Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Depresja u dziecka
Adobe Stock
Aktualności

Dzieci z oddziału psychiatrii zostaną wypisane ze szpitala… aby zwolnić łóżka na COVID-19?

7 listopada dzieci z oddziału klinicznego psychiatrii UCK WUM Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie mają zostać wypisane, by zwolnić łóżka na potrzeby pacjentów z COVID -19. Sprawę nagłośniła internautka. Szpital sprecyzował jednak te informacje.
„Rodzice zostali już poinformowali, są załamani i przerażeni. Tam jest 20 małych pacjentów na granicy życia, bo takie się kwalifikują do hospitalizacji, szpital jest dla nich realnie ostatnią deską ratunku. Najmłodsze dziecko ma 10 lat” – napisała w poście na Facebooku Sylwia Matych. Jej wpis zebrał ponad 5 tys. reakcji i aż 14 tys. udostępnień.

Dzieci „na granicy życia” wypisane ze szpitali?

„Ja wiem, jak dramatyczna jest sytuacja związana z pandemią, że brak miejsc w szpitalach, ale czy naprawdę trzeba sięgać po łóżka dzieci? Nie ma innych rozwiązań? Nie wierzę. Przecież od dawna wiadomo, jak potworna jest sytuacja w psychiatrii dziecięcej (i że będzie brak łóżek covidowych). A teraz rząd zabiera najmłodszym, najsłabszym ostanie miejsca zapewniające pomoc. Ratujące życie. Dodam, że łóżka, sprzęt i pościel na oddział sfinansowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy a Jurek Owsiak już wygłaszał swoje stanowisko sprzeciwu wobec przekazywania łóżek psychiatrii dziecięcej na walkę z covid-19” – oznajmiła Sylwia Matych.

Co dalej z dziećmi? Mają zostać „porozmieszczane” po innych placówkach. Nie wiadomo jednak kiedy i w jaki sposób się to odbędzie, a jak dodaje Matych: „wypis do domu i oczekiwanie, co dalej, oznacza dla nich realne zagrożenie życia i zdrowia. Wieść o opuszczeniu bezpiecznego miejsca wywołała u nich nasilenie objawów chorób, przerwała zaufanie do dorosłych, dzieci przestają współpracować. Część małych pacjentów to niedoszli samobójcy, a teraz…”.

Szpital komentuje sytuację

P.o. dyrektora Anna Łukasik skomentowała doniesienia zebrane w poście internautki, który tak szybko rozniósł się po sieci. Oddział ma być przeznaczony dla dzieci, nie dla dorosłych, a placówka chce zadbać o to, aby był on jednocześnie miejscem dla pacjentów z COVID-19, jak i problemami natury psychicznej.

„Oczywiście rozumiem wszystkie obawy rodziców. Na razie żadne dziecko nie zostało wypisane. Wszystkie będą miały możliwość hospitalizacji na większych oddziałach” - zapewnia Anna Łukasik w rozmowie z portalem Onet.

Sytuacja klinicznej psychiatrii, zwłaszcza dziecięcej, w Polsce od lat jest fatalna. Czy rząd zareaguje na tak liczny apel internautów?
 

Rząd już wybrał - to te dzieci mają umrzeć przez covid Dnia 7 listopada dzieci z oddziału klinicznego psychiatrii UCK...

Opublikowany przez Sylwię Matych Niedziela, 1 listopada 2020

Źródło: Facebook, Onet

Zobacz też:

Co sądzisz o tym, aby kobiety w ciąży były badane, czy nie mają depresji? [SONDA ULICZNA]

Minister zapowiada reformę psychiatrii dziecięcej
AdobeStock
Aktualności
Minister zdrowia zapowiada reformę psychiatrii dziecięcej. Jest "absolutna zapaść"
Przez wiele lat sytuacja w polskiej psychiatrii dziecięcej była tragiczna. Czy teraz jest szansa, że teraz nareszcie ulegnie poprawie? Minister Łukasz Szumowski przekonuje, że tak.

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, w jak fatalnym stanie jest  obecnie polska psychiatria dziecięca. Ta bylejakość dotyczy nie tylko warunków, w jakich leczone są dzieci i młodzież, czyli przepełnionych sal, obskurnych ścian i łóżek, łazienek nie zapewniających intymności, lecz także – co gorsza – niewłaściwego podejścia personelu medycznego do małych pacjentów. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że ta fatalna sytuacja wkrótce zacznie ulegać zmianie, ponieważ psychiatrię dziecięcą czeka reorganizacja. „Wiem, że liczba samobójstw dzieci rośnie" – powiedział minister. Jaki ma pomysł na to, by przerwać tę lawinę? „Żadne dziecko nie pozostanie bez opieki” Minister zdrowia w przeprowadzonej niedawno rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” odniósł się do reportażu, jaki ukazał się w poniedziałek w Onecie. Jeden z reporterów tego portalu opisał prawdziwe historie ze szpitala psychiatrycznego. W materiale mowa była m.in. o chłopcu, który był prześladowany przez rówieśników, kilka razy miał myśli samobójcze, a i tak nie zostawał przyjmowany na oddział. W końcu trafił do szpitala psychiatrycznego. Było już jednak za późno. Chłopiec nie otrzymał pomocy w odpowiednim momencie i ostatecznie popełnił samobójstwo. Łukasz Szumowski przyznał, że sam również zna kilka "dość drastycznych przypadków problemów psychicznych", a polskiej psychiatrii dziecięcej potrzebna jest gruntowna reforma, ponieważ stan, jaki jest obecnie, to „absolutna zapaść”. Minister stwierdził również, że ma świadomość tego, że w Polsce liczba samobójstw wśród nieletnich stale rośnie. „To trochę efekt zmieniającego się świata , ciągłej gonitwy w codziennym życiu. (...) Dobrze, że się o tym mówi, trzeba o tym rozmawiać i rozwiązywać problemy” – stwierdził. Zobacz też:  ...

psychiatria dziecięca
Wychowanie
Rodzice dzieci potrzebujących pomocy psychiatrycznej mają dość. Pomóżmy im!
Warunki w szpitalach psychiatrycznych dla dzieci wołają o pomstę do nieba. I nie chodzi tylko o odrapane łóżka i zachlapane krwią pościele... Najwyższy czas to zmienić.

O tym, że psychiatria dziecięca w Polsce kuleje, wiadomo było od dawna. Jednak coraz liczniejsze doniesienia rodziców hospitalizowanych dzieci pokazują, że psychiatryczna opieka nad najmłodszymi Polakami już nie kuleje, ale kompletnie leży. Mało tego! Nie dość, że leży to jeszcze zagraża nastolatkom i kilkulatkom, którym miała pomagać. Czego trzeba najmłodszym potrzebującym opieki psychiatrycznej? Na pewno nie tego, co czeka na nich na oddziałach szpitalnych: przepełnione sale, miejsca na materacach w korytarzu, odrapane łóżka, nieświeża pościel ze śladami krwi po okaleczających się poprzednikach, odrapane ściany i kabiny prysznicowe niezapewniające intymności. Ale nie to jest najgorsze, choć z całą pewnością nie poprawia samopoczucia. Najgorsza jest chyba obojętność personelu i złe traktowanie małych pacjentów. Oni przez to przeszli. Czy wyszli uleczeni? W 2018 roku ponad 10 tysięcy Polaków do 19. roku życia próbowało popełnić samobójstwo. Standardowym działaniem w takim przypadku powinno być skierowanie na oddział psychiatryczny i pobyt w nim dziecka. Ze względu na brak miejsc na psychiatrycznych oddziałach dziecięcych nie wszystkie dzieci potrzebujące hospitalizacji trafiły na takie oddziały. Nie wiadomo, czy im współczuć, czy raczej cieszyć się, że uniknęły horroru, jaki przeżywają niektórzy, trafiając w polskie warunki takiego oddziału. Wspólnie możemy to zmienić! Ponieważ Ministerstwo Zdrowia nie podejmuje działań, aby poprawić tę sytuację, a nawet nie zapowiada planów podjęcia takich prób, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę apeluje o podpisywanie petycji do Prezesa Rady Ministrów – Mateusza Morawieckiego. Petycja ta ma na celu wymuszenie jak najszybszej zmiany obecnej sytuacji. Nie bądź obojętna/obojętny. Nigdy nic nie wiadomo... Masz dzieci? Jeśli tak, podpisz TĘ PETYCJĘ! Z psychiatrycznych oddziałów dziecięcych korzystają...

WOŚP zakupi sprzęt do dziecięcych szpitali psychiatrycznych
Adobe Stock
Aktualności
WOŚP nadchodzi z ratunkiem dla dzieci w szpitalach psychiatrycznych
Psychiatria dziecięca w Polsce to absolutny dramat i stan zapaści. I znowu na ratunek przychodzi WOŚP.

        Brakuje wszystkiego: lekarzy, psychologów, miejsc w szpitalach, sprzętu. Z każdym dniem jest ich, niestety, coraz mniej. Właśnie zamknięto oddział psychiatryczny dla dzieci w szpitalu klinicznym w Warszawie. A liczba potrzebujących leczenia jest już w Polsce liczona w setkach tysięcy – szacuje się, że jest to 400 tysięcy dzieci. Mogą liczyć na pomoc zaledwie 400 psychiatrów dziecięcych. Dramatyczna dysproporcja.         Można zwariować Tak podsumował sytuację w psychiatrii dziecięcej Jurek Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, trafnie opisując we wpisie na Facebooku tragedię dzieci i ich rodzin. W WOŚP zapadła decyzja. Zostanie kupione m.in. 846 specjalistycznych łóżek oraz urządzenia najnowszej generacji - kardiomonitory, holtery, defibrylatory, aparaty EKG, pulsoksymetry, wózki inwalidzkie czy niezwykle potrzebne w pracy testy psychologiczne. Sale szpitalne, w wielu miejscach pamiętające czasy świetności PRL, zostaną wyposażone w szafy, półki, krzesła i fotele. "Mamy na to zarezerwowanych kilka milionów złotych , ale jak będzie trzeba, wydamy więcej, ponieważ od czegoś trzeba zacząć" - powiedział Owsiak.  Edukacja, edukacja, jeszcze raz edukacja "Na pewno szpitale psychiatryczne dla dzieci i młodzieży nie mogą liczyć na państwo, a co najbardziej smutne – także na polską szkołę" - napisał szef WOŚP. Jego zdaniem to właśnie w szkołach jest "najwięcej do zrobienia". Jest pewien, że każdy rodzic może przytoczyć z pamięci zdarzenie podbramkowe z udziałem swojego dziecka, które miało miejsce w szkole i które w żaden sposób przez szkołę nie zostało rozwiązane. "Długa więc droga przed nami, ale my właśnie ją rozpoczynamy" napisał Jurek Owsiak. Brak lekarzy, psychologów, łóżek.... brak wszystkiego...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz