GRY

Skóra noworodka

Skóra noworodka, który przyszedł na świat zbyt wcześnie albo zbyt późno, jest wyjątkowo delikatna, dlatego trzeba na nią chuchać i dmuchać.

noworodek
Niedojrzałość skóry wcześniaka sprawia, że jest ona wyjątkowo wrażliwa i przepuszczalna. A to oznacza m.in. że szybciej się wychładza, łatwiej przenikają przez nią szkodliwe substancje czy drobnoustroje i jest mniej odporna na uszkodzenia (zwłaszcza przez pierwsze 2–3 tygodnie życia po przyjściu na świat, ponieważ po tym czasie staje się już prawie taka sama jak u donoszonych noworodków). Nic więc dziwnego, że wcześniaki traktowane są w wyjątkowy sposób: ogrzewa się je w inkubatorach, chroni przed wszelkimi zarazkami (każdy, kto się styka z maleństwem, musi bardzo dokładnie wymyć i zdezynfekować ręce) oraz leczy natychmiast, gdy na ich skórze pojawią się jakieś niepokojące zmiany (w ich przypadku powikłania mogą szybko objąć cały organizm).

Jak pielęgnować tak delikatną skórę?
- Używaj najłagodniejszych kosmetyków
– bez barwników, konserwantów, dodatków zapachowych itd. Tylko takich, które są przeznaczone dla niemowląt (uwaga: nie wszystkie preparaty można stosować od pierwszych dni życia).
- Nawilżaj i natłuszczaj. Używaj emolientów – preparatów, które dodaje się do kąpieli lub stosuje bezpośrednio na skórę, by trwale ją nawilżyć (tworzą na niej cieniutką warstwę ochronną zapobiegającą wysychaniu). To ważne, bo sucha skóra równa się większe ryzyko mikrouszkodzeń i otarć.
- Wybieraj ubranka z miękkich, naturalnych tkanin, najlepiej z delikatnej, rozciągliwej bawełny. Wszelkie koronki, falbanki, ostre szwy, spody aplikacji, a nawet metki mogą drażnić skórę, a nawet ją uszkadzać.
- Często zmieniaj pieluszki. Gdy są spuchnięte od moczu albo wypełnione czymś jeszcze, mocno drażnią skórę. Podczas przewijania przemyj pupę przegotowaną wodą, dokładnie ją osusz (bez pocierania) i posmaruj kremem ochronnym.
- Starannie pielęgnuj pępek. Powinien być odsłonięty – odwijaj pieluszkę albo wytnij ją tak, by go nie zakrywała. Przemywaj go spirytusem. Jeśli pojawia się zaczerwienienie i/lub opuchlizna, idź do lekarza.
- Przygotuj się na łuszczenie. Najbardziej łuszczy się naskórek u dzieci urodzonych po czasie. Dzieje się tak dlatego, że zabezpieczająca go maź płodowa zdążyła już zniknąć, więc został zmacerowany przez wody płodowe. Przenoszone maluszki mają często „rączki praczki” – skóra na nich (a także na stopach) jest pomarszczona jak po zbyt długim moczeniu w wodzie. Trzeba ją nawilżać i natłuszczać, by nie pękała i nie swędziała.

Redakcja poleca: Jak kąpać niemowlę - film
Jak często kąpać niemowlę, jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli i w jaki sposób myć buzię dziecka?

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Kłopoty w pieluszce

Karm piersią, polecamy!