Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, samochód, auto
fotolia
Wychowanie

Dziecko w samochodzie – to może być niebezpieczne!

Co bardziej rozprasza kierowcę - płaczące dziecko czy rozmowa przez telefon komórkowy? Sprawdź zaskakujące wyniki najnowszych badań.

Czy zdarza ci się prowadząc samochód odwrócić głowę, gdy twoje dziecko płacze? A może rozstrzygasz dziecięce kłótnie w trakcie jazdy? Rzadko dziecko przez całą podróży samochodem siedzi spokojnie, a nawet, gdy tak się dzieje zerkasz, czy z maluszkiem wszystko w porządku. Instynktownie odwracasz głowę reagując na płacz, krzyk czy inne sygnały wysyłane przez dziecko, a przecież oderwanie wzroku od drogi i utrata koncentracji nawet na kilka sekund mogą stanowić śmiertelne zagrożenie.

Jak bardzo dziecko w samochodzie rozprasza kierowcę?

Najnowsze badania Australijskiego Uniwerstytetu Monash w Melbourne pokazują, że  obecność dzieci w samochodzie rozprasza kierowców 12 razy bardziej niż rozmowa przez telefon komórkowy!
Przeanalizowano 92 podróże rodzin z dziećmi w wieku 1-8 lat pod kątem aktywności potencjalnie odciągających uwagę kierowcy i odwracających jego wzrok od drogi na ponad dwie sekundy. Wyniki były zaskakujące - w 90 z 92 badanych rodzinnych podróży wykryto zachowania w poważnym stopniu rozpraszające kierowców. Wyliczono, że średnio w czasie 16 minutowej wycieczki uwaga rodzica prowadzącego samochód była odwrócona przez 3 minuty i 22 sekundy podróży. Analiza nagrań wideo wykazała, że dzieci podróżujące na tylnych siedzeniach odpowiadały za 12% wszystkich rozpraszających aktywności, w porównaniu do telefonów komórkowych - 1%. Ciekawostką jest, że czas rozproszenia był dłuższy w przypadku ojców niż matek. To właśnie oni częściej angażowali się w rozmowy z dziećmi.
Dodatkowo badania wykazały, że obecność osoby dorosłej nie wpływała na odciąganie uwagi kierowcy w takim stopniu jak obecność dzieci w samochodzie.
 

co rozprasza uwagę kierowczy, infografika
Alicja Rotfeld

Infografika: Alicja Rotfeld

Podobne wyniki uzyskano w brytyjskiej ankiecie na grupie dwóch tysięcy rodziców, w której to 95% rodziców uznało, że płacz albo krzyk dziecka odciąga ich uwagę od drogi przed pojazdem i tylko 1/3 z nich zatrzymała samochód, aby pomóc dziecku, podczas gdy pozostali kontynuowali podróż przy jednoczesny pomaganiu dziecku.

 

Jak zwiększyć bezpieczeństwo jazdy podczas podróży z dzieckiem?

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy dziecko zacznie marudzić czy płakać. Nie mamy też wpływu na naszą reakcję na zachowanie dziecka, gdyż jest ona instynktowna.
Z pomocą przychodzą nam nowe technologie takie, jak zaawansowane systemy wspomagania kierowcy typu System Mobileye®, które mogą pełnić funkcję "trzeciego oka".
Zainstalowana w nich kamera w sposób ciągły obserwuje drogę przed samochodem, analizując ją pod kątem bezpieczeństwa. W chwili zagrożenia usłyszysz ostrzeżenia dźwiękowe i wizualne wyświetlane w czasie rzeczywistym na smartfonie lub dedykowanym wyświetlaczu.

Sprawdź też: Praktyczne porady na podróż samochodem z dzieckiem

 

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

przedszkolaki utworzyły korytarz życia
Adobe Stock
Aktualności
Przedszkolaki utworzyły „korytarz życia" i zawstydziły (niejednego!) dorosłego [WIDEO]
Ratowanie życia na drodze może być... dziecinnie proste. Te maluchy świetnie to udowodniły. Zobacz filmik, który już zrobił furorę w sieci!

Film z udziałem bystrych przedszkolaków nie powstał bez powodu. Policja i służby ratunkowe nieustannie apelują o pomoc w ułatwieniu przejazdu do rannych. Niestety wielu kierowców, nadal nie nie wie, jak to robić lub może gdzieś im ta wiedza uleciała. Szczególnie dramatycznie wygląda to na zatłoczonych autostradach. To dla nich dzieci z przedszkola ze Stęszewa (woj. wielkopolskie) nakręciły wspaniały instruktaż. Brawo! Rodzicu, patrz i ucz się Przedszkolaki z „Chatki Puchatka" w Stęszewie niedaleko Poznania nagrały filmik, na którym dokładnie pokazują, jak powinni zachować się kierowcy aut, w sytuacji, gdy karetka pogotowia próbuje przejechać do poszkodowanych w wypadku drogowym. Na filmie widać, jak dzieci jadą w kilku zabawkowych plastikowych samochodzikach po „trzypasmówce", narysowanej na szerokim chodniku. Chwilę później dwóch maluchów wywraca się w swoich autkach. Słychać sygnał nadjeżdżającej z tyłu karetki pogotowia. Co robią dzieci w pozostałych pojazdach? Przejeżdżają nimi na prawy i lewy bok drogi i w ten sposób tworzą idealny „korytarz życia", tak aby ratownicy, jak najszybciej mogli dotrzeć do „rannych".   „Tato, czemu oni nie zjeżdżają na bok?" Filmik z udziałem przedszkolaków obejrzało już ponad 75 tysięcy osób. To wspólna akcja przedszkola i Ochotniczej Straży Pożarnej Poznań-Głuszyna. Wszystko zaczęło się od tego, że strażak z OSP Głuszyna, Krzysztof Smugała, jechał ze swoją pięcioletnią córką autem. W pewnym momencie usłyszeli zbliżający się z tyłu na sygnale pojazd służb ratunkowych. Pan Krzysztof od razu wjechał na pobocze. - Tato, czemu oni też nie zjeżdżają na bok? - zapytała córka strażaka. Pięciolatka nie rozumiała, dlaczego inni kierowcy nie ustępują pierwszeństwa tak samo, jak jej ojciec. - Wtedy coś mi zaświtało, skoro moje dziecko to rozumie,...

Kobieta w samochodzie, woda mineralna, samochód
Fotolia
Czas wolny
Nie pijesz... wody, nie jedź, czyli odwodniony kierowca za kółkiem
Parafrazując słynne hasło "Pijesz, nie jedź", można by napisać "Nie pijesz... wody, nie jedź". Najnowsze badania wskazują, że odwodnieni kierowcy popełniają taką samą liczbę błędów, jak kierowcy pod wpływem alkoholu.

Jeśli wybierasz się w dłuższą podróż samochodem , zwłaszcza latem, pamiętaj, by wziąć ze sobą butelkę wody i regularnie nawadniać organizm . Okazało się, że prowadzenie samochodu przez odwodnionego kierowcę można porównać do prowadzenia samochodu przez osobę nietrzeźwą. Zobacz także: Samochód jest jak piekarnik! Nie zostawiaj dziecka w aucie! Jak reagują odwodnieni kierowcy? Udowodnili to naukowcy z Loughborough University w Wielkiej Brytanii. Przeprowadzili testy z udziałem kierowców płci męskiej, wykorzystując stacjonarny stymulator jazdy samochodem.  Każdy z ochotników brał udział w badaniu trzykrotnie, m.in. w sytuacji prawidłowego nawodnienia oraz odwodnienia. Symulacja jazdy polegała na dwugodzinnej, monotonnej jeździe po drodze dwupasmowej, z łukami, utwardzonym poboczem, symulowanymi efektami dźwiękowymi pasów ostrzegawczych i wolno poruszającymi się pojazdami, co powodowało konieczność wyprzedzania. Podczas badania okazało się, że mężczyźni prawidłowo nawodnieni przyczynili się do 47 incydentów drogowych (w sumie), natomiast następnego dnia – w warunkach odwodnienia organizmu – aż do 101 (w tym opuszczania pasa ruchu, opóźnienia hamowania i najeżdżania lub przekraczania linii oddzielających pasy ruchu czy pobocza).   Naukowcy obserwowali stan kierowców, rejestrując pojawiające się objawy odwodnienia . Pierwszym symptomem był ból głowy (pojawiający się już przy 2-procentowym odwodnieniu), następnie pojawiało się znużenie i ospałość . W przypadku dużego odwodnienia pojawiały się też zaburzenia pamięci oraz pracy serca. Warto przeczytać: Co rozprasza uwagę kierowcy? Przerwa w podróży = bezpieczna podróż Wielu kierowców unika picia napojów w trakcie długich podróży, by uniknąć przymusowych przerw na wizytę w toalecie. Jak pokazuje badanie, niesłusznie. Krótkie postoje w celu...

dzieci w aucie, bezpieczna podróż, fotelik samochodowy
Fotolia
Zdrowie
Czy Polacy bezpiecznie przewożą dzieci? - wywiad z policjantem
Wożenie dziecka na półce pod tylną szybą, jazda bez fotelika, pozostawienie niemowlaka w aucie... Policyjne archiwa są pełne dowodów na to, że niektórym rodzicom brakuje wyobraźni albo wiedzy na temat bezpieczeństwa.

Najbezpieczniej jest uczyć się na błędach... ale cudzych. Dlatego postanowiliśmy porozmawiać z policjantem o tym, jakie błędy zdarzają się polskim rodzicom, gdy wiozą dziecko w aucie . Kom. Jarosław Gnatowski z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji opowiedział nam, co niektórzy rodzice robią źle, gdy przewożą swoje maleństwa i czy zdają sobie sprawę z zagrożeń na drodze. W kolizjach i wypadkach, do których dochodzi na polskich drogach, co czwarta ofiara jest dzieckiem. Czy Polacy zdejmują nogę z gazu, gdy przewożą dziecko? Większość rodziców tak robi. Na szczęście moda na bezpieczną i rozsądną jazdę zaczyna być widoczna na polskich drogach. Mam wrażenie, że nasi kierowcy , podróżując w innych krajach, przekonali się, że można jechać wolniej, bezpieczniej i też dojedzie się do celu. Coraz częściej przysłowiowy pirat drogowy jest postrzegany jako czarna owca. Z roku na rok rośnie liczba zgłoszeń i filmów z kamer video w prywatnych samochodach. Ci, którzy popełniają wykroczenia, już nie mogą czuć się anonimowo. Zobacz: Ściągawka z przepisów drogowych w innych krajach Ubiegłoroczna interwencja w Kaliszu to był chyba przykład takiego zgłoszenia? Tak było. Jeden z kierowców zrobił zdjęcia pojazdu, w którym przewożono trzyletnie dziecko na półce pod tylną szybą! 42-letnia kobieta tłumaczyła policjantom, że po prostu nie zauważyła, jak dziecko wypięło się z fotelika, wdrapało się na kanapę z tyłu i leżało przy szybie... Kobiecie zatrzymano prawo jazdy , a sprawę skierowano do sądu. Niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego, że gdy samochód jadący z prędkością 50 km/h będzie miał stłuczkę, obrażenia u dziecka, które nie jest przypięte w foteliku, będą porównywalne z upadkiem z trzeciego piętra! To są podstawowe prawa fizyki, których nie da się oszukać. źródło: www.tvn24.pl Rodzice nie mają...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak