Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta, mama, dziecko
materiały prasowe
Aktualności

Matka Polka Niedoceniona - szokujący raport

Narzekamy, że rodzi się mało dzieci, ale nie zgadzamy się przepuścić kobiety ciężarnej w kolejce do kasy pierwszeństwa. Czy panuje społeczna znieczulica, czy też wynika to z typowo polskiego przeświadczenia, że nikt nie może mieć lepiej od nas?


Demografowie i politycy załamują ręce - w Polsce rodzi się za mało dzieci, a przyszłe emerytury będą skrajnie niskie.

Czy oprócz czynników ekonomicznych na niż demograficzny może wpływać także przyjazność Polaków wobec kobiet w ciąży i z małymi dziećmi?

Jak wynika z badania Polskiego Programu Jakość Obsługi - jakoscobslugi.pl, mamy w tym zakresie jeszcze wiele do poprawienia.

W raporcie „Matka Polka Niedoceniona” znalazło się wiele zaskakujących i ciekawych wniosków m.in., że:
 

  • Mężczyźni są bardziej tolerancyjni od kobiet względem ciężarnych i mam z małymi dziećmi
  • Na największe przywileje można liczyć na wschodzie kraju
  • Polacy uważają, że kobiety w ciąży i z małym dzieckiem powinny mieć zakaz kupowania alkoholu i papierosów
  • Polacy opowiadają się w większym stopniu za przywilejami dla ciężarnych, niż matek z małymi dziećmi
  • W polskich sklepach zdecydowanie brakuje udogodnień dla kobiet w ciąży z rodzin z dziećmi

Jesteśmy za, ale przeciw kobietom w ciąży

Zasadniczym problemem w Polsce jest kwestia pierwszeństwa obsługi kobiet w ciąży lub z małym dzieckiem. Jak wynika z badania, zdaniem 8 na 10 Polaków, kobiety w widocznej ciąży powinny być obsługiwane poza kolejnością we wszystkich miejscach publicznych: sklepach, urzędach i placówkach służby zdrowia.

Równocześnie 4 na 10 respondentów w ostatnim roku było świadkiem negatywnej reakcji na prośbę kobiety o pierwszeństwo. Wśród tych osób aż 82,5% zaobserwowało negatywną reakcję innych klientów: niemiłe spojrzenia, złośliwe uwagi, a w co drugim przypadku (47%) nie wyrazili oni zgody na przepuszczenie kobiety bez kolejki. Jak się okazuje, najczęściej takie zachowania są charakterystyczne dla starszych kobiet oraz bardzo młodych, bezdzietnych osób.

Zobacz też: Macierzyństwo bez lukru

11,3% ankietowanych spotkało się z niemiłą reakcją kasjera i wręcz odmową obsługi poza kolejnością.

Niemal 9 na 10 respondentów opowiedziało się za przywilejami dla kobiet z widoczną ciążą w urzędach i na poczcie, choć w 2004 roku zostało zniesione prawo, nakazujące obsługę ciężarnych poza kolejką w tych miejscach.

Jednocześnie tylko 1 na 10 ankietowanych zauważył w urzędach i na poczcie przejawy życzliwości ze strony personelu bądź innych klientów.

Jak pokazują wyniki badania, największymi przeciwnikami przywilejów dla kobiet ciężarnych i matek z małymi dziećmi są kobiety w wieku +60 lat.

Najbardziej przyjazny Polak to mężczyzna z wyższym wykształceniem, mający powyżej 50 lat, mieszkający na wsi lub w dużym mieście.

Papierosy, alkohol w ciąży - dlaczego nie?

Z badania Polskiego Programu Jakość Obsługi wynika, że nie dość restrykcyjnie podchodzimy do kwestii kupowania papierosów i alkoholu przez kobiety w ciąży lub z małymi dziećmi.

Zobacz też: Czego nie można robić w ciąży - fakty kontra mity

Zalewie co 3. Polak opowiadał się za wprowadzeniem ograniczeń w zakresie kupowania alkoholu i papierosów przez kobiety w widocznej ciąży i tylko co 5 badany chciał takich ograniczeń także w stosunku do kobiet z małymi dziećmi. Takie liberalne podejście zaskakuje w kontekście ostatnich, szokujących wydarzeń - kobieta w zaawansowanej ciąży, mając 5 promili alkoholu we krwi zasłabła przy stoisku monopolowym i chwilę później urodziła synka, który miał tylko pół promila mniej.

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

ciąża, mama, ruchy dziecka
Panthermedia
Aktualności
Czy kobietom w ciąży powinny przysługiwać przywileje?
Startuje IV edycja kampanii „Odmienny stan – odmienne traktowanie”.

// Rusza czwarta edycja kampanii edukacyjnej „Odmienny stan - odmienne traktowanie”. Jej celem jest kształtowanie świadomości społecznej i uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby kobiet w ciąży. Wraz ze startem kampanii rozpoczyna się internetowy ranking Miejsc Przyjaznych Przyszłej Mamie. Kampania uzyskała poparcie Fundacji Rodzić po Ludzku. Raport „Polka w ciąży” W 2004 r. z ustawy o pomocy społecznej usunięty został zapis mówiący o przywilejach dla kobiet ciężarnych, który gwarantował im obsługę poza kolejnością w placówkach publicznych. I chociaż, jak wynika z raportu TNS OBOP „Polka w ciąży: Czy odmienny stan zasługuje na odmienne traktowanie?” aż 83% Polaków uważa, iż kobiety w ciąży powinny być specjalnie traktowane, to w rzeczywistości są one często zdane na wątpliwą wyrozumiałość i życzliwość innych. Według badanych kobietom w ciąży powinno przysługiwać prawo do obsługi poza kolejnością – np. w sklepie – uważa tak aż 97% badanych, w kolejce w przychodni (96%), a także miejsce siedzące w komunikacji miejskiej – odpowiedziało tak aż 100% ankietowanych. Jednak w środkach transportu publicznego, przychodniach lekarskich czy sklepach przyszłe mamy często pozostają niezauważane. Kampania „Odmienny stan – odmienne traktowanie” ma przede wszystkim uwrażliwić społeczeństwo na potrzeby przyszłych mam. To już kolejna edycja kampanii, ponieważ  mimo dużej świadomości społecznej w obszarze praw, przywilejów i stereotypów dotyczących kobiet w ciąży jest jeszcze wiele do zrobienia - mówi Patrycja Majchrowicz-Biela, Product Manager Grupa OTC marki Falvit mama oraz Lioven żel dla kobiet w ciąży.   Dbajmy o przyszłe mamy i szanujmy ich potrzeby Kobieta w ciąży potrzebuje naszej szczególnej troski i życzliwości, a ustępując miejsca przyszłej mamie, dbamy...

kobieta, mama, ciąża, brzuszek, uśmiech
Prawo i finanse
Specjalne prawa kobiet w ciąży
Co prawda ciąża to nie choroba, jednak kobiety noszące pod sercem maleństwo powinny móc liczyć na pewne przywileje. Jakie? I co na ten temat sądzą mieszkańcy naszego kraju?

// Specjalnie, czyli jak? Gdy słyszymy przymiotnik "specjalny", z reguły na myśl przychodzi nam coś wyjątkowego i niepowtarzalnego. Tymczasem w tym wypadku chodzi o kulturę osobistą i szacunek do odmiennego stanu. Skąd to wiemy? Potwierdzają to wyniki raportu. Ankietowani pytani: "Jakie specjalne prawa powinna mieć kobieta w ciąży?" , na pierwszym miejscu wymienili obsługę poza kolejnością (20%). 19% pytanych uważa, że przyszła mama powinna lżej pracować, a 11%, że ta praca powinna także trwać krócej. Badani zwrócili także uwagę na to, że wypada ustąpić ciężarnej miejsce w środku komunikacji miejskiej i że wymaga ona łatwego dostępu do opieki medycznej (9%). Ponadto uczestnicy ankiety zwracali uwagę na konieczność zagwarantowania mamie możliwości powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim , pomocy w codziennych obowiązkach i... traktowania z szacunkiem. Jak to podsumować? Wyniki wydają się logiczne i naturalne. Tylko dlaczego zatem tak trudno wprowadzić je w życie? Odmienne traktowanie W jaki sposób powinna być traktowana kobieta w ciąży? Dwie najczęstsze odpowiedzi to życzliwie (10%) i z wyrozumiałością (9%). Inne odpowiedzi? Normalnie, ulgowo, łagodnie, dobrze, z troską – czyli de facto tak, jak na to zasługuje każdy człowiek. A jak jest naprawdę? Jak to wygląda w codziennym życiu? Zastanówcie się sami... Czas na zmiany Ciąża – magiczne dziewięć miesięcy. Okres zmian – hormony szaleją, spodnie się nie dopinają... A na pytanie "Czy kobieta w ciąży powinna zmienić swój sposób zachowania, ubierania, styl życia"? 61% ankietowanych odpowiada, że tak. Co mają na myśli? 81% z tych, którzy zgadzają się ze stwierdzeniem, wskazało na konieczność rezygnacji z alkoholu i papierosów, 78% jest zdania, że dźwiganie ciężarów jest absolutnie niedopuszczalne, z kolei 61% przypomniało o...

ciąża
ciąża
Aktualności
Kto ustąpi miejsca kobiecie w ciąży? [WIDEO]
Nikt tak dobrze nie zrozumie kobiety, jak druga kobieta? Guzik prawda! Wystarczy popatrzyć, ile pań ustępuje miejsca w komunikacji miejskiej kobietom w ciąży. Zobacz film, a sama się przekonasz.

Brytyjska blogerka Anna Whitehouse przeprowadziła ostatnio eksperyment w londyńskim metrze, aby sprawdzić ile osób zareaguje na stojącą kobietę w ciąży i zrezygnuje dla niej z siedzenia. Kobieta w rzeczywistości nie była w ciąży, jednak sztuczny brzuch był bardzo duży i pokazywał, że jest już bliska porodu. Kobiety nie pomogą ciężarnej Wynik? 6 na 10 osób podniosło się z miejsca i zaoferowała je ciężarnej, ale w żadnym przypadku nie była to jednak kobieta!  Znieczulica? Sama blogerka przyznaje, że była zaskoczona wynikiem eksperymentu, gdyż ogólną zasadą przy podróżowaniu w londyńskim metrze jest rezygnacja z miejsca dla kogoś, kto tego potrzebuje. Mam przy nadziei na pewno jest taką osobą. "Biorąc pod uwagę gorące temperatury, które ostatnio mamy w Anglii, jazda w londyńskim metrze - szczególnie w porannej i wieczornej godzinie szczytu - jest odpowiednikiem 30-minutowego spędzania czasu w saunie w pełnym ubraniu" – opisuje blogerka. Bycie w ciąży w takich warunkach jest naprawdę bardzo męczące. Anna tym razem udawała ciąże, ale jest już doświadczoną mamą dwójki dzieci i dobrze wie jak ciężko czasami znieść trudy bycia ciężarną . – Tłok, gorąco w komunikacji miejskiej mogą być niewiarygodnie stresujące zarówno fizycznie, jak i psychicznie – stwierdza. Możliwość skorzystania z wolnego miejsca do siedzenia może w takiej sytuacji być sporą ulgą dla przyszłej mamy. Kobiety w ciąży powinny umieć poprosić  Niestety ludzi wolą patrzeć w swoje telefony i udawać, że nikogo nie widzą. Anna uważa, że kobiety w ciąży nie powinny w milczeniu znosić takiego traktowania. Jej zdaniem, powinny umieć poprosić o miejsce. "Zachęcam do nawiązania kontaktu wzrokowego. Jeśli to się nie powiedzie, nie cierp w milczeniu - poproś o miejsce " – apeluje. Brytyjskie badania dowodzą, że...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz