34. tydzień ciąży

34 tydzień ciąży to połowa 8 miesiąca. Macica przygotowuje się do porodu, odczuwalne są skurcze przepowiadające. W 34 tygodniu ciąży dziecko waży niemal 2200 g i ma około 50 cm wzrostu. Zaczyna układać się w pozycji główkowej.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Który to miesiąc?

34. tydzień ciąży to już połowa 8. miesiąca. Czujesz te emocje? Niedługo skończy się przedostatni miesiąc oczekiwania na dziecko. Do terminu porodu pozostało około sześć tygodni. Ale pewnie już wiesz, że dziecko może urodzić się wcześniej. Gdy przyjdzie na świat za cztery tygodnie, nie będzie wcześniakiem. Sprawdź, co zmienia się na tym etapie ciąży. Wbrew pozorom czeka cię jeszcze sporo atrakcji.

Wielkość płodu w 34 tygodniu ciąży

W ostatnich tygodniach ciąży dziecko bardzo szybko rośnie. W 34. tygodniu waży niemal 2200 g, a gdy się urodzi może być o kilogram (lub nawet półtora kilograma) większe! Prawdopodobnie ma teraz około 50 cm wzrostu (czyli pół metra!). Jest duże jak dwie torebki cukru lub jeden melon kantalupa. Można śmiało powiedzieć, że wreszcie wygląda jak dziecko!

Płód w 34 tygodniu ciąży:

34 tydzień ciąży - jak wyglada dziecko

Jak rozwija się dziecko w 34 tygodniu ciąży?

W 34. tygodniu ciąży większość dzieci kończy rozwój fizyczny w łonie mamy. Mimo to ich czaszka nadal jest dość elastyczna, a jej kości nie są w pełni zespolone. Będzie tak aż do porodu. Dzięki temu główka łatwiej przeciska się przez wąski kanał rodny. Co jeszcze teraz zmienia się u dziecka?
 • płód otwiera i zamyka oczy
 • ćwiczy zasysanie wód płodowych (to trening przed prawdziwym oddychaniem)
 • zaczyna układać się w pozycji główkowej
 • ma coraz twardsze kości
 • układ pokarmowy jest całkiem dobrze rozwinięty
 • organy wewnętrzne działają prawie tak, jak u noworodka urodzonego o czasie
 • intensywnie rozwija się układ oddechowy (gdyby dziecko urodziło się teraz wymagałby wspomagania)
 • skóra jest mniej pomarszczona
 • u chłopców na tym etapie mogą zstępować jąderka
 • u dziewczynek rozwijają się jajniki
 • maleńkie paznokietki sięgają czubka palców.
Jeśli dziecko urodzi się w 34. tygodniu, będzie wcześniakiem, ale zapewne świetnie da sobie radę. Być może dla wzmocnienia potrzebny będzie mu inkubator.

Co się zmienia u ciebie w 34 tygodniu ciąży?

Na pewno coraz większą trudność sprawia ci dźwiganie ciążowego brzucha, dodatkowych atrakcji dostarcza również coraz bardziej aktywne na tym etapie ciąży dziecko.

Ciążowe objawy i dolegliwości w 34. tygodniu ciąży:

 • puchnięcie kostek – lekko obrzęknięte nogi to efekt zatrzymywania wody w organizmie. Problem pojawia się wtedy, jeśli opuchlizna jest widoczna rano, nie mija po nocnym odpoczynku.
 • uciążliwa zgaga – związana z uciskiem coraz większego brzucha na żołądek
 • nadwrażliwe dziąsła – podczas mycia zębów może pojawiać się krwawienie
 • suchość oka, podrażnienie i uczucia dyskomfortu – to wynik zmniejszonej produkcji łez wskutek zmian hormonalnych
 • zmiana krzywizny rogówki – jeśli nosisz szkła kontaktowe musisz przeprosić się z okularami (zmiany w oku są tymczasowe i zwykle po porodzie widzenie powraca do normy).

Jak wykorzystać instynkt wicia gniazda?

Ostatni trymestr ciąży to czas, kiedy zaczynasz coraz bardziej dbać o przygotowanie domu na przyjęcie dziecka. Sprawdź, jak mądrze spożytkować przypływ energii.

Instynkt wicia gniazda

Jeśli jeszcze nie masz łóżeczka dla maluszka, najwyższy czas o tym pomyśleć. W internecie dostaniesz ciekawe kompletne zestawy drewnianych łóżeczek z pościelą i innymi gadżetami:

Jak rośnie brzuch w 34 tygodniu ciąży?

W 34. tygodniu ciąży brzuch może wyraźnie się powiększyć. Dzieje się tak, bo przybierasz na wadze szybciej niż do tej pory. To nie kłopot – po prostu twoje dziecko intensywnie rośnie. Staraj się jednak kontrolować wagę w ciąży (możesz skorzystać z naszego kalkulatora wagi w ciąży). Niektóre mamy zauważają rozstępy na brzuchu. Pojawiają się one właśnie teraz, gdy w wyniku szybkiego tycia dochodzi do rozciągnięcia lub zerwania włókien kolagenowych. Prawdopodobnie odczuwasz też silniejsze i częstsze skurcze przepowiadające, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa – to macica przygotowuje się do porodu. W kolejnych tygodniach skurcze będą bardziej intensywne, czasami brzuch może cię boleć, jak przed miesiączką.

34 tydzień ciąży: o tym pamiętaj!

 • Stres w ciąży – może niekorzystnie wpływać na dziecko. Długotrwały i silny stres może się przyczynić do stanu przedrzucawkowego i porodu przedwczesnego). Choć nie jest to łatwe, staraj się dbać o swoje dobre samopoczucie i nie przeżywaj spraw, na które nie masz wpływu.
 • Kłopoty z pamięcią i skupieniem uwagi – są naturalne w końcówce ciąży. Mają nawet swoją nazwę – pregnezja. Skarżą się na nią nawet świetnie zorganizowane i wielozadaniowe mamy.
 • Masaż skóry – nawet jeśli pojawiły się już u ciebie na skórze różowe kreseczki, nie przestawaj masować ciała. Możesz masować także brzuch. Rób to delikatnie, omijając górną część (masowanie tego miejsca może wywołać przedwczesne skurcze). Możesz wykonywać masaż punktowy (dwoma palcami chwyć skórę i lekko unoś ją kawałek po kawałku, poruszaj i puść).

Co cię może niepokoić w 34 tygodniu ciąży?

 • Nie donoszę ciąży – niepokój związany z porodem, formą dziecka i jego przyszłością to całkiem normalne uczucia. Nie można totalnie się poddać stresowi, bo... nic bardziej stresującego, niż martwienie się czy nerwy nie zaszkodzą dziecku. Tym bardziej że 34. tydzień ciąży to okres, kiedy możesz wreszcie odetchnąć. Twoje dziecko jest niemal gotowe, by żyć poza twoim organizmem!
 • Za szybko tyję – na każdej wizycie ciążowej lekarz kontroluje twoją wagę. Jeśli dzieje się coś niepokojącego na pewno nie umknie to jego uwadze. Powodem do niepokoju jest szybkie tycie, któremu towarzyszą obrzęki i nadciśnienie. Tak może objawiać się stan przedrzucawkowy, który najczęściej pojawia się właśnie po 34. tygodniu ciąży.

34 tydzień: ciąża mnoga

W 8. miesiącu ciąży bliźnięta wolniej przybierają na wadze. W ciągu tygodnia stają się cięższe o ok. 500 g. Choć w twoim brzuchu robi się bardzo ciasno i coraz trudniej wypełnić żołądek, nie zapominaj, że musisz dobrze się odżywiać. Mama, która spodziewa się więcej niż jednego dziecka, potrzebuje więcej kalorii niż zwykła ciężarna.
 • jeśli oczekujesz bliźniąt – potrzebujesz 300-600 kcal więcej
 • jeśli masz urodzić trojaczki – potrzebujesz 400-900 kcal więcej.
Przerażają cię te liczby? Łatwiej przyswoisz tyle kalorii, ile potrzeba, jedząc często, ale w małych porcjach.
 
Dopnij już na ostatni guzik szykowanie wyprawki oraz pakowanie torby do szpitala. Dzieci z ciąż mnogich lubią wcześniej pojawić się na świecie. Od 34. tygodnia – na szczęście – zagrożenia dla ich życia czy zdrowia jest niewielkie. Jednak maleństwa na pewno wylądują po porodzie w inkubatorze.

Częste pytania w 34 tygodniu ciąży

Konsultant:
dr n. med. Marian Malinowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (11 ocen)

5.9

Popularne tematy