Karolina Stępniewska mamotoja.pl

Karolina Stępniewska

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim, z mediami parentingowymi związana od 10 lat. W mamotoja.pl najczęściej pisze o sprawach związanych z psychologią i zdrowiem, pozostając w stałym kontakcie z uznanymi ekspertami z tych dziedzin. Na bieżąco śledzi naukowe doniesienia dotyczące zdrowia dzieci i ich matek oraz przygląda się współczesnym nurtom wychowawczym. Prywatnie mama Zoni i Tymona, zwolenniczka rodzicielstwa bliskości, Self-Reg i Porozumienia Bez Przemocy (NVC).
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie

Kalendarz szczepień 2022: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​

Ewa Janczak-Cwil
urlop rodzicielski
opieka nad dzieckiem

Urlop rodzicielski: ważne zmiany 2022/2023, ile trwa?

Urlop rodzicielski może być wykorzystany przez matkę lub ojca po urlopie macierzyńskim. Jego długość zależy od liczby urodzonych dzieci i od tego, czy rodzice chcą z niego skorzystać osobno, czy jednocześnie. Od stycznia 2023 wejdą w życie przepisy zmieniające wymiar i zasady wykorzystywania urlopu rodzicielskiego.
Magdalena Drab
co pyli w sierpniu
alergia wziewna

Co pyli w sierpniu – lista alergenów + WIDEO

Co pyli w sierpniu: lista alergenów pojawiających się w tym miesiącu jest podobna do tej z lipca (trawy, bylica), ale krótsza już o lipę czy komosę. Warto pamiętać, że faktyczne stężenie pyłków poszczególnych alergenów uzależnione jest od pogody.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
trzydniówka
infekcje u dzieci

Trzydniówka u dzieci: objawy i leczenie gorączki trzydniowej, zdjęcia wysypki

Trzydniówka u dzieci, czyli rumień nagły lub gorączka trzydniowa, to choroba, której objawem jest charakterystyczna wysypka. Pojawia się kilka dni po gorączce i samoistnie zanika. Trzydniówkę leczy się wyłącznie objawowo.
Joanna Biegaj
urlop okolicznościowy urodzenie dziecka
urlop ojcowski
urlopy dla rodziców
ojciec na urlopie

Urlop okolicznościowy. Komu i na jakich zasadach przysługuje w 2022 roku?

Urlop okolicznościowy to jeden lub dwa dni wolnego, które pracownik może wykorzystać w związku z ważnym życiowym wydarzeniem, jak urodzenie dziecka, ślub lub pogrzeb członka rodziny. Za urlop okolicznościowy przysługuje wynagrodzenie. Podpowiadamy, jak napisać wniosek o urlop okolicznościowy.
Ewa Janczak-Cwil
jaka woda dla niemowlaka
rozszerzanie diety niemowlaka

Jaka woda dla niemowlaka: najlepsza źródlana, mineralna czy kranówka?

Rodzice nie zawsze wiedzą, jaka woda jest najlepsza dla niemowlaka. Zdaniem ekspertów to musi być wysokiej jakości woda niskozmineralizowana, pochodząca ze sprawdzonego źródła podziemnego. Niemowlę może też pić wodę z kranu, ale tylko wtedy, gdy jest przebadana przez sanepid i mamy pewność, że spełnia odpowiednie normy czystości. A czy niemowlę może pić wodę oligoceńską lub filtrowaną? I co z wodą smakową?
Małgorzata Wódz
co pyli w lipcu
alergia wziewna

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitną trawy, pokrzywa oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
fotelik samochodowy
fotelik dla dziecka
dziecko w foteliku
przewożenie dziecka w foteliku

Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku? [AKTUALNE PRZEPISY]

Nie wiesz, do jakiego wieku dziecko musi jeździć w foteliku? Aktualne przepisy mówią, że korzystanie z fotelika jest obowiązkowe, a wiek dziecka nie ma w tej kwestii znaczenia. Ważny jest natomiast wzrost dziecka. Wyjaśniamy, do jakiego wzrostu dziecko musi jeździć w foteliku samochodowym i w jakich okolicznościach można je przewozić bez fotelika.
Magdalena Drab Ewa Janczak-Cwil
Paciorkowiec w ciąży jest szczególnie niebezpieczny
ciąża
zdrowie w ciąży
paciorkowiec

Paciorkowiec w ciąży jest szczególnie niebezpieczny!

Paciorkowiec w ciąży, zwłaszcza ten z grupy B, jest poważnym problemem. Zakażenie noworodka podczas porodu zagraża jego zdrowiu, a nawet życiu. Dlatego każda kobieta między 35. a 37. tygodniem ciąży powinna się przebadać na jego obecność.
Luiza Słuszniak
dziecko bez fotelika
fotelik samochodowy
fotelik dla dziecka
dziecko w foteliku

Kiedy możesz przewozić dziecko bez fotelika? [PRZEPISY 2022]

Wiesz pewnie, że dziecko może jeździć samochodem bez fotelika. Ale ta zasada to wyjątek, który dotyczy tylko kilku rzadkich sytuacji! W pozostałych wypadkach dziecko zawsze musi podróżować w foteliku samochodowym. Wyjaśniamy, kiedy zgodnie z prawem dziecko może jeździć bez fotelika, i jak je wtedy przewozić.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
owsiki u dzieci: najlepszą profilaktyką jest mycie rąk
pasożyty u dzieci
owsiki

Owsiki u dzieci: jak rozpoznać owsicę i jak się jej pozbyć?

Owsiki u dzieci pojawiają się w wyniku zakażenia. Do organizmu dostają się jaja pasożyta, z których wykluwają się larwy przekształcające się w przewodzie pokarmowym w dorosłe owsiki. Owsica powoduje silne swędzenie odbytu, a także objawy ze strony jelit oraz ogólne, dotyczące całego organizmu i wpływające na zachowanie dziecka.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
kołysanki dla dzieci
kołysanki
sen dziecka

Kołysanki dla dzieci: najładniejsze polskie teksty i melodie do snu

Kołysanki dla dzieci są zwykle spokojne, melodyjne i urzekają swoją prostotą. Najładniejsze kołysanki mogą być śpiewane wieczorem przed snem, a także w chwilach, w których chcemy, by dziecko się uspokoiło i wyciszyło. Kołysanki można śpiewać również dziecku, które jest jeszcze w brzuchu mamy. Podajemy teksty kołysanek i ich melodię. Obejrzyj wideo z popularnymi wykonaniami kołysanek-usypianek i naucz się je śpiewać.
Magdalena Drab
zasady bezpieczeństwa na dworze i w podróży
podróż z dzieckiem
bezpieczeństwo dziecka

Masz dziecko? Jedziecie na wakacje? Te zasady bezpieczeństwa musisz znać!

Wyjeżdżasz z dzieckiem na wakacje lub długi weekend? Zadbaj o jego bezpieczeństwo w podróży, na spacerze i podczas ekscytujących letnich przygód! Oto rady dotyczące bezpieczeństwa poza domem dla rodziców niemowląt, małych dzieci i przedszkolaków.
Hanna Szczesiak
Turlanie po dywanie i inne zabawy.jpg
ojcostwo
zabawy dla dzieci
zabawy z tatą

Od niemowlaka do kilkulatka: pomysły na zabawy z tatą

Harce taty z młodszym lub starszym dzieckiem to coś niezwykle miłego i... ważnego. Podpowiadamy, w co się bawić z niemowlakiem, rocznym dzieckiem i kilkulatkiem.
Luiza Słuszniak
domowe sposoby na komary
preparat na komary

Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?

Domowe sposoby na komary są prawie tak samo skuteczne, jak te chemiczne, za to o wiele zdrowsze dla nas i środowiska! Warto wypróbować naturalne środki na komary, takie jak: lawenda, wanilia, olejek cytrynowy i inne preparaty, które są równie skuteczne w walce z komarami. Dzięki nim nie tylko odstraszysz insekty, lecz także wprowadzisz do domu piękne, aromatyczne zapachy! Sprawdź, czym odstraszyć komary.
Joanna Biegaj
co pyli w czerwcu
alergia wziewna
alergia u dzieci

Co pyli w czerwcu? Lista uczulających pyłków

Czerwiec jest miesiącem, w którym przede wszystkim pylą trawy oraz pokrzywa, szczaw i komosa. Alergia na pyłki jest szczególnie uciążliwa i może zepsuć niejeden spacer. Wodnisty katar, suchy kaszel i swędzenie oczu to mogą być objawy alergii wziewnej. Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, co pyli w czerwcu.
Joanna Biegaj
oryginalne imiona dla dziewczynek
imię dla dziecka
imiona dla dziewczynek
imiona żeńskie

Oryginalne imiona dla dziewczynek. Wyjątkowe i unikatowe mają swój urok!

Oryginalne imiona dla dziewczynek też mogą być piękne! Niektórzy rodzice wybierają te najpopularniejsze, inni wolą imiona rzadko spotykane. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji.
Luiza Słuszniak
krem na rozstępy
new badge nasz przegląd medium
krem na rozstępy

Kremy przeciw rozstępom w ciąży: 14 kosmetyków, które naprawdę działają [PRZETESTOWANE]

Krem przeciw rozstępom w ciąży może zdziałać cuda! Do wyboru masz także balsamy, olejki, a nawet zwykły olej kokosowy – ważne, by były to naprawdę skuteczne kosmetyki. Jeśli boisz się, że na twoim brzuchu i piersiach powstaną blizny, zacznij działać jak najwcześniej. Sprawdziłyśmy najlepsze kremy na rozstępy w ciąży.
Magdalena Drab
kolorowanki
zabawy dla dzieci
kolorowanki do druku

Kolorowanki dla dzieci – zwierzęta [DO DRUKU]

Kolorowanki dla dzieci ze zwierzętami to świetny sposób na naukę przyrody. Podajemy 13 wzorów kolorowanek ze zwierzętami. Na obrazkach do kolorowania są między innymi pies, kot, zając, biedronka i inne zwierzęta, które dzieci lubią i powinny bliżej poznać.
redakcja mamotoja.pl
Dziecko dziedziczy inteligencję po matce
inteligencja
inteligencja dziecka

Po kim dziedziczymy inteligencję? Nowe doniesienia naukowców!

Czasem żartujesz, że twoje dziecko jest takie mądre po mamusi? A tak naprawdę, po kim dziedziczymy inteligencję? Okazuje się, że w tym żarcie jest wiele prawdy! Oto co odkryli naukowcy i czego, drogie mamy, powinnyśmy się nauczyć i cytować w odpowiednim momencie.
Ewa Janczak-Cwil
dziecko hnb
płacz niemowlaka
płaczliwe dziecko
high need baby

High Need Baby: 12 cech wyjątkowo wymagającego dziecka

High Need Baby bardzo często płacze, jest rozdrażnione i wyjątkowo wrażliwe na bodźce zewnętrzne. Najlepiej czuje się w ramionach opiekuna i domaga się jego stałej uwagi. Dowiedz się, jakie cechy ma wyjątkowo wymagające dziecko, jakie są przyczyny jego wrażliwości i jak postępować z High Need Baby.
Ewa Janczak-Cwil
jakie bajki Disneya dla 5-latka
bajki dla dzieci
filmy animowane
bajki Disneya

Bajki Disneya dla 3, 4, 5 latka: zobacz nasze typy!

Zobacz, które bajki Disneya nadają się już dla 3-, 4- i 5-latków. Oto nasze typy filmów Disneya dla przedszkolaków i całej rodziny.
Joanna Biegaj
fryzura dla małych chłopców
chłopiec
fryzury dla dzieci
włosy dziecka

Fryzury dla chłopców – najlepsze pomysły na modne, krótkie, półdługie cięcia

Fryzury dla chłopców mogą być krótkie lub półdługie, grzecznie ułożone lub pełne twórczego nieładu (tzw. messy lub bad hair) – w zależności od gustu chłopca i jego rodziców. Nasze propozycje fryzur chłopięcych są nie tylko modne, ale i praktyczne.
Joanna Biegaj
filmy familijne netflix
bajki dla dzieci
kino familijne

Filmy familijne na Netflixie – idealne na wspólny wieczór w rodzinnym gronie

Filmy familijne na Netflixie trafią w gust każdego domownika! Co więcej, są dostępne właśnie wtedy, gdy macie ochotę na rodzinny seans. Sprawdź nasz ranking 15 najlepszych filmów familijnych na Netflixie – nie zapomnij o popcornie!
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
wysoko wrażliwe dziecko
wrażliwe dziecko
high need baby

WWD lub WWO to wysoko wrażliwe dziecko. Jak je rozpoznać?

Wysoko wrażliwe dziecko potrzebuje dla dobrego rozwoju odpowiedniego wychowania i wsparcia. W przeciwnym razie możemy skrzywdzić je na całe życie. Poznaj cechy WWD i rozwiąż test psychologiczny, by sprawdzić, czy twoje dziecko jest wysoko wrażliwe.
Maria Nielsen
co wkładamy do koszyczka wielkanocnego
wielkanoc
pisanki
koszyk wielkanocny

Co wkładamy do koszyczka wielkanocnego i dlaczego? Lista i symbolika produktów

Co włożyć do święconki? Jajka, chleb, wędlinę... Nieprzypadkowo do koszyczka wielkanocnego wkładamy właśnie te produkty. Szykowanie koszyczka to odpowiedni moment, by opowiedzieć dziecku o wielkanocnej tradycji.
Magdalena Drab
wniosek 500 plus 2022
program 500 plus

Wniosek 500 plus 2022 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?

Wniosek 500 plus w 2022 roku składamy w innych terminach niż w poprzednim roku. Prawo do tego świadczenia ma być ustalane na czas od 1 czerwca 2022 do 31 maja 2023. Od lutego można składać wnioski o 500 plus przez internet. Sprawdź, do kiedy można złożyć wniosek o 500 plus.
Magdalena Drab
Formalności po porodzie
formalności po porodzie
ustalenie ojcostwa
akt urodzenia

Formalności po urodzeniu dziecka 2022: co należy załatwić po porodzie?

Formalności po urodzeniu dziecka to obowiązek rodziców. Gdy opadnie euforia wywołana przyjściem na świat potomka, należy pomyśleć o zarejestrowaniu dziecku, sporządzeniu aktu urodzenia, zgłoszeniu urodzenia dziecka u pracodawcy. Sprawdź, co trzeba załatwić po narodzinach dziecka i gdzie należy to zrobić.
Magdalena Drab
ząbkujące niemowlę
ząbkowanie
gorączka u dziecka
pierwsze zęby

Gorączka przy ząbkowaniu: podwyższona temperatura nie jest normą! Kiedy iść do lekarza?

Gorączka przy ząbkowaniu, przeciwnie do ślinienia, płaczliwości i braku apetytu, nie jest normalnym objawem. Może świadczyć o toczącej się chorobie, dlatego zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.
Ewa Janczak-Cwil
zabieg credego
oczy noworodka

Zabieg Credego: na czym polega, czy jest obowiązkowy?

Zabieg Credego wykonywany jest rutynowo w szpitalu po urodzeniu dziecka. Polega na zakropleniu oczu noworodka po porodzie azotanem srebra, co zapobiega specyficznemu zapaleniu spojówek u dziecka. Procedura budzi sprzeciw niektórych rodziców. Sprawdź, czy słusznie.
Ewa Janczak-Cwil