filmik ze znęcania się nad dzieckiem
Jenko Ataman, deagreez/Adobe Stock
Aktualności

Warto reagować! Filmik ze znęcania się nad dzieckiem dowodem w sprawie

Na Facebooku pojawił się filmik, na którym widać, jak kobieta bije dziecko. Dzięki temu, że internauci nie pozostali obojętni i zgłosili materiał, sprawą zajęła się prokuratura.

Jak informuje moje-gniezno.pl, do dziennikarzy redakcji napłynęły liczne zgłoszenia od czytelników o filmie, który pokazywał przemoc wobec dziecka. Kobieta biła je i wulgarnie wyzywała. Film krążył od osoby do osoby, na szczęście część widzów postanowiła nie przechodzić obok niego obojętnie. Dziennikarze zweryfikowali film i również zgłosili sprawę odpowiednim służbom.

Symptomy przemocy wobec dziecka: czy zmiana zachowania to sygnał, że dziecko jest ofiarą przemocy? [WIDEO]

Internauci zdali egzamin na piątkę

Jak się okazało, materiał pochodzi z 2021 roku i dotyczy kobiety, która mieszka w Gnieźnie. „Kilkadziesiąt osób przysłało dzisiaj do naszej redakcji filmy, na których widać jak mieszkanka Gniezna bije swoje dzieci. Niezwłocznie zareagowaliśmy na zgłoszenia, przekazując je odpowiednim służbom, weryfikując autentyczność nagrań, ustalając uczestników zajścia oraz sprawdzając, kiedy do niego doszło” – podało moje-gniezno.pl.

Tymczasem tempo działania służb rozczarowuje

Obecnie wiadomo już, że film pokazuje zdarzenia z jednego z gnieźnieńskich mieszkań zlokalizowanych przy ul. Mickiewicza. Nagrała go osoba blisko związana z matką maltretowanych dzieci. Rodzina ta jest znana Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej.

Oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie, asp. Sztab. Anna Osińska potwierdziła, że policja także zna tę rodzinę i jeszcze w zeszłym roku powiadamiała Sąd Rodzinny o sprawie.

Matka bijąca na filmie dziecko miała już postawione zarzuty fizycznego i psychicznego znęcania się nad małoletnim dzieckiem między kwietniem 2020 a czerwcem 2021.

Filmiku nie wolno publikować, gdyż stał się dowodem w sprawie. Kobieta nadal sprawuje opiekę nad dziećmi.

Źródło: moje-gniezno.pl

Piszemy też o:

koszmar w domu dziecka w Kłodzku
AdobeStock/Halftime, UWAGA TVN
Aktualności
Koszmar w domu dziecka: bicie, wyzwiska, zabieranie pieniędzy
Dzieci cierpiały, ale nikt im nie pomógł. Wychowawcy bali się i przymykali oczy na przemoc i upokorzenia. Główną oskarżoną jest dyrektorka domu dziecka w Kłodzku, która miała się dopuszczać bulwersujących czynów.

Byli wychowankowie domu dziecka w Kłodzku opublikowali w sieci list: zaapelowali, aby wreszcie skończyć z koszmarem, który rozgrywa się w placówce od lat. Przyszedł czas, kiedy chcą zostać wysłuchani. Horror w domu dziecka: „Dyrektorka była zimną kobietą” O skandalicznym traktowaniu dzieci z sierocińca opowiedzieli też niektórzy byli pracownicy i wychowawcy. Do mówienia skłoniła ich skarga złożona do starostwa przez jedną z pracownic – kobieta zgłosiła nadużycia finansowe, do których miało dochodzić w domu dziecka w Kłodzku. Sprawę nagłośniła telewizja TVN w  programie „Uwaga!”. Co przeżywały dzieci w ośrodku? Byli wychowankowie twierdzą, że zabierano im prezenty, ubrania i pieniądze z kieszonkowego. Nieustannie ich upokarzano, a nawet bito. Główną sprawczynią tego cierpienia miała być dyrektorka, Monika Ś. „Była zimną kobietą. Zawsze patrzyła na nas z góry. Nigdy nie miałam takiego poczucia, że mogę przyjść i z nią porozmawiać. Wszystko było załatwiane krzykiem”, „Lata spędzone w tym domu dziecka były ogromną traumą. Na samą myśl, że teraz są tam dzieci, które muszą przejść to samo… Nie mogę sobie tego poukładać w głowie” – opowiadały ze łzami w oczach byłe wychowanki. „Byłam świadkiem, jak ubliżała dzieciom. Mówiła: 'jesteś nikim', 'nigdy nic nie osiągniesz', 'jesteś zerem'. Na pewno to nie jest dom, nigdy bym go tak nie nazwała” – mówi z kolei pani Marta, była wychowawczyni w ośrodku. Przemoc miała być w ośrodku na porządku dziennym. „Byłam bita. Zaczęłam uciekać z domu dziecka. Nie było mnie tam tydzień, kiedy wróciłam, dostałam od pani Moniki po du…, zostałam wyszarpana za uszy” – wyznała dorosła już dziś kobieta, była...

Dziennikarka zwróciła uwagę krzyczącej na dziecko matce
Adobe Stock/Catalin
Aktualności
Dziennikarka zwróciła uwagę matce krzyczącej na dziecko: „Proszę, reagujcie! Krzyk to przemoc!”
Pod relacją dziennikarki rozgorzała dyskusja na temat takich sytuacji. Kiedy i jak reagować? To niełatwa decyzja.

Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu znalazł się w podobnej sytuacji: widział, jak dziecko na ulicy płacze, a jego rodzic nie umie zapanować nad emocjami. Zwykle zastanawiamy się wtedy, czy reagować, czy podejść, a jeśli tak, to co powiedzieć. Z jednej strony nie chcemy się wtrącać, z drugiej czujemy niepokój, że dziecku dzieje się krzywda. W takiej sytuacji ostatnio znalazła się dziennikarka „Wysokich Obcasów”. Postanowiła porozmawiać z kobietą, która krzyczała na córkę. Matka krzyczała na dziecko. Nikt nie reagował Monika Tutak-Goll, dziennikarka i wicenaczelna „Wysokich Obcasów” wracała z rodziną ze spaceru, gdy usłyszała krzyki. To matka krzyczała na dziecko. „Tak mocno, tak przeraźliwie, że mną tąpnęło, nie będę tego wszystkiego powtarzać, coś w stylu: "Nie znoszę cię! Zaraz zamarznę! Tyle razy prosiłam! Jak ja coś mówię..."” – relacjonuje dziennikarka na łamach „WO”. Z opisu Tutak-Goll wynika, że dziewczynka była zalana łzami, a kobieta coraz bardziej się nakręcała. Nikt z przechodniów nie reagował. Dziennikarka zaznaczyła, że w jej odczuciu to nie był nagły i krótki wybuch – matka miała stracić nad sobą panowanie i nie była w stanie przestać. Postanowiła więc zareagować. „Pomyślałam, że coś się stało” Początkowo rodzina przeszła obok, licząc, że sama obecność obcych w pobliżu sprawi, że matka się uspokoi – tak się jednak nie stało. „Dobrze, nie jestem święta, też mi się zdarza unieść, wiem, że z dziećmi nie jest lekko, że mają swoje foszki, ale to był festiwal pogardy ” – napisała Tutak-Goll. Ostatecznie dziennikarka podeszła do matki, nie mając pojęcia, co tak naprawdę powiedzieć – zapytała więc, czy nie potrzebuje pomocy. Kiedy zaskoczona matka spojrzała na dziennikarkę, ta powtórzyła...

przemoc wobec dzieci
Adobe Stock
Wychowanie
Przemoc wobec dzieci: czym jest przemoc fizyczna, psychiczna i ekonomiczna? Jakie są kary i konsekwencje?
Przemoc wobec dzieci to nie tylko bicie, szarpanie czy popychanie. Inne zachowania dorosłych, które naruszają dobro dziecka i narażają je na krzywdę, to także przemoc. W przepisach prawa jest mowa m.in. o przemocy psychicznej i emocjonalnej wobec dzieci. Za każdy rodzaj przemocy grożą surowe kary.

Przemoc wobec dzieci ma fatalne konsekwencje – zarówno dla psychiki, jak i zdrowia dziecka. Ale za przemoc grożą też kary, w tym kara pozbawienia wolności. Przemoc fizyczna i psychiczna wobec dzieci jest w Polsce zakazana. Czego nie wolno robić? Rodzaje przemocy wobec dzieci Przemoc można podzielić na różne rodzaje, bo równie mocno co klaps rani też złe słowo, latami powtarzane wyzwiska, upokorzenia czy zaniedbanie. Przemoc wobec dzieci jest szczególnie okrutna. Silniejszy dorosły człowiek wykorzystuje swoją przewagę fizyczną oraz fakt, iż dziecko jest od niego zależne lub nieporadne, i krzywdzi je. Polskie prawo przewiduje surowe konsekwencje za stosowanie przemocy wobec dzieci. Dotyczy to tak samo przemocy fizycznej, jak psychicznej czy ekonomicznej. Czym jest przemoc wobec dzieci? Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie z 2005 roku głosi, że przemoc to „jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa albo dobra osobiste członków rodziny, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą”.  Z kolei WHO określa, że „przemoc wobec dzieci to każde zamierzone lub niezamierzone działanie osoby dorosłej, które ujemnie wpływa na rozwój fizyczny i psychiczny dziecka”. Warto przytoczyć też słowa D. Gila, na które powołuje się Fundacja Dzieci Niczyje: przemoc wobec dzieci to „każde działanie lub bezczynność jednostek, instytucji lub społeczeństwa jako całości i każdy rezultat takiego działania lub bezczynności, który deprymuje równe prawa i swobody dzieci i/lub zakłóca ich optymalny rozwój”. Przemoc wobec dzieci to zatem:...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj