Zapach a emocje. Jak docenić zmysł węchu? [LIVECZAT]

Dlaczego zmysł węchu jest taki ważny? Kiedy się rozwija? Czy kosmetyki zapachowe są bezpieczne dla niemowląt? Dlaczego małe dziecko zawsze tak pięknie pachnie? Na wszystkie te pytania podczas liveczatu na fanpagfe’u MamoToJa odpowiedziała senselierka Marta Siembab. „Nic tak mocno jak zapach nie koduje wspomnień i emocji”

Węch jest tym zmysłem, którego często nie doceniamy. A rozwija się jako pierwszy. „Zapachy znajdują się w płynie owodniowym – tym, w którym jeszcze jako nienarodzone dzieci pływamy cały czas w czasie ciąży. – tłumaczy Marta Siembab, ekspert w dziedzinie zapachów – Do płynu owodniowego przenikają związki zawarte w pożywieniu. To co mama spożywa w pewnym sensie trafia do układu nerwowego dziecka, bo ono co jakiś czas właśnie połyka odrobinę tego płynu i „degustuje” nowe smaki i zapachy”.

Zapach w pielęgnacji dziecka

Jak podkreśliła Marta Siembab, zapach w pielęgnacji dziecka ma wiele różnych funkcji. Jest to między innymi funkcja tworzenia rytuału. „Zwłaszcza w dzisiejszym świecie, kiedy mamy mnóstwo stresorów w ciągu dnia i dziecko dopiero uczy się życia i poznaje świat, który dzieli się na segmenty czasowe: snu, zabawy, jedzenia czy odpoczynku. Czasem trudno mu przejść z jednej aktywności w drugą w sposób harmonijny. Rytuały, do których bardzo dobrze jest włączyć zapach służą temu, żeby ten później dawał sygnał dziecku, ale też rodzicowi, że przychodzi czas na przejście z jednej aktywności do drugiej”.

Jak zatroszczyć się o zapach w naszym otoczeniu?

„Jest najsłabiej poznanym ze wszystkich zmysłów i kryje najwięcej niespodzianek” – podkreślała Marta Siembab wyliczając właściwości takich zapachów jak między innymi lawenda, białe piżmo, olejek herbaciany czy dzika róża. Podkreśliła jednocześnie, że „zapach, podobnie jak dźwięk i światło powinny być używane w umiarze. Ważne jest to, żeby uwrażliwiać się na istnienie zapachu i razem z dziećmi tych zapachów doświadczać. Nic tak mocno jak zapach nie koduje wspomnień i emocji”.


Materiał powstał z udziałem marki Johnson’s

Zobacz także

Popularne tematy