28. tydzień ciąży

28 tydzień ciąży rozpoczyna trzeci trymestr ciąży. Od teraz warto zacząć liczyć ruchy dziecka, które sporo urosło − waży już ponad kilogram. W 28 tygodniu ciąży rosnący brzuch utrudnia ci codzienne czynności, a twardnienie brzucha zdarza się coraz częściej.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

28 tydzień ciąży - który to miesiąc?

28 tydzień ciąży to początek siódmego miesiąca ciąży. Jesteś już w ostatnim trymestrze. Oznacza to, że dwie trzecie ciąży masz za sobą. Do porodu pozostało ci tylko 12 tygodni. To już naprawdę niewiele, dlatego warto zacząć zastanawiać się, gdzie będziesz rodzić.

28 tydzień ciąży - waga i wymiary dziecka

W 28 tygodniu ciąży dziecko może mieć nawet 40 cm wzrostu. Maluch waży ponad kilogram, czyli więcej niż torebka cukru. Z jednej strony to dużo, z drugiej – wciąż za mało, by się urodzić (choć w przypadku porodu w 28 tygodniu ciąży szanse na przeżycie wynoszą prawie 90 proc.). Dla maluszka będzie jednak znacznie lepiej, jeśli jeszcze 12 tygodni spędzi w macicy. To najlepsze miejsce do prawidłowego rozwoju.

Jak wygląda dziecko w 28 tygodniu ciąży?

W 28 tygodniu ciąży na twarzy malca widać już brwi i rzęsy, mogą pojawić się włoski na głowie, a dziecko staje się bardziej pulchne. Jednocześnie uczy się mrugać oczami.
28 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

28 tydzień ciąży - zdjęcie USG

Zdjęcie USG 28 tydzień ciążyUSG w 28 tygodniu ciąży. Widać już wyraźnie twarz dziecka

Jak rozwija się dziecko w 28 tygodniu ciąży?

Dziecko bardzo szybko rośnie i zmienia się. W 28 tygodniu ciąży:

  • rozwijają się płuca dziecka, tworzą się pęcherzyki płucne, zwiększa się produkcja surfaktantu,
  • ​rozwija się mózg dziecka,
  • rozwija się odruch ssania.
 
Jak najwięcej mów teraz do dziecka, zwłaszcza gdy nie śpi. Dzięki temu maluszek uczy się mowy, zapamiętuje akcent, rytm i melodię głosu.

28 tydzień ciąży - ruchy dziecka

W 28 tygodniu ciąży lekarz może zalecić ci liczenie ruchów dziecka. Warto się tego nauczyć, ponieważ jeśli z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego, przeważnie jego aktywność maleje.

Jak liczyć ruchy dziecka?

  • Dwa razy w ciągu każdego dnia sprawdzaj aktywność płodu – rano, gdy jest ona mniejsza, i wieczorem, gdy wzrasta.
  • Licz ruchy dziecka w ciągu 10 minut. Zwracaj uwagę na każdy ruch, który poczujesz w brzuchu (kopnięcie, drgnięcie, obrót).
  • Jeśli nie doliczysz się 10 ruchów w ciągu godziny, wypij sok, zjedz coś, zrób kilka kroków, rozluźnij się i spróbuj liczyć jeszcze raz. Jeśli w ciągu dwóch godzin nie naliczysz dziesięciu ruchów albo ruchy są bardzo słabe, skontaktuj się z lekarzem.

28 tydzień ciąży - dolegliwości i samopoczucie

W 28 tygodniu ciąży brzuch nadal rośnie, przez co możesz odczuwać coraz więcej dolegliwości. Z kolei świadomość nieuchronnie zbliżającego się porodu powoduje, że pojawia się u ciebie instynkt wicia gniazda. Zaczynasz kupować ubranka dla dziecka, wybierasz łóżeczko, pościel, szykujesz wyprawkę dla noworodka.
 

Nie zostawiaj kompletowania wyprawki na ostatnią chwilę. Już możesz wybrać, w czym będzie spał twój maluszek. Jest wiele ciekawych możliwości:

Objawy i dolegliwości, które możesz odczuwać w 28 tygodniu ciąży:

 

W czasie ciąży częściej zdarza się zapalenie dziąseł i choroby przyzębia. Ich objawy to obrzęk i krwawienie z dziąseł. Nieleczone choroby przyzębia mogą spowodować nawet przedwczesny poród i urodzenie wcześniaka. Dlatego jeśli zauważysz, że w czasie mycia zębów dziąsła są obrzmiałe i zaczynają krwawić, koniecznie idź do dentysty.
 
Kiedy do dentysty w ciąży

Brzuch w 28 tygodniu ciąży

W 28 tygodniu ciąży dno macicy znajduje się w przybliżeniu 28 cm powyżej górnej części kości łonowej. Możesz mieć wrażenie, że macica wypełnia już całą jamę brzuszną, jednak to jeszcze nie koniec zmian i powiększania się brzucha. Macica przestanie rosnąć dopiero za ok. 8-10 tygodni.

Ból i twardnienie brzucha w 28 tygodniu ciąży

Twardy brzuch w 28 tygodniu ciąży (i w całym trzecim trymestrze) jest zwykle oznaką zbliżającego się porodu i nie powinien wzbudzać niepokoju. Macica wciąż się rozciąga, a ból brzucha może promieniować do pachwin i krocza. Zwróć jednak uwagę na:
Jeśli zaobserwujesz takie objawy, szybko zgłoś się do lekarza, bo mogą to być oznaki porodu przedwczesnego.

28 tydzień ciąży - badania

W trzecim trymestrze ciąży czekają cię kolejne ciążowe badania. Część z nich możesz zrobić już w 28 tygodniu ciąży. Zapytaj lekarza o skierowanie na:

28 tydzień ciąży mnogiej

W 28 tygodniu ciąży mnogiej twoje dzieci ważą ponad 1 kg (co w sumie daje prawie 2,5 kg!). Możesz już więc odczuwać spore dolegliwości związane z mocno powiększającym się brzuchem. Pamiętaj, że ciąża bliźniacza zwykle kończy się wcześniej niż w 40 tygodniu. Warto już zdecydować się na szpital, w którym będziesz rodzić.

Zobacz także:

Konsultant:
dr n. med. Marian Malinowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (7 ocen)

5.9

Popularne tematy