Fotolia
Aktualności

Próbowałaś już wszystkiego, a Twoje dziecko nie chce spać?

Neurolodzy odkryli, że ta piosenka działa na dzieci w wyjątkowy sposób. Znasz ją?

Moje dziecko nie śpi!- znacie to? Zmęczeni, wykończeni rodzice, są w stanie wypróbować każdą metodę, byle tylko ich maleństwo spokojnie zasnęło i przespało całą noc. Tym bardziej, jeżeli metodę tę wskazują naukowcy po przebadaniu grupy dzieci, na którą to podziałało!

Czytaj: 10 pytań o to, ile powinno spać dziecko

Neurolodzy w Mindlab twierdzą, że odkryli najbardziej relaksujący utwór na świecie. Utwór „Nieważkość” utworzony dzięki współpracy Związku Marconi i Brytyjskiej Akademii Terapii dźwiękiem, został stworzony dokładnie w tym celu. Badacz dr David Lewis-Hodgson mówi, że „Weightless” zmniejszył niepokój uczestników badania o 65 procent. Zaobserwowano także zmniejszenie o 35 procent tętna spoczynkowego.

Czytaj także: Co się dzieje, gdy dziecko śpi za krótko?

Utwór, o którym mowa ma za zadanie wprowadzić słuchacza w trans, dzięki wykorzystaniu niskich dźwięków oraz odgłosów natury. Posłuchajcie same!Wypróbujcie te dźwięki na Waszych dzieciach i napiszcie koniecznie, czy zadziałały :-)

Czytaj także: Jak zorganizować dziecku drzemkę w ciągu dnia?

źródło: essentialbaby

Jak nauczyć niemowlę zasypiać? Plan na 7 dni [WIDEO]

Niemowlę leży w łóżeczku
Fotolia
Aktualności
Nieodpowiednia pozycja podczas snu i zabawki w łóżeczku mogą zaszkodzić dziecku!
Najnowsze badania AAP pokazują, że młodzi rodzice nie wiedzą, na jakie niebezpieczeństwo narażają swoje dzieci podczas snu.

Aby dziecko spało spokojnie, ważna jest nie tylko metoda usypiania , ale także miejsce, w którym maluszek zasypia. Wyniki badania Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej pokazują, że rodzice często, zupełnie nieświadomie, narażają dzieci na niebezpieczeństwo. Bezpieczeństwo dziecka podczas snu Badacze z AAP zbadali 167 niemowląt podzielonych na 3 grupy wiekowe (1 miesiąc, 3 miesiące, 6 miesięcy). Maluchy były nagrywane podczas snu w ich własnych domach. Celem badania było sprawdzenie, czy rodzice mają świadomość zagrożeń , na jakie narażone są dzieci i czy stosują się do zaleceń Akademii. Wyniki badania są niepokojące. W zależności od grupy wiekowej: od 87 do 93 procent dzieci miało w łóżeczkach niebezpieczne przedmioty: maskotki, zabawki, poduszki, pozycjonery snu; od 14 do 33 procent dzieci nie spało na plecach, chociaż to jedyna rekomendowana pozycja snu do momentu, w którym maluszek sam nauczy się obracać; od 10 do 21 procent dzieci spało na nieprzystosowanych łóżkach (np. na kanapach lub miękkich materacach); od 12 do 28 procent dzieci było w nocy przenoszonych do innych łóżek, np. do łóżka rodziców. Rodzice nie znają zagrożeń To pierwsze badanie, w którym zamiast ankiet, wykorzystano nagrania video z domów badanych. Dzięki temu wyniki są bardziej wiarygodne. Znaczna część rodziców nie przestrzega zasad ustalonych przez Amerykańską Akademię Pediatryczną.  Lekarze z AAP przyznają, że rodzice zbyt mało wiedzą o zagrożeniach, jakie niosą za sobą zła pozycja podczas snu czy nieodpowiedni materac. Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej SIDS , czy przypadkowe uduszenie w czasie snu to najczęstsze przypadki śmierci wśród niemowląt. Według AAP, żeby niemowlę było bezpieczne podczas snu, powinno leżeć na plecach na twardym materacu, we własnym łóżeczku, bez zbędnych poduszek czy zabawek. Stosujecie się do tych zaleceń?...

Skąd tak naprawdę dziecko wie, że ma się urodzić?
Fotolia
Aktualności
Skąd dziecko wie, kiedy ma się urodzić? Znamy odpowiedź!
Ile razy zastanawiałaś się, skąd dziecko wie, że ma się urodzić? Okazuje się, że nie tylko mózg maluszka o tym decyduje!

Chociaż każda przyszła mama ma ustalony termin porodu, nigdy nie ma 100 procent pewności, kiedy noworodek pojawi się na świecie. Skąd dziecko wie, że już czas? Dziecko decyduje o terminie porodu W Stanach Zjednoczonych (w Polsce jest podobnie) ok. 10 procent dzieci rodzi się przedwcześnie, a z roku na rok ten odsetek wzrasta. Dziecko nie czeka na żadną konkretną datę, jednak jest kilka czynników, które wpływają na to, kiedy pojawia się na świecie. Przede wszystkim, to dziecko decyduje, kiedy zacznie się poród . Według jednej z teorii kilka tygodni przed porodem mózg dziecka wysyła sygnały, które inicjują wytwarzanie hormonów odpowiedzialnych za skurcze macicy i rozwieranie szyjki.  Nie tylko hormony Okazuje się, że nie tylko mózg dziecka decyduje o tym, kiedy maluch przyjdzie na świat, ale również jego płuca. Kiedy dziecko jest w brzuchu mamy, jego płuca są częściowo wypełnione płynem owodniowym, a tlen dostaje się do organizmu poprzez pępowinę i łożysko. Badacze z Uniwersytetu w Teksasie odkryli, że nie tylko hormony decydują o dacie porodu. Podczas badań przeprowadzonych na myszach wykryli dwa białka kontrolujące geny składników powierzchniowo czynnych w płucach. Składniki powierzchniowe czynne uwalniane są z płuc tuż przed porodem, to dzięki nim maluch może oddychać poza macicą. To uwolnienie się tych substancji uznają za czynnik decydujący o terminie porodu, nie sygnał wysyłany z mózgu dziecka. Potrzeba wielu badań, żeby jednoznacznie stwierdzić, skąd maluch wie, że już czas pojawić się na świecie. Musicie jednak przyznać, że narodziny dziecka to skomplikowany i fascynujący proces! Zastanawiałyście się kiedyś, skąd malec wie, że to już? Czytaj także:   Czy to już? Pierwsze objawy porodu źródło: romper.com, utsouthwestern.edu

sids
Fotolia
Aktualności
Nowe badania o spaniu z dzieckiem – sprawdź, czemu warto!
Możecie już nie mieć dylematów. Nowe badania wyraźnie określają, co będzie najlepsze dla dziecka!

Mamy mają różne poglądy na to, czy spać z dzieckiem w łóżku, czy w jednym pokoju, a może od małego przyzwyczajać do spania we własnym pokoiku? Na szczęście, te mamy, które intuicyjnie czuły, że warto spać blisko dziecka chociaż do 12. m-ca życia  mogą się cieszyć. Miały rację! Dlaczego? Spać razem czy osobno? Amerykańska Akademia Pediatrów opublikowała dane, wyraźnie wskazujące, że dziecko do ukończenia 1.roku życia powinno spać w tym samym pokoju co rodzice . Nie w tym samym łóżku, a w odrębnej przestrzeni w tym samym pomieszczeniu (łóżeczko postawione w pobliżu miejsca spania rodzica). Okazuje się bowiem, że zmniejsza to ryzyko śmierci łóżeczkowej aż o 50% ! Eksperci twierdzą, że mama, która przebywa obok maluszka, jest w stanie wychwycić pewne nieprawidłowości i zareagować.  - Dziecko, które jest w zasięgu matki może mieć większy komfort lub fizyczną stymulację do bycia w środowisku z inną osobą - powiedział dr Lori Feldman -Winter.- Utrzymanie dziecka w bliskim sąsiedztwie daje też większą szansę na efektywne karmienie piersią , co z kolei zmniejsza ryzyko nagłej śmierci niemowląt o 70 procent.- dodaje. Do dziś nikt nie określił, jakie są przyczyny śmierci łóżeczkowej (SIDS). Podejrzewa się, że odpowiedzialne za to są: bezdech, wady serca, niedobór serotoniny, zakażenie bakteriami, czy wcześniactwo. 90% dzieci zmarłych na SIDS, umiera w pierwszych sześciu miesiącach życia, a okres 2. i 3. m-ca traktowany jest jako potencjalnie najbardziej niebezpieczny. Jak zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej? 1. Spać w pobliżu dziecka. 2. Nie pozwalać dziecku spać na brzuszku. 3 . Materacyk na którym śpi dziecko nie powinien być miękki. 4 . Temperatura w pokoju nie może być zbyt wysoka, najlepiej gdy jest to max do 21 st.C. 5 . Nie śpij z dzieckiem we wspólnym łóżku. 6 . Jeżeli możesz –...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj