35. tydzień ciąży

35 tydzień ciąży (koniec 8 miesiąca ciąży) - to czas, kiedy dziecko waży ok. 2300-2500 g i mierzy 40-45 cm. Organizm przygotowuje się do porodu, a dziecko szybko przybiera na wadze.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Który to miesiąc?

35 tydzień ciąży to końcówka 8. miesiąca i środek III trymestru. Zgodnie z książkowymi normami przed tobą jeszcze tylko miesiąc przygotowań do porodu. Ale życie lubi zaskakiwać, dlatego najlepiej zakończyć już przygotowania do narodzin dziecka i bez stresu czekać na spotkanie z nim.

Wielkość płodu w 35 tygodniu ciąży

Bardzo wyraźnie czujesz już dziecko. Nic dziwnego. W 35. tygodniu płód waży ok. 2300-2500 g i mierzy ok. 40-45 cm. Ma rozmiary melona. W kolejnych tygodniach nie będzie już rósł tak szybko, za to wciąż będzie intensywnie przybierać na wadze. Do porodu przytyje jeszcze około kilograma.

Płód w 35 tygodniu ciąży:

35 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko
 
Zdjęcie USG 35 tydzień ciąży

 

Zdjęcie USG wykonane w 35. tygodniu ciąży – wyraźnie widać twarz dziecka

Jak rozwija się dziecko w 35 tygodniu ciąży?

Ostatnie tygodnie przed narodzinami dziecko spędza bardzo pracowicie. Szkoli się w ssaniu. Całymi dniami ssie kciuk lub całą piąstkę. Na okrągło pije też wody płodowe (nawet pół litra dziennie!) i siusia. Dzięki temu jego nerki przygotowują się do intensywnej pracy, jaka je niedługo czeka. Co jeszcze dzieje się ważnego?
 • ma coraz bardziej dojrzałe płuca – w 35. tygodniu w płucach płodu jest już najpewniej wystarczająco surfaktantu, czyli substancji, dzięki której pęcherzyki płucne podczas wydechu nie zapadają się i nie sklejają. Niektóre wcześniaki urodzone przed 35. tygodniem ciąży muszą jednak dostawać surfaktant przez rurkę intubacyjną wprost do płuc.
 • przyjmuje przeciwciała – które wzmocnią jego układ odpornościowy. Przeciwciała płyną do organizmu dziecka przez pępowinę i będą je chronić w pierwszym okresie życia przed chorobami. 
 • gromadzi zapasy żelaza – dzieje się to mniej więcej właśnie od 35. tygodnia ciąży. Dzięki temu maluch w pierwszym półroczu życia będzie chroniony przed anemią. Anemia u niemowlaka, czyli stan, gdy brakuje żelaza w organizmie, najczęściej jest związana z wcześniactwem lub ciążą mnogą.
 • reaguje na bodźce z zewnątrz – to bardzo miła informacja. Spróbuj popukać w brzuch, a jest duża szansa, że dziecko odpowie ci kopniakiem. Kiedy chodzisz, czuje miłe kołysanie. Gdy się położysz, może kopać i wiercić się w poszukiwaniu wygodnej pozycji.
 • staje się pulchne ma coraz więcej tkanki tłuszczowej
 • może się odwrócić – czyli ułożyć główką w dół (ułożenie główkowe), co znaczy, że maluch przygotowuje się do porodu.

Co się zmienia u ciebie w 35 tygodniu ciąży?

Dziecko zajmuje już tyle miejsca w brzuchu, że nie tylko przepona, ale wszystkie twoje narządy: żołądek, płuca czy pęcherz są mocno ściśnięte. To odbija się na twoim gorszym samopoczuciu.

Ciążowe dolegliwości i objawy w 35. tygodniu ciąży:

 • zadyszka – może dokuczać ci od rana do wieczora. To nie tylko kwestia ciążowych kilogramów, ale też ucisku macicy na przeponę. 
 • zgaga – to typowa przypadłość w końcówce ciąży. Pieczenie w przełyku dokucza szczególnie wieczorem i po obfitych posiłkach.
 • niedobór żelaza – jest skutkiem zwiększonego zapotrzebowania na ten pierwiastek u dziecka. Objawem niedoboru żelaza jest np. duże zmęczenie (morfologia krwi wykluczy anemię).
 • nocne pobudki na siusianie – to dolegliwość z początku ciąży, która wraca pod koniec 8. miesiąca ciąży i skutkuje tym, że znów bardzo często biegasz do toalety nie tylko w dzień, ale również w nocy.
 • wysiłkowe nietrzymanie moczu – może zdarzać się, kiedy dźwigasz coś (nie powinnaś tego robić w ciąży), kichasz albo się śmiejesz. Jest związane z naciskiem macicy na pęcherz. Aby uniknąć tej krępującej dolegliwości, ćwicz mięśnie Kegla.
 • nocne skurcze nóg – zazwyczaj są objawem braku magnezu i wapnia albo utrudnionego odpływu krwi z nóg. Można im zapobiegać, m.in. zmieniając dietę.
 • pojawia się kaczy chód  – kości miednicy rozsuwają się, żeby urodzenie dziecka było łatwiejsze. To efekt działania relaksyny – hormonu, który sprawia, że rozluźniają się więzadła stawowe.
 • stopy rosną – szersze i nieco większe stopy to także skutek działania relaksyny.
 • nasilają się upławy – twój organizm produkuje teraz więcej śluzu. Powinien być bezbarwny (lub białawy) i bezwonny. Jeśli ma nieprzyjemny zapach i zmieniony kolor, skonsultuj to ze swoim ginekologiem.

