Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wnuczka Zawadzkiej idzie do duńskiego przedszkola. „Trochę kontrowersyjne dla polskich rodziców”
Facebook/ Adobe Stock/ Kolaż mamotoja.pl
Aktualności

Wnuczka Doroty Zawadzkiej idzie do duńskiego przedszkola. Internauci: „Trochę kontrowersyjne dla polskich rodziców”

Wnuczka Doroty Zawadzkiej już niedługo zacznie uczęszczać do duńskiego przedszkola. Post, w którym psycholożka informuje o zmianach w życiu swojej rodziny, wywołał ogromną dyskusję. Choć dziewczynka mieszka w Danii, wielu rodziców nie wyobraża sobie posłać dzieci do tego typu placówki.

Dorota Zawadzka zamieściła na swoim fanpage’u post, w którym informuje o nowym etapie w życiu wnuków. Młodszy wnuczek, Staś, będzie chodził do warszawskiego żłobka, a wnuczka Amelka, która na co dzień mieszka w Danii – do duńskiego przedszkola. Chociaż w Polsce powstają placówki prowadzone w skandynawskim stylu, wzbudzają one niemałe emocje.

Jak rozpoznać dobre przedszkole? - film

Duńskie przedszkole stawia na języki obce

Czym różni się duńskie przedszkole od polskiego? Przede wszystkim tam dzieci spędzają niemal cały dzień na zabawie. Nie mają wielu zajęć dodatkowych, ale bardzo duży nacisk kładzie się na naukę języków obcych. Każde dziecko uczy się angielskiego i niemieckiego. 

W duńskich przedszkolach dzieci spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu. Wychodzą na spacery i wycieczki. Codziennie, bez względu na pogodę, biegają na zewnątrz. Co ważne, opiekunowie uczą dzieci samodzielności od najmłodszych lat. W niczym ich nie wyręczają, ale służą pomocą. 

Duńskie przedszkole nie jest dla polskich dzieci?

Pod postem Superniani pojawiło się mnóstwo komentarzy. Część obserwatorów uważa, że duńskie przedszkola nie są odpowiednie dla polskich dzieci, część uważa, że to dla dzieci najlepsze rozwiązanie.

„Duńskie przedszkola są trochę kontrowersyjne dla polskich rodziców”;
„Duńskie przedszkola są świetne, promują rozwój dziecka w jego własnym tempie. Sama do takiego chodziłam”;
„Wnuczek mojej siostry chodzi do szwedzkiego przedszkola. Wszystkim nam bardzo podoba się tamtejsza atmosfera, zwyczaje i relacje. Początkowo były niewielkie trudności z porozumieniem ze względu na trudności językowe, ale szybko minęły. Teraz przed nim szkolne wyzwanie”;
„Amelce zapewne spodoba się duńskie przedszkole. Obawiałabym się chyba bardziej naszego tradycyjnego przedszkola. Mam w rodzinie dziecko, które nie chciało uczęszczać do przedszkola. Panie sugerowały, że dziecko nie nadaje się do placówki. Mama chłopca znalazła duńskie przedszkole i nie ma problemu z uczęszczaniem dziecka do tejże placówki. Dobrze, że w Polsce mamy i takie przedszkola” – komentowali obserwatorzy Doroty Zawadzkiej.

A jakie jest wasze zdanie? Posłalibyście dziecko do duńskiego przedszkola?

 


Zobacz też:

 

puste przedszkole
Adobe Stock
Aktualności
SKANDAL! Przedszkole zamknięte, a płacić trzeba: „Właściciel urządził sobie wakacje kosztem mojego portfela”
Na początku pandemii większość przedszkoli działała w trybie on-line. Jedna z prywatnych podwarszawskich placówek nie prowadziła jednak zajęć w ogóle. Przedszkole było zamknięte przez dwa miesiące, a mimo to pewna mama musi zapłacić czesne za czas, kiedy jej dziecko nie miało żadnych zajęć. Pani Joanna już zapowiada, że zamierza odwołać się od tej decyzji.

W ubiegłym roku synek pani Joanny chodził do prywatnego przedszkola. Kobieta co miesiąc musiała płacić czesne w wysokości 1100 zł. Jak się okazuje, opłaty obowiązywały nawet wtedy, gdy przedszkole było zamknięte. Taka sytuacja miała miejsce na początku pandemii koronawirusa, gdy zajęcia w placówce zostały wstrzymane od 14 marca do 18 maja 2020 r. Nakaz płacenia za... brak zajęć W większości przedszkoli odbywały się wtedy zajęcia on-line, jednak nie w przypadku placówki synka pani Joanny. Przed pandemią chłopczyk mógł także korzystać z zajęć języka angielskiego oraz z basenu. W trakcie przymusowej przerwy nie odbywały się także te zajęcia. O ile sytuacja z wyjazdami na basen jest oczywista, o tyle nieuzasadniony jest brak zajęć języka angielskiego w trybie zdalnym.  „Właściciel odmówił rodzicom możliwości nauki zdalnej z dziećmi, co było absurdem w momencie, kiedy cały świat już jest skomputeryzowany” – tłumaczyła pani Joanna w rozmowie z money.pl. Z racji tego, że przedszkole nie wywiązywało się z warunków zawartych w umowie, tzn. zajęcia się nie odbywały, mama chłopca zdecydowała się wpłacić jedynie 30% czesnego. Przyznała, że wynikało to z jej dobrej woli, by przedsiębiorca nie był całkowicie stratny. Dodatkowo przedszkole nie rozliczyło się z panią Joanną za marzec – miesiąc, w którym dziecko uczęszczało na zajęcia jedynie przez dwa tygodnie. Zakończenie umowy Gdy przedszkole zostało otwarte, pani Joanna nie wysłała tam ponownie swojego dziecka, ponieważ nie było odpowiednich warunków sanitarnych. „W czerwcu, z powodu przedłużającej się pandemii, złożyłam wypowiedzenie umowy w trybie natychmiastowym, ale nie zostało ono przyjęte przez właściciela” – poinformowała w rozmowie z money.pl mama przedszkolaka. Kobietę obowiązywał miesięczny okres...

podstawa programowa w przedszkolu
Adobe Stock
Edukacja
Podstawa programowa w przedszkolu 2023
Podstawa programowa obowiązująca w przedszkolu to dokument, który określa umiejętności, jakie dziecko powinno nabyć, zanim pójdzie do szkoły. Inaczej mówiąc, zawiera cele wychowania przedszkolnego. Podstawa programowa na rok 2023 opisuje proces edukacji dzieci, a także wspomagania ich rozwoju fizycznego, emocjonalnego, społecznego i poznawczego.

Podstawa programowa w przedszkolu wyznacza główny cel całej edukacji przedszkolnej. To także zadania, które muszą być realizowane, by dzieci osiągnęły konkretne umiejętności przed pójściem do szkoły. Warto wiedzieć, jak powinno wyglądać wychowanie i nauczanie naszych przedszkolaków. Co zawiera podstawa programowa do przedszkola w 2023 roku? Znając zawartość podstawy, dowiesz się w jakim stopniu twój przedszkolak spełnia jej wymagania. Spis treści: Podstawa programowa w przedszkolu 2023 Podstawa programowa dostosowana do potrzeb dziecka Podstawa programowa w przedszkolu: umiejętności z 4 obszarów rozwojowych Rozwój fizyczny dziecka Rozwój emocjonalny dziecka Rozwój społeczny dziecka Rozwój poznawczy dziecka 4. Podstawa programowa w przedszkolu 2023: cały dokument MEN Podstawa programowa w przedszkolu 2023 Podstawa programowa  do przedszkola obowiązująca w 2023 roku,  to ta sama podstawa programowa edukacji przedszkolnej, która weszła w życie 1 września 2017 roku i obowiązuje do tej pory. Ostatnie zmiany, jakie zaszły w dokumencie to: zapis o przewadze zabawy nad tzw. zajęciami kierowanymi, podążanie za dzieckiem, konieczność obserwacji, indywidualizacja, wspieranie rozwoju dziecka. To ostatnie ma się odbywać nie tylko podczas zorganizowanej zabawy czy zajęć, ale w czasie całego pobytu dziecka w przedszkolu, a więc dotyczy także spożywania posiłków, odpoczynku, uroczystości, wycieczek czy ubierania i rozbierania oraz samodzielnej zabawy. Zgodnie z obowiązującą podstawą programową nie ma już też ścisłego podziału czasowego na zajęcia matematyczne, ruchowe, plastyczne, językowe, artystyczne, bo dziecko codziennie powinno się ruszać, śpiewać, rysować, biegać, bawić się, przebywać na świeżym powietrzu, odpoczywać czy...

ile kosztuje przedszkole
AdobeStock
Wychowanie
Ile kosztuje przedszkole: czesne, opłaty za wyżywienie, zasady dofinansowania
Ile kosztuje przedszkole w 2022/2023 roku? Wbrew pozorom nawet publiczne przedszkole nie jest w pełni darmowe. Z kolei prywatne przedszkole oferuje więcej zajęć i udogodnień, ale jeszcze bardziej obciąża portfel polskich rodzin. Które zatem warto wybrać?

Koszty przedszkola zależą od wielu czynników: przede wszystkim od typu placówki i miejsca zamieszkania dziecka. Opłaty za przedszkole to, niestety, dość duże obciążenie budżetu domowego. Największy koszt ponoszą rodzice, którzy posyłają swoje dziecko do prywatnego przedszkola. Za publiczne placówki teoretycznie nie trzeba płacić, jednak tutaj też są wydatki, np. w kwestii opłat za wyżywienie malucha. Sprawdź, ile kosztuje przedszkole twojego maluszka. Spis treści: Ile kosztuje przedszkole publiczne? Opłaty Ile kosztuje przedszkole prywatne? Opłaty za wyżywienie w przedszkolu Orzeczenie o niepełnosprawności, a opłata za przedszkole Dofinansowanie opłat za przedszkole Ile kosztuje przedszkole publiczne? Opłaty Wielu rodziców pewnie zadaje sobie pytanie, czy za przedszkole publiczne trzeba płacić, a jeśli tak – ile kosztuje przedszkole publiczne? Nie, nie trzeba za nie płacić, taka usługa jest bezpłatna. W przedszkolu publicznym również wszystkie dodatkowe zajęcia są bezpłatne. Przedszkole publiczne nie może też zmuszać rodziców do kupowania książek i innych pomocy naukowych. Ile godzin w przedszkolu jest bezpłatnych? Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przedszkolach dzieciom do 5 lat zapewnia się pięć godzin bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki  niezależnie od tego, w której godzinie zostanie przyprowadzone przez rodziców do przedszkola. Przy okazji nowelizacji ustawy w 2017 roku zdecydowano również, że rodzice nie będą płacić za dodatkowe zajęcia dziecka w przedszkolu państwowym – są one całkowicie darmowe. Ile kosztuje dodatkowa godzina w przedszkolu? Za każdą kolejną godzinę rodzice muszą jednak zapłacić. Zgodnie z  art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych organ prowadzący np. rada...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz