Fotolia
Aktualności

Złamana kość udowa i połamane  żebra... u 3-miesięcznego dziecka!

Wydaje się  niemożliwe, by dziecko, które nie uczestniczyło w  żadnym wypadku, miało tak poważne obrażenia. A jednak! Jak do tego doszło?

Będziemy pisać i alarmować o każdym pobitym i maltretowanym dziecku! Niech ci co krzywdzą dzieci, które nie mogą się  same obronić wiedzą, że nie mają  na to pozwolenia! Mówimy stanowcze- NIE!

Gdy 3-miesięczne niemowlę trafiło do szpitala, lekarze byli zaskoczeni. Dziecko, które nie brało udziału w żadnym wypadku, miało połamane żebra i złamaną kość udową. Szpital poinformował policję o zdarzeniu.

– Policjanci sprawdzili co to za dziecko, skąd jest, po czym skontaktowali się z prokuraturą. Po uzgodnieniu z prokuratorem zatrzymano dwie osoby: rodziców dziecka w miejscu zamieszkania - mówi Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy wielkopolskiej policji.

Po rozmowie z rodzicami, tylko ojcu dziecka postawiono zarzuty znęcania się nad niemowlęciem. Mężczyzna został aresztowany na 2 miesiące. Czy odpowiedział na zarzuty? Ojciec dziecka przyznał, że obrażenia dziecka wynikają z "nieostrożnego obchodzenia się  z dzieckiem". 

Zapoznaj się także z: Przemoc wobec dziecka-rozmowa z psychologiem.

Jak nieumiejętnie trzeba zajmować się dzieckiem, by złamać mu kość udową oraz połamać żebra? Czy jest to w ogóle możliwe, by nieświadomie i niecelowo dokonać takich obrażeń ciała u 3-miesięcznego dziecka?

Policja zastrzega, że u dziecka potwierdzono ślady wielu sińców, świadczących o tym, że maluch był maltretowany od dłuższego czasu. Brak nam słów, by wyrazić jak bardzo zasmuca nas fakt, że o takich historiach musimy informować. Nie możemy jednak pozwolić, by o przemocy w rodzinie nikt nie mówił, a oprawcy czuli się bezkarni. Takie osoby trzeba napiętnować!

Przeczytaj także: Przemoc wobec dziecka- jak reagować?

Rzecznik Praw Dziecka: "Potrzebujemy Narodowej Strategii przeciw Przemocy wobec Dzieci" [WIDEO]

przemoc fizyczna wobec dziecka
Fotolia
Wychowanie
Przemoc fizyczna wobec dziecka: kto, kiedy i dlaczego daje dzieciom klapsy? Wstrząsające fakty
Przypominamy, dlaczego przemoc fizyczna wobec dziecka jest niedopuszczalna. Masz dziecko i kochasz je nad życie, a może dopiero będziesz je mieć? To wystarczający argument, aby przeczytać naszą rozmowę z psychologiem – o przemocy fizycznej, ale też emocjonalnej, oraz o ich skutkach.

Przemoc fizyczną wobec dzieci akceptuje prawie 50 proc. Polaków, choć w Polsce od kilku lat mamy prawny zakaz bicia dzieci . O tym, z czego to wynika, i jakie szkody wyrządza przemoc całej rodzinie, rozmawiamy z psychologiem – dr Aleksandrą Piotrowską, ambasadorką akcji społecznych Rzecznika Praw Dziecka zapobiegających krzywdzeniu najmłodszych.   Większość Polaków nadal uważa, że dziecku można dać klapsa. Z czego wynika akceptacja dla przemocy fizycznej? W większości polskich rodzin dopuszcza się przemoc wobec dzieci. Wynika to w dużej mierze z tradycji. Co więcej – nazywa się ją wychowywaniem albo dyscyplinowaniem . Polski rodzic wymierzający dziecku policzek, dający klapsa , przytrzymujący za ramię w taki sposób, że przez dwa tygodnie utrzymuje się wyraźny ślad, uważa, że jest troskliwy.  Jak polscy rodzice wypadają na tle Europy? W kwestii przemocy fizycznej wobec dzieci bliżej nam do Rumunii, Ukrainy, Białorusi niż do krajów zachodnich. To, z czym próbowaliśmy się zmierzyć, wprowadzając m.in. ustawę o przemocy w rodzinie, a co ciągle jest przez sporą część społeczeństwa poddawane w wątpliwość, w krajach europejskich już od ponad 20 lat stanowi rzeczywistość prawną. W Polsce zakaz bicia dzieci reguluje Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Od 2010 roku zapisany jest w nich  zakaz stosowania jakichkolwiek kar cielesnych wobec dzieci przez osoby wykonujące władzę rodzicielską oraz sprawujące opiekę lub pieczę nad małoletnim. Ustawa uprawnia pracowników socjalnych do interweniowania, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka. Decyzja taka nie może być podejmowana jednoosobowo, ale wspólnie z funkcjonariuszem policji i przedstawicielem służby zdrowia. Kto najczęściej stosuje przemoc fizyczną wobec dzieci? Zwykle mamy takie skojarzenia: ktoś obcy...

Przemoc wobec dziecka
AdobeStock
Aktualności
Chorzów: 19-latka pobiła 3-miesięcznego synka
Stan niemowlęcia lekarze określają jako ciężki, ale stabilny. Kobieta została zatrzymana i wygląda na to, że to właśnie ona pobiła dziecko.

19-latka zgłosiła się w weekend do lekarza twierdząc, że jej synek gorączkuje. Lekarka natychmiast zawiadomiła policję i wezwała pogotowie. Dziecko trafiło najpierw do chorzowskiego szpitala pediatrycznego, a później do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Obrażenia głównie w obszarze twarzoczaszki wskazują, że było ofiarą przemocy , jego stan lekarze określają jako ciężki, ale stabilny. Matka dziecka została zatrzymana. Znęcała się nad dzieckiem? Materiał dowodowy zebrany przez śledczych wskazuje na to, że niemowlę zostało pobite właśnie przez nastoletnią matkę, która zgłosiła się z dzieckiem do lekarza. Kobieta ma partnera, ale nie było go w domu, gdy dziecko zostało pobite . Co więcej, wygląda na to, nie był to pierwszy raz, a dziecko jest ofiarą przemocy. 19-latka usłyszała już zarzuty usiłowania zabójstwa synka i spowodowania u niego ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Zastępca szefa Prokuratury Rejonowej w Chorzowie Cezary Golik poinformował, że zatrzymana nie przyznała się do winy. Do sądu trafił wniosek o jej aresztowanie. Ewa L. jest także podejrzana o znęcanie się nad około roczną córką.  Widzisz krzywdę dziecka? Reaguj! Dlaczego matka podniosła rękę na swoje maleńkie dziecko? Wyjaśnią to śledczy, jednak dodatkowo przeraża myśl, że bite dzieci na pewno płakały, ale nikt nie przyszedł z pomocą. Choć tolerancja na przemoc za ścianą maleje, to nadal słyszymy o przypadkach maluszków, nad którymi zanęcają się dorośli. Pamiętaj, że możesz być jedyną osobą, która widzi, czy słyszy, że dziecko potrzebuje pomocy, twoja reakcja jest bardzo ważna! Pokazując zainteresowanie sytuacją, możesz obniżyć poziom agresji: Co możesz jeszcze zrobić? koniecznie z kimś porozmawiaj o sytuacji, która budzi twoją wątpliwość, powiadom ośrodek pomocy społecznej, napisz wiadomość na adres:...

smutna-2-latka
Fotolia
Aktualności
Piła: Ojczym rzucił dwulatką o drzwi, bo przegrał w grze! Dziewczynka zmarła…
Najpierw podawano, że nie wiadomo jaka jest przyczyna śmierci 2-letniej Lilianny... Dziecko z urazami głowy przywieziono do szpitala. Niestety nie udało się go odratować. Naprawdę brak nam słów, żeby to komentować…

Jak podaje prokuratura w Pile, ojczym 2-letniej Lilianny wpadł w szał, bo… przegrał w grze komputerowej.   Rzucił dziewczynką o drzwi. Nieprzytomne dziecko ze złamaniem czaszki, w stanie ciężkim trafiło do szpitala. Po godzinnej reanimacji, lekarzom nie udało się uratować dziewczynki. Jak zeznała matka "nie szło mu w grze", dlatego wyładował swą złość na 2-letnim dziecku! Sprawdź: Kary za przestępstwa wobec dzieci będą wyższe! Dziecko już nie pierwszy raz w szpitalu Jak powiedział reporterowi TVN24, Rafał Szuca, dyrektor  Szpitala Specjalistycznego im. Stanisława Staszica w Pile, dziewczynka trafiła do placówki  z krwiakami na głowie, które powstały w wyniku urazu. Już wcześniej dziecko trafiało do szpitala z powodu siniaków. Matka jednak tłumaczyła wszystko "ruchliwością" dziecka, tym że np. córka spadła z krzesła oraz zaburzeniami krzepnięcia krwi, w wyniku których łatwo powstają na ciele siniaki. Wiadomo było, że w rodzinie nie dzieje się najlepiej Pracownicy MOPS wiedzieli wcześniej, że w rodzinie 2-letniej Lilianki nie dzieje się zbyt dobrze . Matka już wcześniej zgłaszała się o pomoc i prosiła o wyznaczenie asystenta, który wsparł by ją w opiece nad 3 dzieci. Asystent i pracownik socjalny pojawiali się raz w tygodniu od lutego tego roku. W tym samym czasie do prokuratury wpłynęło doniesienie, że obrażenia dziewczynki mogą być spowodowane przez osoby trzecie. Jednak w zachowaniu rodziców nie widziano wówczas nic podejrzanego... Zobacz też: Gryfice: Matka wykąpała 5-latkę we wrzątku i nie wezwała pogotowia! Rozległe obrażenia dziecka powstały już wcześniej? W sprawie zatrzymano matkę dziewczynki oraz jej ojczyma. Jak podaje Prokuratura Rejonowa w Pile, po sekcji zwłok dziecka stwierdzono krwiak śródmózgowy oraz resztkowy krwiak podtwardówkowy na stronie prawej, a także cechy obrzęku...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj