Świadectwo dojrzałości jest wydawane wszystkim absolwentom szkół ponadpodstawowych, którzy zdali egzaminy maturalne z wynikiem minimum 30% możliwych do otrzymania punktów z każdego przedmiotu na poziomie podstawowym. Co ważne, świadectwo dojrzałości to dokument zaświadczający posiadanie wykształcenia średniego i zastępuje ono egzamin wstępny do szkół wyższych.

Reklama

Spis treści:

Świadectwo dojrzałości – co to jest?

Świadectwo dojrzałości to oficjalny, imienny dokument wydawany przez okręgową komisję egzaminacyjną zaświadczający, że dana osoba zdała egzamin maturalny i może podjąć dalszą edukację na studiach wyższych lub w niektórych szkołach policealnych.

Jak wygląda świadectwo dojrzałości?

Świadectwo dojrzałości musi być zgodne z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1700 ze zm.). Na dokumencie znajdują się liczne zabezpieczenia chroniące przed fałszerstwem, takie jak: wielotonowy znak wodny, włókna zabezpieczające aktywne w promieniowaniu UV, włókna zabezpieczające widoczne w świetle dziennym oraz zabezpieczenia chemiczne. Świadectwo ma format A4 i drukowane jest na papierze o gramaturze 120 g/m².

Na świadectwie dojrzałości muszą znaleźć się takie informacje jak:

Zobacz także
  • imię (lub imiona) i nazwisko osoby, która zdawała egzamin,
  • data urodzenia,
  • PESEL,
  • numer seryjny dokumentu,
  • szczegółowe wyniki wszystkich egzaminów wyrażone w skali procentowej i centylach,
  • data i miejscowość wystawienia dokumentu,
  • pieczęć i podpis detektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Aby egzamin został uznany za zdany, należy otrzymać minimum 30% punktów z możliwych do uzyskania z każdego przedmiotu obowiązkowego na poziomie podstawowym.

Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych są zwolnieni ze zdawania egzaminów maturalnych z określonych przedmiotów i na świadectwie dojrzałości otrzymają informację o uzyskaniu 100% punktów z danego przedmiotu na wybranym poziomie.

Osoby, które deklarowały zdawanie matury z dodatkowego przedmiotu, ale nie podeszły do egzaminu na świadectwie maturalnym, będą miały wpisane 0%.

Przy punktacji za ustny egzamin maturalny w tym roku pojawi się adnotacja: „W 2022 r. egzaminu nie przeprowadzano”.

Jak otrzymać świadectwo dojrzałości?

Zgodnie z harmonogramem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zdający, którzy przystąpią do egzaminu w terminie głównym i dodatkowym w 2022 r. i zdadzą egzamin, ‎otrzymają świadectwo 5 lipca 2022 r. Osoby, które zdadzą egzamin w terminie ‎poprawkowym, otrzymają świadectwo 9 września 2022 r.

Świadectwa dojrzałości są przekazywane przez okręgową komisję egzaminacyjną dyrekcji szkoły, w której absolwenci zdawali egzaminy maturalne. Świadectwa dojrzałości należy odebrać osobiście w sekretariacie szkoły lub może je odebrać inna pełnoletnia osoba (np. rodzic), o ile została do tego pisemnie upoważniona.

Godziny, w których można odebrać świadectwa dojrzałości, każda ze szkół ustala indywidualnie.

Świadectwo ukończenia szkoły średniej a świadectwo dojrzałości

Świadectwo dojrzałości nie jest tym samym co świadectwo ukończenia szkoły średniej. Świadectwo dojrzałości otrzymuje osoba, która zdała egzaminy maturalne. Natomiast świadectwo ukończenia szkoły średniej to dokument informujący o zakończeniu edukacji na poziomie ponadpodstawowym, który zawiera listę wszystkich przedmiotów wraz z uzyskaną przez absolwenta lub absolwentkę oceną. Tym samym, można ukończyć szkołę średnią, bez zdawania matury.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama