmieniła polską medycynę pediatryczną Myśli pan, że gdyby nie WOŚP, to tego sprzętu by nie było? Patrząc na potrzeby, jakie są w Polsce, myślę, że nie. Mówię obiektywnie: gdyby nie działanie tych ludzi, polska neonatologia by nie byłaby dziś w tym miejscu, w jakim jest. Jeszcze kilkanaście lat temu umieralność okołoporodowa była w Polsce znacznie większa niż dziś. Dziś jesteśmy w światowej czołówce po względem niskiej umieralności. Stało się tak m.in. dzięki sprzętowi od WOŚP.   Dr Riad Haidar oddziale neonatologii w Białej...

1 procent
Fotolia
Prawo i finanse
Czy wiesz, komu przekażesz 1 proc. podatku?
Czym kierować się, przekazując 1 proc. podatku? Czy tracimy coś, gdy w ramach rozliczeń z fiskusem przekazujemy część naszego podatku? Kiedy te pieniądze trafią do wskazanej przez nas organizacji? I czy możemy pytać, co się stało z naszymi pieniędzmi – na nasze pytania odpowiada Joanna Luberadzka-Gruca, szefowa Fundacji Polki Mogą Wszystko.

Coraz więcej Polaków przekazuje 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. W zeszłym roku 45 proc. uprawnionych podatników przekazało ponad 500 mln zł. Komu możemy przekazać 1 proc. podatku? Jeden procent podatku możemy przekazać organizacji, która jest do tego uprawniona, czyli organizacji pożytku publicznego. Spis tych organizacji można znaleźć m.in. na www.pozytek.gov.pl . To strona departamentu pożytku publicznego Ministerstwa Pracy. Ważne jest to, że jeśli fundacja czy stowarzyszenie nie złoży sprawozdania za poprzedni rok w terminie, może stracić status organizacji pożytku publicznego. Dlatego zanim ktoś zdecyduje się przekazać swoje pieniądze jakiejś organizacji, to powinien sprawdzić, czy ona znajduje się w tym wykazie i czy można jej przekazać 1 proc. podatku. Nie każda fundacja czy stowarzyszenie to organizacja pożytku publicznego. Są określone warunki ustawowe, które trzeba spełnić, by być organizacją pożytku publicznego. Stowarzyszenie lub fundacja muszą określić w swoim statucie, w jakiej sferze pożytku publicznego prowadzą działalność, mieć też historie, czyli działać od kilku lat. Dopiero wtedy może złożyć odpowiednie dokumenty. Kolejny krok to złożenie wniosku do sądu o przyznanie statusu organizacji pożytku publicznego. Czy coś tracimy, gdy przekazujemy 1 proc. podatku? Nie, nic nie tracimy. Jeśli podatnik nie wskaże, komu chce przekazać ten 1 proc., to te pieniądze i tak trafią do budżetu państwa. W niewielu krajach na świecie podatnicy mają prawo zdecydować, co się stanie z częścią rocznego podatku, czyli w Polsce to jest właśnie 1 proc. W ubiegłym roku okazało się, że chętnie wspieraliśmy organizacje pomagające chorym dzieciom, ale też te, które były np. wysoko na liście organizacji pożytku publicznego, co wyglądało na przypadkowy wybór. Czym kierować się, wybierając organizacje pożytku publicznego?...

kontrole zasiłków rodzinnych
AdobeStock
Aktualności
Plaga oszustw i wyłudzeń zasiłków rodzinnych - ruszają kontrole
Koniec z wyłudzaniem milionów na fałszywe akty urodzenia dziecka - rozpoczęto kontrole wniosków o świadczenia rodzinne.

Chodzi o tak zwany Kindergeld, czyli zasiłek na dzieci przyznawany imigrantom w Niemczech. To ważna wiadomość dla polskich rodzin przebywających w tym kraju, gdyż to właśnie nasi rodacy stanowią największą grupę cudzoziemców pochodzących z krajów Unii Europejskiej. Szacuje się, że zza Łabą mieszka 783 tysięcy Polaków . Kontrole w pierwszej kolejności obejmą rodziny imigrantów, w których rodzice pracują w Niemczech, a dzieci przebywają w kraju ojczystym. Plaga oszustw i wyłudzeń Kindergeld Rodziny polskich imigrantów mieszkających w Niemczech mogą liczyć na pomoc państwa niemieckiego w wychowywaniu dzieci. Kindergeld jest świadczeniem wypłacanym co miesiąc na każde dziecko. W 2018 roku wynosiło ono 194 euro na pierwsze i drugie dziecko, 200 euro na trzecie dziecko oraz 225 euro na każde kolejne dziecko. Ale w ostatnim czasie gwałtownie wzrosła liczba osób pobierających taki zasiłek. W czerwcu tego roku Kindergeld przyznano ponad 268 tys. dzieciom , co było wzrostem o 10,4 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wyłudzenia na setki milionów euro Jak się okazuje, nie ma to związku ze wzrostem liczby imigrantów w Niemczech, ale ze wzrostem grup przestępczych wyspecjalizowanych w wyłudzaniu świadczeń socjalnych . Gangami kierują najczęściej obywatele Europy Południowo-Wschodniej. Kasy rodzinne wypłacające zasiłki rodzinne szacują, że przekręty związane z fałszowaniem wniosków wynoszą setki milionów euro.   Niemieckie media opisały, że oszuści sprowadzają do Niemiec rodziny celem sfałszowania papierów uprawniających do otrzymywania Kindergeld. W ten sposób w kasach rodzinnych zostają złożone sfałszowane akta urodzenia , zaświadczenia szkolne dzieci oraz podrobione dokumenty na temat zatrudnienia rodziców. "Werbują rodziny w krajach pochodzenia i obiecują im lepsze życie przy wsparciu niemieckiego państwa. Następnie organizują...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj