fot. presstv.ir
Aktualności

Miłość matki do dziecka nie zna granic! Niezwykłe odkrycie sprzed 4,8 tys. lat!

Widok matki trzymającej dziecko w ramionach i czule się w nie wpatrującej, zaszokował wszystkich odkrywców na Tajwanie.

Aż trudno uwierzyć w odkrycie archeologów. Odnalezione ciała mają blisko 5 tysięcy lat!

Dzięki datowaniu radiowęglowemu, można było ustalić termin pochówku. Okazało się, że było to blisko 5 tysięcy lat temu! To dowodzi, że znalezisko te jest najstarszym dowodem bytności ludzi na Tajwanie.
Kurator departamentu archeologicznego, Chu Whei-Lee, nie mógł się nadziwić, jak czule matka wpatrywała się w maleńkie dziecko w chwili śmierci.

Grób kobiety z dzieckiem nie był jedynym odkrytym w tym miejscu. Tuż obok odnaleziono jeszcze 48 ciał, w tym 5 dzieci.

Czy kogokolwiek powinno dziwić, że 5 tysięcy lat temu matka kochała dziecko? Na pewno nie, instynkt macierzyński  istnieje przecież nie od dziś. Bardziej powinna nas interesować historia tej dwójki. Dlaczego zmarli, czy ich śmierć była spokojna i kto wpadł na pomysł, by ułożyć ich w takiej, a nie innej pozycji. A może matka przeczuwając bliską śmierć, oczekiwała na nią z ukochanym maleństwem na rękach? Może to dziecko zmarło, a matka pogrążona w smutku, postanowiła za nim podążyć?

Teorii na ten temat na pewno będzie się mnożyć. Niemniej jednak ten smutny obraz kochających się osób, długo pozostanie w naszych myślach.

A może Ty masz pomysł, co wydarzyło się 4,8 lat temu? Podziel się z nami przemyśleniami.

Przeczytaj także: Macierzyństwo-instynkt czy nabyte umiejętności?

Rozmowy z dzieckiem o śmierci - film

Ciąża i pszczoły
Facebook
Aktualności
Ciężarna, która pozowała z pszczołami, urodziła martwe dziecko
Dzięki nietypowej sesji zdjęciowej stała się popularna w sieci, teraz podzieliła się smutną wiadomością. Dlaczego jej dziecko zmarło?

Emily Mueller jest matką trójki dzieci. W czwartej ciąży zdecydowała się na kontrowersyjną sesję zdjęciową. Wiele osób było oburzonych jej pomysłem i skrytykowało kobietę za tak nieodpowiedzialne zachowanie . Emily miała urodzić w listopadzie, maluszek niestety przyszedł na świat martwy. Z miłości do pszczół Kilka miesięcy temu mama z Ohio zadziwiła internautów swoim pomysłem na sesję zdjęciową. Na fotografiach widać, jak na ciężarnej siedzi rój pszczół . Podobno "zaangażowała" ich do sesji aż 20 tysięcy! Skąd taki pomysł? Kobieta jest pszczelarzem. Ponieważ te owady są ważnym elementem jej życia, chciała to pokazać na fotografiach. Jednak wielu internautom nie spodobał się ten pomysł. Kobieta zapewniła, że nie boi się tych owadów i jej "pupile"nie stanowią dla niej zagrożenia. Tęczowy maluszek i tragiczna nowina Przed zajściem w tę ciążę Emily poroniła trzy razy.  To " tęczowe dziecko " miało być symbolem nadziei na macierzyństwo. Niestety pod koniec ciąży kobieta przestała czuć ruchy maluszka, za to pojawiły się nietypowe skurcze. Zaniepokojona stanem dziecka udała się na pogotowie . Okazało się, że dziecko nie żyje. Maluszek zmarł kilka dni przed terminem porodu. Rodzice zdecydowali się na pierwszą i ostatnią sesję zdjęciową synka i ogłosili na Facebooku swoją stratę. Ludzie stwierdzili, że śmierć maluszka jest efektem sesji zdjęciowej .  "Od ukąszeń pszczół nie rodzi się martwego dziecka. Jestem zniesmaczona wszystkimi ludźmi, którzy próbują obwiniać nas za śmierć Emersyna w najtrudniejszych chwilach w naszym życiu" - napisała Emily. Rodzice chłopca zdecydowali się na badania, które wyjaśniły przyczynę tragedii . Dziecko zmarło wskutek problemów z krzepliwością krwi o podłożu genetycznym, co jest częstym problemem w rodzinie Emily....

Wygląd i samopoczucie
Macierzyństwo - instynkt czy nabyte umiejętności?
Czy instynkt macierzyński istnieje? Jak nie pogubić się w gąszczu sprzecznych rad? Zaufać swojej intuicji czy zdać się na innych?

Czy każda kobieta potrafi właściwie zaopiekować się swoim dzieckiem? Zwolennicy poglądu o istnieniu instynktu macierzyńskiego na pewno odpowiedzieliby twierdząco. Powołaliby się przy tym na psychologię ewolucyjną i fakt, że rodzice w różnych kulturach podobnie wychowują dzieci. Mimo to zdarza się, że niektórym ludziom trudno odnaleźć się w roli rodzica. Może więc rację mają ci, co twierdzą, że instynkt macierzyński nie istnieje, a rola matki jest tylko wytworem naszej kultury? Ale jeśli nie instynkt, to co pomaga kobiecie stać się dobrą mamą? Wystarczająco dobra matka Można wskazać kilka czynników, które pozwalają zostać „wystarczająco dobrą matką”. Jednym z nich są własne doświadczenia z dzieciństwa. Powodują one, że kochanym dzieciom łatwiej stać się w przyszłości kochającymi i troskliwymi rodzicami. Nie bez znaczenia jest także sytuacja życiowa młodych rodziców. Kobiety, które mają dobre relacje z mężem , łączy je z nim odwzajemnione i silne uczucie, zdecydowanie lepiej radzą sobie z wyzwaniami, które stawia przed nimi macierzyństwo. Ich dobra sytuacja wynika z tego, że mogą liczyć na wsparcie ze strony ojca dziecka, poza tym dzielą z nim nie tylko radości, ale także wszystkie obowiązki, które wynikają z opieki nad maluchem. Jeśli mężczyzna uczestniczy w wychowaniu dziecka, poszerza zakres społecznych kontaktów swojej pociechy, co pomaga jej w rozwoju. Ale ważne jest również to, czy kobieta ma szansę realizowania innych planów niezwiązanych z byciem mamą, np. zawodowych, i łączenia ich z macierzyństwem . To sprzyja zbudowaniu stabilnego poczucia własnej wartości i życiowego spełnienia. „Wystarczająco dobra matka” dobrze rozumie swoje dziecko i zaspokaja jego potrzeby, jest dostępna zawsze, gdy ono tego pragnie, co nie oznacza jednak konieczności nieustannego kontaktu z maluchem. Trafniejsze więc wydaje się mówienie...

skąd się bierze instynkt ojcowski
Tata
Instynkt ojcowski: jak się rodzi?
Być ojcem jest łatwo – wystarczy mieć dziecko. O wiele trudniej być… tatą. Czy ojcostwo jest trudniejsze od macierzyństwa?

Nie jest łatwo być tatą. Najczęściej musi ciężko pracować, zostawać w pracy po godzinach, a w domu czeka mama i maluszek, bardzo za nim stęsknieni… Dużo pisze się o tym, jak połączyć bycie mamą z pracą zawodową , niewiele – jak to ma zrobić tata. Mamie pod wieloma względami łatwiej. Mnóstwo rzeczy robi instynktownie, bo mądra natura wyposażyła ją w instynkt macierzyński. Tata – jak twierdzili do tej pory naukowcy – w taki instynkt nie został wyposażony. Wszystkiego musi się dopiero nauczyć. Ale czy tak jest naprawdę? Mężczyzna też „jest w ciąży” – wiadomość o ciąży napawa dumą, poczuciem siły . Potem pojawia się niepokój, często o sprawy materialne, i poczucie opuszczenia (wszyscy interesują się przyszłą mamą, a nie tatą). – niepokój się powiększa. By go zagłuszyć, tata rzuca się w wir pracy zawodowej albo np. remontu mieszkania . Zobaczenie dziecka podczas USG to chwile wielkiej radości. Uwaga! Przyszły tata często w tym okresie tyje! – mężczyzna staje się bardziej opiekuńczy w stosunku do żony, ale silniej odczuwa niepokoje (przed porodem, przed tym, „jak to będzie”). Może mu doskwierać poczucie utraty wolności (niektórzy „uciekają” z domu). Ojciec działa zadaniowo Niejedna mama zauważa przecież, że jej mąż też ma coś w rodzaju instynktu, tyle że „działa” on inaczej. Bywa, że ujawnia się już podczas ciąży i wtedy objawia się przede wszystkim jako dążenie do otoczenia partnerki i dziecka jak najlepszą opieką. Mężczyźni, jak utrzymują naukowcy, postrzegają życie zadaniowo . Będę ojcem – więc jakie zadania teraz przede mną stoją? Zawieźć żonę na badania. Kupić ogórki kiszone, bo może znów będzie miała na nie ochotę. Wybrać bezpieczny fotelik samochodowy. Pomalować sypialnię. Nawet uczucia, które wywołuje myśl o dziecku:...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj