układ słoneczny kolorowanki
fot. Adobe Stock

Układ Słoneczny – 9 edukacyjnych kolorowanek z planetami dla dzieci

Kolorowanki z Układem Słonecznym mogą pełnić funkcje edukacyjną. Dziecko dzięki nim może nie tylko dobrze się bawić, ale też poznać planety w naszym Układzie Słonecznym oraz ich cechy charakterystyczne.
Ewa Janczak-Cwil
układ słoneczny kolorowanki
fot. Adobe Stock
Kolorowanki z Układem Słonecznym, a więc Słońcem, Ziemią i siedmioma innymi planetami krążącymi wokół najbliższej nam gwiazdy, są prawdziwie kosmiczne! Zapisz obrazek układu słonecznego do druku, a następnie wydrukuj go i daj dziecku do pokolorowania Ziemię i planety. Może też dorysować ufoludka! Takie kolorowanki Układu Słonecznego pomogą uświadomić dziecku, że jesteśmy częścią większego systemu, który rządzi się swoimi prawami (a przy okazji są świetną okazją do nauki!).
 
 1. Układ Słoneczny 1
 2. Układ Słoneczny 2
 3. Układ Słoneczny 3
 4. planety
 5. wesołe planety
 6. planety i skojarzenia
 7. planety z nazwami
 8. planety krążace wokół Słońca
 9. kosmos
Układ Słoneczny:

Kolorowanki z Układem Słonecznym

Poniżej znajdziesz dziewięć kolorowanek z Układem Słonecznym i planetami do druku, a na niektórych odnajdziesz nawet ufoludka! Potraktuj je jako zestaw edukacyjny. Pierwsza kolorowanka pokazuje rozmieszczenie planet w Układzie Słonecznym, pas asteroid znajdujący się między Marsem a Jowiszem, a także komety. Widać na nim, że planety są różnej wielkości.

Druga i trzecia kolorowanka także pokazują rozmieszczenie planet wokół Słońca, ale są one prostsze, bardziej symboliczne. Pozostałe kolorowanki to mniej dokładne pokazanie Układu Słonecznego, ale z pewnością spodobają się dzieciom. Ostatnia kolorowanka to obrazek obfitujący w różne obiekty i symbole kojarzące się z kosmosem.

Dobre kredki to połowa sukcesu w kolorowaniu obrazków. Dzięki tym kredkom twoje dziecko z przyjemnością będzie siadało do rysowania i kolorowania:


Aby wydrukować kolorowankę, kliknij obrazek – otworzy się okno z plikiem w formacie PDF, który z łatwością zapiszesz lub od razu puścisz na drukarkę.
Redakcja poleca: Dlaczego warto zachęcać dziecko do kolorowania? 11 powodów [WIDEO]
Kolorowanie to nie tylko zabawa, ale duża korzyść dla rozwoju dziecka. Oto najważniejsze zalety kolorowania - od ćwiczenia rączki po nabieranie pewności siebie!

1. Układ Słoneczny do kolorowania – widok poglądowy

Najlepsza z kolorowanek, na podstawie której można nauczyć się, jak wygląda Układ Słoneczny.

układ słoneczny kolorowanka widok poglądowy

2. Kolorowanka: Układ Słoneczny z planetami na orbitach Słońca

Na tej kolorowance pokazane są wszystkie planety wraz ze swoimi orbitami. Może posłużyć do sprawdzenia, czy dziecko pamięta już, w jakiej kolejności w Układzie Słonecznym występują ciała niebieskie.
układ słoneczny kolorowanka planety na orbicie słońca

3. Kolorowanka z Układem Słonecznym – wygląd planet

Dzięki niej dziecko może nauczyć się, jak wygląda powierzchnia planet z kosmosu, a każda przecież wygląda trochę inaczej.

układ słoneczny do druku z planetami na orbitach wokół słońca

4. Planety – kolorowanka schematyczna

Z tego rysunku też można uczyć się kolejności planet. Możesz z dzieckiem podpisać poszczególne obiekty, rozpoznając je na postawie kolejności, w jakiej się układają.
układ słoneczny kolorowanka schematyczna

5. Kolorowanka z wesołymi planetami

Oto planety zerkające na dziecko, a do tego ich nazwy po angielsku. Podczas kolorowania dziecko nauczy się ich przy okazji i bez wysiłku.

planety kolorowanka – planety z oczami

6. Planety jak ludzie – kolorowanka

Spójrz na te planety – z czym ci się kojarzą? Czyż to nie doskonała okazja, aby porozmawiać z dzieckiem o tych skojarzeniach podczas kolorowania?
układ słoneczny kolorowanka z planetami mającymi ludzkie cechy

7. Układ Słoneczny i planety z nazwami do kolorowania

Ten rysunek spodoba się każdemu dziecku. Aby pokolorować każdą z planet, warto poszukać w internecie zdjęć planet i sprawdzić, w jakich są kolorach. To także edukacja! A zdjęcia kosmosu bywają naprawdę piękne.
układ słoneczny kolorowanka z sympatycznymi planetami

8. Planety i ufo do kolorowania

Tego obrazka nie należy traktować edukacyjnie, ale jako luźną fantazję na temat Układu Słonecznego. Dziecko zobaczy tu też kilka konstelacji gwiazd i statek UFO.
układ słoneczny kolorowanka z planetami i UFO

9. Kosmos do druku i pokolorowania

Ten obrazek to kompilacja wszystkiego, z czym kojarzy się kosmos. Są tu i planety Układu Słonecznego, i statki kosmiczne, kosmonauta, ufoludek, rakieta i satelity.
układ słoneczny do druku z wieloma atrakcjami

Kolorowanki z Układem Słonecznym – nauka przez zabawę

Bardzo często na rysunkach i kolorowankach z Układem Słonecznym pokazane są cechy charakterystyczne poszczególnych planet jak np. pierścienie Saturna. Dzięki temu dziecko może nauczyć się poznawania planet Układu Słonecznego nie tylko po sprawdzeniu, na którym miejscu od Słońca znajduje się dane ciało niebieskie. Na niektórych obrazkach z Układem Słonecznym do druku znajdują się planety losowo rozrzucone. To na nich dziecko może zgadywać, jakie ciało niebieskie symbolizuje wybrany rysunek.

Chcesz uczyć dziecko poprzez zabawę? Skorzystaj z naszych propozycji na gry edukacyjne.

Na wybranych przez nas obrazkach z Układem Słonecznym dla dzieci do druku znajdują się też angielskie nazwy obiektów niebieskich. Dzięki temu dziecko może jednocześnie uczyć się angielskiego, a będzie to dla niego tak proste jak nauka słówek dzięki piosenkom dla dzieci po angielsku.

Gorąco polecamy: gdy dziecko poznaj już angielskie nazwy planet, warto pokazać mu wielkość tych planet i innych obiektów niebieskich. Świetnie ukazuje to porównanie Ziemi do różnych obiektów kosmicznych. Ten film to prawdziwa przygoda nie tylko dla dziecka:

Rozmieszczenie planet w Układzie Słonecznym

Niegdyś naukowcy do planet krążących wokół Słońca zaliczali dziewięć ciał niebieskich. Jednak w 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna zdegradowała Plutona do poziomu planety karłowatej. Od tej pory mamy osiem planet w Układzie Słonecznym. Dlatego wymieniając planety krążące wokół Słońca, można go pomijać. Zatem, zaczynając od tej, znajdującej się najbliżej Słońca, w Układzie Słonecznym obecnie znajdują się:
 1. Merkury,
 2. Wenus,
 3. Ziemia,
 4. Mars,
 5. Jowisz,
 6. Saturn,
 7. Uran,
 8. Neptun.

Więcej o rysowaniu i kolorowaniu:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy