zerowy PIT dla rodzin wielodzietnych
Adobe Stock
Aktualności

Zerowy podatek PIT dla części rodzin! Twoją też obejmie?

Ta poprawka do programu Nowy Ład podobno już jest przesądzona. Rodziny wielodzietne z niezbyt dużymi dochodami nie będą płacić podatku dochodowego PIT. Jest jednak pewien haczyk.

Zerowy PIT to nowy pomysł rządzących, którzy chcą zdjąć część obciążeń podatkowych z rodzin wielodzietnych. W tym przypadku wielodzietność będzie oznaczać minimum 4 dzieci wychowujących się w rodzinie. Jest też ograniczenie związane z rodzinnymi przychodami – nie mogą one w sumie przekroczyć 170 tysięcy rocznie.

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

Wynegocjowana kwota

Rządzący twierdzą, że dobre doświadczenia z zerowym podatkiem dochodowym dla osób do 26. roku życia (niestety nie wiadomo, co oznaczają „dobre doświadczenia”) skłoniły część konserwatywnych posłów PiS oraz posłów Partii Republikańskiej Adama Bielana do złożenia wniosku o znacząca ulgę dla rodzin wielodzietnych. Po konsultacjach i negocjacjach z Ministerstwem Finansów i Ministerstwem Rodziny udało się wstępnie określić warunki ulgi. 

Ustalono, że kwotą wolną od podatku dochodowego dla rodzin z minimum czwórką dzieci będzie 170 tysięcy złotych rocznie (chodzi o sumę dochodów obu małżonków). Od takiej kwoty rodzina 2+4 plus nie zapłaci ani złotówki podatku dochodowego. Opodatkowane zostaną natomiast dochody powyżej tej kwoty.

Jaka pensja gwarantuje zero podatku?

Wyznaczony próg dochodowy oznacza, że przy równym wynagrodzeniu kobiety i mężczyzny, każde z nich może zarabiać miesięcznie nie więcej niż 7 tysięcy złotych (suma wynagrodzeń nie może przekroczyć 14 tysięcy miesięcznie). Ulga będzie obowiązywała przy wspólnym rozliczeniu PIT i obejmie podatek obojga rodziców. 

„Rodziny muszą mieć motywację do posiadania i wychowywania dzieci nie tylko w postaci 500 plus, ale i ulg podatkowych” – stwierdził poseł Kamil Bortniczuk.

W przeciwieństwie do 500+ z tej ulgi skorzystają wyłącznie rodzice pracujący. To kolejna oferta rządu dla rodziców decydujących się na kolejne dzieci, która ma duże szanse wejść do programu Nowy Ład. Już wiadomo, że od przyszłego roku rodzice otrzymają 12 tysięcy na dziecko drugie i każde kolejne (dziecko w wieku 12-36 miesięcy).

Czy nowe propozycje finansowe będą wystarczającą zachętą do tego, aby polskie rodziny decydowały się na posiadanie większej liczby dzieci? 

Sprawdź także:

zmiany w 500+
Adobe Stock
Aktualności
Będą zmiany w 500+. Wkrótce zapadną decyzje
W związku z inflacją program 500+ to realnie 410+, jeśli wziąć pod uwagę wzrost cen żywności od czasu jego wprowadzenia. Planowane zmiany niestety nie będą dotyczyły podniesienia wysokości świadczenia. Zatem nad czym ma debatować Sejm?

Chodzi o sposób składania wniosków. Minister rodziny, Marlena Maląg, poinformowała, że proces składania wniosków o 300 plus w 2021 roku (o wyprawkę szkolną), który prowadzony był wyłącznie drogą elektroniczną, przebiegł bardzo sprawnie. Osobom wykluczonym z powodu braku dostępu do internetu pomagali pracownicy ZUS lub Poczty Polskiej. Stąd pomysł, aby i wnioski o 500+ przyjmować wyłącznie elektronicznie. I właśnie o tym w najbliższą środę będą dyskutować posłowie. To oszczędność, która wróci do rodzin Wprowadzenie wyłącznie elektronicznej drogi wnioskowania o 500+ ma dać spore oszczędności w budżecie, które, jak zapewnia Marlena Maląg, zostaną przeznaczone na kolejne ułatwienia dla rodzin w ramach programu Polski Ład. Chodzi o tzw. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, potocznie zwany „ 12 tysięcy na dziecko ”. Także i ten projekt o Kapitale ma być rozpatrywany w najbliższą środę. Zatwierdzenie obu projektów – elektronicznego składania wniosków o 500+ oraz Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego – odbywać się będzie w drodze głosowania w dniu 15 września. Tego dnia dowiemy się, czy oba projekty uzyskają większość w parlamencie i tym samym wejdą w życie. Jeśli tak się stanie, kolejny wniosek o 500+ będzie można składać tylko poprzez internet , lub z pomocą pracownika w placówce ZUS. Jeśli ponownie nawiązana zostanie też współpraca z Pocztą Polską, także i w jej placówkach pracownicy pomogą rodzicom złożyć wniosek przez internet. Sprawdź też: Świadczenia na dziecko – co przysługuje rodzicom? Zasiłek rodzinny w 2021 roku Kosiniakowe – zasady w 2021 roku

Zmiany w świadczeniach na dziecko
Adobe Stock
Aktualności
Świadczenia ZAMROŻONE! Rząd zadecydował w sprawie zmiany progów dochodowych i wysokości zasiłków
Przez kolejne trzy lata świadczenia rodzinne pozostają bez zmian. Rodziny, które korzystają z pomocy państwa, nie otrzymają dodatkowych pieniędzy. Ci, którzy wierzyli, że rząd podniesie progi dochodowe – zostają z niczym. Podobnie jak rodziny, których sytuacja finansowa się polepszyła – nawet nieznacznie.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, w tym roku przypada termin weryfikacji progów dochodowych oraz wysokości świadczeń przysługujących polskim rodzinom. Decyzją rządu świadczenia, w tym zasiłek rodzinny oraz becikowe , zostają „zamrożone” na kolejne lata – od 1 listopada 2021 r. do 30 października 2024 r.  Progi dochodowe świadczeń na dziecko bez zmian Co ta decyzja oznacza dla rodziców? Aby otrzymać zasiłek rodzinny w kolejnych latach, dochód na osobę nie może przekraczać 674 zł lub 764 zł w przypadku rodziny wychowującej niepełnosprawne dziecko. Nie zmieni się również próg dochodowy uprawniający do utrzymania becikowego – wynosi on 1922 zł. Obecne kryteria obowiązują już od 2015 roku – w 2018 roku, podobnie jak w tym roku, rząd nie zdecydował się podnieść progów. Rodzice, których sytuacja finansowa nieco się poprawi i przekroczą próg, stracą więc prawo do świadczenia. „Przyjęta przez rząd strategia prowadzi do stopniowego wygaszania zasiłków na dzieci i wypadania z systemu wsparcia coraz większej liczby rodzin” – przekonuje prof. Piotr Broda-Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Zdaniem eksperta rząd nie bierze uwagi rosnącej inflacji i opiera swoją decyzję jedynie na danych z ubiegłych lat. Nie zmienią się kwoty świadczeń Nie tylko progi dochodowe pozostaną bez zmian. Rodzice nie mogą również liczyć na podniesienie kwoty wypłacanych świadczeń. Zasiłek wychowawczy, czyli dodatek dla rodzica opiekującego się dzieckiem na urlopie wychowawczym wciąż będzie wynosił 400 zł. Tzw. kosiniakowe zostaje utrzymane w kwocie 1000 zł. Becikowe również będzie wynosiło 1000 zł. W przypadku specjalnego zasiłku opiekuńczego również nic się nie zmieni – będzie on wynosił 620 zł. Wysokość...

zasiłki dla samotnej matki
AdobeStock/Syda Productions
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Zasiłki dla samotnej matki nie przysługują niestety wszystkim mamom samotnie wychowującym dziecko. Aby otrzymać dodatek dla samotnej matki w 2022 roku, trzeba spełnić określone warunki. Ponadto od lipca 2022 roku zmienił się sposób opodatkowania osób samotnie wychowujących dzieci.

Zasiłki dla samotnej matki to spora pomoc, bo bycie samodzielnym rodzicem jest ogromnym wyzwaniem finansowym (zwłaszcza gdy nie możesz liczyć na alimenty lub pozostajesz bez pracy). Jeżeli jesteś samotną matką po rozwodzie, uczącą się lub bezrobotną, możesz ubiegać się o specjalny dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka . Potocznie nazywa się go zasiłkiem dla samotnej matki. Ale ta nazwa jest myląca, gdyż zasiłek przysługuje nie tylko mamie samodzielnie wychowującej dziecko, ale również tacie, tyle tylko, że w szczególnych sytuacjach. Spis treści: Zasiłki dla samotnej matki – dostępne dodatki i świadczenia Kto może się ubiegać o zasiłek dla samotnych rodziców? Ile dostaje pieniędzy matka samotnie wychowująca dziecko? Zasiłek dla samotnej matki z MOPS – wymagane dokumenty Ulga podatkowa dla samotnych rodziców Zasiłki dla samotnej matki: dostępne dodatki i świadczenia Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka otrzymuje rodzic, który spełnia podstawowy warunek:  przysługuje mu  zasiłek rodzinny . Otrzymujesz go wtedy, gdy: dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 674 zł  lub 764 zł  – jeżeli wychowujesz dziecko z niepełnosprawnością. Gdy dochód jest wyższy, dodatek do zasiłku rodzinnego oblicza się zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę” – wysokość zasiłku rodzinnego jest pomniejszana o kwotę przekroczenia, tzn. jeżeli wnioskodawca przekroczy kryterium dochodowe o 5 zł, to dostanie zasiłek rodzinny pomniejszony o kwotę przekroczenia, czyli 5 zł. Kto może się ubiegać o zasiłki dla samotnych rodziców? O zasiłek dla samotnego rodzica może się ubiegać: osoba  samotnie wychowująca dziecko (mama lub tata), osoba  samotnie wychowująca dziecko (mama lub tata),...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz