GRY
12 tygodniowe niemowlę
fot. Oksana Kuzmina - Fotolia.com

Rozwój niemowlaka w 12 tygodniu

3 miesiąc życia to intensywny okres dla rozwoju dziecka - coraz lepiej rozpoznaje twarze i głosy, coraz łatwiej wychodzi mu sięganie po przedmioty.

Co nowego w rozwoju fizycznym?

12-tygodniowe niemowlę:

 • najprawdopodobniej może już utrzymać głowę w górze przez kilkanaście sekund;
 • położone na podłodze może wykonywać ruchy posuwania się do przodu (wyciąga ramiona i odpycha się nogami, przypominając żabkę);
 • lepiej kontroluje swoje oczy, zaczyna zamykać i otwierać je wg własnej woli, a nie odruchowo.

Co potrafi dziecko?

Jeśli chodzi o rozwój umysłowy i psychiczny 12-tygodniowego niemowlęcia, w tym tygodniu zauważysz duże postępy:

 • powiększa swój repertuar o coraz to nowe dźwięki: pomruki, posapywanie, westchnienia, piski i coraz więcej samogłosek;
 • może zacząć mlaskać w oczekiwaniu na posiłek;
 • zaczyna rozróżniać głosy domowników i świadomie patrzeć na osobę, która do niego mówi;
 • rozpoznaje niektóre kolory - woli żywe barwy, np. czerwony i żółty kolor;
 • uśmiecha się szeroko na widok ulubionych osób, jeśli kogoś nie zna lub nie czuje się w towarzystwie tej osoby pewnie, może uśmiechać się nieśmiało lub wcale.
Rada: Śpiewaj dziecku różne piosenki i obserwuj jego reakcje. Niemowlęta najbardziej lubią wysokie dźwięki, jeśli spodoba mu się twój śpiew, zobaczysz to w jego uśmiechu, poruszaniu nóżkami, dźwiękach, które zacznie wydawać.

Jak wspomagać rozwój niemowlaka?

Możesz na wiele sposobów wspomagać rozwój swojego 12-tygodniowego dziecka. Śpiewaj, baw się, uśmiechaj, pokazuj świat.

Ćwiczenia i zabawy z niemowlakiem

12-tygodniowe niemowlę nadal uwielbia bliski fizyczny kontakt z mamą. Aby wspierać jego dobre samopoczucie i budować więź, zaproponuj dziecku:
 • masaż - nie pomijaj dłoni i palców, masaż tych części ciała rozwija sprawność ruchów precyzyjnych;
 • kolory - pokaż maluchowi np. 3 klocki w różnych kolorach, pokazuj mu je po kolei i obserwuj reakcje. Te bardziej żywiołowe będą wskazywać na to, że ten kolor podoba się dziecku najbardziej;
 • rozpoznawanie dźwięków - zaproś do zabawy drugą osobę, zasłońcie sobie dłońmi usta i mówcie coś na przemian. Obserwujcie, jak dziecko patrząc na Was, usiłuje dojść do tego, kto akurat coś mówi.

Zabawki edukacyjne

Zawsze wybieraj zabawki odpowiednie do wieku i możliwości dziecka. W 11. tygodniu życia dziecka świetnie sprawdzą się np.

 • zabawki piszczące;
 • grzechotki (np. skarpetki z grzechotkami!).
Aby wspierać naukę pełzania do przodu, układaj dziecko jak najczęściej na brzuchu na macie edukacyjnej lub dywanie. Kładź w zasięgu wzroku atrakcyjne zabawki w żywych kolorach.

Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka

Wszelkie wątpliwości dotyczące zdrowia i rozwoju dziecka, rozwiewaj u pediatry. W 3-4 miesiącu na pewno się z nim spotkasz, bo to okres szczepień.

Szczepienia

Między 3. a 4. miesiącem życia powinnaś zaszczepić dziecko szczepionką DTP - przeciw tężcowi, krztuścowi i błonicy.  Także od 3 do 4 miesiąca niemowlęta szczepi się przeciwko polio i Hib. Pediatra zaproponuje odpowiedni termin szczepień, a przed podaniem szczepionki dokładnie zbada dziecko, żeby wykluczyć infekcje i inne problemy ze zdrowiem, wykluczające podanie szczepionki.

Porady pielęgnacyjne

Jeśli twoje dziecko nie lubi kąpieli, upewnij się, że miejsce, w którym kąpiesz malucha jest spokojne i ciepłe. Dobrze, żeby oświetlenie nie było zbyt rażące, tylko dawało ciepłe światło. Nie zanurzaj niemowlaka gwałtownie w wodzie, delikatnie zmocz mu najpierw rączki, stópki, przemawiaj do niego cichym i kojącym głosem, a czas ubierania wykorzystaj do zrobienia masażu.
 

Karmienie niemowlaka

W 12 tygodniu życia pory karmienia są już zwykle ustalone, a maluch jest głodny co 3-4 godzin. Nie dziw się też, jeśli twoje niemowlę nadal budzi się w nocy na karmienie - to nadal mieści się w normie. Nie wprowadzaj żadnych stałych pokarmów na tym etapie, na to jest jeszcze czas. Dieta 12-tygodniowego niemowlaka to mleko, nic więcej.

Karmienie piersią

Pamiętaj, że nie istnieje coś takiego jak dieta karmiącej mamy. Jeśli twój maluch nie ma alergii pokarmowej, możesz jeść wszystko, jedyna zasada, która cię obowiązuje to zróżnicowana i zdrowa dieta:
 • warzywa i owoce - sięgaj szczególnie po to sezonowe, dostarczą ci najwięcej witamin i składników odżywczych;
 • produkty zbożowe - wybieraj produkty pełnoziarniste, kasze, płatki zbożowe, ciemne pieczywo;
 • produkty mleczne - nieocenione źródło białka i wapnia
 • mięso, ryby, jaja - ryby są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 (łosoś, śledź), mięso zawiera pełnowartościowe białko, a jaja to superfood - bomba wartościowych składników odżywczych;
 • zdrowe tłuszcze - najważniejsze są wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdziesz w olejach roślinnych, orzechach i pestkach dyni czy słonecznika.

Karmienie butelką

Do końca 3 miesiąca niemowlę powinno mieć smoczek o wolnym przepływie, z malutką dziurką. Jeśli twój maluszek krztusi się przy piciu mleka, możliwe, że dziurka jest za duża i wraz z mlekiem do jego brzuszka wpada za dużo powietrza! Smoczek z małą dziurką sprawia, że niemowlę musi włożyć sporo wysiłku w ssanie, jednocześnie dobrze koordynując oddychanie i połykanie mleka. Ważna jest też pozycja karmienia - nigdy nie karm leżącego dziecka, lepiej wziąć malucha na kolana, tak by jego główka była wyżej niż reszta ciała. Jeśli mimo wszystko dziecko nadal się krztusi lub ulewa dużo pokarmu, skonsultuj się z pediatrą.
 

12. tydzień życia niemowlaka - Film
7 mitów o śnie niemowląt

Co cię może niepokoić?

To naturalne, że wiele rzeczy cię niepokoi, lęk o dziecko jest wpisany w macierzyństwo. Pamiętaj, by rad szukać u lekarza i w eksperckich źródłach, wiele anonimowych opinii może tylko wyrządzić twojemu dziecku krzywdę.

Czy można rozpieścić niemowlę?

Dość powszechnym mitem jest, że zbyt częste przytulanie dziecka spowoduje, że będzie ono rozpieszczone, marudne, chłopcy wyrosną na "mamisynków". Bzdura! Dziecko na rękach mamy lub taty czuje się bezpiecznie. Przytulanie to dla dziecka komunikat: Kocham Cię!. Właśnie dlatego tak ważny jest czas "skóra do skóry" po urodzeniu dziecka, kiedy może ono spokojnie poleżeć z mamą. Kontakt fizyczny między rodzicami i dziećmi jest niezwykle ważny i z przytulaniem nie można przesadzić. Wielu psychologów twierdzi też, że gdy dziecko coś przeskrobie albo jest niegrzeczne, należy je wziąć w ramiona i przytulić, bo to dla niego komunikat, że kochamy je mimo wszystko i w każdej sytuacji.

Dziecko śpi niespokojnie, wierci się i robi miny

Krótkie przerwy w oddychaniu, jeśli nie przekraczają 10–15 sekund, nie są niczym niepokojącym. Śpiące dziecko przechodzi różne fazy snu i różnie się w tym czasie zachowuje:
 • faza snu głębokiego - niemowlę oddycha spokojnie, wolno i na ogół nie zmienia pozycji;
 • REM (płytki sen) - tej fazie często towarzyszą szybkie ruchy gałek ocznych, niemowlę może zmieniać pozycję oraz robić różne miny.

Więcej o 12. tygodniu

To może cię zainteresować:
Źródło:
* Penny Warner „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu”
* Joanna Wilkońska „Pierwszy rok życia dziecka. Poradnik dzień po dniu”
*
A. Eisenberg, H. Murkoff „Pierwszy rok życia dziecka“
*
S. Ellison, S. Ferdinandi „365 dni z kochanym maleństwem”

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Jesień z maluszkiem

Karm piersią, polecamy!