Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Barszcz Sosnowskiego
StockAdobe
Aktualności

Pierwsza pomoc przy oparzeniu barszczem Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego zwany też zemstą Stalina to roślina o silnie toksycznym działaniu. Po jej dotknięciu na skórze mogą pojawić się duże rany z pęcherzami, które w szczególnych przypadkach należy leczyć w szpitalu. Co zrobić, jeśli doszło do kontaktu skóry z barszczem Sosnowskiego? Dowiedz się!

Niewinnie brzmiąca roślina - barszcz Sosnowskiego  - tak naprawdę jest niezwykle groźna dla naszego zdrowia. W dodatku szybko się rozprzestrzenia, a do jej usunięcia strażacy muszą zakładać specjalne ubrania ochronne. Występuje w różnych regionach niemal w całej Polsce najczęściej w pobliżu lasów i łąk, ale można ją spotkać również w dużych miastach (np. w Warszawie). Kontakt skóry z barszczem Sosnowskiego może spowodować silne oparzenie. Jeśli chcesz wiedzieć, jak się ono objawia i w jaki sposób przeprowadzić pierwszą pomoc na wypadek, gdybyś ty lub twoje dziecko doznało oparzenia, przeczytaj. Podpowiadamy!

Jak wygląda poparzenie barszczem Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego to niezwykle trująca roślina. Jego kontakt ze skórą może być bardzo niebezpieczny i spowodować powstanie ogromnych ran na ciele i oparzenia I, II, a nawet III stopnia. Na ciele pojawiają się wówczas:

  • pęcherze;
  • bąble;
  • zaczerwienienie;
  • wysypka.

Objawy te mogą obejmować duże partie ciała. Zazwyczaj pojawiają się natychmiast po dotknięciu rośliny ciałem, ale mogą też powstać dopiero po 24 godzinach. Małe dzieci i osoby o jasnej karnacji są szczególnie narażone na silniejsze poparzenie na skutek kontaktu z barszczem Sosnowskiego.

Oparzenia po kontakcie skóry z barszczem Sosnowskiego
F/Dorota Wrońska

Zdjęcia: Facebook/Dorota Wrońska
 

Pierwsza pomoc przy oparzeniu barszczem Sosnowskiego

Jeśli ty lub twoje dziecko niechcący dotknęliście tej trującej rośliny, musicie jak najszybciej pozbyć się toksyn, które pozostawiła ona na waszej skórze. W tym celu należy niezwłocznie dokładnie umyć ciało wodą z mydłem. W zależności od tego, jak silne jest to poparzenie, należy:

  • przy zaczerwienieniu - podać leki przeciwbólowe, potraktować oparzoną skórę chłodną wodą;
  • przy bąblach, pęcherzach – niezwłocznie jechać z oparzoną osobą do szpitala na ostry dyżur.

Leczenie oparzeń barszczem Sosnowskiego ma na celu zapobieżenie zakażenia powstałych ran. Stosuje się:

  • opatrunki z antybiotykiem;
  • maści ze sterydami.

Jeśli oparzenie jest wyjątkowo silne, wówczas leczenie musi odbywać się w warunkach szpitalnych.

Jak długo utrzymują się na ciele rany po oparzeniu?

Rany po oparzeniu barszczem Sosnowskiego mogą być naprawdę rozległe i głębokie, a wtedy ich gojenie się przebiega długo. W tym czasie nie wolno wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych, bo może to spowodować powtórne oparzenie. Roślina ta może pozostawić po sobie ślad na skórze w postaci znamion i blizn, które utrzymują się przez lata. Wówczas jedynym skutecznym sposobem na ich usunięcie jest zabieg chirurgiczny.

Zobacz też:

Nie tylko barszcz Sosnowskiego. Te rośliny też są niebezpieczne! [WIDEO]

oparzenia u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Oparzenia u dzieci – pierwsza pomoc, przyczyny, leczenie
Oparzenia u dzieci, zwłaszcza w przypadku niemowląt i małych dzieci to bardzo poważna sprawa. Odpowiednio udzielona pierwsza pomoc może nawet uratować życie!

Oparzenia u dzieci są znacznie głębsze niż u dorosłego, bo skóra małego człowieka jest nieporównywalnie cieńsza. To, co u dorosłego mężczyzny spowoduje najwyżej rumień i krótkotrwałe poczucie dyskomfortu, u kilkumiesięcznego niemowlęcia doprowadzi do głębokiego oparzenia ze zniszczeniem wszystkich warstw skóry. Spis treści: Oparzenia u dzieci – pierwsza pomoc Głębokie oparzenia u dzieci Najczęstsze przyczyny oparzeń u dzieci Zapobieganie oparzeniom u dzieci Zapobieganie bliznom po oparzeniu u dzieci Oparzenia u dzieci – pierwsza pomoc Bardzo ważna jest pierwsza pomoc przy oparzeniu . Od niej może zależeć stopień oparzenia i konsekwencje z nim związane. Jeśli twoje dziecko się oparzy: Natychmiast ochłodź oparzone miejsce zimną wodą. Jeśli powierzchnia oparzenia jest duża, postaw dziecko w wannie i polewaj prysznicem. Nie ściągaj ubranka na siłę .  Możesz w ten sposób dodatkowo urazić skórę. Wezwij pogotowie i podaj środki przeciwbólowe. Pamiętaj, że musi to być preparat przeznaczony dla dziecka. Okryj ranę jałowym opatrunkiem. Jeśli oparzenie jest lekkie wystarczy schłodzenie. Pamiętaj, że nie wolno przekłuwać pęcherzy ani smarować oparzonego miejsca tłuszczem. Możesz za to użyć maści na oparzenia albo pianki Panthenol. Uwaga! Jeśli poparzeniu uległo niemowlę albo dziecko, które ma mniej niż dwa lata, skontaktuj się z lekarzem, niezależnie od tego, na ile poważne wydają ci się obrażenia. Zrób to także, gdy dziecko(niezależnie od wieku) ma  oparzoną twarz, dłonie, stopy albo krocze. Głębokie oparzenia u dzieci Głębokie oparzenie u dzieci trzeba leczyć operacyjnie , a blizny po oparzeniu zostają do końca życia. Długie gojenie się oparzenia w okolicy stawu może doprowadzić do przykurczu, a w konsekwencji do kłopotów z poruszaniem się. Jeśli dziecko jest ubrane, wysoka...

Poparzenie 7-latka trującą rośliną
StockAdobe
Aktualności
7-latek z Poznania poparzył się trującą rośliną i trafił do szpitala!
Mimo że od wypadku minęły już dwa tygodnie, niebezpieczny chwast wciąż jest w tym samym miejscu i zagraża kolejnym dzieciom.

7-letni Filip w piątek 1 czerwca wyszedł pobawić się z innymi dziećmi w pobliżu swojego domu przy ul. Wspólnej na poznańskiej Wildzie. Po powrocie miał na ciele ślady, jakby wpadł w jakieś zarośla lub chwasty . Rodzice nie wiedzieli, co naprawdę stało się chłopcu. Kiedy następnego dnia na ciele Filipa pojawiły się bąble i zaczerwienienia,  zaczęli sprawdzać, co mogło być przyczyną. Podejrzewali, że chłopiec został poparzony przez trującą roślinę o nazwie barszcz Sosnowskiego. Ślady na ciele wskazywały na poparzenie barszczem Sosnowskiego Na skórze Filipa następnego dnia po zdarzeniu pojawiły się bąble, pęcherze i zaczerwienia . Tego dnia był on akurat z rodziną poza miastem – dużo przebywał na słońcu i pluskał się w jeziorze. Wszystko wskazywało na to, że ślady na ciele to wynik kontaktu z barszczem Sosnowskiego – rośliny, która powoduje silne oparzenia, nasilające się właśnie na skutek wystawienia skóry na promienie słoneczne. Co gorsza, stan chłopca coraz bardziej się pogarszał , a rany nie goiły mimo że rodzice możliwie szybko zastosowali pierwszą pomoc po poparzeniu barszczem . W niedzielę, dwa dni po wypadku, Filip trafił do miejscowego szpitala. Na miejscu lekarz potwierdził, że skóra wygląda jak po poparzeniu barszczem Sosnowskiego. Postanowiono więc zbadać, czy to faktycznie barszcz, tym bardziej, że roślina była jedynie zabezpieczona prowizorycznie taśmą i istniało ryzyko, że kolejne dzieci zostaną poparzone. Tak może wyglądać skóra po poparzeniu barszczem Sosnowskiego Zdjęcia: Facebook/Dorota Wrońska   To jednak nie barszcz Sosnowskiego Na miejsce, gdzie chłopiec został poparzony, udali się funkcjonariusze straży miejskiej wraz z profesor łąkoznawstwa . Profesor uznała, że na tym terenie, który został zabezpieczony taśmą, nie ma barszczu Sosnowskiego. Należy zatem gdzie indziej szukać...

Barszcz Sosnowskiego
Fotolia
Aktualności
Mazowsze: Wzrasta liczba miejsc, w których rośnie barszcz Sosnowskiego. Zobacz mapę!
Mazowiecki Inspektorat Ochrony Środowiska wydał komunikat, w którym ostrzega przed szybko rozprzestrzeniającymi się barszczem Sosnowskiego i barszczem Mantegazziego. Zobacz, jakie tereny są niebezpieczne!

Barszcze kaukaskie (Sosnowskiego i Mantegazziego) są wyjątkowo niebezpiecznymi roślinami trującymi . Kontakt z barszczami może powodować oparzenia I, II i III stopnia, a objawy mogą wystąpić nawet 48 godzin po zetknięciu z rośliną! Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wydał komunikat, w którym ostrzega przed niebezpiecznymi miejscami i prosi o zgłaszanie kolejnych. Kaukaskie barszcze na Mazowszu: mapa Na terenie województwa znajduje się 50 potwierdzonych stanowisk barszczy i 135 zgłoszonych, czekających na weryfikację.  W Warszawie barszcz Sosnowskiego znajduje się przy: Łazienkach Królewskich, ul. Szybkiej, ul. Żołnierskiej, ul. Arbuzowej, ul. Karczunkowskiej.  Pełna lista dostępna jest na stronie WIOŚ .  Co zrobić w przypadku poparzenia W komunikacie WIOŚ możemy przeczytać: "Kontakt z sokiem kaukaskich barszczy, przy dostępie światła słonecznego, skutkuje silnymi poparzeniami skóry. Objawy obrażeń mogą pojawić się do 24–48 godzin od bezpośredniego lub pośredniego kontaktu z barszczami. Jako gatunki inwazyjne, kaukaskie barszcze stanowią także  istotne zagrożenie dla roślinności rodzimej".  Aby uniknąć oparzenia, należy jak najszybciej po kontakcie z barszczem umyć skórę, by pozbyć się trujących substancji.  Jeśli wystąpiło lekkie oparzenie, powinno się postępować tak, jak w przypadku innych oparzeń – stosować chłodne okłady . W przypadku poważnych uszkodzeń skóry, konieczna jest wizyta w szpitalu! Czasem oparzenia są na tyle poważne, że wskazany jest dłuższy pobyt w szpitalu. Niestety, objawy nie muszą pojawić się od razu, dlaczego nie zawsze można je od razu skojarzyć z wcześniejszym kontaktem z rośliną. Zachowaj zdrowy rozsądek Nie zabieraj dziecka w miejsca, w których rosną barszcze kaukaskie! Nie oznacza to, że odradzamy spaceru po Łazienkach Królewskich...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz