Ospa na Komunii
Adobe Stock/Anna, Roman_23203
Aktualności

„Syn pójdzie do komunii z ospą. Moje dzieci też wiele razy chorowały przez obojętność innych rodziców!” [LIST DO REDAKCJI]

Mój syn w najbliższą niedzielę ma pierwszą komunię. Tymczasem młodsza córka dwa tygodnie temu przyniosła z przedszkola ospę. Szlag mnie trafił już w chwili, kiedy zobaczyłam w przedszkolnej szatni dziecko z jej grupy, które miało na rękach strupki… Od razu pomyślałam, że Hania zachoruje, potem zarazi Kubę i… co wtedy z tą komunią?

Jestem z natury spokojną osobą, ale wtedy natychmiast poprosiłam o rozmowę z wychowawczynią Hani. I bardzo poirytowana zapytałam, dlaczego nie odesłała do domu dziecka z widocznymi śladami ospy? Czy to, że tamto dziecko ma tak nieodpowiedzialnych rodziców, znaczy, że pracownicy przedszkola nie mają być odpowiedzialni za zdrowie innych dzieci?

TOP 10 prezentów komunijnych dla dziewczynki!

Mąż był dobrej myśli

Przedszkolanka twierdziła, że nic nie zauważyła. Że jeśli jutro zobaczy te krosty, to nie przyjmie dziecka do przedszkola. Tylko że dla mnie nie miało to już znaczenia. Po prostu czułam, że ta ospa się nam przydarzy właśnie teraz.

Mąż próbował mnie uspokajać. Że przecież jeszcze nic nie wiadomo. Że będziemy się martwić, jak zobaczymy u Hani objawy. Że na wszelki wypadek może Kubę wyprowadzić do babci na najbliższe dni. Cały Konrad…

Tak sobie myślę, że może gdybyśmy faktycznie wtedy Kubusia oddali do teściów, może by się nie zaraził. Bo oczywiście Hania zachorowała i go zaraziła.

Ospa już się goi, ale…

Dzieci siedzą w domu. Ospa już się goi (syn choruje od tygodnia). Co nie zmienia faktu, że za niespełna tydzień jest komunia. Tyle przygotowań, przejęcie Kuby, zaproszeni goście… No i najgorsze: nawet nie wiem, co się robi w takiej sytuacji, gdy dziecko nie może wziąć udziału w uroczystości. Czy wtedy przystępuje do komunii za rok? Mogłabym zapytać siostry katechetki, ale postanowiłam nie zdradzać, że Kuba ma ospę.

Postanowiłam, że wszystko będzie tak jak miało być. Że syn pójdzie normalnie do komunii.

Ta myśl musiała kiełkować we mnie od samego początku, bo nikomu nie mówiłam, że dzieci mają ospę. Raz nawet skłamałam, że siedzą w domu, bo złapali jakiegoś wirusa i że na szczęście do komunii wszystko powinno być OK.

Zarazi innych? Moje dzieci też wiele razy cierpiały

Oczywiście wiem, że wszystko nie będzie OK.

Już mam potężnego moralniaka. Jeszcze jak się zarazi jakiś maluch, to pół biedy, ale jeśli zachoruje jakiś dziadek albo babcia? Przeczytałam chyba tysiące artykułów na temat przechodzenia ospy w starszym wieku. Nie pocieszyły mnie.

Mąż jak zwykle dziwi się, skąd u mnie to czarnowidztwo. I próbuje żartować, że najwyżej będzie „zaraza wśród księży” i że jak chwilę posiedzą w zamknięciu, to świat się nie zawali. I że przecież kogo jak kogo, ale księży to mi żal nie będzie.

Dobrze, może nie jestem jakoś specjalnie praktykującą katoliczką. Ale całe życie starałam się być w porządku wobec innych. Nigdy nie puściłam dziecka do przedszkola ani szkoły z katarem czy jak to się mówi „na syropie” [przeciwgorączkowym – red.] A moje dzieci chorowały – tak często właśnie przez czyjąś bezmyślność, nieuwagę, obojętność!

Przypominam sobie złość na matkę tamtej dziewczynki z krostami w przedszkolu i wyobrażam sobie, że ludzie będą się tak samo złościć na mnie. Bo te krosty na pewno się zejdą… Ale już postanowiłam. Najwyżej spróbuję pokryć krostki fluidem i pudrem. Na co liczę, pisząc ten list? Że wśród gradu obelg pojawi się choć jedna osoba, która pomyśli, że mnie rozumie. Że zrobiłaby tak samo.

Kasia

Zachowanie mamy chłopca jest skrajnie nieodpowiedzialne! Przestrzegamy przed takim postępowaniem: jeśli dziecko ma ospę, bezwzględnie powinno zostać w domu do całkowitego wyleczenia.

Piszemy też o:

ile dać na komunię
Fotolia
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego
Ile dać na komunię? To pytanie, które zadaje sobie niemal każdy zaproszony na tę uroczystość gość. Ile włożyć do koperty na komunię, a ile pieniędzy przeznaczyć na prezent? Czy ma znaczenie stopień pokrewieństwa oraz zasobność portfela gości? Sprawdź, ile dać na komunię (zwłaszcza jeśli jesteś chrzestną lub chrzestnym!).

Ile się daje na komunię – to temat, który odżywa każdego roku przy okazji otrzymania zaproszenia na uroczystość związaną z pierwszą komunią świętą. W maju Polacy wydają olbrzymie kwoty z tej okazji. Warto wiedzieć, że cały ten biznes komunijny – bo tak można go nazwać – jest wart około 3 miliardów złotych! Ta suma robi wrażenie. Na co wydajemy aż 3 miliardy złotych? Na dewocjonalia, stroje komunijne, dodatki, ozdoby, wynajem sal na przyjęcie komunijne, ale także na prezenty i pieniądze, które dostają dzieci. Jakie sumy wkłada się do koperty? Sprawdź, ile wypada dać na komunię. Ile pieniędzy dać na komunię? Ile powinniśmy wydać na prezent komunijny  lub włożyć do koperty? Tak naprawdę tyle, ile uważamy za stosowne oraz tyle, by nie nadwyrężyć naszego budżetu domowego . Kwotę, którą chcemy ofiarować, należy również dostosować do możliwości rodziców dziecka, tak by nie czuli się zakłopotani zbyt wielką hojnością lub urażeni zbyt skromnym podarunkiem. Zawsze można również podpytać rodziców o to, co chciałoby dostać dziecko idące do komunii. Wartość „talerzyka” wyznacznikiem wartości prezentu Dobra zasada, która się sprawdza (choć przez niektórych jest krytykowana), to prezent lub gotówka równa mniej więcej cenie, którą płaci się za tzw. jeden talerzyk na przyjęciu komunijnym (w lokalu lub domu). Zatem ile wart jest w tym roku „talerzyk”? W najtańszych restauracjach jest to koszt nie mniejszy niż 100 zł, w bardziej ekskluzywnych lokalach koszt komunijnego posiłku dla jednej osoby wynosi nawet 350 zł. Jeśli na komunię wybiera się para, wartość prezentu od niej powinna wynosić mniej więcej wartość dwóch „talerzyków”. Oczywiście wiele zależy od zasobności portfela gości i relacji panujących w rodzinie . Ubożsi krewni, których sytuacja...

wysokie koszty komunii
wideonet, nicoletaionescu/Adobe Stock
Aktualności
Ceny wyprawienia komunii szokują: nawet 350 zł za „talerzyk”. Kogo na to stać?
Niestety w tym roku koszt urządzenia dziecku komunii będzie wyższy niż w latach poprzednich. Najwięcej trzeba wydać na stroje komunijne oraz uroczysty obiad dla rodziny. Do tego dochodzą dodatkowe koszty, a całość może przyprawić o ból głowy.

Pierwsza komunia święta to dla dziecka duże wydarzenie, którego nieodłącznym elementem jest wyjątkowa oprawa. Składają się na nią odświętny strój, uroczysty obiad, zdjęcia, no i... prezent. „Fakt” sprawdził, ile w tym roku kosztuje wyprawienie uroczystości dziecku. Wyszło na to, że nawet 8-9 tys. zł! Ubrania i posiłek to największe koszty Zwyczajowo chłopcu kupuje się garnitur, a dziewczynce białą sukienkę. Koszt stroju dla chłopca to ok. 500 zł, a sukienki – nawet 1000 zł . Do tego w wielu kościołach dzieci w czasie pierwszej komunii świętej noszą alby, a jej koszt to raczej nie mniej niż 100 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt wyjściowych butów, a w przypadku dziewczynek torebki i wianka. Zwykle rodzice decydują się też na usługę fryzjerską i zakup bukietu kwiatów dla dziewczynki. Zamówienie cateringu na 20 osób to koszt średnio 1200 zł. Jeśli goście mają zostać zaproszeni do restauracji, gdzie najczęściej serwuje się im przystawkę, dwudaniowy obiad i deser, to koszty będą o wiele wyższe, choć ceny potrafią się bardzo różnić. W tańszych lokalach trzeba liczyć minimum 100 zł za jedną osobę, ale są też lokale, które zażyczą sobie 350 zł od „głowy” . W tej najdroższej wersji obiad dla 20 osób to koszt 7000 zł. Z kolei tort zamówiony w cukierni w tym roku będzie kosztował od 100 do 800 zł w zależności od jego rodzaju i renomy cukierni. Do tego dochodzi koszt fotografa i komunijnego prezentu dla dziewczynki czy chłopca. A może by tak nie dać się zwariować? Jeśli ktoś ma gruby portfel, aktualne ceny go nie przerażą. Jeżeli jednak rodzina liczy się z pieniędzmi, nie musi wydawać na komunię 8 czy 9 tysięcy. Strój i albę można wypożyczyć od rodziny lub znajomych. Córeczkę można samemu uczesać – w końcu to nie ślub, a bukiecik może być symboliczny. Poczęstunek w domu może kosztować ok....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj