11. tydzień ciąży

11 tydzień ciąży to czas na badanie prenatalne. Jeszcze za wcześnie, by czuć ruchy dziecka albo poznać jego płeć, ale w 11 tygodniu ciąży twoje dziecko ma już 5 cm długości, a ryzyko poronienia spadło do minimum. Twoje samopoczucie się poprawia, choć nadal mogą się pojawiać wahania nastroju.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

11 tydzień ciąży - który to miesiąc?

11 tydzień ciąży to nadal trzeci miesiąc ciąży, ale do końca pierwszego trymestru pozostały już tylko dwa tygodnie. Na pewno cieszy cię fakt, że w 11 tygodniu ciąży ryzyko poronienia znacznie spada. Już niedługo będziesz też mogła wykonać badania, które wykluczą najczęstsze wady rozwojowe płodu. Jednocześnie w 11 tygodniu ciąży ciążowe dolegliwości powoli ustępują, a twoje samopoczucie z dnia na dzień jest coraz lepsze − przed tobą najpiękniejszy okres ciąży!

11 tydzień ciąży: od ostatniej miesiączki

11 tydzień ciąży to 9 tydzień od zapłodnienia. Aby uniknąć nieporozumień (np. podczas wizyty u lekarza), posługuj się właśnie takim sposobem liczenia tygodni ciąży: za jej początek przyjmij pierwszy dzień ostatniej miesiączki przed poczęciem.

11 tydzień ciąży - wielkość płodu

W 11 tygodniu ciąży twoje dziecko waży mniej więcej 9 g, a wielkość płodu to ok. 5 cm (czyli tyle, ile ma średnich rozmiarów figa!). Długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu określana jest skrótem CRL.

Porównanie wielkości dziecka do rozmiarów owoców i warzyw działa na wyobraźnię! Dzięki takiej ściądze możesz łatwo sprawdzić, jak duże jest teraz twoje dziecko.
Wielkość dziecka w ciąży: Jak rośnie płód?

11 tydzień ciąży - jak rozwija się dziecko?

Twoje dziecko w 11 tygodniu ciąży bardzo się zmienia – rączki i nóżki trzyma przed sobą, ma uszy, które wyglądają niemal jak uszy noworodka (choć jeszcze nie są osadzone we właściwym miejscu) i nozdrza na koniuszku nosa. W 11 tygodniu ciąży ukształtowany jest też jego język, podniebienie oraz sutki. Poza tym 11 tydzień ciąży to czas, gdy:
 • Ciało dziecka coraz bardziej się prostuje, wydłuża się jego tułów.
 • Głowa stanowi mniej więcej połowę całej długości ciała, ale widoczny staje się podbródek i wydłuża szyja.
 • Powstają mieszki włosowe (same paznokietki zaczną jednak rosnąć dopiero za kilka tygodni).
 • Powstają łożyska paznokci na pojedynczych paluszkach, które pooddzielały się na dłoniach i stopach zaledwie kilka czy kilkanaście dni temu. Dziecko ma już też swoje unikalne linie papilarne.
 • W łożysku w trakcie trwania ciąży rozrasta się sieć naczyń krwionośnych (już wkrótce przejmie ono rolę żywiciela dziecka), ciałko żółte zaś stopniowo zanika.
 • W jamie brzusznej dziecka tworzą się jelita.

Płeć dziecka w 11 tygodniu ciąży

W 11 tygodniu ciąży żadne USG w ciąży nie pozwoli jeszcze stwierdzić płci maleństwa, ale jeśli twoje dziecko jest dziewczynką, to rozwijają się już u niej jajniki, a u chłopców stopniowo wydłuża się penis.

11 tydzień ciąży - zdjęcie USG

Tak wygląda dziecko na zdjęciu USG z 11 tygodnia ciąży:
11 tydzień ciąży - zdjęcie USG

 

Jak wygląda dziecko w 11 tygodniu ciąży?

W 11 tygodniu ciąży skóra dziecka nie jest już mlecznobiała – nabiera koloru, choć wciąż jest cienka i przezroczysta. Słodki widok, prawda?

11 tydzień ciąży - jak wyglada dziecko

11 tydzień ciąży - objawy

W 11 tygodniu ciąży z pewnością zauważysz wiele korzystnych zmian w swoim wyglądzie:

 • cera jest ładniejsza
 • włosy są gęstsze
 • piersi się zaokrągliły.

Ale możesz odczuwać także inne „uboczne" skutki ciąży. Najczęstsze objawy w 11 tygodniu ciąży to:
 • zwiększony apetyt 
 • zaparcia
 • pełniejsze i bardziej tkliwe piersi
 • mrowienie w piersiach
 • widoczne gruczoły łojowe wokół brodawki
 • zmienność nastrojów i rozdrażnienie
 • większe lub mniejsze libido.

Niepokojące objawy w 11 tygodniu ciąży

Możliwe, że w 11 tygodniu ciąży niepokoi cię silny ból głowy. Jego powodem jest zazwyczaj wzrost ciśnienia i zmiany hormonalne w organizmie przyszłej mamy. Jeśli przed ciążą miałaś problemy z nadciśnieniem, powinnaś je teraz regularnie mierzyć – np. raz w tygodniu. Zanim sięgniesz po tabletki przeciwbólowe, dobrze, byś sobie wymasowała skronie i wybrała się na spacer. Gdy to nie pomoże, należy skontaktować się z ginekologiem. Tylko lekarz może zalecić odpowiednie leki. 

A może dokuczają ci uporczywe nudności w ciąży? To jedna z bardziej przykrych dolegliwości ciążowych. Organizm zwiększa produkcję progesteronu i relaksyny. Hormony te rozluźniają mięśnie gładkie (z których zbudowany jest m.in. przewód pokarmowy), przez co wszystko, co zjesz, zalega w przewodzie i powoduje niestrawność. Jeśli w 11 tygodniu ciąży nudności nadal nie dają ci żyć i mimo naszych rad nie jest ci lepiej, skontaktuj się z lekarzem.
Uwaga, pilna pomoc lekarza jest niezbędna, gdy do nudności dołączą inne niepokojące objawy, np. obfite wymioty, zaparcia czy gorączka. Lekarz może zalecić przyjmowanie leków przeciwwymiotnych.

Waga w 11 tygodniu ciąży

W 11 tygodniu ciąży twoja macica jest mniej więcej wielkości owocu granatu i ciążowy brzuch może być już lekko widoczny.​ Ale jeśli do 11 tygodnia ciąży przytyłaś więcej niż kilogram i uwypuklony brzuszek to efekt wzrostu masy ciała, przyjrzyj się uważnie swojej ciążowej diecie.

W pierwszym trymestrze waga w ciąży nie powinna się jeszcze widocznie zmieniać, choć przyrost masy ciała jest także uzależniony od tego, ile ważyłaś przed ciążą. Jeśli miałaś niedowagę, organizm może teraz chcieć „nadrobić" te brakujące kilogramy. Może też być tak, że wskutek silnych wymiotów nieco schudłaś. Staraj się kontrolować swój apetyt.

11 tydzień ciąży - badania prenatalne

W 11 tygodniu ciąży lekarz może zaproponować ci przeprowadzenie badań prenatalnych, szczególnie jeśli jesteś w grupie ryzyka wystąpienia wad genetycznych u dziecka. Przedyskutuj z lekarzem ryzyko i konsekwencje ewentualnego wykonania takich badań. Lekarz powinien też wyjaśnić ci, dlaczego uważa badanie prenatalne za konieczne.

USG prenatalne wykonuje się zwykle w 11-14 tygodniu ciąży. Służy ono do określenia ryzyka specyficznych wad genetycznych, takich jak zespół Downazespół Edwardsa czy zespół Patau. Samo USG prenatalne jest badaniem nieinwazyjnym, do którego wykorzystuje się aparaty emitujące bezpieczne dla matki i dziecka ultradźwięki pozwalające uzyskać dwuwymiarowy obraz płodu. Inne badania prenatalne to:

Badania prenatalne nieinwazyjne:


Badania prenatalne inwazyjne:

 • amnipunkcja
 • biopsja kosmówki (trofoblastu)
 • kordocenteza

11 tydzień ciąży mnogiej

Możliwe, że dopiero w 11 tygodniu ciąży dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą kilkorga dzieci jednocześnie. Odczuwasz wielką radość, ale zarazem i niepokój? Pomyśl, że ciąża mnoga to wyjątkowe wyróżnienie. Bliźnięta przychodzą na świat raz na 85 porodów, trojaczki raz na 7225, a czworaczki – raz na 614 125 porodów. To niesamowite!

Zobacz także:

Konsultant:
dr Mariusz Sadowski
specjalista ginekologii i położnictwa, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (12 ocen)

5.9

Popularne tematy