Szopka z papieru może być płaska – ot, po prostu obrazek żłóbka wydrukowany i wzmocniony kartonikiem. Taka najprostsza wersja będzie idealna dla najmłodszych dzieci, które będą mogły ją pokolorować. Wycinanie figurek i robienie z nich kompozycji to już wyższa szkoła jazdy, choć i w takim przypadku można zdecydować się na najprostsze rozwiązanie. Mamy dla was trzy propozycje szopki z papieru wraz z instrukcjami, jak je zrobić.

Reklama

Spis treści:

Najprostsza szopka z papieru

Adobe Stock

Do wykonania najprostszej szopki z papieru potrzebujesz jedynie dwóch rzeczy – kartki z bloku technicznego i flamastra. Kartkę należy zgiąć na pół. Część kartki, która będzie stanowić szopkę, należy zagiąć na rogach, jakby robiło się samolot z papieru: rogi kartki trzeba zgiąć do środka tak, aby powstała trójwymiarowa szopka (widoczna na zdjęciu).

W środku szopki wystarczy narysować flamastrem (albo kolorowymi mazakami) Maryję, Jezusa i Józefa oraz kilka małych gwiazdek. Na jednym ze zgiętych rogów możesz narysować gwiazdę. I gotowe. Taką szopkę wykonasz w mniej niż 15 minut. Jeśli chcesz poświęcić na nią troszkę więcej czasu, gwiazdki możesz w środku wyciąć ostrym nożykiem kreślarskim (dzięki temu szopka będzie ażurowa).

Szopka z papieru – szablon postaci

Aby wyciąć postaci do żłobka, skorzystaj z poniższego szablonu.

Zobacz także
szopka z papieru szablon
Adobe Stock

Po wycięciu figurek i żłóbka zrób nacięcia we wskazanych miejscach (żłóbek, Maryja – nr 1 i 2). Wzdłuż przerywanych linii należy zagiąć żłóbek, podstawki Dzieciątka zginać nie trzeba. Sklej wskazane fragmenty postaci Józefa i Maryi – dzięki temu będzie można je postawić. Dzieciątko można umieścić albo w żłóbku, albo w ramionach Maryi, wsuwając wystający pod Dzieciątkiem element w nacięcie. Gwiazdę można umieścić na patyczku wbitym w plastelinową podstawkę (przyda się klej na gorąco!). Gotowe!

Przy okazji polecamy inne stojące figurki: Jak zrobić stojącego aniołka z papieru

Figurki do szopki z papieru

Kliknij obrazek. Wydrukuj go z okna, które się otworzy. Warto do tego celu użyć nieco grubszego papieru lub wydruk zrobiony na cienkim papierze nakleić na brystol lub karton. Gdy klej wyschnie, trzeba wyciąć figurki, każdej pozostawiając od dołu prostokąt, który będzie podstawką. Figurki warto pokolorować.

szopka z papieru figurki
Adobe Stock

Zagnij prostokąty pozostawione pod każdym elementem szopki, aby powstały podstawki. Gwiazdę można umocować na patyczku wetkniętym w podstawkę z plasteliny. Jeżeli figurki nie stoją stabilnie, wystarczy od tyłu połączyć ich plecy z podstawkami za pomocą paska papieru i kleju. Na koniec pozostaje ustawienie figurek tak, aby zaaranżować scenkę. Szopka z papieru gotowa.

Bonus: postaci trzech królów do szopki z papieru

Jeżeli chcecie wzbogacić którąś z szopek o postacie trzech królów, proszę bardzo – szablony znajdziecie na tym obrazku:

szopka z papieru trzej królowie
Adobe Stock

Aby figurki stały, trzeba królów wyciąć, pozostawiając im od dołu prostokąt papieru na podstawkę. To nic, jeśli ich postacie są duże lub w nieco innym stylu niż wasza szopka! A jeśli jednak nie zdecyduje się ich postawić przy szopce, można z nich zrobić dekorację na półce w dziecięcym pokoju.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama