35. tydzień ciąży

35 tydzień ciąży to koniec ósmego miesiąca ciąży i czas, kiedy dziecko waży ok. 2300-2500 g. Organizm kobiety przygotowuje się do porodu, pojawiają się częste bóle brzucha i skurcze przepowiadające. W 35 tygodniu ciąży może nastąpić obniżenie brzucha.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

35 tydzień ciąży - który to miesiąc?

35 tydzień ciąży to końcówka ósmego miesiąca i środek trzeciego trymestru ciąży. Zgodnie z książkowymi normami przed tobą jeszcze tylko miesiąc przygotowań do porodu. Ale życie lubi zaskakiwać, dlatego najlepiej zakończyć już przygotowania do narodzin dziecka (masz już kompletną wyprawkę i łóżeczko?) i bez stresu czekać na spotkanie z nim.

35 tydzień ciąży - waga i długość dziecka

W 35 tygodniu ciąży dziecko waży ok. 2300-2500 g i mierzy ok. 40-45 cm. Ma rozmiary melona. W kolejnych tygodniach nie będzie już rosło tak szybko, za to wciąż będzie intensywnie przybierać na wadze. Do porodu przytyje jeszcze około kilograma. Nic dziwnego, że teraz bardzo wyraźnie czujesz ruchy maluszka.

Jak wygląda dziecko w 35 tygodniu ciąży?

W 35 tygodniu ciąży twoje dziecko staje się naprawdę pulchne – ma coraz więcej tkanki tłuszczowej. Nie odbiera mu to jednak uroku, wręcz przeciwnie − to najsłodszy widok na świecie!
35 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

35 tydzień ciąży - zdjęcie z USG

Zdjęcie USG 35 tydzień ciąży
Zdjęcie USG wykonane w 35 tygodniu ciąży – wyraźnie widać twarz dziecka

Jak rozwija się dziecko w 35 tygodniu ciąży?

35 tydzień ciąży (oraz kolejne tygodnie przed narodzinami) dziecko spędza bardzo pracowicie. Szkoli się w ssaniu. Całymi dniami ssie kciuk lub całą piąstkę. Na okrągło pije też wody płodowe (nawet pół litra dziennie!) i siusia. Dzięki temu jego nerki przygotowują się do intensywnej pracy, jaka je niedługo czeka. Co jeszcze ważnego dzieje się w 35 tygodniu ciąży?
 • dziecko ma coraz bardziej dojrzałe płuca – w 35 tygodniu w płucach płodu jest już najpewniej wystarczająco surfaktantu, czyli substancji, dzięki której pęcherzyki płucne podczas wydechu nie zapadają się i nie sklejają. Niektóre wcześniaki urodzone przed 35 tygodniem ciąży muszą jednak dostawać surfaktant przez rurkę intubacyjną wprost do płuc.
 • maluszek przyjmuje przeciwciała, które wzmocnią jego układ odpornościowy. Przeciwciała płyną do organizmu dziecka przez pępowinę i będą je chronić w pierwszym okresie życia przed chorobami. 
 • twoje dziecko gromadzi zapasy żelaza – dzieje się to właśnie teraz, od 35 tygodnia ciąży. Dzięki temu maluch w pierwszym półroczu życia będzie chroniony przed anemią. Anemia u niemowlaka, czyli stan, gdy brakuje żelaza w organizmie, najczęściej jest związana z wcześniactwem lub ciążą mnogą.
 • maluch reaguje na bodźce z zewnątrz – to bardzo miła informacja. Spróbuj popukać w brzuch, a jest duża szansa, że dziecko odpowie ci kopniakiem. Kiedy chodzisz, czuje miłe kołysanie. Gdy się położysz, może kopać i wiercić się w poszukiwaniu wygodnej pozycji.
 • dziecko może się odwrócić – czyli przyjąć ułożenie główką w dół (ułożenie główkowe), co znaczy, że przygotowuje się do porodu.
Nie martw się, jeśli dziecko jeszcze się obróciło się do porodu. ma na to czas do ok. 37 tygodnia ciąży. Ułożenie pośladkowe przed porodem przyjmuje tylko ok. 5 proc. dzieci, jeszcze rzadziej zdarza się położenie poprzeczne czy skośne.

35 tydzień ciąży - dolegliwości

Dziecko zajmuje już tyle miejsca w brzuchu, że nie tylko przepona, ale wszystkie twoje narządy: żołądek, płuca czy pęcherz, są mocno ściśnięte. To odbija się na twoim samopoczuciu. Ciążowe dolegliwości i objawy w 35 tygodniu ciąży to zwykle:

 • zadyszka – może dokuczać ci od rana do wieczora. To nie tylko kwestia ciążowych kilogramów, ale też ucisku macicy na przeponę. 

 • zgaga – to typowa przypadłość w końcówce ciąży. Pieczenie w przełyku dokucza szczególnie wieczorem i po obfitych posiłkach.
 • niedobór żelaza – jest skutkiem zwiększonego zapotrzebowania na ten pierwiastek u dziecka. Objawem niedoboru żelaza jest np. duże zmęczenie (morfologia krwi wykluczy lub potwierdzi anemię).
 • nocne pobudki na siusianie – to dolegliwość z początku ciąży, która wraca pod koniec ósmego miesiąca.
 • wysiłkowe nietrzymanie moczu – może zdarzać się, kiedy coś dźwigasz (nie powinnaś tego robić w ciąży), kichasz albo się śmiejesz. Jest związane z naciskiem macicy na pęcherz. Aby uniknąć tej krępującej dolegliwości, ćwicz mięśnie Kegla.
 • nocne skurcze nóg – zazwyczaj są objawem braku magnezu i wapnia albo utrudnionego odpływu krwi z nóg. Można im zapobiegać, m.in. zmieniając dietę.
 • kaczy chód  – kości miednicy rozsuwają się, żeby urodzenie dziecka było łatwiejsze. To efekt działania relaksyny – hormonu, który sprawia, że rozluźniają się więzadła stawowe.
 • powiększenie rozmiaru stopy – szersze i nieco większe stopy to także skutek działania relaksyny.
W 35 tygodniu ciąży nasilają się upławy – twój organizm produkuje teraz więcej śluzu. Śluz powinien być bezbarwny lub biały i bezwonny. Jeśli ma nieprzyjemny zapach i zmieniony kolor, skonsultuj to ze swoim ginekologiem.

Brzuch w 35 tygodniu ciąży

W 35 tygodniu ciąży brzuch zwykle jest bardzo duży i umiejscowiony wysoko. Dzieje się tak, bo dno macicy jest teraz położone najwyżej. Znajduje się tuż pod łukami żebrowymi. Pewnie odczuwasz, jak dziecko boleśnie uciska ci żebra. Od tego momentu będzie już tylko lepiej. Niedługo brzuch zacznie się obniżać.

Obniżenie brzucha następuje zwykle ok. 2-4 tygodnie przed porodem. Możesz więc już zacząć obserwować się w lustrze i sprawdzać jego położenie!

35 tydzień ciąży - skurcze przepowiadające i ból brzucha

W 35 tygodniu ciąży odczuwasz już silne, ale nieregularne skurcze przepowiadające. Podczas skurczów możesz zauważyć, jak pracuje twój brzuch – najpierw napina się na górze, potem na dole. 
Twardnienie brzucha towarzyszy skurczom przepowiadającym. Odczuwasz je zapewne od 20 tygodnia ciąży, ale z tygodnia na tydzień bóle brzucha są coraz silniejsze. Boisz się, że to jednak przedwczesny poród? Pamiętaj, że skurcze przepowiadające są nieregularne (pojawiają się i ustępują).

35 tydzień ciąży - poród przedwczesny

Poród w 35 tygodniu ciąży to wciąż poród przedwczesny, ale noworodek już świetnie poradziłby sobie poza twoim brzuchem. Najczęstsze przyczyny porodu przedwczesnego to:
 • zakażenie wewnątrzmaciczne
 • ciąża mnoga
 • problemy z łożyskiem, np. niewydolność, łożysko przodujące
 • wiek mamy – poniżej 17. roku życia lub powyżej 40.
 • zły sposób odżywiania podczas ciąży
 • nadwaga lub niedowaga przyszłej mamy
 • choroby przewlekłe, np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, problemy z sercem
 • infekcje intymne
 • palenie papierosów i picie alkoholu podczas ciąży
 • przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego

Na jakie objawy powinnaś zwrócić uwagę? Zwykle poród przedwczesny zapowiadają:

Strach przed porodem w 35 tygodniu ciąży

Im bliżej porodu, tym pewnie częściej myślisz o tym, jak poradzisz sobie na porodówce. Dobre przygotowanie do porodu (najlepiej w szkole rodzenia) to najlepszy sposób, aby wyciszyć takie lęki. Na zajęciach dowiesz się m.in., jak można zmniejszyć ból przy porodzie (przy pomocy leków i niefarmakologicznie).
Sposoby na ból przy porodzie

35 tydzień ciąży - badania

W 35 tygodniu ciąży powinnaś zrobić kilka ważnych badań (o ile nie zrobiłaś ich jeszcze tydzień temu). Spokojnie, masz na to czas do 37 tygodnia ciąży, ale lepiej już teraz umów się na:

W 35 tygodniu ciąży idź na badanie GBS – to test na obecność paciorkowca z grupy B, który wykonuje się między 35 a 37 tygodniem ciąży. Paciorkowce mogą być obecne w drogach rodnych kobiety, wtedy w czasie porodu istnieje ryzyko zarażenia dziecka. Jeśli wynik będzie pozytywny, w trakcie porodu dostaniesz antybiotyk.

35 tydzień ciąży mnogiej

Jeśli spodziewasz się bliźniąt, niedługo możesz przywitać je na świecie (ciąże mnogie zwykle kończą się szybciej). Większość dzieci z ciąż bliźniaczych przychodzi na świat właśnie między 35-37 tygodniem. Wieloraczki zwykle rodzą się mniejsze niż dzieci z ciąż pojedynczych. To naturalne, bo w brzuchu mają mniej miejsca.

Jeśli bliźnięta są ułożone prawidłowo (główkami w dół), 
mogą urodzić się bez cesarskiego cięcia. Poród naturalny bywa również możliwy, jeśli pierwsze dziecko jest ułożone główkowo, a drugie poprzecznie. Czasem jednak, aby zmniejszyć ryzyko komplikacji, lekarze podejmują decyzję o cesarce bez względu na położenie dzieci.

Zobacz także:

Konsultant:
dr n. med. Marian Malinowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (16 ocen)

5.7

Popularne tematy