Ile kosztuje pobranie i przechowywanie krwi pępowinowej? [WIDEO]

Czy pobieranie i bankowanie krwi pępowinowej jest drogie? Pytamy dr Tomasza Barana z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.
Krew pępowinową pobiera się, żeby uzyskać komórki macierzyste. Badania nad ich użyciem w celu leczenia poważnych schorzeń są coraz bardziej zaawansowane i dają obiecujące wyniki. Jeżeli zdecydujesz się na pobranie krwi pępowinowej swojego dziecka, musisz wnieść stosowną opłatę. Ile trzeba zapłacić za pobranie i późniejsze przechowywanie krwi pępowinowej?

Cena pobrania krwi pępowinowej

Najczęściej podczas podpisania umowy o pobraniu i bankowaniu krwi pępowinowej przyszli rodzice wnoszą opłatę wstępną, wynoszącą ok. 600-700 zł. Kolejna płatność następuje ok. 6-8 tygodni po pobraniu i przebadaniu pobranej krwi pępowinowej. Wtedy musisz się liczyć z wydatkami rzędu 1500 zł.

Koszt przechowywania krwi pępowinowej

Największym minusem bankowania krwi pępowinowej jest dla niektórych koszt tego procederu. W Polskim Banku Komórek macierzystych za przechowywanie krwi pępowinowej płaci się co roku ok. 500 zł. Pierwsza płatność wypada rok po pobraniu krwi. Ci, którzy nie lubią pamiętać o cyklicznych płatnościach, mogą też zrobić przedpłatę za dowolnie długi okres, np. za 18 lat. Wtedy cena przechowywania krwi pępowinowej jest niższa i po przeliczeniu na miesiące wynosi mniej więcej 300 zł/miesiąc (ale płatne z góry za cały okres).

 
Zobacz też:
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy