GRY
12 tygodniowe niemowlę
fot. Oksana Kuzmina - Fotolia.com

12. tydzień życia niemowlaka - Rozwój fizyczny

12-tygodniowe dziecko w pozycji pionowej na rękach trzyma główkę mocno co najmniej przez jedną minutę, nie opuszczając jej. Dziecko cieszy się z oglądania świata z tej perspektywy, o wiele bardziej interesującej niż z pozycji leżącej, w związku z czym chętnie ćwiczy dźwiganie wciąż jeszcze trochę ciężkiej główki. Za to w pozycji na brzuszku dziecko podnosi główkę bardzo wysoko i zaczyna się podnosić na łokciach. Jest to wstęp do przyszłego, skomplikowanego ruchu pełzania.

Sprawdź: prosty kręgosłup - 10 rad dla rodziców niemowlęcia

Do tej pory dziecko jakby nie zauważało swoich rąk, nawet kiedy znalazły się w polu jego widzenia, a teraz trzyma je przed oczami od kilku do kilkunastu minut i z uwagą śledzi ich ruchy. Wydaje się, że są one dla niego bardziej interesujące niż najpiękniejsza zabawka.

U 12-tygodniowego niemowlaka można zauważyć coś, co w fachowej terminologii nazywa się natężoną reakcją orientacyjną. Dziecko w odpowiedzi na jakiś interesujący dla niego bodziec skierowuje oczy w tę stronę z równoczesnym otwarciem ust i zahamowaniem innych ruchów. Wygląda to bardzo pociesznie. W tym samym czasie może pojawić się podobna, choć bardziej negatywna reakcja strachu. Od reakcji orientacyjnej różni się wyciągnięciem ust w dół (w tzw. podkówkę) i wstrzymaniem oddechu, ale zwykle nie kończy się płaczem.

Staraj się jak najczęściej pokazywać dziecku świat z pozycji pionowej. Oglądajcie mieszkanie, to, co dzieje się za oknem. Na spacerze wyciągnij dziecko z wózeczka, posadź sobie na kolanach, aby spoglądało na otaczającą je przyrodę i ludzi. To dla niemowlęcia naprawdę fascynujące zajęcie.

12. tydzień życia niemowlaka - Rozwój emocjonalny i intelektualny

Twoje 12-tygodniowe dziecko poszerza swój repertuar o coraz to nowe dźwięki, zarówno te zasłyszane, jak i własnej produkcji. Możesz usłyszeć nie tylko wydawane przez niemowlę samogłoski, ale i pomruki, posapywanie, westchnienia, bulgoty, piski a nawet mlaskanie w oczekiwaniu na posiłek. Dziecko już rozróżnia głosy domowników i reaguje na nie uśmiechem.

Gdy dziecko gaworzeniem zaprasza cię do rozmowy, odpowiadaj mu prostymi wyrazami, wykorzystującymi wydawane przez nie dźwięki. Jeśli dziecko mówi „ta” odpowiedz „tata”, „ba”- „babcia” „ma” – „mama” i tak dalej.

Sprawdź: 10 zabaw, które wspomagają rozwój mowy niemowlaka.

12-tygodniowe dziecko ćwiczy swoją pamięć: najszybciej przez powtarzanie wykonywanych czynności. Pamięć w tym wieku (choć wciąż jeszcze krótkoterminowa) jest na tyle rozwinięta, że dziecko może wykazywać znudzenie czynnością, która powtarza się za często. Oczywiście bez trudu rozpoznaje domowników oraz osoby, które często widuje.

Możesz zauważyć, że wraz z rozwojem układu nerwowego dziecka, jego płacz staje się rzadszy (no chyba że wciąż męczy je kolka). Dzieje się tak dlatego, że niemowlę coraz bardziej uczy się radzić sobie ze stresem oraz wyrażać swoje emocje w różny sposób: już nie tylko płakać, ale marudzić, jęczeć, stękać, gaworzyć: wszystko, by tylko zwrócić na siebie twoją uwagę. Poza tym nauczyliście się już pewnie rozpoznawać potrzeby dziecka i je „przewidujecie” nawet zanim się pojawią, więc dziecko nie musi już tak często domagać się ich płaczem.

Trzeba pamiętać jednak, że niektóre niemowlęta maja wysoki stopień wrażliwości na bodźce takie jak hałas, światło czy nawet dotyk. Okazują lęk, budzą się, krzyczą w odpowiedzi na któryś z tych bodźców. Inne dzieci potrafią spać jak kamień, niezależnie do tego, co dzieje się wokół. Jest to cecha wrodzona, musisz więc mieć świadomość, jak reaguje twoje dziecko.

Nadal staraj się jak najszybciej reagować na potrzeby niemowlaka. Badania wykazały, że jeśli przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka jego potrzeby są od razu zaspokajane, łatwiej będzie mu się z tobą rozstawać za jakiś czas i wyrośnie na radosnego, niezależnego człowieka.

12. tydzień życia niemowlaka - Co cię może niepokoić?

Czy można rozpieścić niemowlę?

Dość powszechnym mitem jest, że zbyt częste przytulanie dziecka spowoduje, że będzie ono rozpieszczone, marudne, chłopcy wyrosną na "mamisynków". Bzdura! Dziecko na rękach mamy lub taty czuje się bezpiecznie. Przytulanie to dla dziecka komunikat: Kocham Cię!. Właśnie dlatego tak ważny jest czas "skóra do skóry" po urodzeniu dziecka, kiedy może ono spokojnie poleżeć z mamą. Kontakt fizyczny między rodzicami i dziećmi jest niezwykle ważny i z przytulaniem nie można przesadzić.

Wielu psychologów twierdzi też, że gdy dziecko coś przeskrobie albo jest niegrzeczne, należy je wziąć w ramiona i przytulić, bo to dla niego komunikat, że kochamy je mimo wszystko i w każdej sytuacji.

12. tydzień życia niemowlaka - Ekspert radzi

Dziecko śpi niespokojnie, wierci się i czasem przestaje oddychać.

Śpiące dziecko przechodzi różne fazy snu i różnie się w tym czasie zachowuje.

W fazie snu głębokiego oddycha spokojnie, wolno i na ogół nie zmienia pozycji. W płytszym śnie, któremu często towarzyszą szybkie ruchy gałek ocznych, niemowlę może zmieniać pozycję oraz robić różne miny.

Krótkie przerwy w oddychaniu, jeśli nie przekraczają 10–15 sekund, nie są niczym niepokojącym. Proszę się też nie bać, że Krzyś się nie wysypia.

Druga sprawa poruszona przez Panią – ile snu potrzebuje półroczne niemowlę? Większość dzieci w wieku Krzysia (powyżej 4. miesiąca życia) potrafi już spać snem ciągłym (z możliwymi krótkimi wybudzeniami) przez 8 godzin.

Drzemki w ciągu dnia są w znacznym stopniu sprawą indywidualną. Zwykle wystarczają 2 po 1,5–2 godziny.

prof. dr hab. Jacek Grygalewicz, pediatra

Zobacz, jak prawidłowo układać niemowlę do snu - film

12. tydzień życia niemowlaka - Film

Co przeszkadza dziecku spać?

12. tydzień życia niemowlaka - Więcej o 12. tygodniu

W którym centylu jest dziecko? (Siatki centylowe online)
7 rzeczy, których nie lubi niemowlę
Koniec kłopotów ze snem - poradnik dla zdesperowanych rodziców
Jak rozpoznać emocje niemowlaka?
6 dowodów, że dziecka cię kocha
10 sposobów na mądre wspieranie rozwoju dziecka

12. tydzień życia niemowlaka - Porozmawiaj o 12. tygodniu

Pogryzione brodawki - pomocy!
Niemowlę i słodycze??
Mojemu dziecku grozi otyłość. Jak naprawić ten błąd?Źródło:
* Penny Warner „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu”
* Joanna Wilkońska „Pierwszy rok życia dziecka. Poradnik dzień po dniu”
*
A. Eisenberg, H. Murkoff „Pierwszy rok życia dziecka“
*
S. Ellison, S. Ferdinandi „365 dni z kochanym maleństwem”

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Kłopoty w pieluszce

Karm piersią, polecamy!