Zobacz, ile tak naprawdę trwa ciąża:

Jak rośnie brzuch w 35 tygodniu?

W 35 tygodniu ciąży brzuch zwykle jest bardzo duży i umiejscowiony wysoko. Dzieje się tak, bo dno macicy jest teraz położone najwyżej. Znajduje się tuż pod łukami żebrowymi. Pewnie odczuwasz, jak dziecko boleśnie uciska ci żebra. Od tego momentu będzie już tylko lepiej. Niedługo brzuch zacznie się obniżać. Podczas skurczów przepowiadających możesz obserwować, jak pracuje – najpierw napina się na górze, potem na dole. 
 

Nie martw się, jeśli nie masz dużego brzucha. Niektóre mamy mają silne mięśnie, przez co brzuch nie jest tak bardzo widoczny. Liczy się nie tylko rozmiar brzucha, ale to, jak przybierasz na wadze.

35 tydzień ciąży: o tym pamiętaj!

 • Ćwicz mięśnie Kegla – wystarczy, że będziesz na kilka sekund napinać pochwę tak, jakbyś chciała powstrzymać strumień moczu, i rozluźniać ją. Rób tak, kiedy tylko sobie o tym przypomnisz. Przy każdej wizycie w toalecie opróżniaj pęcherz do samego końca (podczas siusiania lekko pochylaj tułów do przodu).
 • Idź na badanie GBS – badanie na obecność paciorkowca z grupy B wykonuje się między 35-37 tygodniem ciąży. Skierowanie na nie otrzymasz od lekarza.
 • Nie zakładaj nogi na nogę – krzyżowanie nóg podczas siedzenia utrudnia krążenie krwi w nogach. Skutkiem tego mogą być nie tylko bolesne skurcze łydek w nocy, ale również pajączki i żylaki.

Szykując szpitalną wyprawkę dla siebie, musisz pamiętać o środkach higienicznych. W internecie dostaniesz gotowe zestawy, które ułatwią ci zadanie, niektóre nawet z praktyczną torbą w zestawie:

Co cię może niepokoić?

 1. Twardy brzuch – twardnienie brzucha towarzyszy skurczom przepowiadającym. Odczuwasz je zapewne od 20. tygodnia ciąży, ale z tygodnia na tydzień są coraz silniejsze. Boisz się, że to jednak przedwczesny poród? Skurcze przepowiadające są nieregularne (pojawiają się i ustępują). Towarzyszy im napięcie której z górnej części brzucha przenosi się w dół.
 2. Brak ochoty na seks – brak ochoty na stosunek dopochwowy nie musi oznaczać niechęci do intymności. Czas oczekiwania na dziecko jest dobrą porą na wprowadzanie nowych form kontaktów seksualnych. Partnerzy mogą wypróbować miłość francuską, stosunek udowy czy miłość hiszpańską opartą na stymulacji między piersiami – to świetne rozwiązanie także po narodzinach dziecka.
 3. Strach przed porodem – im bliżej porodu, tym coraz częściej myślisz o tym, jak poradzisz sobie na porodówce. Dobrze przygotowanie do porodu (najlepiej w szkole rodzenia) to najlepszy sposób, aby wyciszyć takie lęki.
Sprawdź, w jaki sposób można zmniejszyć ból przy porodzie (przy pomocy leków i niefarmakologicznie):
Sposoby na ból przy porodzie

35 tydzień: ciąża mnoga

Jeśli spodziewasz się bliźniąt, niedługo możesz przywitać je na świecie (ciąże mnogie zwykle kończą się szybciej). Większość dzieci z ciąż bliźniaczych przychodzi na świat właśnie między 35-37 tygodniem. Wieloraczki zwykle rodzą się mniejsze niż dzieci z ciąż pojedynczych. To naturalne, bo w brzuchu mają mniej miejsca. Jeśli bliźnięta są ułożone prawidłowo (główkami w dół) mogą urodzić się bez cesarskiego cięcia. Poród naturalny bywa również możliwy jeśli pierwsze dziecko jest ułożone główkowo, a drugie poprzecznie. Czasem jednak aby zmniejszyć ryzyko komplikacji lekarze podejmują decyzję o cesarce bez względu na położenie dzieci. 

Częste pytania w 35 tygodniu ciąży

Konsultant:
dr n. med. Marian Malinowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (14 ocen)

5.6

Popularne tematy