Reklama

Spis treści:

Reklama

5 tydzień ciąży - który to miesiąc?

5 tydzień ciąży to początek drugiego miesiąca ciąży i dobry moment, żeby zrobić test ciążowy. Jeśli wynik będzie pozytywny, trzeba zapisać się na wizytę do ginekologa, aby ostatecznie potwierdzić ciążę. Konieczne jest też umówienie się na pierwsze badanie USG.

5 tydzień ciąży to nie to samo co 5 tydzień rozwoju zarodka. Wiek ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a nie od momentu zapłodnienia (ten trudno zwykle dokładnie ustalić). Właśnie tą metodą obliczania tygodnia ciąży lekarz będzie posługiwał się aż do porodu. Oznacza to, że liczba tygodni ciąży liczonych przez lekarza jest o 2 większa niż liczba tygodni przez jakie rozwija się zarodek.

Zalecenia w 5 tygodniu ciąży:

  • przyjmowanie 400 mikrogramów kwasu foliowego na dobę,
  • ograniczenie aktywności fizycznej do 70-80 proc. tej sprzed ciąży,
  • picie 1,5-2 litrów wody na dobę,
  • zdrowe odżywianie – zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta o 150 kcal na dobę, ale kobieta o prawidłowej masie ciała nie musi jeść więcej.

USG w 5 tygodniu ciąży: co widać?

Podczas badania USG w 5 tygodniu ciąży można już zobaczyć pęcherzyk ciążowy. Zadaniem lekarza jest określenie położenia pęcherzyka ciążowego oraz potwierdzenie, że wewnątrz znajduje się zarodek (lekarz może stwierdzić brak zarodka, obecność jednego zarodka lub więcej). Pierwsze ciążowe USG wykonuje się dopochwowo.

W 5 tygodniu ciąży jest jeszcze za wcześnie, by usłyszeć bicie serca dziecka. Jeśli USG wykaże u płodu bijące serce, oznacza to, że ciąża jest starsza niż początkowo się wydawało.

5 tydzień ciąży - wielkość pęcherzyka

Pęcherzyk ciążowy w 5 tygodniu ciąży mierzy do 5 mm. Wewnątrz widoczny jest pęcherzyk żółtkowy (błona płodowa otaczająca żółtko zarodka) potwierdzający ciążę. Na tym etapie wielkość pęcherzyka ciążowego pomaga określić wiek ciąży: do jego rozmiarów mierzonych w milimetrach dodaje się 30, a wynik oznacza wiek ciąży liczony w dniach. Pęcherzyk ciążowy rośnie teraz ok. 1 mm na dobę. To decydujący czas dla rozwoju płodu – właśnie zaczynają formować się podstawowe organy. To dlatego okres między 5 a 10 tygodniem ciąży nazywa się organogenezą.

Zarodek w 5 tygodniu ciąży ma ok. 2 mm. Według norm wielkości zarodka – każdego dnia jest o 1 mm większy.

Zdjęcie USG: 5 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży

Zdjęcie USG 5 tydzień ciąży – widać pęcherzyk ciążowy

5 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

Zarodek w 5 tygodniu ciąży jest już prawdopodobnie zadomowiony w błonie śluzowej macicy. Wszelkie niezbędne do życia substancje pobiera z woreczka żółtkowego (tak będzie, dopóki jego zadań nie przejmie łożysko, które uformuje się ok. 12 tygodnia ciąży). Dziecko rozwija się teraz w błyskawicznym tempie:

  • wykształca się serce (układ krążenia rozwija się w organizmie jako pierwszy),
  • tworzy się cewa nerwowa, która następnie przekształci się w mózg, kręgosłup i rdzeń kręgowy (na razie jest otwarta, zamknie się w 6 tygodniu ciąży),
  • wokół zarodka zaczyna tworzyć się płyn owodniowy,
  • zaczynają formować się naczynia pępowinowe i łożysko.

Zarodek jeszcze nie przypomina dziecka, ale wkrótce się to zmieni. Poniżej wyrenderowane zdjęcie USG w 5 tygodniu ciąży:

5 tydzień ciąży jak wygląda dziecko

Ryzyko poronienia w 5 tygodniu ciąży jest niższe o 20 proc. niż we wcześniejszych tygodniach. I będzie maleć z tygodnia na tydzień.

5 tydzień ciąży - objawy

Nieprzyjemne odczucia i charakterystyczne objawy ciąży ​mogą nasilać się w 5 tygodniu. Na tym etapie często pojawia się nadmierna senność. Zmęczenie to wynik spadku ciśnienia tętniczego krwi w ciąży na skutek działania progesteronu. Rozkurcza nie tylko mięsień macicy, ale również mięśnie ścian naczyń krwionośnych. Oprócz tego duża część krwi płynie teraz do macicy, nerek i innych narządów, co zmniejsza pośrednio przepływ krwi przez mózg.

Brzuch w 5 tygodniu ciąży wciąż pozostaje płaski. Ciężarna może odczuwać niewielkie bóle w podbrzuszu. Na tym etapie ciąży to efekt:

  • rozciągającej się macicy (która dodatkowo powoduje ucisk na pęcherz),
  • zwolnienia pracy jelit (wzdęcia wywołane są przez burzę hormonalną).

Objawy te są dość powszechne i świadczą o prawidłowym przebiegu ciąży.

W 5 tygodniu ciąży wiele kobiet zaczyna odczuwać ciążowe nudności. Pojawiają się one zazwyczaj około 5-6 tygodnia ciąży i najczęściej trwają do końca I trymestru ciąży (czyli niemal do końca trzeciego miesiąca).

Przyczyny mdłości w 5 tygodniu ciąży:

  • podwyższony poziom niektórych hormonów (głównie hCG i estrogenu),
  • rozciąganie mięśniówki macicy,
  • rozluźnienie mięśni przewodu pokarmowego,
  • nadmiar kwasu żołądkowego,
  • wyostrzony zmysł powonienia.

Im większy poziom hormonów wydzielanych w 5 tygodniu ciąży i później, tym silniejsze są zazwyczaj nudności. To dlatego mdłości bardziej dokuczają ciężarnym w ciąży mnogiej. Nie bez wpływu na nasilenie tego objawu pozostaje także indywidualna wrażliwość na wymioty: bardziej narażone na nudności w ciąży są kobiety cierpiące na chorobę lokomocyjną.

Ciążowe mdłości można zmniejszyć, pijąc dużo wody, sięgac po migdały lub imbir.

5 tydzień ciąży - niepokojące objawy

Ból brzucha w 5 tygodniu ciąży czasem może świadczyć o nieprawidłowościach w rozwoju płodu. Z tego względu należy zwracać uwagę na:

W takich przypadkach istnieje zagrożenie, że ciąża jest pozamaciczna lub doszło do poronienia. Koniecznie należy się zgłosić do szpitala.

Test ciążowy w 5 tygodniu ciąży

W 5 tygodniu ciąży można wykonać domowy test ciążowy, aby potwierdzić, czy doszło do zapłodnienia. Należy przeprowadzić go na porannej próbce moczu będzie bardziej wiarygodny.

Jaki test ciążowy jest najczulszy?

Na rynku dostępne są testy ciążowe o różnej czułości. Czułość testu ciążowego oznacza najniższe stężenie hormonu hCG, jakie test jest w stanie wykryć. Niektóre domowe testy mogą więc potwierdzić ciążę już kilka dni po współżyciu, inne dopiero po 3 tygodniach. Najczulszy test ciążowy to ten o czułości 10 mlU/ml − w 5 tygodniu ciąży z pewnością da wiarygodny wynik.

jak działa test ciążowy
Edipresse

5 tydzień ciąży - ciąża mnoga

Jeśli kobieta zaszła w ciążę bliźniaczą, prawdopodobnie jeszcze o tym nie wie. Ostatecznie potwierdzi to lekarz podczas badania USG. Jednak już w 5 tygodniu ciąży można zacząć podejrzewać, że ciąża jest mnoga. Przyszłe mamy bliźniaków często uskarżają się na znacznie zwiększone nudności w ciąży.

Zobacz także:

Reklama

4 tydzień ciąży 6 tydzień ciąży

Reklama
Reklama
Reklama