Aleksandra Kwaśniewska o presji posiadania dzieci i macierzyństwie
fot. screen Instagram/Aleksandra Kwaśniewska

Aleksandra Kwaśniewska o nieszczęśliwych matkach: „Czują, że zostały przymuszone przez otoczenie i rodzinę”

Aleksandra Kwaśniewska od lat mierzy się z niestosownymi pytaniami dotyczącymi dzieci – kiedy zostanie mamą? Dlaczego jeszcze nią nie jest? W najnowszym wywiadzie definitywnie ucięła temat: każda kobieta ma prawo do własnego wyboru i powinien on zostać uszanowany przez innych. Po prostu.
Hanna Szczesiak
Aleksandra Kwaśniewska o presji posiadania dzieci i macierzyństwie
fot. screen Instagram/Aleksandra Kwaśniewska
Choć tak wiele mówi się o tym, że pewnych pytań – jak tych o powiększanie rodziny – nie powinno się zadawać, niektórzy wciąż roszczą sobie prawo do komentowania wyborów innych. Jakiś czas temu pod jednym ze zdjęć Aleksandry Kwaśniewskiej na Instagramie pojawił się komentarz: „Tyle lat razem i bez dzieci”. Obserwatorka odniosła się do tego, że prezenterka i muzyk Kuba Badach są małżeństwem od 2012 roku, a nie mają dzieci. W wywiadzie udzielonym WP Kobieta Aleksandra Kwaśniewska powiedziała wprost: kobiety, które nie są matkami, nie powinny być zmuszane do tłumaczenia się ze swoich decyzji.

Aleksandra Kwaśniewska mówi o macierzyństwie

„Wiemy, że macierzyństwo jest ogromnie ważne dla wielu kobiet, ale to nie powód, by te, które dzieci nie mają, były albo ignorowane, albo zmuszane do wiecznego tłumaczenia się ze swoich życiowych decyzji” – mówiła w rozmowie z Patrycją Ceglińską-Włodarczyk. „Proszę zwrócić uwagę, że matek raczej się nie pyta, dlaczego się zdecydowały na dzieci. Jest to traktowane jako oczywisty wybór, a tak naprawdę powody bywają zaskakujące. Nie mówiąc o tym, że podobnie jak bezdzietność, nie zawsze jest to przecież kwestia świadomej decyzji” – dodała Aleksandra Kwaśniewska.
 
Nowa prowadząca „Miasta Kobiet” poruszyła również drugi niezwykle ważny temat – macierzyństwa pod presją. Przytoczyła badania, z których wynika, że często kobiety, które zostały matkami, wcale nie czują się szczęśliwe.

„One czują, że zostały przymuszone do tej decyzji przez otoczenie, przez rodzinę, czuły na sobie wymóg społeczny. To też jest temat tabu. "Matka nie może być nieszczęśliwa z tego powodu, że jest matką"” – wyjaśniła. Dodała, że ma wielki szacunek do mam i docenia ich ogromny wysiłek włożony w wychowanie dzieci, jednak choć w macierzyństwie jest wiele piękna, nie można go przesadnie lukrować – w końcu trudne momenty również się zdarzają.

„Każda kobieta ma prawo zdecydować, czy to jest jej droga, nie będąc ocenianą. (…) Szanujmy wybory innych ludzi. Nic nam do tego” – zakończyła prezenterka. I z tym apelem powinien zostać każdy z nas.
 

Zobacz także:
Redakcja poleca: Zgodne wychowywanie dziecka – film
Zastanawiasz się jak razem zgodnie wychowywać malucha? Twój mąż chce grać z malcem w piłkę, a ty upierasz się przy teatrze. To da się pogodzić.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy