Emerytury dla kobiet mających 4 dzieci
AdobeStock
Aktualności

Rząd zapowiada emerytury dla matek i premię za 2. dziecko - ale nie dla wszystkich!

Program "Mama Plus" to najnowsza propozycja wsparcia finansowego dla polskich rodzin. Nagradzane będą matki, jednak pod pewnymi warunkami. Sprawdź, czy należą Ci się te świadczenia!

Takie deklaracje padły na sobotniej konwencji rządzących Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy z ust premiera Mateusza Morawieckiego.

Czwórka dzieci albo i więcej

Szczegóły programu, roboczo nazwanego "Mama Plus", rozwinęła wicepremier Beata Szydło, przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów. "Największe nasze wyzwanie to, żeby rodziło się więcej dzieci" – stwierdziła wicepremier Szydło. I stąd pomysł PiS, aby namówić Polki do zachodzenia w ciąże, dając większe wsparcie finansowe przyszłym mamom.

W myśl zapowiedzi kobieta, która urodziła i wychowała przynajmniej czwórkę dzieci, dostanie od państwa emeryturę minimalną. I to nawet wówczas, jeśli nie przepracowała w życiu ani jednego dnia. Obecnie jest to 1029,80 zł brutto. Świadczenie mają uzyskać zarówno kobiety, które nigdy nie pracowały, jak i te, które pracowały, ale za krótko (np. tylko cztery-pięć lat), aby wypracować kapitał do emerytury minimalnej. Pierwszym państwo sfinansuje całą emeryturę, drugim dopłaci różnicę do wysokości najniższego świadczenia.

I to są na razie jedyne konkretne dane na ten temat. Zarówno premier Morawiecki, jak i wicepremier Szydło nie zdradzili, ile program będzie kosztował państwo. Nie ma też informacji, od kiedy nowe prawo miałoby obowiązywać. Wylicza się jednak, że projekt emerytur nie obciąży przesadnie budżetu, gdyż z ostatniego spisu powszechnego z 2011 roku wynikało, że wśród rodzin mających dzieci na utrzymaniu, 53 proc. stanowiły rodziny z jednym dzieckiem, dwójkę miało ponad 35 proc., troje – 8,6 proc., a czworo i więcej – zaledwie 3 proc. W 2014 roku odsetek urodzeń czwartego i dalszych dzieci wyniósł 4,5 proc.

Obecnie, aby dostać przynajmniej emeryturę minimalną, kobieta musi pracować i odprowadzać składki przez 20 lat (mężczyzna pięć lat dłużej). Można uznać, że sobotnia deklaracja to poniekąd odpowiedź na pomysł emerytur dla matek wychowujących dzieci, który już od dłuższego czas był analizowany w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej. O wsparcie emeryturą minimalną kobiet już z trójką dzieci zabiegali w resorcie posłowie PiS pod koniec 2017 roku.

Ministerstwo nie zgodziło się jednak na takie rozwiązanie. Uznało, że państwo wspiera kobiety choćby przez finansowanie składek na urlopach macierzyńskich i wychowawczych."Emerytury są świadczeniami finansowanymi z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przewidzianymi dla osób, które pracowały zawodowo i podlegały z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym. Źródłem finansowania emerytur jest odprowadzana od osiąganych przychodów składka na ubezpieczenie emerytalne, a świadczenia przyznawane są z powodu spełnienia ryzyka ubezpieczeniowego, tj. dożycia określonego w przepisach wieku emerytalnego. Realizacja prawa do tych świadczeń jest zatem zastrzeżona dla konkretnych osób spełniających warunki określone w przepisach" – wyjaśnił w piśmie do posłów wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki.

Premie za szybkie urodzenie drugiego dziecka

Ale to nie koniec zapowiedzi wsparcia finansowego dla rodzin. Kolejną nowością mają być premie dla matek za szybkie urodzenie drugiego dziecka oraz wprowadzenie programu darmowych leków dla matek w ciąży. Szydło zdradziła, że wraz z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską opracowywane jest rozwiązanie, które ma zapewnić dodatkowe, bezpłatne urlopy wychowawcze dla kobiet, szybko rodzących drugie dziecko. Elżbieta Rafalska podczas niedzielnego spotkania w Łapach poinformowała, że beneficjentkami programu będą te kobiety, które urodziły drugie dziecko w ciągu maksymalnie dwóch lat od momentu narodzin pierwszego dziecka.

Trwają również prace nad gwarancją miejsc dla dzieci w przedszkolach i żłobkach. "Chcemy też wprowadzić dużo udogodnień dla mam-studentek" - zapowiedziała Beata Szydło. Chodzi o ułatwienia w dostępie do urlopów dziekańskich i programy stypendialne dla młodych matek.

Eksperci krytycznie

Zapowiedzi programu "Mama Plus" są już oceniane przez fachowców. Padają słowa krytyki za m.in. nieuwzględnienie w nim kryterium dochodowego wielodzietnych rodzin oraz zniechęcanie kobiet do aktywności zawodowej. "Bywa, że rodzina z czwórką dzieci jest bardzo zamożna, bo ojciec rodziny dużo zarabia. Dlaczego więc inni podatnicy mają zrzucać się na emeryturę minimalną dla matki w tej rodzinie?"- zastanawia się demograf Irena Kotowska. Jej zdaniem, "Mama Plus" to populistyczny program.

"Rozumiem, że ma on służyć docenieniu wysiłku wychowawczego. Ale skoro tak, to co z innymi grupami, które też zrezygnowały z pracy, aby np. zająć się jednym czy dwójką dzieci niepełnosprawnych albo opieką nad niedołężnymi rodzicami, czy dziadkami? Dlaczego one mają być dyskryminowane?" - pyta demograf.

Podobnego zdania jest przedsiębiorca Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan: "Jeśli miałbym doceniać wkład wychowawczy matek, szukałbym rozwiązań w systemie podatkowym, przez ulgi za wychowanie dzieci, a nie w systemie emerytalnym, który ma zachęcać do aktywizacji zawodowej, a nie dezaktywizacji" – mówi. Jego zdaniem, pomysł PiS nie zwiększy także dzietności w naszym kraju. "Wiele badań naukowych potwierdza, że rodziny, decydując się na dzieci, nie myślą o emeryturach. To zbyt odległa perspektywa" – zaznacza.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety dla czytelniczek mamotoja.pl! Kliknij w grafikę:

ankieta dla czytelniczek MamoToJa.pl
mamotoja.pl


A wy jak podchodzicie do propozycji? Czy jesteście zadowolone, że wreszcie ktoś dostrzegł problem kobiet, które wykonują nieodpłatną pracę domową i na starość zostają bez środków do życia? Czy zapowiedź wsparcia finansowego dla studentek oraz premie za urodzenie drugiego dziecka zwiększy dzietność w naszym kraju? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Źródło: wyborcza.pl, gazeta.pl, money.pl

Zobacz też:

 

Czy podoba ci się pomysł emerytur dla mam 4 dzieci? [SONDA ULICZNA]

emerytury dla matek
Adobe Stock
Aktualności
Emerytura Plus nie dla matek czworga dzieci
Mamy wychowujące dużo dzieci będą miały o kilkaset złotych mniej. Wszystko przez to, że nie załapią się do programu Emerytury Plus.

    Emerytury dla matek są przyznawane kobietom, które poświęciły się wychowaniu co najmniej czwórki dzieci. Otrzymają wsparcie finansowe od państwa, nawet jeżeli nigdy nie podjęły się pracy zawodowej . Brzmi atrakcyjnie, jednak im więcej wiemy o matczynych emeryturach, tym bardziej okazuje się, że program ten nie jest bez wad.      Mama 4 Plus to nie jest emerytura Mama 4 Plus nie będzie objęte programem Emerytur Plus, przez co kobiety wychowujące co najmniej czwórkę dzieci nie otrzymają trzynastej pensji, która ma być wypłacona w tym roku emerytom i rencistom. Chodzi o to, że matczyne emerytury z punktu widzenia prawa nie są emeryturami i dlatego nie mogą być brane pod uwagę przy programie Emerytura Plus. Mama 4 Plus to tak naprawdę rodzicielskie świadczenie uzupełniające . Dlatego do programu Emerytury Plus nie może się zaliczać. Tym samym matki i uprawnieni opiekunowie czworga i więcej dzieci, którzy przystąpią do programu matczynych emerytur, mogą zapomnieć o "trzynastkach". Ominie ich wypłata 1100 złotych brutto, czyli 888 złotych na rękę. - Zdziwienie może budzić sytuacja osób, które otrzymują rodzicielskie świadczenie uzupełniające w ramach programu Mama 4 Plus. Osobom tym, nawet jeżeli otrzymają świadczenie w maju tego roku, nie zostanie wypłacona 13. emerytura – powiedział money.pl dr Antonii Kolek z Instytutu Emerytalnego. Także ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej podkreśliło, że Mama 4 Plus to nie emerytura. 30 tys. wniosków o przyznanie matczynej emerytury Program Mama 4 Plus ruszył wraz z 1 marca 2019 roku. ZUS zebrał dotąd 30 tys. wniosków o przyznanie świadczenia. Do KRUS-u wpłynęło ich zaledwie 255. Co ciekawe, o przyznanie emerytury wystąpiło 36 mężczyzn, gdyż zgodnie z przepisami mogą ubiegać się o to świadczenie w sytuacji, gdy mama dzieci nie żyje lub też je...

emerytura dla mam 4 dzieci
AdobeStock
Aktualności
Emerytura dla matek - "premia" za urodzenie dzieci [ZASADY Mama 4 Plus]
Program Mama 4 plus to emerytura dla matek, które mają sporą gromadkę dzieci. Zobacz, czy ci przysługuje, ile wynosi, gdzie złożyć wniosek i na jakich warunkach jest przyznawana.

    Świadczenie jest swoistym ukłonem i podziękowaniem dla tych kobiet w Polsce, które swoje życie poświęciły rodzeniu i wychowywaniu dzieci i nie miały możliwości rozwinięcia pracy zawodowej. W ten sposób nie miały szansy na odprowadzanie składki emerytalnej na konto przyszłej emerytury (aby uzyskać emeryturę minimalną, kobiety muszą pracować i odprowadzać składki przez 20 lat). Świadczenie otrzymają mamy przynajmniej czwórki dzieci, ale przepisy są tak skonstruowane, że nie zawsze trzeba je urodzić. Zobacz zasady przyznawania matczynej emerytury!     Emerytury dla matek - jakie kryteria trzeba spełnić Rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli matczyne emerytury są przyznawane od 1 marca 2019 roku. Wypłata  odbywa się w ramach rządowego programu Mama 4 Plus . Świadczenie mogą otrzymać zarówno kobiety, które nigdy nie pracowały , jak i te, które pracowały, ale za krótko (np. tylko 4-5 lat), aby wypracować kapitał do emerytury minimalnej. Pierwszym państwo sfinansuje całą emeryturę, drugim dopłaci różnicę do wysokości najniższego świadczenia. Świadczenie przysługuje kobietom, które:   mają co najmniej 60 lat , urodziły i wychowały lub tylko wychowały co najmniej czwórkę dzieci; osiągnęły wiek emerytalny, ale nie nabyły prawa do emerytury; mają emeryturę niższą od najniższej emerytury; nie posiadają dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania; mieszkają i płacą podatki w Polsce. Ważne! Świadczenie może być również przyznane co najmniej 65-letnim mężczyznom , którzy wychowali przy najmniej czworo dzieci - w przypadku śmierci matki dzieci albo ich porzucenia przez rodzicielkę. Ustawa mówi o wychowaniu dzieci – stąd przy wnioskowaniu o przyznanie emerytury "liczą" się także dzieci przysposobione czy dzieci współmałżonka. Dlatego pieniądze mogą...

Leki za darmo dla kobiet w ciąży
AdobeStock
Aktualności
Wiemy, jakie będą darmowe leki dla kobiet w ciąży – zaskoczenie pełne!
A jeszcze większe, jak słyszymy słowa, że nie będzie ich dużo, bo ciąża to nie choroba. Zgadnijcie kto to powiedział?

Nie minął tydzień jak na konwencji programowej PiS i Zjednoczonej Prawicy rząd zapowiedział kolejne etapy realizowania polityki prorodzinnej. Jednym z nich mają być darmowe leki dla ciężarnych. Aby dzieci rodziły się zdrowe "Jeśli chodzi o mamy, wszystkim nam zależy, żeby mamy w czasie ciąży były zdrowe i żeby dzieciaki rodziły się zdrowe; w związku z tym wprowadzamy program darmowych leków dla kobiet w ciąży - oświadczyła podczas konwencji wicepremier Beata Szydło. Na co mogą liczyć ciężarne? Rąbka tajemnicy uchylił minister zdrowia Łukasz Szumowski, który był gościem gościem programu "Dziś wieczorem" w TVP Info. "Tych leków nie jest dużo, bo kobiety w ciąży to są młode i zdrowe osoby, a ciąża to nie jest choroba " - stwierdził minister zdrowia Łukasz Szumowski pytany przez prowadzącą program Danutę Holecką o to, na jakie leki mogą liczyć ciężarne. "Jeżeli mają nadciśnienie , jeżeli mają zaburzenia hormonalne, jeżeli mają problem z bólami... Często no-spa jest używana, często beta mimetyki czy leki dedykowane do leczenia nadciśnienia u kobiet w ciąży, wtedy ta kobieta dostanie je za darmo" - zapowiedział minister. Na liście na pewno nie znajdą się suplementy diety i witaminy. "Za darmo będą tylko te leki, które są bezpieczne w ciąży " - zapowiedział minister. Opozycja kpi, internet kpi Zapowiedź ministra wzbudziła fale kąśliwych komentarzy, zarówno wśród polityków, jak i internautów. Ich zdaniem, leki wymienione przez ministra są na tyle popularne i tanie, że ich refundacja nie wiele poprawi sytuację finansową ciężarnych kobiet, które w swoim stanie wymagają leczenia. " To poszaleli z tymi sponsorowanymi wydatkami za leki dla kobiet w ciąży. Jestem pod ogromnym wrażeniem" - skomentowała posłanka PO Elżbieta Radziszewska. "Min. Zdrowia w TVPis: będziemy dawać kobietom...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz