Wciąż umierają od kul, ognia, pod gruzami. Ile dzieci zginęło w Ukrainie?
Adobe Stock
Aktualności

Krzyczeli: „Jesteśmy cywilami!” i machali białą flagą. Rosjanie i tak otworzyli ogień do 4-osobowej rodziny

Od początku wojny w Ukrainie zginęło 117 dzieci. Ponad 155 zostało rannych. A 2389 dzieci deportowano nielegalnie do Rosji. Takie dane podaje ukraińska prokuratura generalna.

W komunikacie czytamy również o tragedii 4-osobowej rodziny w okolicach Charkowa. A także koszmarze w Konstantynówce i Mariupolu...

Symptomy przemocy wobec dziecka: czy zmiana zachowania to sygnał, że dziecko jest ofiarą przemocy? [WIDEO]

Najmłodsze ofiary wojny w Ukrainie

Jak podaje ukraińska prokuratura generalna, do 22 marca 2022 roku, czyli w niecały miesiąc od wybuchu wojny, życie w Ukrainie straciło już 117 dzieci a 155 zostało rannych.

„Najwięcej poszkodowanych dzieci jest w obwodzie kijowskim – 58, w Charkowie – 40, Czernihowie – 31, Doniecku – 30, Mikołajowie – 24, Kijowie – 16, Żytomierzu- 15, Chersoniu – 15 i Sumach – 14 dzieci” – informuje prokuratura.

Krzyczeli na próżno

W ostatnich dniach doszło do kolejnych tragedii z udziałem dzieci. W okolicach Charkowa rosyjscy żołnierze skierowali lufę czołgu w samochód, którym jechała 4-osobowa rodzina: rodzice i dwoje dzieci. Wszyscy krzyczeli, że są cywilami. Mieli też ze sobą białą flagę, którą wymachiwali, by przeżyć. Z całej czwórki ocalał jedynie 17-letni chłopak, rodzice i 9-letnia dziewczynka zginęli.

Spod ruin zbombardowanych domów wydobywane są kolejne ciała cywilów, w tym dzieci. Ostatnio, w Konstantynówce spod gruzów wydobyto ciało 7-letniego dziecka.

W poniedziałek, 21 marca Rosjanie ostrzelali autobus z dziećmi, które miały bezpiecznie opuścić Mariupol. Czwórka rannych maluchów trafiła do szpitala.


Źródło: Ukraińska Prokuratura Generalna

Piszemy też o:

miesięczne zakupy za 2000 zł
Pio Si/Adobe Stock, screen YT
Aktualności
Wydaje ok. 2000 zł miesięczne na zakupy dla 7-osobowej rodziny. To nie jest cała prawda
Matka piątki dzieci pokazuje, jak planuje zakupy, żeby zaoszczędzić na nich jak najwięcej. Szczegóły pokazuje na filmiku na YouTube.

Meghan i Marcus z USA mają piątkę dzieci w wieku od roku do 9 lat. Dla siedmioosobowej rodziny wydatki na bieżące zakupy stanowią ważny element domowego budżetu. Dlatego Meghan dzieli się z innymi swoimi doświadczeniami i pokazuje, co robi , żeby oszczędzać na zakupach. Dobre planowanie Meghan zdradza w jednym z najnowszych filmów na swoim kanale Planting Birches, że robi duże zakupy raz w miesiącu i dobrze je planuje. Odwiedza dwa sklepy: Sum’s Club i Meijer, które są sklepami prowadzącymi sprzedaż hurtową tylko dla członków – tak jak niegdyś w Polsce robił to Selgros. Twierdzi przy tym, że miesięcznie wydaje ok. 515 dolarów, czyli 2200 złotych . Na filmiku widać, co dokładnie Meghan kupuje za tę kwotę. Są to m.in.: 2 kg jabłek, 4 kg ryżu, 6 paczek makaronu, 6 kg masła orzechowego, 2 litry musu jabłkowego, 4 paczki krakersów oraz środki higieniczne i do utrzymania czystości w domu. Twierdzi, że dzięki temu koszt jednego posiłku w jej rodzinie wynosi jedynie 60 centów, czyli ok. 4 zł. To jednak nie wszystko Sama Meghan przyznaje jednak, że te 515 dolarów to nie jest cały koszt miesięcznych zakupów dla jej rodziny. Poza pokazanymi na filmie produktami każdego tygodnia kupuje jeszcze inne produkty, takie jak świeże pieczywo, mleko, owoce i warzywa. Niestety kosztu tych zakupów nie podaje. Źródło: YouTube Piszemy też o: Nawet 900 zł na dziecko. Sprawdź, czy i ty je dostaniesz? „Ludzie mi mówią, że moje dziecko jest za grube” – list do redakcji Wstrząsające nagranie z reanimacji dziecka. Taka jest wojna

Ukraińskie dzieci zsyłane do obozów koncentracyjnych
Adobe: Анастасия Ковалева, Victoria Schaal
Aktualności
To nie miało prawa się wydarzyć! Aż 2389 ukraińskich dzieci umieszczono w rosyjskich obozach koncentracyjnych!
Rosja po raz kolejny łamie międzynarodowe prawo humanitarne. Na terenach tymczasowo okupowanych przez wojska rosyjskie organizowane są tzw. korytarze humanitarne, którymi przymusowo wywożone są dzieci, kobiety i osoby starsze.

Jak informuje ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, do 19 marca z obwodu donieckiego i ługańskiego przymusowo wywieziono aż 2389 ukraińskich dzieci! Wojska rosyjskie siłą wysiedlają ludność cywilną Ukrainy i umieszczają ją w przygranicznych obozach koncentracyjnych. Sytuacja jest dramatyczna. Ludzie są pozbawieni możliwości kontaktu z rodziną, brakuje jedzenia i artykułów pierwszej potrzeby. Co się dzieje z dziećmi?! „Kobiety, dzieci i osoby starsze są przeszukiwane, zabiera się im ukraińskie dokumenty, telefony i wysyła do przygranicznych obwodów Rosji. Tam rozlokowują ich w obozach koncentracyjnych, skąd mają być następnie przeniesieni do depresyjnych regionów Rosji”, alarmuje rzeczniczka praw człowieka Ukrainy Ludmyła Denisowa. Ta historia nie może się powtórzyć! W latach 1941-1952, na terenach dzisiejszej Ukrainy, ZSRR prowadził masowe i przymusowe przesiedlenie ludności cywilnej, głównie matek z dziećmi i osób starszych. Wiele osób umierało z wycieczenia, głodu, chorób jeszcze przed dotarciem do obozów koncentracyjnych. Mając świadomość obecnie rozgrywającego się dramatu, ukraińskie MSZ apeluje: „Wzywamy społeczność międzynarodową do zareagowania na nielegalne zabieranie dzieci, do zwiększenia nacisku na Rosję, aby powstrzymała barbarzyńską wojnę przeciwko narodowi ukraińskiemu. Fakty uprowadzenia dzieci, a także inne fakty dotyczące zbrodni rosyjskich okupantów na ludności cywilnej w Ukrainie są badane przez organy ścigania. Sprawcy tych zbrodni zostaną postawieni przed sądem”.   Russian occupiers have #illegally taken 2389 children to #Russia . That happened on March, 19. The children were in temporarily occupied areas of #Donetsk and #Luhansk regions, reports the Ministry of Foreign Affairs ⬇️ pic.twitter.com/oNkvdCCmmF — Ukrainian news (@Ukrainiannews3) March 21, 2022 Źródło: radiozet.pl,...

nowa choroba odkleszczowa
moodboard, cherokee4/Adobe Stock
Aktualności
Uwaga: nowa choroba przenoszona przez kleszcze jest śmiertelnie niebezpieczna! Uważaj na dziecko
Kleszcze przenoszą szereg chorób, w tym boreliozę i odkleszczowe zapalenie mózgu. Do tej listy właśnie dopisano nową groźną chorobę powodowaną przez wirusa Heartland. W USA zabiła już kilka osób.

Wirusa Heartland trudno wykryć u kleszczy , bo w ich organizmach namnaża się bardzo wolno. Naukowcom z amerykańskiego Emory University udało się go wykryć u jednego kleszcza na 2 tysiące osobników. Nie znaczy to niestety, że tylko te pajęczaki były nim zakażone i stanowiły niebezpieczeństwo dla ludzi. Nowe zagrożenie Pierwszy raz wirusa Heartland zidentyfikowano w 2009 roku w stanie Missouri. Do stycznia 2021 roku odnotowano 50 przypadków choroby nim wywołanej. Z upływem czasu wirus rozprzestrzenił się też na inne stany. Jak dotąd nie odnotowano przypadków zakażenia tym wirusem w Europie , co nie znaczy, że patogen nie dotrze i tutaj. Raczej należy zakładać, że jest to tylko kwestią czasu. Choroba zakaźna powodowana przez wirusa Heartland nie jest jeszcze dobrze zbadana przez naukowców i lekarzy. Ci pierwsi próbują jak najlepiej ją poznać, zanim wirus się rozprzestrzeni i zacznie stanowić większe zagrożenie. To, co udało się stwierdzić, to że wirus najprawdopodobniej szybko mutuje wraz z rozprzestrzenianiem się w inne rejony geograficzne. Jak dotąd przypadki zachorowania na chorobę spowodowaną przez wirusa Heartland są rzadkie. Jednak naukowcy mówią o tym, że prawdopodobnie rzeczywista liczba zachorowań jest wyższa, a choroba po prostu nie jest rozpoznawana. Udokumentowane przypadki dotyczyły jedynie ciężkiego przebiegu choroby. „Zakładamy, że bardzo duża liczba osób mogła mieć kontakt z wirusem, jednak nie doświadczyły one bardzo poważnych objawów” – powiedział prof. Vazquez-Prokopec w rozmowie z The Atlanta Journal-Constitution. Objawy zakażenia wirusem Heartland Zakażenie następuje poprzez kontakt z wydzielinami kleszczy z gatunku Amblyomma americanum , czyli w momencie, gdy taki kleszcz zaatakuje. samica kleszcza z gatunku Amblyomma americanum. fot: maria t hoffman/Adobe Stock Do symptomów zakażenia wirusem Heartland...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj