Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ciężarna z chorobą serca
Adobe Stock/screen Facebook
Aktualności

Myślała, że to tylko wysokie ciśnienie, ale po porodzie jej serce stanęło. Powód: kardiomiopatia ciążowa

Jessica, będąc w drugiej ciąży, miała bardzo wysokie ciśnienie. Lekarz przepisał leki, ale problem okazał się poważniejszy, niż sądziła. Kardiomiopatia ciążowa doprowadziła do tego, że tuż po porodzie serce kobiety przestało bić.

Kardiomiopatia ciążowa to choroba, o której – w przeciwieństwie do np. cukrzycy ciążowej – mówi się zdecydowanie za rzadko i za mało. Jessica Grib postanowiła, że najwyższy czas to zmienić. Swoją historią podzieliła się na łamach magazynu „Today”. 

Sposoby na zgagę w ciąży [WIDEO]

Skoki ciśnienia w późnej ciąży: normalna sprawa?

Jessica w 32. tygodniu ciąży poczuła, że jej ciśnienie zaczyna gwałtownie rosnąć.

„Tak naprawdę nie martwiłam się tym. Nie przypuszczałam, że to niebezpieczne” – przyznaje kobieta, która jeszcze wtedy nie wiedziała, że jej życie może być zagrożone.

Mimo leków przepisanych przez lekarza i leżenia w łóżku wysokie ciśnienie wciąż dawało się jej we znaki. W dzień porodu tuż po przyjściu na świat córeczki – serce kobiety zatrzymało się.

Dopiero wtedy dowiedziała się, że powodem wysokiego ciśnienia była kardiomiopatia ciążowa. Rodzaj osłabienia mięśnia sercowego lub niewydolności serca. Występujący w ostatnich tygodniach ciąży lub przez pierwsze pięć miesięcy po porodzie.

O krok od tragedii: jej serce już nie biło

Trudno wyobrazić sobie, co mogłoby się stać, gdyby lekarka ciężarnej nie zdecydowała o cesarskim cięciu w 37. tygodniu ciąży. Poród naturalny mógłby okazać się zbyt dużym wyzwaniem dla osłabionego serca. Leżąc już na sali pooperacyjnej, Jessica zaczęła się czuć coraz gorzej. W pewnym momencie jej serce przestało bić.

Lekarze natychmiast rozpoczęli walkę życie kobiety. Wszczepiono jej pompę serca i przeniesiono do specjalistycznego szpitala, gdzie podłączono Jessicę do aparatury podtrzymującej życie (ECMO). Udało się, choć nie było łatwo.

Przez dwa tygodnie nie widziała dziecka

Jessica przez dwa tygodnie musiała brać leki uspokajające. Nie wolno było jej zobaczyć nowo narodzonej córki, Amelii. Mąż w tym czasie odwiedzał je obie, jeżdżąc między szpitalami.

Kiedy wreszcie mogła zobaczyć swoje dziecko, emocje sięgnęły zenitu. Razem z mężem postanowili uwiecznić tę chwilę, wynajmując fotografa. Kiedy dziś Jessica patrzy na te zdjęcia, targają nią sprzeczne uczucia:

„Kocham je i nienawidzę jednocześnie” – przyznaje.

Z jednej strony upamiętniają spotkanie z córeczką, a z drugiej – przypominają koszmar, który mógł sprawić, że osieroci oboje swych dzieci.

Kardiomiopatia ciążowa – o tym trzeba mówić

Jessica jednego jest pewna: kobiety w ciąży powinny mieć świadomość, że taka choroba istnieje i może być śmiertelnie niebezpieczna.

Zwłaszcza że według lekarzy, jest bardzo trudna do zdiagnozowania, ponieważ przypomina dolegliwości związane z ciążą.

Jeśli oczekując na poród, odczuwasz dolegliwości z powodu wysokiego ciśnienia, nie lekceważ ich. Koniecznie powiedz o swoich dolegliwościach lekarzowi. Równie groźne okazać może się wysokie ciśnienie po porodzie (tzw. kardiomiopatia połogowa). 

Źródło: Today

Piszemy też o:

ciśnienie w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Ciśnienie w ciąży: kiedy jest prawidłowe, a kiedy za niskie lub za wysokie?
Ciśnienie w ciąży ma wielkie znaczenie nie tylko dla zdrowia przyszłej mamy, lecz także prawidłowego rozwoju dziecka. Zarówno niskie jak i wysokie ciśnienie może prowadzić m.in. do niedotlenienia dziecka, dlatego tak ważne jest, by je regularnie kontrolować.

Ciśnienie w ciąży może znacznie różnić się od tego, które kobieta miała wcześniej. U przyszłej mamy może pojawić się zarówno niedociśnienie, jak i nadciśnienie. Aby uniknąć problemów, lekarz kontroluje wartości ciśnienia tętniczego krwi na każdej wizycie. Podpowiadamy, kiedy są one za wysokie, a kiedy za niskie i o czym świadczy nieprawidłowe ciśnienie w trakcie ciąży. Spis treści:   Normy ciśnienia w ciąży Wpływ ciąży na ciśnienie tętnicze Niskie ciśnienie w ciąży Wysokie ciśnienie w ciąży Normy ciśnienia w ciąży Zwykle w pierwszych miesiącach ciąży ciśnienie krwi nieznacznie się obniża –   o około 5-10 mm Hg między 12. i 26. tygodniem ciąży. Jest to spowodowane zmianami zachodzącymi w organizmie. Rosnące dziecko i powiększające się łożysko i macica potrzebują dodatkowej objętości krwi do odżywiania. Tętnice i żyły tracą elastyczność z powodu progesteronu, wskutek czego krew krąży nieco wolniej. Około 7. miesiąca ciąży ciśnienie krwi wraca do normy sprzed ciąży. Prawidłowe ciśnienie w ciąży powinno być niższe niż 140/90 mm Hg. Wpływ ciąży na ciśnienie tętnicze Dla niektórych kobiet cierpiących z powodu niskiego lub wysokiego ciśnienia ciąża okazuje się stanem błogosławionym również dlatego, że... doprowadza jego wartość na kilka miesięcy do normy. Trudno przewidzieć, jak zareaguje organizm. Aby wykluczyć ryzyko choroby, a w razie potrzeby podjąć leczenie, ciśnienie przyszłej mamy jest mierzone podczas każdej wizyty u lekarza prowadzącego ciążę. U niektórych kobiet ciśnienie, zamiast spadać, rośnie ponad normę. Wyższa wartość ciśnienia skurczowego bądź rozkurczowego to nadciśnienie w ciąży, przy czym pomiar musi być wykonany co najmniej dwukrotnie w odstępie minimum sześciu...

kobieta, mama, ciąża, lekarz, badania, zdrowie w ciąży, ciśnienie
Zdrowie w ciąży
Wysokie ciśnienie w ciąży. Objawy, komu grozi, kiedy przyjmować leki?
Wysokie ciśnienie w ciąży staje się coraz częstszą dolegliwością przyszłych mam. Okazuje się, że ciśnienia nie muszą mierzyć wyłącznie emeryci. To badanie jest ważne również dla kobiet w ciąży. Przeczytaj dlaczego trzeba mierzyć ciśnienie i sprawdź, jakie ciśnienie jest najlepsze.

Wysokie ciśnienie w ciąży dotyczy coraz większej liczby ciężarnych. Nawet jeśli nigdy nie miałaś problemów z ciśnieniem , położna będzie ci je mierzyła podczas każdej wizyty kontrolnej. To ważne badanie, bo wysokość ciśnienia w ciąży dostarcza informacji o zdrowiu kobiety i płodu: – Chodzi o to, by sprawdzić, czy przyszła mama nie ma nadciśnienia, które, gdyby oczywiście wymknęło się spod kontroli, mogłoby być dla niej i dla płodu bardzo groźne – tłumaczy Artur Kucharski, specjalista ginekolog położnik. Spis treści: Wysokie ciśnienie w ciąży. Zmiany ciśnienia Wysokie ciśnienie w ciąży. Nadciśnienie indukowane Wysokie ciśnienie w ciąży. Objawy Wysokie ciśnienie w ciąży. Jak o siebie dbać? Nadciśnienie w ciąży. Kiedy przyjmować leki? Nadciśnienie w ciąży - komu grozi? Nadciśnienie w ciąży efektem białego fartucha? Co z za niskim ciśnieniem? Wysokie ciśnienie w ciąży. Zmiany ciśnienia Wysokie ciśnienie w ciąży dotyczy kobiet od drugiego trymestru. Na ogół w ciągu pierwszych miesięcy ciąży ciśnienie tętnicze krwi trochę spada. To przez progesteron, czyli hormon wytwarzany przez łożysko. – Rozluźnia on nie tylko mięsień macicy, powstrzymując ją przed przedwczesnymi skurczami, ale też narządy, których ściany zbudowane są z mięśni, czyli naczyń krwionośnych i przewodu pokarmowego – mówi Artur Kucharski. U około 5–10 proc.  kobiet dzieje się jednak inaczej: ciśnienie zamiast spadać, rośnie ponad normę, tzn. przekracza 135/85 mmHg. Wyższa wartość ciśnienia skurczowego bądź rozkurczowego to nadciśnienie w ciąży , przy czym pomiar musi być wykonany co najmniej dwukrotnie w odstępie minimum sześciu godzin. Wysokie ciśnienie w ciąży. Nadciśnienie indukowane - czym jest? Jeśli przyszła mama nie miała wcześniej nadciśnienia, to mówi się o...

niskie ciśnienie w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Niskie ciśnienie w ciąży – dlaczego dokucza, jak się objawia, jak sobie z nim radzić
Niskie ciśnienie krwi w ciąży to ciśnienie poniżej 100/60 mmHg. Objawia się zawrotami głowy, omdleniami i brakiem energii u przyszłej mamy. Jego przyczyną może być anemia, niedoczynność tarczycy lub odwodnienie. Najprostszym sposobem podniesienia ciśnienia w ciąży mogą być aktywność i zdrowy tryb życia. Nieznacznie niskie ciśnienie nie jest groźne dla zdrowia kobiety i dziecka, jeżeli jednak są to duże i utrzymujące się spadki, koniecznie trzeba je leczyć, gdyż może zakłócić przebieg ciąży.

Niskie ciśnienie w ciąży najczęściej nie jest powodem do obaw o zdrowie kobiety i dziecka (w przeciwieństwie do wysokiego ciśnienia ). Z reguły skutkuje jednak  gorszym samopoczuciem ciężarnej. Przyszłej mamie brakuje energii, jest osłabiona i ospała. Na szczęście niskie ciśnienie w ciąży jest stanem przejściowym, najczęściej dokucza na początku ciąży, a w III trymestrze zazwyczaj wraca do normy. Spis treści: Kiedy ciśnie w ciąży jest za niskie? Czy niskie ciśnienie w ciąży może być niebezpieczne? Objawy niskiego ciśnienia w ciąży Przyczyny niskiego ciśnienia w ciąży Jak podnieść niskie ciśnienie w ciąży? Kiedy do szpitala z niskim ciśnienie? Kiedy ciśnienie w ciąży jest za niskie? Niskie ciśnienie tętnicze rozpoznawane jest na podstawie serii pomiarów, które powinny być przeprowadzane w różnych dniach, ale w podobnych warunkach. Jeżeli każdy z pomiarów wskaże wartość niższą niż 100/60 mmHg, oznacza to, że dana osoba rzeczywiście cierpni na niskie ciśnienie.  Prawidłowe ciśnienie w ciąży wynosi 120/80 mmHg. O niedociśnieniu krwi (hipotensja, hipotonia) mówimy, gdy:  ciśnienie skurczowe jest niższe niż 100 mmHg lub ciśnienie rozkurczowe jest niższe niż 60 mmHg. Jakie ciśnienie krwi w ciąży uznaje się za prawidłowe? Optymalne ciśnienie tętnicze skurczowe mieści się w przedziale 120–129 mm Hg, ciśnienie rozkurczowe – od 80 do 84 mm Hg. Prawidłowo różnica między ciśnieniem rozkurczowym a skurczowym powinna wynosić od 30 do 50 mm Hg. Za niskie ciśnienie krwi uznaje się to, które jest poniżej normy.  Czy niskie ciśnienie w ciąży może być niebezpieczne? Zdaniem specjalistów niskie ciśnienie w ciąży nie powinno zagrażać życiu matki lub dziecka. Zdarza się jednak, że długo utrzymujące się niskie ciśnienie może być...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz