Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wróżby andrzejkowe dla dorosłych
Adobe Stock/npls
Święta i uroczystości

Wróżby andrzejkowe dla dorosłych: sprawdź, czy marzenia się spełnią

Dawniej wróżby andrzejkowe zarezerwowane były dla panien na wydaniu. Mężatki rezygnowały z tej zabawy, zakładając, że znają już swoją przyszłość. Kobiety ciężarne również nie brały udziału we wróżbach andrzejkowych – aby nadprzyrodzone moce nie zaszkodziły dziecku. Dziś tradycje andrzejkowe są dla wszystkich – bez względu na wiek czy płeć.

Prezentujemy kilka propozycji wróżb andrzejkowych dla dorosłych. Takich, które można potraktować jako śmieszne lub na serio, które mogą zapewnić dobrą zabawę lub… prawdziwy dreszczyk emocji.

Wróżby andrzejkowe dla dorosłych (miłosne i nie tylko):

Lanie wosku

Wśród andrzejkowych wróżb (zarówno tych dla dzieci, jak i dorosłych) prym wiedzie lanie roztopionego gorącego wosku do naczynia z wodą. Najlepiej przez klucz. Kształt, który przybierze wosk – należy unieść tak, by zobaczyć jego cień. Cień powinien „mówić” o tym, co czeka nas w przyszłości. Jeśli chcesz, skorzystaj z naszej ściągawki z interpretacjami woskowych kształtów.

Serce i szpilka

Wytnij serce z papieru. Na jednej stronie, w dowolnych miejscach serca wypisz imiona osób, które mogą mieć wpływ na twoją przyszłość (jeśli wróży sobie kobieta — może wypisać imiona mężczyzn). Odwróciwszy serce — wbij szpilkę w niezapisaną stronę. Imię, które przekuła szpilka (lub którego imienia była najbliżej) nosi człowiek, który już wkrótce okaże się ważny.

Jeśli wróżycie sobie w większym gronie — niech serce dla ciebie przygotuje ktoś inny (by wbijając szpilkę nie sugerować się rozmieszczeniem imion). 

Tę wróżbę można potraktować serio lub nie — by było śmieszniej, postarajmy się, by na sercach nie zabrakło imion nielubianych znajomych czy polityków.

Naczynie pełne marzeń

Do tej wróżby należy przygotować: duże naczynie z wodą, kartkę, nożyczki i wodoodporny mazak.

Kartkę potnij na tyle części, ile masz marzeń (jeśli jest ich sporo, sięgnij po kolejny arkusz). Na każdej małej karteczce napisz jedno marzenie — koniecznie wodoodpornym markerem. Następnie wrzuć je wszystkie do naczynia z wodą i zamieszaj. Potem przyglądaj się dobrze, która z karteczek jako pierwsza wypłynie na powierzchnię. Odczytaj zapisane na niej marzenie — to właśnie ono spełni się najszybciej.

Czy świeczki się połączą?

Do tej wróżby miłosnej potrzebne będzie duże naczynie z wodą i dwie małe świecki (tzw. podgrzewacze lub tealight). Na spodzie jednej świeczki napisz inicjały ukochanej osoby, na drugiej — swoje. Następnie zapalone tealighty połóż na powierzchni wody. I obserwuj, jak zachowują się względem siebie. Najlepiej, gdy podpłyną do siebie i się połączą. Gorzej, gdy płyną w zupełnie przeciwnych kierunkach lub gdy jedna z nich (lub obie) zgaśnie. Zgaśnięcie świecy może oznaczać wypalenie uczucia lub chorobę. 

Niespodzianki w filiżankach

Przygotuj:

  • 7 takich samych filiżanek,
  • obrączkę,
  • pierścionek,
  • małą laleczkę,
  • guzik,
  • monetę,
  • listek,
  • szpilkę.

Po każdym z przedmiotów włóż do jednej filiżanki, po czym każdą przykryj spodeczkiem. Niech osoba, której wróżyć wybierze filiżankę i zajrzy, co jest w środku. Jeśli wylosuje szpilkę, czeka ją zdrada. Jeśli monetę — podwyżka, lepiej płatna praca lub spadek. Jeśli pierścionek — romans (w przypadku mężatki/żonatego) lub zaręczyny (w przypadku panny/kawalera). Laleczka oznacza ciążę i dziecko. Obrączka — dziecko (w przypadku mężatki/żonatego) lub ślub (w przypadku panny/kawalera).  Guzik — rozczarowanie. Listek — że w najbliższym czasie nie zdarzy się nic nowego.

Cytat z książki

Ciekawą zabawą andrzejkową dla dorosłych może być też wróżba z książek. Wystarczy sięgnąć po tomik ulubionych wierszy lub powieść, otworzyć go na dowolnej stronie i przeczytać zdanie, na które jako pierwsze padnie wzrok. 

Rozmyślanie o znaczeniu cytatu i jego związku z aktualną sytuacją życiową może okazać się całkiem interesujące. Jeśli chcesz wypróbować śmieszny wariant tej wróżby — użyjcie słownika, encyklopedii lub atlasu zwierząt, po czym wspólnie zastanówcie się, w jaki sposób dane hasło może mówić o przyszłości osoby, która je wylosowała. 

Zobacz także:

Eksperymenty dla dzieci: jak zrobić tęczę [WIDEO]

Wróżby andrzejkowe dla dzieci
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Wróżby andrzejkowe dla dzieci: szpilki, wahadełko, rzucanie obierkiem i inne pomysły na zabawy dla całej rodziny 
Wróżby andrzejkowe warto wykorzystać podczas imprez dla dzieci i młodzieży odbywających się późną jesienią, a nie tylko w wieczór czy noc z 29 na 30 listopada. To okazja do poznania tradycji andrzejkowych i wesołej zabawy.

Wróżby andrzejkowe dla dzieci to coś bardzo popularnego w okresie jesieni, nawet jeszcze przed nastaniem nocy św. Andrzeja, który jest patronem miłości i wychodzenia za mąż. Zabawy andrzejkowe kiedyś były przeznaczone dla panien. Teraz bawią się całe rodziny i wróżbami uświetniają imprezy ze znajomymi. Przedstawiamy scenariusze zabaw andrzejkowych, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Mamy też pomysły na wróżby andrzejkowe dla dzieci w szkole i przedszkolu. Mogą się w nie bawić nie tylko maluchy, ale sprawią one dużą frajdę także młodzieży – niejedną nastolatkę podekscytuje poznanie pierwszej litery imienia przyszłego partnera. Należy jednak pamiętać, że wróżby andrzejkowe to przede wszystkim dobra zabawa, a wyników nie należy brać za pewnik. Do takich wróżb warto przygotować odpowiednią otoczkę, która pozwoli jeszcze bardziej poczuć magiczną atmosferę tego święta – zapalcie świece, udekorujcie mieszkanie, dzieci mogą przebrać się w stroje andrzejkowe .  Spis treści: Tradycje andrzejkowe dla dzieci Pomysły na wróżby andrzejkowe – lanie wosku Łatwe wróżby andrzejkowe – ustawianie butów Wróżby andrzejkowe dla dzieci na karteczkach – na wesoło Nietypowe wróżby andrzejkowe – magiczne kubeczki Wróżba andrzejkowa z cudownymi szpileczkami Wróżby dla młodzieży – wróżba z obierka Łatwe wróżby andrzejkowe – wahadełko Wróżba andrzejkowa z gałęzi wiśni Śmieszne wróżby dla dzieci: kim będę? Wróżba andrzejkowa z kostek do gry Wróżby andrzejkowe z fusów Wróżby andrzejkowe dla dzieci i młodzieży – owoc prawdę ci powie Tradycje andrzejkowe dla dzieci W przeszłości wróżby andrzejkowe traktowane były bardzo poważnie (i miały wiele wspólnego np. z...

Tradycje andrzejkowe w Polsce liczą ponad 500 lat
Aktualności
Andrzejki: tradycje i zwyczaje andrzejkowe, pochodzenie święta
Andrzejki to pogańskie święto, które mocno wpisało się w naszą kulturę. Andrzejkowy wieczór kojarzy się z laniem gorącego wosku przez dziurkę od klucza i innymi wróżbami. Sprawdziliśmy, skąd wzięło się to święto, jak wyglądają tradycje andrzejkowe, jak wróżono sobie w andrzejki przed wiekami, a jak robi się to w XXI wieku. Wyjaśniamy też, kiedy dokładnie obchodzi się to święto i czy wróżby andrzejkowe to grzech.

Andrzejki przywędrowały do Polski w połowie XV wieku. Od tamtej pory – w miastach, miasteczkach i na wsiach w wigilię dnia św. Andrzeja, wieczorem 29 listopada, wielu ludzi gotuje specjalne kluski, leje wosk przez dziurkę od klucza lub sięga po talię kart, aby wywróżyć sobie przyszłość. Spis treści: Andrzejki – co to? Czy Andrzejki to grzech? Tradycje andrzejkowe – pochodzenie  Jak dawniej obchodzono andrzejki Najbardziej znany zwyczaj andrzejkowy Andrzejki – co to? Andrzejki to wieczór wróżb, czyli zabawa polegająca na wróżeniu przyszłości, organizowana w wigilię dnia św. Andrzeja. Andrzejki wywodzą się z pogańskiego święta. Ślady jego obchodów znajdują się w starożytnych tekstach, opisujących greckie święto związane z imieniem Andreas oraz ze słowami „andros” i „anes”, które łączy się z kultem boga miłości, płodności, jasnowidzenia i wróżb. W związku z tym, że wspomnienie św. Andrzeja (i najpopularniejsze w roku imieniny Andrzejów) wypadają 30 listopada — andrzejki, zgodnie z tradycją, świętowane są 29 listopada . Ale imprezy andrzejkowe odbywają się też w okolicach tego dnia, więc zorganizowanie wróżb 28 czy 30 listopada nie będzie niczym dziwnym, w końcu to tylko zabawa. Jak wytłumaczyć dziecku, czym są Andrzejki? Najprościej powiedzieć, że to rodzaj zabawy, która wywodzi się z dawnych czasów, a polega na organizowaniu wieczornego spotkania ze znajomymi i przyjaciółmi, którzy biorą udział w zabawach andrzejkowych polegających na „wróżeniu” tego, co wydarzy się w przyszłości. Dawniej spotkania odbywały się tylko w męskim lub tylko w damskim gronie, obecnie mężczyźni i kobiety oraz dziewczynki i chłopcy bawią się razem. Andrzejki dla dzieci mogą być organizowane w przedszkolach, szkołach lub w...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz