Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jakie są rodzaje wkładek domacicznych
Fotolia
Związki i seks

Jaką spiralę wybrać? Z miedzią czy hormonalną?

Zastanawiasz się, jaką wkładkę domaciczną wybrać? Przeczytaj, dla kogo jest lepsza spirala z miedzią, a u kogo lepiej sprawdzi się wkładka hormonalna.

Spirala, czyli wkładka domaciczna, zwana w skrócie z angielskiego również IUD, to mechaniczna metoda antykoncepcji. Spirala ma kształt litery T i zakłada ją lekarz ginekolog, po przeprowadzeniu odpowiednich badań.

W Polsce są dostępne 2 rodzaje wkładek domacicznych:

  • spirala z miedzią, czyli tradycyjna. Zwykła spirala zagęszcza śluz szyjki macicy i utrudnia plemnikom dotarcie do jajowodu. Jeśli dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej, tradycyjna wkładka domaciczna nie pozwoli zagnieździć się zapłodnionej komórce w macicy. Spirala z miedzią może nasilać krwawienia i bóle miesiączkowe, nie jest więc wskazana dla kobiet, które mają bolesne miesiączki. Wkładkę domaciczną z miedzią poleca się kobietom, które nie planują mieć więcej dzieci.
  • spirala z hormonami (Mirena) – hormonalna wkładka domaciczna nie dopuszcza do zapłodnienia komórki jajowej, bo uwalniające się z niej hormony powstrzymują jajeczkowanie. Spirala z hormonami również zagęszcza śluz w szyjce macicy i spowalnia ruch plemników. Miesiączka podczas używania hormonalnej wkładki domacicznej jest mniej obfita i mniej bolesna. Spiralę hormonalną zaleca się kobietom, które już rodziły nie planują więcej dzieci. Wkładkę hormonalną mogą też stosować kobiety karmiące piersią.


Zobacz też:

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Spirala domaciczna nie działa wczesnoporonnie, ale nie wszystkie kobiety mogą ją stosować.
Fotolia
Starania o dziecko
Czy spirala może wywołać poronienie?
Czy to prawda, że wkładka domaciczna może działać wczesnoporonnie? Nie, ale można mieć trudności z zajściem w ciążę. Przeczytaj, dlaczego. Dowiedz się, dla kogo spirala jest dobrą metodą antykoncepcyjną.

Spirala domaciczna jest metodą antykoncepcyjną najnowszej generacji (czytaj: nowoczesna antykoncepcja) . Pod względem niezawodności zajmują drugie miejsce – po doustnej antykoncepcji. Jej dużym plusem jest to, że nie trzeba pamiętać o regularnym łykaniu pigułek. Udowodniono też, że nie działa wczesnoporonnie . Mechanizm działania wkładki wewnątrzmacicznej z hormonami (potocznie nazywana spiralą domaciczną) jest następujący: hamuje ona jajeczkowanie (sprawdź, co to jest owulacja) zagęszcza śluz szyjkowy (dzięki czemu staje się on nieprzepuszczalny dla plemników) pobudza jajowody do szybszego transportu komórki jajowej. Ponieważ jednak stosowanie spirali z hormonami nie pozostaje bez wpływu na organizm kobiety, musi być ona pod stałą kontrolą lekarską. Spirala domaciczna – dla kogo najlepsza? Mimo niekwestionowanych zalet tej metody antykoncepcji nie nadaje się ona dla wszystkich. Jest dobra przede wszystkim dla: kobiet, które mają już dzieci i nie planują w najbliższym czasie kolejnej ciąży kobiet, które nie chcą lub nie mogą stosować antykoncepcji doustnej. Spirala nie dla tych, co nie rodziły Ginekolodzy są zgodni, że kobiety, które jeszcze nie rodziły, nie powinny używać wkładek domacicznych dlatego, że: mogą powodować one lekki stan zapalny błony śluzowej macicy (zwłaszcza te zawierające miedź lub złoto) niosą ryzyko uszkodzenia kanału szyjki macicy przy ich wprowadzaniu (dotyczy to wkładek z hormonem, które mają szeroką prowadnicę). To wszystko może być przyczyną trudności z późniejszym zajściem w ciążę lub niekorzystnie wpłynąć na jej przebieg. Kiedy ciąża po wyjęciu spirali domacicznej Stwierdzono, że kobiety, które stosowały antykoncepcję mechaniczną, częściej miewają ciąże pozamaciczne i poronienia (czytaj: poronienia a kolejna ciąża ) . Właśnie dlatego, jeśli...

jaką metodę antykoncepcji wybrać?
Fotolia
Związki i seks
Kobieta u ginekologa: jak zapobiegać ciąży?
Każda z nas szuka idealnej metody zapobiegania ciąży. Idealnej, czyli przede wszystkim skutecznej i dającej pewność, że nie zawiedzie. Zobacz, jakie metody antykoncepcyjne poleca lekarz ginekolog.

Antykoncepcja nie tylko nie może szkodzić zdrowiu, ale także powinna dawać kobiecie dodatkowe korzyści. Idealna antykoncepcja powinna nie dawać skutków ubocznych, być skuteczna i niekłopotliwa w stosowaniu. Zaskakujące? Niekoniecznie. Są przecież metody zapobiegania ciąży , które dodatkowo sprawiają, że młoda dziewczyna może na przykład pozbyć się szpecącego trądziku, a czterdziestolatka wyleczyć z anemii spowodowanej zbyt obfitymi miesiączkami. Naprawdę teraz każda z nas może znaleźć sposób, który właśnie dla niej spełni wszelkie wymagane kryteria. Oto jeden dzień pracy prof. Violetty Skrzypulec, ginekologa z ogromnym doświadczeniem. Przedstawiamy kobiety, które zgłosiły się do jej gabinetu z prośbą o wybranie najlepszej dla nich metody antykoncepcji. O tym, który sposób każdej z nich zaproponowała i dlaczego właśnie ten, przeczytaj sama. Ważne, że skuteczność tych metod jest w zasadzie taka sama i wynosi blisko 100 proc. Dla kogo pigułka antykoncepcyjna? Ewa, 30 lat: Ma jedno dziecko, nie wie jeszcze, czy chciałaby kiedyś urodzić następne. Teraz chce mieć pewne zabezpieczenie przed ciążą, bo niedawno wróciła do pracy po urlopie wychowawczym. Wybór lekarza : Najkorzystniejszą metodą zapobiegania ciąży w takich przypadkach jest doustna antykoncepcja hormonalna . Zabezpiecza skutecznie przed zajściem w ciążę, a jednocześnie daje możliwość szybkiego powrotu do płodności po odstawieniu tabletek (najczęściej już w następnym cyklu, choć niektórzy lekarze doradzają odczekanie kilku miesięcy). Pigułki tego typu zawierają dwa rodzaje hormonów: gestagen i estrogen, a ich działanie polega na zahamowaniu owulacji. Przyjmuje się je przez 21 dni, w czasie tygodniowej przerwy w ich stosowaniu pojawia się krwawienie (około 2–3 dni po przyjęciu ostatniej pigułki). Jest ono jednak najczęściej mniej obfite i krótsze, niż zwykła miesiączka. Wady tej...

kobieta, tabletki
Panthermedia
Związki i seks
Nowoczesna antykoncepcja – poznaj metody dostępne w Polsce.
Udany seks jest możliwy tylko wtedy, gdy nie musisz obawiać się niechcianej ciąży. Sprawdź, jakimi metodami możesz zabezpieczyć się przed zajściem w ciążę.

Metody antykoncepcji bardzo zmieniły się na przestrzeni wieków. Były tampony z liści akacji lub krokodylich kup, kapturki z połówek cytryny, prezerwatywy ze zwierzęcych jelit... Kobiety od zawsze próbowały ustrzec się przed niechcianą ciążą. Na szczęście my nie musimy uciekać się do takich sposobów, dziś mamy do dyspozycji nowoczesne i skuteczne metody antykoncepcji . Nie jesteś jeszcze gotowa na kolejną ciążę albo po prostu nie chcesz mieć już więcej dzieci? Oto nowoczesne i przede wszystkim bardzo skuteczne metody antykoncepcji, które masz do dyspozycji. Wskaźnik Pearla mówi, ile ze stu kobiet stosujących daną metodę antykoncepcyjną przez rok zaszło w ciążę. Im wskaźnik jest niższy, tym skuteczniejsza jest metoda antykoncepcji. Oto lista dostępnych w Polsce metod antykoncepcji, które obejmuje wskaźnik Pearla : 1. Antykoncepcyjna pigułka hormonalna Zawiera dwa hormony - estrogen i gestagen (przy czym tak zwane pigułki jednofazowe zawierają stałą dawkę hormonów, natomiast dwu-, i trójfazowe dwie lub trzy różne dawki, w zależności od fazy cyklu). Tabletki łyka się codziennie z siedmiodniową przerwą między kolejnymi opakowaniami. Blokuje owulację oraz zmienia błonę śluzową macicy w taki sposób, by nie mogło dojść do zagnieżdżenia komórki jajowej. Jest bardzo skuteczna, bezpieczna (od lat 60. dawka etynyloestradiolu zmniejszyła się ze 150 do 20 mikrogramów na tabletkę), wygodna w użyciu i niedroga. Antykoncepcyjna pigułka hormonalna reguluje cykl, skraca czas i obfitość krwawienia miesięcznego, zapobiega zapaleniom jajników, zmniejsza ryzyko osteoporozy, endometriozy , ciąży pozamacicznej, raka jajnika i trzonu macicy oraz łagodnych chorób sutka. Trzeba codziennie pamiętać o jej wzięciu. Przeciwwskazania do stosowania pigułek to m.in. niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych, choroba zakrzepowo-zatorowa i palenie papierosów po 35. roku...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta