Ciężarna zmarła na koronawirusa
Adobe Stock
Aktualności

38-letnia ciężarna zmarła na COVID-19. Udało się uratować dziecko

O życie ciężarnej walczyli lekarze z poznańskiej Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii przy Przybyszewskiego. Kobieta nie była zaszczepiona przeciwko koronawirusowi.

Jak ustalił „Głos Wielkopolski”, kobieta została przewieziona do Poznania z Pleszewskiego Centrum Medycznego z kompletnie zniszczonymi płucami. U 38-letniej ciężarnej stwierdzono zakażenie koronawirusem. Ze względu na fatalny stan zdrowia pacjentka wymagała pozaustrojowego utleniania krwi. 

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Zmarła z powodu COVID-19

Niestety niezaszczepionej kobiety w 24. tygodniu ciąży nie udało się uratować. Ciężarna zmarła z powodu niewydolności wielonarządowej spowodowanej koronawirusem. Początkowo lekarze nie planowali cesarskiego cięcia ze względu na zbyt wczesną ciążę. Ostatecznie specjaliści musieli się na nie zdecydować, gdy u 38-latki doszło do zapaści. Chłopca udało się uratować, obecnie przebywa na oddziale neonatologicznym. 

Źródło: gloswielkopolski.pl

Zobacz także:

Wirus Delta covid objawy u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Wariant Delta koronawirusa: objawy Delty u dzieci
Wariant Delta jest groźniejszy niż inne odmiany koronawirusa, bo szybciej się rozprzestrzenia i łatwiej się nim zarazić. Choć objawy Delty u dzieci różnią się od dolegliwości wcześniej kojarzonych z COVID-19, trudno je przeoczyć. Co więcej, chory na wariant Delta zaraża, zanim pojawią się u niego symptomy choroby.

Wariant koronawirusa Delta (zwany też wariantem indyjskim) częściej niż inne mutacji atakuje najmłodszych, wywołując u nich COVID. Na całym świecie, także w Polsce, rośnie liczba dzieci, u których zdiagnozowano ten wariant koronawirusa. Najbardziej zagrożone są niezaszczepione maluchy. Wariant Delta daje charakterystyczne objawy u dzieci. Są one nieco inne niż symptomy, które wcześniej łączono z chorobą COVID-19 u najmłodszych. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać. Wariant Delta koronawirusa: objawy u dzieci Dzieci, które zachorowały na COVID w wyniku zakażenia wariantem Delta, częściej przechodzą chorobę z objawami, które można pomylić z innymi infekcjami typowymi dla dzieci. Najczęstsze objawy zakażenia koronawirusem Delta u dzieci: ból głowy ból gardła zmęczenie. W porównaniu do wcześniejszych wariantów koronawirusa, w przypadku Delty objawy u dzieci mogą obejmować : gorączkę zawroty głowy dreszcze ból oczu chrypkę biegunkę wymioty. W przypadku wariantu Delta jednym z objawów może też być wysypka covidowa . Występuje ona jednak dość rzadko – tylko w kilku procentach przypadków. Symptomy zakażenia wariantem Delta różnią się od objawów COVID u dzieci , które obserwowano u najmłodszych na początku pandemii. Wcześniej u dzieci chorych na COVID pojawiały się: wysoka gorączka, suchy kaszel, bóle mięśni, wysypki skórne, np. na stopach, Rzadko odnotowywano dolegliwości ze strony gardła i układu pokarmowego. Z informacji przekazywanych przez polskie szpitale wynika, że zaczyna wzrastać liczba dzieci hospitalizowanych z powodu COVID-19. Większość z nich zaraziła się wariantem Delta. W świetle tych danych nie wolno zapomnieć o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą powikłania po COVID u dzieci, czyli PIMS-TS . Wariant Delta koronawirusa – jak chronić dzieci?...

W czwartej fali koronawirusa zachoruje więcej dzieci. Zarażać będą się młodzi i zdrowi
Adobe Stock
Aktualności
W czwartej fali koronawirusa zachoruje więcej dzieci. Zarażać będą się młodzi i zdrowi
Zdaniem ekspertów podczas czwartej fali koronawirusa zachoruje znacznie więcej dzieci. Alarmują oni, że jesienią w szpitalach może zabraknąć łóżek dla najmłodszych pacjentów.

COVID-19 nie odpuszcza. Czwarta fala pandemii koronawirusa jest już faktem. Liczba zakażeń rośnie na całym świecie, także w Europie. Choć w Polsce sytuacja na razie jest stabilna, w każdej chwili może się to zmienić.  Ryzyko zakażeń jest dużo wyższe Eksperci też nie mają dla nas najlepszych wiadomości. Wcześniej zakażali się i chorowali przede wszystkim dorośli. Najmłodsi nie zarażali się wcale albo przebieg choroby był u nich bezobjawowy czy łagodny. Podczas czwartej fali koronawirusa dzieci mają zakażać się zdecydowanie częściej niż podczas poprzednich fal pandemii. Młodzi i zdrowi będą musieli uważać na siebie bardziej niż wcześniej. Dlaczego? W poprzednich falach zdecydowana większość z nas przestrzegała rygoru sanitarnego. Powszechne było stosowanie maseczek. Zachowywaliśmy dystans społeczny i dbaliśmy o dezynfekcję. Rządy kolejnych krajów wprowadzały restrykcje, do których chcąc nie chcąc się dostosowywaliśmy. Nauka odbywała się głównie zdalnie, więc dzieci nie musiały przebywać w dużych grupach. Ryzyko zakażeń było dużo niższe niż teraz.  „Dużo ludzi w ubiegłym roku nie posłało swoich dzieci do szkoły. W tym roku jest zdecydowanie więcej aktywności, zagęszczenia ludzi, a wielu z tych ludzi to osoby niezaszczepione i podatne na wirusa, który szybko rozprzestrzenia się w populacji” – tłumaczy dr Aaron Milston, pediatra i specjalista chorób zakaźnych w rozmowie z CNN.  Eksperci zalecają szczepienia Nie bez znaczenia jest także sam wariant Delta i jego wpływ na organizm najmłodszych. „Dzieci wcale nie chorują tak łagodnie, jak nam się wydawało. [...] Powinniśmy więc dzieci szczepić po to, żeby po prostu były one bezpieczne” – mówi specjalistka chorób zakaźnych i pediatrii dr Lidia Stopyra dla Medonetu. W większości przypadków najmłodsi nadal mają przechodzić zakażenie łagodnie, ale...

udar mózgu po covid u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Udar mózgu u dzieci po COVID-19. Chorują nawet 2-latki
Wirus SARS-CoV-2 może powodować poważne powikłania, w tym udar niedokrwienny mózgu. Niestety, dotyka on coraz młodszych pacjentów.

Udar mózgu to jedno z najczęstszych powikłań neurologicznych po COVID-19. Narażone są nie tylko dzieci, które już wcześniej borykały się z problemami neurologicznymi, ale także ci pacjenci, którzy do tej pory nie byli wcale w grupie ryzyka. Udar mózgu po COVID-19: chorują coraz młodsze dzieci! Udar mózgu kojarzy się raczej ze starszymi osobami, otyłością, nadciśnieniem i paleniem papierosów. To trzecia przyczyna zgonów w Polsce. Teraz udar mózgu zaczyna dotykać także dzieci, i to kilkulatki, a nawet kilkunastomiesięczne maluszki. Wszystko przez powikłania wywołanie przez COVID-19. „Wirus SARS-CoV-2 ma w swojej naturze działanie prozakrzepowe, dlatego udary niedokrwienne mózgu mogą zdarzać się również u dzieci. Nasz najmłodszy pacjent z udarem niedokrwiennym po przebytym COVID-19 miał zaledwie kilkanaście miesięcy, poza nim mieliśmy jeszcze przypadki udaru pocovidowego u dwulatka i trzylatka” – powiedział w rozmowie z PAP dr Łukasz Przysło, szef Kliniki Neurologii Rozwojowej i Epileptologii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, gdzie leczono dzieci z udarem. Lekarze zwracają uwagę, że ryzyko ciężkich powikłań po szczepionce na koronawirusa jest dużo niższe niż zagrożenie, jakie niesie ze sobą infekcja SARS-CoV-2. Dzieci, które dotychczas trafiły do szpitali z objawami udaru mózgu, cierpiały na niedowład połowiczy ciała, zaburzenia mowy, zaburzenia świadomości i bóle głowy. To niezwykle ważne, aby rodzice reagowali jak najszybciej, zwłaszcza gdy dziecko skarży się na silny ból głowy i drętwienie ciała. „Ważne jest, by reagować, gdy pojawia się silny ból głowy, czy wówczas, gdy dziecko mówi, że drętwieje mu twarz lub ręka. Często rodzice myślą, że dziecku ścierpła rączka w czasie snu i nie mają świadomości tego, że przyczyny mogą być dużo poważniejsze” – powiedziała...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj