Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
500 plus dla dorosłych na zdrowie
Adobe Stock
Aktualności

Nowe świadczenie: 500 plus na zdrowie. Kto dostanie 500 zł dla dorosłych?

Rząd planuje wprowadzenie kolejnego bonu pieniężnego. Nowe świadczenie 500 plus otrzymają osoby dorosłe, które zechcą w szczególny sposób zadbać o swoje zdrowie. Aby skorzystać z 500 plus dla dorosłych, trzeba jednak spełnić jeden podstawowy warunek.

500 plus na zdrowie to nowy pomysł rządu, za którym stoi troska o stan zdrowia Polaków po pandemii. Specjalny bon mają otrzymać wybrani obywatele. Pieniądze będzie można wykorzystać na badania lekarskie.

Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]

500 plus na zdrowie: kto dostanie pieniądze?

Będzie 500 plus dla dorosłych. Rząd chce, żeby pieniądze były dostępne w formie bonu do pobrania z Internetowego Konta Pacjenta. Bon zdrowotny pokryje koszty specjalistycznych badań dopasowanych do wieku, płci i stanu zdrowia pacjenta. Badania będzie można wykonać w różnych przychodniach, także tych, które nie mają kontraktu z NFZ.

„[Program] ma polegać na szeregu badań ukierunkowanych na pacjentów 40 plus, żeby każdy z nas po COVID-19 mógł dokładnie zweryfikować stan swojego zdrowia. (...) Zainteresowany będzie musiał na IKP wypełnić ankietę, która pozwoli na zlecenie konkretnego pakietu badań” – powiedział minister zdrowia, Adam Niedzielski, w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Szczegóły nowego programu 500 plus na zdrowie mamy poznać w czerwcu, ale ze słów ministra zdrowia jasno wynika, że pieniądze otrzymają tylko niektóre osoby. Z bonu zdrowotnego skorzystają jedynie pacjenci mający 40 lat lub więcej.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Zobacz też:

Jak często robić cytologię?
AdobeStock
Mama
Jak często robić cytologię i jak się do niej przygotować? [NOWE ZALECENIA]
Cytologię należy robić regularnie co roku. Jeśli wyniki kilku badań są prawidłowe, czas ten jest wydłużany. Cytologia to badanie, które wykrywa stany przednowotworowe, raka szyjki macicy we wczesnym stadium i infekcję brodawczaka ludzkiego, dlatego tak ważne jest, by wykonywać je regularnie.

Cytologia jest badaniem ginekologicznym, w trakcie którego pobierany jest wymaz z szyjki macicy. Regularne robienie cytologii pozwala na wczesne wykrycie raka szyjki macicy – wtedy, gdy jest on całkowicie wyleczalny. Dlatego tak ważne jest, by kobieta poddawała się temu badaniu tak często, jak jest to zalecane, i nie tylko w okresie rozrodczym. Spis treści: Jak często robić cytologię? Jak przygotować się do cytologii? Jak często można robić cytologię na NFZ? Czy częsta cytologia szkodzi? Jak często robić cytologię? Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP) w grudniu 2021 roku zmieniło wytyczne dotyczące cytologii. Obecnie zaleca, aby cytologię robić co 3 lata niezależnie od wieku . Rezygnacja z corocznych badań cytologicznych została podjęta po publikacji naukowej, w której wykazano, że zachowanie trzyletniego odstępu między kolejnymi cytologiami jest wystarczające, gdyż zapobiega aż 83 proc. przypadków nowotworów narządu rodnego. Częstsze badania nie zwiększają znacząco tego odsetka. Od reguły „cytologia co 3 lata” są jednak wyjątki. Cytologię muszą robić co roku lub tak często jak zleci lekarz: kobiety zakażone wirusem HIV często zmieniające partnerów seksualnych kobiety, u których wykryto zakażenie wirusem HPV kobiety, u których w historii rodzinnej występował rak szyjki macicy. Co pół roku cytologię powinny robić kobiety, które są po leczeniu stanu przednowotworowego szyjki macicy. Cytologii nie muszą wykonywać kobiety po histerektomii wraz z usunięciem szyjki macicy. Rekomendacje PTGiP obejmują wykonywanie tzw. cytologii na podłożu płynnym (LBC). Pozwala ona na zrobienie dwóch badań z jednej próbki – cytologii oraz badania pod kątem zakażenia wirusem HPV. Niestety nie wszystkie ośrodki oferują ten podwyższony standard cytologii. W ich przypadku powinno być...

nie będzie podwyżki 500 plus
Adobe Stock
Aktualności
Nie będzie podwyżki 500 plus. Rodziny dostaną mniej pieniędzy
Mimo wielu sugestii i obietnic rząd nie przewiduje podwyżki świadczenia 500 plus. Zwiększenie wydatków na 500 plus nie zostało bowiem uwzględnione w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa. Polskie rodziny mogą czuć się zawiedzione, bo w ostatnich latach 500 plus mocno straciło na wartości.

