szopka z papieru
Adobe Stock
Święta i uroczystości

Szopka z papieru – trzy wersje szopki DIY do zrobienia z dzieckiem

Szopka z papieru może stanąć pod choinką, na kominku lub półce w pokoju, gdzie będziecie siadać do Wigilii. Można ją zrobić w bardzo prosty sposób lub włożyć nieco pracy i wyczarować szopkę trójwymiarową.

Szopka z papieru może być płaska – ot, po prostu obrazek żłóbka wydrukowany i wzmocniony kartonikiem. Taka najprostsza wersja będzie idealna dla najmłodszych dzieci, które będą mogły ją pokolorować. Wycinanie figurek i robienie z nich kompozycji to już wyższa szkoła jazdy, choć i w takim przypadku można zdecydować się na najprostsze rozwiązanie. Mamy dla was trzy propozycje szopki z papieru wraz z instrukcjami, jak je zrobić.

Spis treści:

Najprostsza szopka z papieru

Kliknij obrazek, wydrukuj go z okna, które się otworzy. Naklej obrazek szopki na brystol tak, aby jeszcze sporo go zostało pod szopką. Gdy klejenie wyschnie, białe przestrzenie w obrębie obrazka można wypełnić kolorami – jest to też przy okazji prosta szopka-kolorowanka dla najmłodszych. Dziecko może użyć kredek, flamastrów lub farb:

szopka z papieru prosta
Adobe Stock

Gdy obrazek wyschnie, brystol trzeba zagiąć, aby powstała podstawka, na której uda się ustawić szopkę. Jeśli część z obrazkiem mocno się kiwa, wystarczy od tyłu połączyć plecy obrazka z podstawką za pomocą paska kartonu i kleju. Gotowe!

Szopka z papieru – szablon postaci

Kliknij obrazek i wydrukuj go z okna, które się otworzy. Warto do tego celu użyć nieco grubszego papieru lub wydruk zrobiony na cienkim papierze nakleić na brystol lub karton.

szopka z papieru szablon
Adobe Stock


Gdy klej wyschnie, trzeba wyciąć figurki i żłóbek. Zrób nacięcia we wskazanych miejscach (żłóbek, Maryja – nr 1 i 2). Wzdłuż przerywanych linii należy zagiąć żłóbek, podstawki Dzieciątka zginać nie trzeba. Sklej wskazane fragmenty postaci Józefa i Maryi – dzięki temu będzie można je postawić. Dzieciątko można umieścić albo w żłóbku, albo w ramionach Maryi, wsuwając wystający pod Dzieciątkiem element w nacięcie. Gwiazdę można umieścić na patyczku wbitym w plastelinową podstawkę (przyda się klej na gorąco!). Gotowe!

Przy okazji polecamy inne stojące figurki: Jak zrobić stojącego aniołka z papieru

Figurki do szopki z papieru

Kliknij obrazek. Wydrukuj go z okna, które się otworzy. Warto do tego celu użyć nieco grubszego papieru lub wydruk zrobiony na cienkim papierze nakleić na brystol lub karton. Gdy klej wyschnie, trzeba wyciąć figurki, każdej pozostawiając od dołu prostokąt, który będzie podstawką. Figurki warto pokolorować.

szopka z papieru figurki
Adobe Stock


Zagnij prostokąty pozostawione pod każdym elementem szopki, aby powstały podstawki. Gwiazdę można umocować na patyczku wetkniętym w podstawkę z plasteliny. Jeżeli figurki nie stoją stabilnie, wystarczy od tyłu połączyć ich plecy z podstawkami za pomocą paska papieru i kleju. Na koniec pozostaje ustawienie figurek tak, aby zaaranżować scenkę. Szopka z papieru gotowa.

Bonus: postaci trzech królów do szopki z papieru

Jeżeli chcecie wzbogacić którąś z szopek o postacie trzech królów, proszę bardzo – szablony ich postaci znajdziecie na tym obrazku:

szopka z papieru trzecj królowie
Adobe Stock

Instrukcję jak sprawić, aby stanęli, znajdziesz w opisie wykonania ostatniej szopki (trzeba królów wyciąć, pozostawiając im od dołu prostokąt papieru na podstawkę). To nic, że ich postacie są duże i w nieco innym stylu niż poprzednie szopki z papieru! Dziecku nie zrobi to wielkiej różnicy, a jeśli jednak nie zdecyduje się ich postawić przy szopce, można z nich zrobić dekorację na półce w dziecięcym pokoju.

Wszystkie obrazki pochodzą z Adobe Stock

Sprawdź też:

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

Wierszyki na Boże Narodzenie dla dzieci
AdobeStock
Święta i uroczystości
Wierszyki na Boże Narodzenie dla dzieci: w sam raz dla przedszkolaków
Wierszyki na Boże Narodzenie dla dzieci sprawdzą się przy wigilijnym stole albo podczas spotkania z Mikołajem, gdy malec będzie chciał pochwalić się znajomością świątecznej rymowanki. Proponujemy wierszyki o choince, o świętach, o wigilii, o gwiazdce i o bałwanku.

Okres świąteczny to doskonały moment, by nauczyć dzieci wierszyka na Boże Narodzenie. Może być związany bezpośrednio ze świętami a w przypadku młodszych dzieci, wystarczy krótka rymowanka o bałwanku czy Mikołaju. Wśród naszych propozycji wierszyków na Boże Narodzenie dla dzieci na pewno znajdziecie coś, co wpadnie w ucho waszym kilkulatkom (i będą przez całą zimę dumnie je recytować!).  Spis treści: Wierszyki o Mikołaju Wiersze o choince Wiersze o wigilii dla dzieci Wierszyki o bałwanku Wierszyki na Boże Narodzenie dla dzieci Nauczenie dziecka rymowanki świątecznej to nie tylko dobra zabawa dla całej rodziny, lecz także świetny sposób na trenowanie pamięci. Przedstawiamy krótkie wierszyki świąteczne dla przedszkolaków i kilka dłuższych dla dzieci w wieku szkolnym.  Wierszyki o Mikołaju „​Święty z niespodziankami” Idzie dobry święty, Uśmiecha się w koło, Grzecznym dzieciom biją Serduszka wesoło. Niesie w dużym worku Słodyczy bez liku, Pełno dzisiaj wszędzie Radości i krzyku.   „​Noc grudniowa” W noc grudniową księżyc świeci, Biały śnieg się skrzy. Cicho wszędzie, śpią już dzieci, Cudne mają sny.   Spiesz się, spiesz się, Mikołaju, Zejdź z wysokich wzgórz. Grzeczne dzieci wyczekują, Kiedy przyjdziesz już!   „​Czekając na Mikołaja” Na czubku choinki gwiazda złota Niech zabłyśnie piękna, duża! By Święty Mikołaj, idąc, Zobaczył ją aż z podwórka.   Zaświecimy lampek tuzin, Niech choinka pięknie świeci, Niech święty Mikołaj widzi, Że czekają grzeczne dzieci.   „​Święty Mikołaj” Jedzie święty Mikołaj, Białą brodą świeci, Worek z prezentami Ma dla grzecznych dzieci.   Po śniegu, po białym, W zwinne renifery Wspaniałym...

mikołaj kolorowanka
Adobe Stock
Gry i zabawy
Mikołaj: kolorowanki do druku (28 obrazków)
Kolorowanki ze św. Mikołajem wprowadzą dziecko w świąteczny nastrój. Nie wiesz, czym zająć malucha? Wykorzystaj gotowe kolorowanki do druku. Pobierz szablony i daj maluchowi. Przy okazji możesz porozmawiać z nim o tej niezwykłej postaci. Przygotowaliśmy aż 28 obrazków do kolorowania z tym zimowym ulubieńcem dzieci.

Kolorowanki świąteczne z Mikołajem uprzyjemnią maluchowi oczekiwanie na Boże Narodzenie. Oprócz Świętego Mikołaja są też na nich choinki, renifery, prezenty i inne świąteczne gadżety. Oto wesoły zbiór 28 kolorowanek ze św. Mikołajem gotowy do druku. Wystarczy pobrać obrazek, puścić na drukarkę i dać dziecku, które z chęcią go pokoloruje.  Św. Mikołaj – kolorowanki Chyba każde dziecko zna sympatycznego staruszka w czerwonym stroju z długą białą brodą. Według legend Święty Mikołaj mieszka wraz z elfami w Laponii. Raz do roku rozwozi grzecznym dzieciom prezenty saniami zaprzęgniętymi w renifery. Nie ma malucha, który nie odliczałby dni do Gwiazdki! Oczekiwanie możesz umilić dziecku świątecznymi kolorowankami z Mikołajem.    Kolorowanki świąteczne – Mikołaj:  Święty Mikołaj biskup – kolorowanka Czapka Mikołaja – kolorowanka List do Mikołaja – kolorowanka do wydrukowania Sanie Mikołaja – kolorowanka z reniferem Worek Mikołaja – kolorowanka do wydrukowania Głowa Mikołaja – świąteczna kolorowanka Kolorowanka: twarz Mikołaja Mikołaj na saniach – zimowa kolorowanka Skarpeta Mikołaja – kolorowanka do druku Kolorowanka: Mikołaj z reniferami  Postać Mikołaja – kolorowanka Mikołaj – tradycyjna kolorowanka  Mikołaj z długą brodą – obrazek do pokolorowania Grzeczne dzieci – kolorowanka Mikołaj w śniegu – kolorowanka do druku Mikołaj w domu – kolorowanka Mikołaj z prezentami – pokoloruj obrazek Kolorowanka: Mikołaj na nartach  Święty Mikołaj z dzieckiem – kolorowanka do druku Mikołaj i góra prezentów – obrazek do...

Boże Narodzenie
Fotolia
Aktualności
Świąteczne życzenia na Boże Narodzenie [WIERSZYKI SMS]
Życzenia świąteczne, które możesz wysłać SMS-em. Religijne, poważne lub śmieszne wierszyki gotowe do wysłania.
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz