11. tydzień ciąży

11. tydzień ciąży to lepsze samopoczucie, choć mogą pojawić się zmienne nastroje i mrowienie piersi. Twoje dziecko ma już 5 cm długości, a ryzyko poronienia spada.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Który to miesiąc ciąży?

11. tydzień ciąży to 3 miesiąc ciąży, a do końca pierwszego trymestru pozostały już tylko 2 tygodnie. Ryzyko poronienia znacznie spada, można też wykonać badania, by wykluczyć wystąpienie najczęstszych wad rozwojowych. Dowiedz się, co dzieje się z twoim ciałem i jak wygląda dziecko. 

Wielkość płodu w 11 tygodniu ciąży

W 11. tygodniu ciąży twoje dziecko waży mniej więcej 9 gramów, a mierzy około 5 cm. Jest wielkości figi. Jego skóra nie jest już mlecznobiała – nabiera koloru, choć wciąż jest cienka i przezroczysta.

Płód w 11 tygodniu ciąży:

11 tydzień ciąży - jak wyglada dziecko

Jak rozwija się dziecko?

 Twoje dziecko tak bardzo się teraz zmienia – rączki i nóżki trzyma przed sobą, ma uszka, które wyglądają niemal jak uszy noworodka (choć jeszcze nie są osadzone we właściwym miejscu) i nozdrza na koniuszku nosa. W 11. tygodniu ciąży ukształtowane są też już jego język, podniebienie oraz sutki.
 • Ciało dziecka coraz bardziej się prostuje, wydłuża się jego tułów.
 • Głowa stanowi mniej więcej całej długości ciała, ale widoczny staje się podbródek i wydłuża szyia.
 • Powstają mieszki włosowe (same paznokietki zaś zaczną jednak rosnąć dopiero za kilka tygodni).
 • Powstają łożyska paznokci na pojedynczych paluszkach, które pooddzielały się na dłoniach i stopach zaledwie kilka czy kilkanaście dni temu. Dziecko ma już też swoje unikalne linie papilarne.
 • W łożysku w trakcie trwania ciąży rozrasta się sieć naczyń krwionośnych (już wkrótce przejmie ono rolę żywiciela dziecka), ciałko żółte zaś stopniowo zanika.
 • W jamie brzusznej dziecka tworzą się jelita.
 • Żadne USG w ciąży nie pozwoli jeszcze stwierdzić płci maleństwa, ale jeśli twoje dziecko jest dziewczynką, to rozwijają się już u niej jajniki – u chłopców zaś stopniowo wydłuża się penis.
11. tydzień ciąży - USG

Tak rośnie płód

Jesteś ciekawa, jak rośnie twój maluszek? Zobacz na przykładzie owoców i warzyw, jak zmienia się jego wielkość tydzień po tygodniu.

Wielkość dziecka w ciąży: Jak rośnie płód?

Co się zmienia u ciebie w 11 tygodniu ciąży?

Oprócz wielu zmian korzystnych, jakie zachodzą teraz w twoim wyglądzie (jak to bywa u większości przyszłych mam, prawdopodobnie i twoja cera jest ładniejsza, włosy gęstsze, a piersi pięknie się zaokrągliły), możesz także zauważyć „uboczne" skutki ciąży, czyli... obfitsze kształty.

Objawy ciąży, które możesz odczuwać w 11. tygodniu:

 • zwiększony apetyt 
 • zaparcia
 • pełniejsze i bardziej tkliwe piersi
 • mrowienie w piersiach
 • widoczne gruczoły łojowe wokół brodawki
 • zmienność nastrojów i rozdrażnienie
 • większe lub mniejsze libido.

Jak rośnie brzuch w 11 tygodniu ciąży?

W 11. tygodniu ciąży twoja macica jest mniej więcej wielkości owocu granatu.​ Jeśli do 11. tygodnia ciąży przytyłaś więcej niż kilogram, przyjrzyj się swojej diecie.

W pierwszym trymestrze twoja waga w ciąży nie powinna się jeszcze widocznie zmieniać, choć jest to także uzależnione od tego, ile ważyłaś przed ciążą. Jeśli miałaś niedowagę, organizm może teraz chcieć „nadrobić" te brakujące kilogramy. Może też być tak, że wskutek silnych wymiotów nieco schudłaś. Staraj się kontrolować apetyt.

Już teraz możesz też zacząć profilaktycznie smarować brzuch odpowiednimi specyfikami, żeby zapobiegać rozstępom. Szukaj okazji cenowych w internecie i w promocjach w sieciowych drogeriach. Te specyfiki są na każdy portfel:

O tym pamiętaj w 11 tygodniu ciąży!

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w prawidłowej ciąży należy wykonać trzy badania USG. Pierwsze obowiązkowe USG w ciąży - między 11. a 14. tygodniem ciąży.

Podczas USG ginekolog:

 • sprawdzi czy to ciąża pojedyncza, czy mnoga
 • oceni anatomię płodu, ponieważ wszystkie narządy są już wstępnie wytworzone
 • oszacuje termin porodu i wiek ciąży
 • skontroluje położenie, wielkość i czynność serca
 • sprawdzi położenie pęcherza moczowego, kręgosłupa, kończyn
 • dokona pomiaru przezierności karkowej i kości nosowej płodu

Lekarz może zaproponować przeprowadzenie badań prenatalnych, szczególnie jeśli jesteś w grupie ryzyka wystąpienia wad genetycznych dziecka. Przedyskutuj z lekarzem ryzyko i konsekwencje ewentualnego wykonania takich badań oraz podejrzewaną przez niego chorobę.

Co cię może niepokoić w 11 tygodniu ciąży?

 • Ból głowy w ciąży - jego powodem są zazwyczaj wzrost ciśnienia i zmiany hormonalne w organizmie przyszłej mamy. Jeśli przed ciążą miałaś problemy z nadciśnieniem, powinnaś je teraz regularnie mierzyć – np. raz w tygodniu. Zanim sięgniesz po tabletki przeciwbólowe, dobrze, byś sobie wymasowała skronie i wybrała się na spacer. Gdy to nie pomoże, należy skontaktować się z ginekologiem. Zaleci on odpowiednie leki. 
 • Nudności w ciąży - To jedna z bardziej dokuczliwych dolegliwości ciążowych. Organizm zwiększa produkcję progesteronu i relaksyny. Hormony te rozluźniają mięśnie gładkie (z których zbudowany jest m.in. przewód pokarmowy), przez co wszystko, co zjesz, zalega w przewodzie i powoduje niestrawność. Jeśli nudności nie dają ci żyć i mimo naszych rad nie jest ci lepiej, skontaktuj się z lekarzem. Również wtedy, gdy pojawiły się inne niepokojące objawy w ciąży, np. obfite wymioty, zaparcia czy gorączka. Lekarz zapewne zaleci przyjmowanie

Ciąża mnoga tydzień o tygodniu

Możliwe, że dopiero teraz dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą kilku maluszków jednocześnie. Odczuwasz wielką radość, ale zarazem i niepokój? Pomyśl, że ciąża mnoga to wyjątkowe wyróżnienie. Bliźnięta przychodzą na świat raz na 85 porodów, trojaczki raz na 7225, a czworaczki – raz na 614 125 porodów. To niesamowite!

Częste pytania w 11 tygodniu ciąży

Konsultant:
dr Mariusz Sadowski
specjalista ginekologii i położnictwa, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (9 ocen)

5.9

Popularne tematy