34. tydzień ciąży

34 tydzień ciąży to połowa ósmego miesiąca. Macica przygotowuje się do porodu, odczuwasz wyraźne skurcze przepowiadające i twardnienie brzucha. W 34 tygodniu ciąży dziecko waży niemal 2200 g i ma około 50 cm wzrostu. Zaczyna układać się w pozycji główkowej.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

34 tydzień ciąży - który to miesiąc?

34 tydzień ciąży to już połowa ósmego miesiąca. Czujesz te emocje? Niedługo skończy się przedostatni miesiąc oczekiwania na dziecko. Choć to już końcówka ciąży, czeka cię jeszcze sporo atrakcji. Do terminu porodu pozostało ok. sześć tygodni. Ale pewnie już wiesz, że dziecko może urodzić się wcześniej, prawda? Gdy przyjdzie na świat za cztery tygodnie, nie będzie wcześniakiem.

34 tydzień ciąży - ile waży dziecko?

W ostatnich tygodniach ciąży dziecko bardzo szybko rośnie. W 34 tygodniu ciąży waży prawie 2200 g, a gdy się urodzi, może być o kilogram (lub nawet półtora kilograma) większe! Prawdopodobnie ma teraz około 50 cm wzrostu (czyli pół metra!). Jest duże jak dwie torebki cukru lub jeden melon kantalupa.

Jak wygląda dziecko w 34 tygodniu ciąży?

W 34 tygodniu ciąży można już śmiało powiedzieć, że maluszek wreszcie wygląda jak... dziecko! Maleńkie paznokietki sięgają czubków palców, a dziecko otwiera i zamyka oczy.
34 tydzień ciąży - jak wyglada dziecko

Jak rozwija się dziecko w 34 tygodniu ciąży?

W 34 tygodniu ciąży twoje dziecko prawdopodobnie zakończy swój rozwój fizyczny. Mimo to jego czaszka nadal jest dość elastyczna, a jej kości nie są w pełni zespolone. Będzie tak aż do porodu. Dzięki temu główka maluszka łatwiej przeciśnie się przez wąski kanał rodny. Co jeszcze zmienia się teraz u dziecka?
 • maluch ćwiczy zasysanie wód płodowych (to trening przed prawdziwym oddychaniem)
 • ma coraz twardsze kości
 • układ pokarmowy jest całkiem dobrze rozwinięty
 • organy wewnętrzne działają prawie tak, jak u noworodka urodzonego o czasie
 • intensywnie rozwija się układ oddechowy (gdyby dziecko urodziło się teraz, wymagałby wspomagania oddychania)
 • skóra jest mniej pomarszczona
 • u chłopców na tym etapie ciąży mogą zstępować jąderka
 • u dziewczynek rozwijają się jajniki

34 tydzień ciąży - ułożenie dziecka

Ok. 34 tygodnia ciąży dziecko zaczyna układać się główką w dół, czyli ustawia się w pozycji główkowej do porodu. Być może twój maluszek ułożył się w ten sposób już wcześniej, a może zrobi to za kilka dni. Przy takim ułożeniu dziecka prawie zawsze możliwy jest poród naturalny. Główka to największa część ciała dziecka. Gdy urodzi się pierwsza, utoruje drogę reszcie ciała.

ułożenie główkowe dziecka
Ułożenie główkowe dziecka, fot. Fotolia

34 tydzień ciąży - poród

Jeśli dziecko urodzi się w 34 tygodniu, będzie wcześniakiem, ale zapewne świetnie da sobie radę. Szanse na przeżycie dzieci urodzonych w 34 tygodniu ciąży wynoszą bowiem prawie 100 proc. Możliwe jedynie, że dla wzmocnienia potrzebny byłby dziecku inkubator.

34 tydzień ciąży - dolegliwości

Na pewno coraz większą trudność sprawia ci dźwiganie ciążowego brzucha, dodatkowych atrakcji dostarczają również coraz silniejsze ruchy dzieckaCiążowe objawy i dolegliwości w 34 tygodniu ciąży to najczęściej:

 • puchnięcie kostek – lekko obrzęknięte nogi to efekt zatrzymywania wody w organizmie. Problem pojawia się wtedy, jeśli opuchlizna jest widoczna rano i nie mija po nocnym odpoczynku.
 • uciążliwa zgaga – związana z uciskiem coraz większego brzucha na żołądek
 • nadwrażliwe dziąsła podczas mycia zębów może pojawiać się krwawienie
 • suchość oka, podrażnienie i uczucia dyskomfortu – to wynik zmniejszonej produkcji łez wskutek zmian hormonalnych
 • zmiana krzywizny rogówki – jeśli nosisz szkła kontaktowe, musisz przeprosić się z okularami (zmiany w oku są tymczasowe i zwykle po porodzie widzenie powraca do normy)
 • kłopoty z pamięcią i skupieniem uwagi – są naturalne w końcówce ciąży. Mają nawet swoją nazwę – pregnezja. Skarżą się na nią nawet świetnie zorganizowane i wielozadaniowe mamy.
Uwaga, jeśli pojawiły się u ciebie rozstępy, nie przestawaj masować ciała. Możesz masować także brzuch. Rób to delikatnie, omijając górną część (masowanie tego miejsca może wywołać przedwczesne skurcze). Możesz wykonywać masaż punktowy (dwoma palcami chwyć skórę i lekko unoś ją kawałek po kawałku, poruszaj i puszczaj).

Jak wykorzystać instynkt wicia gniazda w 34 tygodniu ciąży?

Ostatni trymestr ciąży to czas, kiedy zaczynasz coraz bardziej dbać o przygotowanie domu na przyjęcie dziecka. Jak mądrze spożytkować przypływ energii w 34 tygodniu ciąży?

Instynkt wicia gniazda

Jeśli jeszcze nie masz łóżeczka dla maluszka, najwyższy czas o tym pomyśleć. W internecie dostaniesz ciekawe kompletne zestawy drewnianych łóżeczek z pościelą i innymi gadżetami:

Jak rośnie brzuch w 34 tygodniu ciąży?

W 34 tygodniu ciąży brzuch może wyraźnie się powiększyć. Dzieje się tak, bo przybierasz na wadze szybciej niż do tej pory. To nie kłopot – po prostu twoje dziecko intensywnie rośnie. Staraj się jednak kontrolować wagę w ciąży (możesz skorzystać z naszego kalkulatora wagi w ciąży). Niektóre mamy właśnie teraz zauważają rozstępy na brzuchu. To normalne, bo w wyniku szybkiego tycia dochodzi do rozciągnięcia lub zerwania włókien kolagenowych.

Na każdej wizycie ciążowej lekarz kontroluje twoją wagę. Jeśli dzieje się coś niepokojącego, na pewno nie umknie to jego uwadze. Powodem do niepokoju jest szybkie tycie, któremu towarzyszą obrzęki i nadciśnienie. Tak może objawiać się stan przedrzucawkowy, który najczęściej występuje właśnie po 34 tygodniu ciąży.

Skurcze w 34 tygodniu ciąży

W 34 tygodniu ciąży prawdopodobnie odczuwasz silniejsze i częstsze skurcze przepowiadające, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa – to macica przygotowuje się do porodu. W kolejnych tygodniach skurcze będą bardziej intensywne, czasami brzuch może cię boleć, jak przed miesiączką, twardnieć, może pojawić się też kłucie i ból w podbrzuszu.

34 tydzień ciąży - szyjka macicy

Czasem zdarza się, że szyjka macicy skraca się wiele tygodni przed terminem spodziewanego porodu. Niewydolna szyjka macicy może spowodować przedwczesny poród. Lekarz może wykryć tę przypadłość podczas comiesięcznej wizyty kontrolnej. Ciężarna dostaje wówczas zalecenie leżenia, a jeśli szyjka skraca się lub rozwiera zbyt dynamicznie, ma zakładany szew szyjkowy lub pessar.

34 tydzień ciąży - badania

W 34 tygodniu czeka cię kilka ważnych badań. Między 34 a 37 tygodniem ciąży powinnaś zrobić:


Dla pewności sprawdź i kontroluj kalendarz badań w ciąży.

34 tydzień ciąży mnogiej

W 34 tygodniu ciąży bliźnięta wolniej przybierają na wadze. W ciągu tygodnia staną się cięższe o ok. 500 g. Choć w twoim brzuchu robi się bardzo ciasno i coraz trudniej wypełnić żołądek, nie zapominaj, że musisz dobrze się odżywiać. Mama, która spodziewa się więcej niż jednego dziecka, potrzebuje więcej kalorii niż zwykła ciężarna.

 • jeśli oczekujesz bliźniąt – potrzebujesz 300-600 kcal więcej
 • jeśli masz urodzić trojaczki – potrzebujesz 400-900 kcal więcej.
Przerażają cię te liczby? Łatwiej przyswoisz tyle kalorii, ile potrzeba, jedząc często, ale w małych porcjach.
Dopnij już na ostatni guzik szykowanie wyprawki oraz pakowanie torby do szpitala. Dzieci z ciąż mnogich lubią wcześniej pojawiać się na świecie. Od 34 tygodnia – na szczęście – zagrożenie dla ich życia czy zdrowia jest niewielkie.
Zobacz także:

Konsultant:
dr n. med. Marian Malinowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (13 ocen)

5.9

Popularne tematy