GRY
 
 

5 sposobów, w jaki twoje dziecko pokazuje ci, że je przekarmiasz

Czy moje dziecko jest najedzone? To pytanie zadaje sobie każda młoda mama. Często okazuje się, że malec nie tylko nie jest głodny, ale jest... przekarmiany.

Przekarmiane niemowlę sięga po butelkę z mlekiem
fot. Fotolia
Młode mamy mają wiele zmartwień i wątpliwości. Często boją się, że maluszek jest głodny i karmią go częściej, niż tego potrzebuje. W ten sposób łatwo go przekarmić! Jest to prawdopodobne szczególnie wtedy, gdy karmisz mlekiem modyfikowanym.

Jeśli boisz się, że przekarmiasz swojego maluszka, powinnaś zwrócić uwagę na to, co on sam próbuje ci powiedzieć!

W jaki sposób dziecko pokazuje, że je przekarmiasz?

  1. Nocne pobudki. Noworodki powinny jeść regularnie, także w nocy. Starsze maluszki nie muszą odczuwać w nocy głodu. Jeśli kilkumiesięczne niemowlę budzi się w nocy kilkakrotnie, żeby zjeść, może to oznaczać, że jest przekarmione.
  2. Częste ulewanie. Gdy maluch często ulewa dużymi ilościami mleka, może być przekarmiony. Warto zmniejszyć porcje mleka w butelce.
  3. Wzdęcia i bekanie. Nadmierna produkcja gazów może być dla malca bardzo bolesna. Jeśli dziecko często beka lub ma gazy, nie nadąża z trawieniem mleka. 
  4. Nerwowość. Jeśli malec jest niespokojny, płacze i grymasi, może boleć go brzuszek – to jeden z objawów kłopotów z trawieniem.
  5. Zbyt szybkie przybieranie na wadze. To jedna z najpewniejszych oznak, że maluch jest przekarmiany. Jeśli wydaje ci się, że dziecko zbyt szybko przybiera na wadze, udaj się do lekarza, który rozwieje twoje wątpliwości. 
 
Jeśli zauważyłaś powyższe objawy u swojego dziecka, możliwe, że go przekarmiasz. Powinnaś skonsultować się z lekarzem, który potwierdzi twoje przypuszczenia (lub im zaprzeczy). Wspólnie ustalicie co jest najlepsze dla twojego dziecka i w jaki sposób zmniejszyć ilości podawanego pokarmu.

Czytaj także: Jak nie wychować grubego dziecka?

źródło: romper.com
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...
Doładuj
Przeładuj