Waloryzacja 500 plus to gorący temat: mówiło się o zwiększeniu świadczenia do 600 zł, a nawet 800 zł na dziecko. Rząd jednak ma inne plany. Wiadomo już, w jakich latach nie możemy spodziewać się podwyżki 500 plus. Nie będzie podwyżki 500 plus: co planuje rząd? Wiele rodzin liczyło na podwyżkę 500 plus. Konieczność podniesienia świadczenia dostrzegali też eksperci, twierdząc, że 500 plus jest dziś znacznie mniej warte niż w 2016 roku (nawet tylko 400 zł! ). „Wystarczyłoby poszukać oszczędności i np. wprowadzić progi dochodowe ” – przekonywali niektórzy ekonomiści. Rząd nie zdecydował się jednak na taki krok. Podwyżki 500 plus nie będzie, i to co najmniej przez kolejne 3 lata. Przyjęty 30 kwietnia Wieloletni Plan Finansowy Państwa 2021-2024 zakłada, że programy społeczne, takie jak 500 plus, Emerytura plus czy wsparcie z Funduszu Alimentacyjnego , będą kontynuowane. Nie przewiduje jednak zwiększenia wydatków na świadczenie 500 plus. Według zapisów w WPFP w najbliższych latach wydatki na program 500 plus będą wynosić 40,7-41,0 mld zł rocznie. To dokładnie tyle samo, ile państwo przeznacza dla rodzin obecnie. Ewentualna podwyżka musiałaby zostać uwzględniona podczas planowania budżetu, ale tak się nie stało.   Min. #Kościński dla @PAPinformacje : RM przyjęła obiegowo WPFP na lata 2021-2024. Posłuży on do przygotowania projektu ustawy #budżet na 2022 r. Głównym elementem jest tzw. Aktualizacja Programu Konwergencji, czyli dokument na podst. którego Rada #ECOFIN oceni naszą politykę gosp. pic.twitter.com/CADtuK6gJx — Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) April 30, 2021 Źródło: gov.pl Zobacz też: Rodzice czekają na 500 plus nawet 4 lata! Wniosek o urlop wychowawczy – co trzeba wiedzieć Zasiłki dla samotnej matki 2021

wniosek 500 plus 2022
AdobeStock
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Wniosek o 500 plus w 2023 roku składamy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Prawo do tego świadczenia jest co roku ustalane na czas od 1 czerwca do 31 maja. Sprawdź, do kiedy można złożyć wniosek o 500 plus.

Wniosek o 500 plus w 2023 roku można składać tylko przez internet. Od terminu, w którym złożysz wniosek w tym roku, zależy utrzymanie ciągłości wypłat świadczenia. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest złożenie wniosku do końca kwietnia. A co jeśli przegapisz termin? ZUS może wypłacić pieniądze, ale bez wyrównania za zaległe miesiące... Spis treści: Do kiedy składa się wnioski na 500 plus w 202 3 Termin złożenia wniosku o 500 plus a termin wypłaty Jak złożyć wniosek o 500 plus? Jak wypełnić wniosek 500 plus na dziecko? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku o 500 plus? Do kiedy składa się wnioski na 500 plus w 2023 Wniosek o przyznanie 500 plus można składać najpóźniej do 31 kwietnia 2023   roku . Na podstawie wniosku świadczenie będzie przysługiwało na nowy okres zasiłkowy od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku. Wnioski na to świadczenie przyjmowane są już od 1 lutego 2023 roku. Ale uwaga! Jeśli ma być zachowana ciągłość wypłat , wniosek o 500 plus trzeba złożyć do końca kwietnia 2023 . Wtedy w maju dostaniesz pieniądze z poprzedniego okresu świadczeniowego, a w czerwcu – z nowego. Świeżo upieczeni rodzice mają na złożenie wniosku 500 plus 3 miesiące od przyjścia dziecka na świat. Jeżeli złożą wniosek w tym terminie, dostaną 500 plus z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Jeśli dziecko urodziło się w 2022 roku, niezbędne może być złożenie wniosku na okres świadczeniowy trwający do 31 maja 2023 roku i oddzielnie na okres od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024. Wniosek 500 plus – termin złożenia wniosku a termin wypłaty świadczenia Termin ustalenia prawa do świadczenia oraz wypłaty pieniędzy zależy od czasu, w jakim został złożony wniosek 500 plus. I tak, jeśli złożysz wniosek: do 30 kwietnia 2023 r. – ZUS za zachowaniem...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz