walentynki ciekawostki
fot. Adobe Stock

Walentynki: ciekawostki o święcie zakochanych i historia walentynek dla dzieci

Poznaj ciekawostki o walentynkach i zaskocz najbliższych! Niektóre fakty na temat walentynek mogą was bardzo zdziwić. Każdy wie, że 14 lutego jest święto zakochanych, jednak mało kto zna historię tego święta. Przedstawiamy 16 ciekawostek o walentynkach.
Joanna Biegaj
walentynki ciekawostki
fot. Adobe Stock
Ciekawostki na temat walentynek z pewnością zainteresują zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zebraliśmy dla was najciekawsze informacje na temat tego święta. Wiecie, że w niektórych państwach walentynki obchodzi się zupełnie inaczej, niż u nas? Zaskoczeniem zapewne będzie też fakt, że na całym świecie z okazji walentynek wysyła się około... miliarda(!) kartek walentynkowych.  

Walentynki - ciekawostki dla dzieci (i nie tylko!)

Z walentynkami wiąże się sporo ciekawostek. Oto niektóre z nich:
 • Przyjmuje się, że to Brytyjczycy rozpowszechnili święto zakochanych. Na cały świat rozsławił je sir Walter Scott.
 • W kilku polskich miastach znajdują się relikwie świętego Walentego, między innymi w Lublinie i Krakowie. 14 lutego są tam wtedy organizowane obchodu ku czci patrona zakochanych.
 • Pierwszą wzmiankę o walentynkach można odnaleźć w poemacie z 1382 roku. Mowa tutaj o dziele „Sejm Ptasi” (ang. The Parliament of Fowles), którego autorem jest Geoffrey Chaucer.
 • Amerykanie wysyłają najwięcej walentynkowych kartek. Ślą je do wszystkich osób, które darzą sympatią: członków rodziny, przyjaciół, znajomych, kolegów z pracy.
 • Walentynki w Stanach Zjednoczonych są tak popularnym świętem, że w szkołach odbywają się specjalne lekcje walentynkowe.
 • W samych Stanach Zjednoczonych sprzedaje się prawie 200 milionów róż z okazji walentynek.
 • Na całym świecie na walentynki wysyła się około miliarda kartek walentynkowych.
 • Kartki walentynkowe zaczęto produkować w 1848 roku w USA. Firmę założyła kobieta Esther Howland.
 • Do najpopularniejszych prezentów walentynkowych należą:
- kartki (52%)
- czekoladki (50,5%)
- kwiaty (36%)
- kolacja w restauracji (35,6%)
- biżuteria (18,9%)
- ubranie (14,6%)
 • Najdroższa kartka walentynkowa była wykonana ze złota. Zdobiło ją serce z diamentów, szafirów i brylantów. Był to walentynkowy prezent dla śpiewaczki operowej Marii Callas.

Historia walentynek dla dzieci

Święto zakochanych swój początek ma jeszcze w czasach starożytnego Rzymu. Dzień ten obchodzony był ku czci Juno Februata (rzymskiej bogini miłosnych doznań), a także Fauna (boga płodności). Luperkalia (tak nazywało się to święto) trwały aż do V stulecia, dopiero papież Gelazy I zastąpił je świętem liturgicznym, obchodzonym na cześć św. Walentego – patrona zakochanych (i chorych na padaczkę). Stąd właśnie nazwa święta!

Historia głosi, że cesarz Klaudiusz ll Gocki zabronił mężczyznom zawierania związków małżeńskich, by w ten sposób przekonać ich, by uczestniczyli w wojnach. Potajemnie ślubów udzielał jednak Walenty, za co został schwytany i skazany na egzekucje. Jeszcze przed śmiercią zakochał się w niewidomej córce strażnika, a siła jego miłości przywróciła dziewczynie wzrok. 

Bajka o historii walentynek dla dzieci:

Dawno, dawno temu rzymski cesarz chciał, żeby mężczyźni byli groźnymi wojownikami. Nie pozwalał im więc zakochiwać się. Myślicie, że mu się to udało? Oczywiście, że nie! Mógł sobie zakazać ślubów, ale miłości nie da się zabronić! Dzielni żołnierze spotykali się ze swoimi wybrankami w tajemnicy, a pewien wierzący w miłość ksiądz - Walenty - udzielał im w sekrecie ślubów. I to właśnie na cześć tego romantycznego księdza 14 lutego obchodzimy walentynki, czyli święto miłości i wszystkich zakochanych!

Fakty na temat walentynek w innych krajach

Różne kraje mają swoje zwyczaje związane z obchodami Dnia Zakochanych:
 • W Japonii walentynki są świętem panów – są oni rozpieszczani tego dnia przez płeć piękną. Kobiety obdarowują mężczyzn czekoladkami.
 • W Estonii 14 lutego nie jest świętem miłości, a świętem przyjaźni. Estończycy w walentynki sprawiają prezenty swoim przyjaciołom, a nie drugim połówkom.
 • W Walii święto miłości obchodzi się wcześniej – 25 stycznia. Jest to dzień św. Dwynwen - patronki kochanków. W tym dniu Walijczycy swoim ukochanym wręczają pięknie zdobione łyżki (najczęściej miłosnymi symbolami).
 • W Chinach osoby, które poszukują miłości, idą 14 lutego do świątyni, by prosić figurkę swata o poznanie wyjątkowego człowieka.
 • W Niemczech na kartkach walentynkowych i innych podarunkach często pojawia się świnia – jest ona symbolem dobrobytu.
 • W Rzymie 14 lutego ludzie udają się do Bazyliki Santa Maria in Cosmedin (znajduje się tam czaszka św. Walentego), gdzie modlą się, prosząc o miłość lub dziękując za nią.   

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy