Fotolia
Aktualności

Rodzina w samolocie traktowana jak trędowaty! Nie daj się bezczelnym zachowaniom współpasażerów!

Zapomnij o wakacjach z dziećmi na Krecie i zostań lepiej w domu. Możesz być pewna, że będziecie niechcianymi gośćmi w samolocie – badania na ten temat są bezlitosne.

Czy zdarzyło Ci się siedzieć w samolocie lub autobusie z dzieckiem, które krzyczy lub głośno się bawi? Czy jesteś pełna zrozumienia, bo sama masz dzieci, czy może zupełnie odwrotnie: denerwuje Cię to? Większość osób podróżujących najchętniej zamknęłoby się w dźwiękoszczelnym pomieszczeniu, żeby nie słyszeć krzyczących maluchów. A ponieważ nie mogą tego zrobić – kręcą głową, głośno wzdychają i z politowaniem patrzą jak „męczysz się” w hałasie. Takie zachowania to wyraz braku tolerancji i zwyczajnego, ludzkiego zrozumienia, tylko czy mamy się nie przejmować, czy atakiem odpowiadać na atak?

Rodzice do odseparowania

Airfare Watch Dog (portal, poprzez który można kupić bilety lotnicze) co roku przeprowadza ankietę na temat jakości podróżowania (Annual State of Travel Survey). Tegoroczne wyniki nie są pocieszające, szczególnie dla rodzin z dziećmi, podróżujących samolotem. Ponad 50% respondentów stwierdziło, że pasażerowie, mający pod opieką dzieci poniżej 10. roku życia, powinni mieć oddzielny sektor - coś w rodzaju odseparowanego przedziału. W tej samej ankiecie padło również pytanie o komfort siedzenia obok osoby kaszlącej lub czującej się źle. Ponad 39% odpowiedziało, że takie towarzystwo nie sprzyja relaksującej podróży. Wyniki są zatem porównywalne. Czy rodzina z dzieckiem jest jak ktoś chory, od którego należy odsunąć się jak najdalej?

Zobacz także: 6 trików jak sprawić, by dziecko lepiej zniosło podróż samolotem

Tolerancja nie kosztuje

Autorka artykułu na ten temat zamieszczonego na babble.com – Alison Wilkinson – słusznie  skomentowała całą sytuację: „Nie mam nic przeciwko oddzielnemu przedziałowi dla rodzin z dziećmi, o ile jest to pierwsza klasa!”. Zgadza się, podróż z dziećmi nie należy do najłatwiejszych zadań, więc w sumie należą nam się najlepsze warunki. Nie dosyć, że pakowanie zajmuje całe wieki, to jeszcze przejście przez odprawę oraz oczekiwanie na lot nastręczają dodatkowych nieprzewidzianych sytuacji typu: „Mamo, zostawiłam przytulankę w domu!” – płaczu nie ma wówczas końca, „Mamo, wylałam na siebie sok!” – szukanie łazienki i zmiana ubrań na te zakupione w strefie bezcłowej, bo przecież wszystkie ciuchy są w walizce. Na pokładzie samolotu też nie jest łatwo, bo zmiana ciśnienia, turbulencje – dzieci się boją i są zmęczone.

W końcu jedziemy na wakacje i najlepszą drogą do ich rozpoczęcia jest relaks, uśmiech i wyrozumiałość. Nikt nie robi przecież nikomu na złość, a dzieci od zawsze robiły hałas. Zdarzają się i tacy pasażerowie, którzy wręcz pomagają rodzicom w zabawianiu dzieci i z tych wyjątków warto brać przykład.

Może macie pomysł jak nie dać się presji współpasażerów? Ripostować kręcenie głową i wzdychanie, czy uciszać dzieci?

Źródło: babble.com

Mama w podróży – rozmówki angielskie: na lotnisku [WIDEO]

tata ciągnął dziecko za kaptur po podłodze
Adobe Stock
Aktualności
"Tata miesiąca" - zobacz, jak poradził sobie z niegrzeczną córką. Nagranie już jest hitem!
Na dziecięce krzyki, płacz i marudzenie czasami najlepiej przymknąć oko. Ten tata w sekundę opanował dziecko.

Podróż z dzieckiem, a już zwłaszcza samolotem, nie należy do rzeczy prostych. Trzeba przyjechać na lotnisko na czas, nadać bagaże, ustawić się do odprawy, a potem czekać na odlot. To może stresować rodziców, zwłaszcza tych podróżujących z małymi dziećmi. Nigdy nie wiadomo, jak maluch zareaguje na nową sytuację. A co, jak zacznie marudzić, lub - co gorsza - krzyczeć, skupiając uwagę innych osób? Ten tata nie miał łatwo, był z dwójką dzieci, ale koncertowo opanował nerwy! Nie chciała iść, więc pociągnął ją po podłodze Scenkę zarejestrował jeden z mężczyzn obecnych na amerykańskim lotnisku Waszyngton-Dulles. Na filmie widać zmęczonego lotem tatę i jego dwójkę dzieci. Widać, że ojciec nie miał łatwego zadania. Rodzina bardzo spieszyła się na samolot. Niewykluczone, że dziewczynka nie chciała iść we wskazanym przez tatę kierunku, więc mężczyzna postanowił coś z tym zrobić. Złapał córkę za kaptur, a następnie przeciągnął przez lotnisko w wybranym przez siebie kierunku. Wszystko odbyło się w spokoju, dziecko nie krzyczało, ani nie szarpało się. "To było na lotnisku Dulles, gdzie odbierałem swoją dziewczynę w Nowy Rok. Zauważyłem ojca dosłownie wlokącego swoją córkę po podłodze za kaptur jej kurtki" – poinformował w opisie nagrania jego autor. Podkreślił, że dziecko nie płakało ani nie wyrywało się. Z tyłu szła jeszcze jednak dziewczynka, którą czujny pasażer uznał za siostrę tej sunącej po podłodze. Znajdź patent na malucha Pal licho, gdy dziecko kaprysi w aucie. Gorzej, gdy awanturuje się na dworcu, czy lotnisku, gdzie skupia uwagę wszystkich postronnych. Wtedy, oprócz złości, u rodzica pojawiają się takie emocje jak wstyd i zażenowanie. No ale rodzic nie jest od tego, aby dawać upust swoim nerwom w takich sytuacjach. Ten film pokazuje, że wystarczy znaleźć odpowiedni patent, a opanuje się najbardziej...

dziecko, samochód, auto
fotolia
Wychowanie
Dziecko w samochodzie – to może być niebezpieczne!
Co bardziej rozprasza kierowcę - płaczące dziecko czy rozmowa przez telefon komórkowy? Sprawdź zaskakujące wyniki najnowszych badań.

Czy zdarza ci się prowadząc samochód odwrócić głowę, gdy twoje dziecko płacze? A może rozstrzygasz dziecięce kłótnie w trakcie jazdy? Rzadko dziecko przez całą podróży samochodem siedzi spokojnie, a nawet, gdy tak się dzieje zerkasz, czy z maluszkiem wszystko w porządku. Instynktownie odwracasz głowę reagując na płacz, krzyk czy inne sygnały wysyłane przez dziecko, a przecież oderwanie wzroku od drogi i utrata koncentracji nawet na kilka sekund mogą stanowić śmiertelne zagrożenie. Jak bardzo dziecko w samochodzie rozprasza kierowcę? Najnowsze badania Australijskiego Uniwerstytetu Monash w Melbourne pokazują, że  obecność dzieci w samochodzie rozprasza kierowców 12 razy bardziej niż rozmowa przez telefon komórkowy! Przeanalizowano 92 podróże rodzin z dziećmi w wieku 1-8 lat pod kątem aktywności potencjalnie odciągających uwagę kierowcy i odwracających jego wzrok od drogi na ponad dwie sekundy. Wyniki były zaskakujące - w 90 z 92 badanych rodzinnych podróży wykryto zachowania w poważnym stopniu rozpraszające kierowców . Wyliczono, że średnio w czasie 16 minutowej wycieczki uwaga rodzica prowadzącego samochód była odwrócona przez 3 minuty i 22 sekundy podróży. Analiza nagrań wideo wykazała, że dzieci podróżujące na tylnych siedzeniach odpowiadały za 12% wszystkich rozpraszających aktywności, w porównaniu do telefonów komórkowych - 1%. Ciekawostką jest, że czas rozproszenia był dłuższy w przypadku ojców niż matek. To właśnie oni częściej angażowali się w rozmowy z dziećmi. Dodatkowo badania wykazały, że obecność osoby dorosłej nie wpływała na odciąganie uwagi kierowcy w takim stopniu jak obecność dzieci w samochodzie .   Infografika: Alicja Rotfeld Podobne wyniki uzyskano w brytyjskiej ankiecie na grupie dwóch tysięcy rodziców, w której to 95% rodziców uznało, że płacz albo krzyk dziecka odciąga ich uwagę od...

Pasażerka awanturowała się, że musi lecieć w samolocie obok mamy z dzieckiem
AdobeStock
Aktualności
Przeszkadzała jej mama z dzieckiem, na długo zapamięta ten lot!
Była agresywna, próbowała wymusić zamianę miejsc, ale to ona ostatecznie zmieniła miejsce – została wyproszona z samolotu! Brawo dla stewardesy!

Dzięki nagraniu z telefonu komórkowego można w miarę dokładnie odtworzyć przebieg wydarzeń. Doszło do nich 6 lutego na pokładzie samolotu amerykańskiej linii Delta Airlines lecącego z nowojorskiego lotniska im. Johna F. Kennedy'ego do Syracuse w stanie Nowy Jork. Dziecko było spokojne, ale i tak przeszkadzało Młoda mama 19-letnia Marissa Rundell  wsiadła do samolotu z 8-miesięcznym Masonem. Chwilę później miejsce obok nich zajęła kobieta. Od razu dała upust swojemu niezadowoleniu z towarzystwa, miała stwierdzić, że to nie jest miejsce dla kobiety z dzieckiem . Podeszła i zatrzasnęła schowek na torby. Powiedziała: to jest niedorzeczne"- relacjonuje mama dziecka. Na uwagę, że powinna uważać na to, co mówi, kobieta miała wulgarnie odpowiedzieć Marissie, aby się nie odzywała. Jej zachowanie było  niezrozumiałe, gdyż dziecko było spokojne i nie płakało. Stewardesa nie pozwoliła na poniewieranie mamy  Napiętą sytuację próbowała opanować stewardesa. Zaproponowała niezadowolonej pasażerce, że może skorzystać z następnego lotu i wybrać bardziej dogodne dla siebie miejsce. To jeszcze bardziej ją rozsierdziło. Przepychanka trwała ponad 10 minut. Kobietę ostatecznie usunięto z samolotu. Mama umieściła filmik na Facebooku wraz z komentarzem: "Ta dama myślała, że będzie niegrzeczna dla mnie i Masona, teraz nie ma jak wrócić do domu. Dziękuję uroczej stewardessie Delta za to, że nie pozwoliła, aby ta kobieta nas nękała". Za stewardesą murem stanęło kierownictwo linii Delta Airlines. Jej rzecznik powiedział: "Prosimy klientów, by podczas lotu zachowywali się uprzejmie i szanowali siebie nawzajem. Zachowanie klienta wobec klienta podczas lotu z Nowego Jorku do Syracuse było niezgodne z tymi standardami". Postawa stewardesy spotkała się z uznaniem w komentarzach w sieci. "Brawo, zachowałeś spokój, w sytuacji...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz