GRY
1 tygodniowe niemowlę
fot. AdobeStock

Rozwój niemowlaka w 1. tygodniu

Twoje dziecko jest wreszcie na świecie. Pewnie patrzysz na noworodka z niedowierzaniem i ogromnym lękiem, bo jest taki malutki i delikatny, że aż boisz się wziąć go na ręce. Ale nie martw się. Już za kilka dni doskonale będziesz się z nim obchodzić i bez trudu rozpoznasz, czego noworodek potrzebuje.

Jak wygląda dziecko?

Jeśli nigdy wcześniej nie widziałaś noworodka, jego widok może cię zdziwić. W pierwszych dniach po narodzinach dziecko nosi wyraźne ślady przeciskania się przez kanał rodny i ma w związku z tym – specyficzną urodę.
Co może zaskoczyć cię w jego wyglądzie?
 • lekko zniekształcona główka
 • opuchnięte powieki
 • mocno zaróżowiona (czasem też pomarszczona) skóra.
 • krwiaki (zwłaszcza na policzkach i na powiekach).
 • zaskórniki na twarzy jako skutek niedojrzałej pracy gruczołów łojowych.
 • opuchnięte brodawki piersiowe (wynik działania hormonów matczynych)
 • lanugo, czyli delikatne włoski pokrywające ciałko (czasem też małżowiny uszne)
 • dwa miękkie miejsca na główce, tzw. ciemiączka
Nie martw się wszystkie te objawy wkrótce znikną.

Wzrost i waga niemowlaka

Większość noworodków przychodzi na świat z wagą 2800-3800 g i 46-55 cm wzrostu. Ale już w 2., 3. dniu życia zaczynają tracić na wadze. To normalny proces, nazywany fizjologicznym spadkiem masy ciała, spowodowany wydalaniem smółki, utratą płynów oraz przyjmowaniem niewielkich ilości pokarmu. Dziecko wysysa z piersi na początku niewielkie ilości mleka, ale nie jest głodne. Ma jeszcze zapasy z życia płodowego. Donoszony noworodek może stracić do 10 proc. swojej masy urodzeniowej. Około 10. dnia życia waga noworodka zaczyna się wracać do normy, a potem rośnie.

Co potrafi dziecko?

W pierwszych tygodniach życia noworodek przede wszystkim śpi. Na spaniu spędza ok. 20 godzin w ciągu doby. I choć wydaje się, że tak małe dziecko niewiele jeszcze potrafi, jego umiejętności na tym etapie życia często są bardzo niedoceniane.

Noworodek w 1 tygodniu życia:
 • Bardzo dobrze słyszy
 • Widzi twarz osoby, która się nam nim pochyla
 • Doskonali się w ssaniu piersi
 • Komunikuje się płaczem

Sen jest dla dziecka rodzajem pancerza ochronnego, pod osłoną którego wzmacnia się układ nerwowy noworodka. Sen przechodzi co ok. 30 min. z fazy głębokiej do fazy drzemania: w tym czasie dziecko może zaskoczyć cię szybkimi, nieskoordynowanymi ruchami kończyn czy drgnieniami mięśni twarzy, podobnymi do uśmiechu. Niektórzy twierdzą, że dzieciom już od pierwszych dni życia coś się śni.
Sprawdź: co widzi noworodek

 

Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.

Jak wspomagać rozwój dziecka?

Choć noworodek dużo śpi, między kolejnymi drzemkami występują u niego krótkie okresy „cichego czuwania”. Leży wtedy spokojnie z otwartymi oczami. W tym stanie spędza około 10% czasu. To dobry moment na pierwsze próby kontaktu: mówienie do niego lub nucenie. Już na tym etapie możesz wspomagać jego rozwój poprzez:

 • Kangurowanie – czyli kontakt z ciałem rodzica skóra do skóry. Dziecko, które jest przytulone swoim brzuszkiem do twojej klatki piersiowej czuje się bezpiecznie, uspokaja się, jest mu ciepło. Często w tej pozycji maluchy zasypiają. Dowiedz się jak najwięcej o zaletach kangurowania i staraj się zapewnić swojemu maluchowi codziennie porcję takiej bliskości.
 • Kołysanie – nowo narodzone dziecko nie jest przyzwyczajone do pozostawania w bezruchu, do leżenia na płaskiej powierzchni jaką jest materacyk w łóżeczku. Przez 9 miesięcy w twoim brzuchu było kołysane w rytm twoich ruchów i kroków. I dobrze to pamięta. Dlatego większość dzieci uspokaja się, gdy rodzic bierze je na ręce. Nie martw się, że dziecko się przyzwyczai do noszenia. Ono tego potrzebuje.

Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka

Pierwsze 2–3 doby po narodzinach dziecko spędza w szpitalu. Tu odbywają się pierwsze badania dziecka (także badania przesiewowe) i pierwsze ważne szczepienia (przeciwko gruźlicy i WZW B). Stan zdrowia dziecka jest oceniany  wg 10-punktowej skali Apgar. Urodzone w dobrej formie noworodki zwykle otrzymują 7-10 punktów. Dziecko ogląda również lekarz neonatolog, który w razie potrzeby, kieruje je na specjalistyczne badania. Noworodek opuszcza szpital z wpisanymi do książeczki zdrowia zaleceniami dotyczącymi dalszej opieki i pielęgnacji. Po 6. tygodniach rodzice powinni zgłosić się z nim na wizytę kontrolną do wybranego przez siebie pediatry.

Karmienie niemowlaka

W ciągu dwóch pierwszych godzin po porodzie powinnaś podjąć pierwszą próbę karmienia dziecka piersią. Maluszek nie wyssie jeszcze dużo pokarmu. Choć piersi produkują jeszcze mało mleka, jest ono szczególnie wartościowe. To tzw. siara, która ma duże korzyści dla zdrowia dziecka.

1. tydzień życia niemowlaka - Film
Czego nie potrzebuje noworodek?

Więcej o 1. tygodniu

W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)
Czy wiesz, jak pielęgnować noworodka - TEST dla rodziców
6 zaskakujących cech w wyglądzie noworodka - kiedy znikną?
Jak pielęgnować pępek noworodka - 6 żelaznych zasad
Co pomoże na czkawkę noworodka?
Pierwsze 3 doby z życia noworodka

Porozmawiaj o 1. tygodniu

Ile ważyły wasze dzieci po urodzeniu?
Dlaczego noworodek kicha?
Ratunku! Noworodek nie chce ssać piersi.

Źródła:
Penny Warner „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu”
Joanna Wilkońska „Pierwszy rok życia dziecka. Poradnik dzień po dniu”
A. Eisenberg, H. Murkoff „Pierwszy rok życia dziecka“

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Jesień z maluszkiem

Karm piersią, polecamy!