szyjka macicy przed okresem
fot. Adobe Stock

Szyjka macicy przed okresem i w czasie cyklu

Szyjka macicy przed okresem wygląda inaczej niż w innych fazach cyklu i inaczej niż podczas ciąży. Wszystko to dzięki hormonom, które regulują jej wygląd i właściwości. W ten sposób szyjka macicy albo ułatwia zapłodnienie, menstruację i poród albo broni dostępu do macicy.
Ewa Janczak-Cwil
szyjka macicy przed okresem
fot. Adobe Stock
Szyjka macicy to łącznik między pochwą a jamą macicy. Jej zadaniem jest wpuszczanie plemników, uwalnianie krwi miesiączkowej lub zapobieganie wnikaniu chorobotwórczych drobnoustrojów do macicy, co chroni układ rozrodczy przed infekcjami, ale i rozwijający się w niej płód podczas ciąży.

Spis treści:

Szyjka macicy przed okresem i w czasie ciąży

Imponujący zbiór zdjęć szyjki macicy na różnych etapach cyklu i życia kobiety możesz zobaczyć na stronie Beautiful Cervix Project.

Szyjka macicy w czasie cyklu miesiączkowego i podczas ciąży podlega działaniu hormonów, które zmieniają jej wygląd i położenie. To dlatego na podstawie jej wyglądu lekarz może określić, czy kobieta jest aktualnie płodna albo czy jest w ciąży.  

Szyjka macicy przed okresem i zaraz po jego ustaniu jest położona nisko, jest twarda, sucha i zamknięta. W czasie owulacji otwiera się i unosi, staje się bardziej miękka, a na jej ściankach pojawia się śluz płodny.

Szyjka macicy we wczesnej ciąży unosi się, twardnieje i wydłuża. Zostaje też zamknięta czopem śluzowym. Pod koniec drugiego trymestru ciąży szyjka macicy staje się bardziej miękka, a w ostatniej fazie trymestru trzeciego skraca się i rozszerza.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Domowe sposoby na komary są prawie tak samo skuteczne, jak te chemiczne, za to o wiele zdrowsze dla nas i środowiska! Warto wypróbować naturalne środki na komary, takie jak: lawenda, wanilia, olejek cytrynowy i inne (równie skuteczne w walce z komarami) preparaty. Dzięki nim nie tylko odstraszysz insekty, lecz także wprowadzisz do domu piękne, aromatyczne zapachy! Sprawdź, czym odstraszyć komary.

Budowa szyjki macicy

Szyjka macicy ma rurkowaty kształt i długość 3-5 cm. Jest przewodem łączącym trzon macicy z pochwą. U kobiet, które nie rodziły, szyjka macicy ma kształt beczułkowaty. Po ciąży i porodzie na stałe zmienia kształt na bardziej wydłużony w kierunku pochwowym. Podczas menopauzy następuje kolejna zmiana jej kształtu – staje się bardzo wąska.

Funkcje szyjki macicy

Jest ona nie tylko szlakiem wędrówki plemników. Pełni kilka innych ważnych funkcji. Należą do nich:
  • ochrona macicy przed zakażeniami – gęsty śluz szyjkowy stanowi dla nich zaporę,
  • odżywienie plemników – śluz płodny dodaje im energii i ułatwia wędrówkę,
  • zamknięcie jamy macicy na czas ciąży,
  • ułatwienie dziecku wyjście na świat – staje się wtedy śliska i miękka, następuje też rozwarcie szyjki macicy.

Kłopoty z szyjką macicy

Niektóre kobiety rodzą się z wadami układami rozrodczego, inne miewają na przestrzeni całego życia różne problemy związane z szyjką macicy. Najczęściej zdarzają się:
Większość z nich można i trzeba leczyć. Im szybciej uchwycone nieprawidłowości, tym mniejsze ryzyko komplikacji i poważnych skutków zdrowotnych. Dlatego każda kobieta co roku powinna badać się ginekologicznie i wykonywać cytologię, która pozwala zawczasu wychwycić raka szyjki macicy i całkowicie go wyleczyć.

Sprawdź też:
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy