Szyjka macicy przed okresem i w czasie cyklu
Szyjka macicy przed okresem wygląda inaczej niż w innych fazach cyklu i inaczej niż podczas ciąży. Wszystko to dzięki hormonom, które regulują jej wygląd i właściwości. W ten sposób szyjka macicy albo ułatwia zapłodnienie, menstruację i poród albo broni dostępu do macicy.
Szyjka macicy to łącznik między pochwą a jamą macicy. Jej zadaniem jest wpuszczanie plemników, uwalnianie krwi miesiączkowej lub zapobieganie wnikaniu chorobotwórczych drobnoustrojów do macicy, co chroni układ rozrodczy przed infekcjami, ale i rozwijający się w niej płód podczas ciąży.
Spis treści:
- Szyjka macicy przed okresem i w czasie ciąży
- Budowa szyjki macicy
- Funkcje szyjki macicy
- Kłopoty z szyjką macicy
Szyjka macicy przed okresem i w czasie ciąży
Imponujący zbiór zdjęć szyjki macicy na różnych etapach cyklu i życia kobiety możesz zobaczyć na stronie Beautiful Cervix Project.
Szyjka macicy w czasie cyklu miesiączkowego i podczas ciąży podlega działaniu hormonów, które zmieniają jej wygląd i położenie. To dlatego na podstawie jej wyglądu lekarz może określić, czy kobieta jest aktualnie płodna albo czy jest w ciąży.
Szyjka macicy przed okresem i zaraz po jego ustaniu jest położona nisko, jest twarda, sucha i zamknięta. W czasie owulacji otwiera się i unosi, staje się bardziej miękka, a na jej ściankach pojawia się śluz płodny.
Szyjka macicy we wczesnej ciąży unosi się, twardnieje i wydłuża. Zostaje też zamknięta czopem śluzowym. Pod koniec drugiego trymestru ciąży szyjka macicy staje się bardziej miękka, a w ostatniej fazie trymestru trzeciego skraca się i rozszerza.
Budowa szyjki macicy
Szyjka macicy ma rurkowaty kształt i długość 3-5 cm. Jest przewodem łączącym trzon macicy z pochwą. U kobiet, które nie rodziły, szyjka macicy ma kształt beczułkowaty. Po ciąży i porodzie na stałe zmienia kształt na bardziej wydłużony w kierunku pochwowym. Podczas menopauzy następuje kolejna zmiana jej kształtu – staje się bardzo wąska.
Funkcje szyjki macicy
Jest ona nie tylko szlakiem wędrówki plemników. Pełni kilka innych ważnych funkcji. Należą do nich:
- ochrona macicy przed zakażeniami – gęsty śluz szyjkowy stanowi dla nich zaporę,
- odżywienie plemników – śluz płodny dodaje im energii i ułatwia wędrówkę,
- zamknięcie jamy macicy na czas ciąży,
- ułatwienie dziecku wyjście na świat – staje się wtedy śliska i miękka, następuje też rozwarcie szyjki macicy.
Kłopoty z szyjką macicy
Niektóre kobiety rodzą się z wadami układami rozrodczego, inne miewają na przestrzeni całego życia różne problemy związane z szyjką macicy. Najczęściej zdarzają się:
- nadżerki szyjki macicy,
- zapalenie szyjki macicy,
- torbiele szyjki macicy,
- niewydolność szyjki macicy
- rak szyjki macicy.
Większość z nich można i trzeba leczyć. Im szybciej uchwycone nieprawidłowości, tym mniejsze ryzyko komplikacji i poważnych skutków zdrowotnych. Dlatego każda kobieta co roku powinna badać się ginekologicznie i wykonywać cytologię, która pozwala zawczasu wychwycić raka szyjki macicy i całkowicie go wyleczyć.
Sprawdź też: