Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Karolina Stępniewska mamotoja.pl

Karolina Stępniewska

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim, z mediami parentingowymi związana od 10 lat. W mamotoja.pl najczęściej pisze o sprawach związanych z psychologią i zdrowiem, pozostając w stałym kontakcie z uznanymi ekspertami z tych dziedzin. Na bieżąco śledzi naukowe doniesienia dotyczące zdrowia dzieci i ich matek oraz przygląda się współczesnym nurtom wychowawczym. Prywatnie mama Zoni i Tymona, zwolenniczka rodzicielstwa bliskości, Self-Reg i Porozumienia Bez Przemocy (NVC).
Filmy dla dzieci na Walentynki
Święta i uroczystości

Walentynki: filmy dla dzieci [RANKING]

Dominika Bielas
Dodatki do zasiłku rodzinnego
zasiłek rodzinny

Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?

Dodatki do zasiłku rodzinnego, takie jak: dodatek szkolny, rehabilitacyjny, dla samotnego rodzica i na dziecko niepełnosprawne, przysługują rodzinom, które są w trudnej sytuacji finansowej. Aby móc ubiegać się o dodatki i złożyć wniosek, trzeba mieć prawo do zasiłku rodzinnego i spełniać określone kryteria, m.in. kryterium dochodowe.
Joanna Biegaj
zasiłek macierzyński
urlop macierzyński
zasiłek macierzyński
świadczenia rodzinne

Zasiłek macierzyński 2023 – wysokość zasiłku, wniosek, termin wypłaty

Zasiłek macierzyński w 2023 roku jest zależny od kilku czynników: m.in. od formy zatrudnienia i wysokości zarobków. Wysokość zasiłku macierzyńskiego wzrośnie po nowelizacji Kodeksu pracy i wdrożeniu tzw. unijnej dyrektywy rodzicielskiej.
Magdalena Drab
wniosek 500 plus 2022
program 500 plus

Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?

Wniosek o 500 plus w 2023 roku składamy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Prawo do tego świadczenia jest co roku ustalane na czas od 1 czerwca do 31 maja. Sprawdź, do kiedy można złożyć wniosek o 500 plus.
Magdalena Drab
kalendarz szczepień 2022
szczepienia
szczepienia obowiązkowe
szczepienia zalecane

Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​

Kalendarz szczepień to spis wszystkich szczepień obowiązkowych i zalecanych dla dzieci. Znajdziesz tu aktualny harmonogram szczepień z podziałem na wiek dziecka według wytycznych GIS (zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych na rok 2023). Nasz kalendarz szczepień dziecka (z miejscem na notatki) możesz też wydrukować lub zapisać.
Luiza Słuszniak
Dzień Babci na świecie
dziadkowie
dzień babci i dziadka
dzień babci

Dzień Babci na świecie - jak świętują babcie w USA, Niemczech i w innych krajach?

Dzień Babci na świecie wygląda nieco inaczej niż w Polsce – my jesteśmy przyzwyczajeni do hucznego obchodzenia tego święta, a jak jest poza naszymi granicami? Sprawdź, w jakich krajach obchodzi się Dzień Babci i kiedy się go świętuje.
Karolina Stępniewska
Dzień Dziadka
piosenki dla dzieci
dziadkowie

Dzień Dziadka 2023 – kiedy jest Dzień Dziadka w Polsce i na świecie?

Dzień Dziadka jest obchodzony w styczniu. Ale tylko w Polsce. Na świecie dziadkowie świętują w różnych miesiącach. Sprawdź, kiedy wypada Dzień Dziadka, żeby nie przegapić tego święta. Przygotuj wcześniej dziadkowi odpowiednią niespodziankę.
Luiza Słuszniak
urlop okolicznościowy urodzenie dziecka
urlop ojcowski
urlopy dla rodziców
ojciec na urlopie

Urlop okolicznościowy. Komu i na jakich zasadach przysługuje w 2023 roku?

Urlop okolicznościowy to jeden lub dwa dni wolnego, które pracownik może wykorzystać w związku z ważnym życiowym wydarzeniem, jak urodzenie dziecka, ślub lub pogrzeb członka rodziny. Za urlop okolicznościowy przysługuje wynagrodzenie. Podpowiadamy, jak napisać wniosek o urlop okolicznościowy.
Ewa Janczak-Cwil
Urlop wychowawczy
urodzenie dziecka

Urlop wychowawczy 2023: zasady, wymiar, podstawa prawna

Urlop wychowawczy to bezpłatny urlop, który można wykorzystać po urlopie rodzicielskim na dalszą opiekę nad dzieckiem. Przysługuje obojgu rodzicom. Aby go otrzymać, trzeba złożyć wniosek u pracodawcy (nie później niż 21 dni przed planowaną datą rozpoczęcia urlopu).
Joanna Biegaj
urlop rodzicielski
opieka nad dzieckiem

Urlop rodzicielski w 2023: ważne zmiany, ile trwa?

Urlop rodzicielski może być wykorzystany przez matkę lub ojca po urlopie macierzyńskim. Jego długość zależy od liczby urodzonych dzieci i od tego, czy rodzice chcą z niego skorzystać osobno, czy jednocześnie. Od stycznia 2023 obowiązują nowe przepisy.
Magdalena Drab
Ulga na dziecko
rozliczenie podatku

Ulga na dziecko 2022/2023: komu przysługuje? Jaka ulga na dziecko od 2023? [AKTUALIZACJA NA 2023 ROK]

Ulga na dziecko, czyli ulga prorodzinna, to kwota, jaką możesz odliczyć od podatku w zeznaniu podatkowym składanym do fiskusa. Suma, jaką można odliczyć za 2022 rok, zależy od liczby dzieci w rodzinie. Uwaga! W 2023 roku zmianie ulegnie kwota podatku i próg podatkowy. Dowiedz się, jak wygląda ulga prorodzinna w 2023 roku.
Magdalena Drab
menu na sylwestra
sylwester
dieta wegetariańska

Menu na sylwestra: lista potraw i przepisy na dania z mięsem i wegetariańskie [proste, szybkie, pyszne]

Menu na sylwestra z przepisami na przystawki, sałatki, dania ciepłe i desery, zarówno w wersji z mięsem, jak i z daniami bezmięsnymi. Sylwestrowe jedzenie – wykwintne, klasyczne i pyszne.
Karolina Stępniewska
Dzień Babci
dziadkowie

Dzień Babci 2023: kiedy i jak obchodzony jest w Polsce i na świecie?

Dzień Babci wypada w drugiej połowie stycznia. Wydaje się, że święto to istnieje od dawien dawna, tymczasem w Polsce obchodzimy je dopiero od 57 lat. Wyjaśniamy, jaka jest geneza tego święta i kiedy obchodzi się je w różnych krajach.
Ewa Janczak-Cwil
Świąteczne filmy dla dzieci
Boże Narodzenie
filmy
rodzinne święta

Filmy świąteczne dla dzieci - 19 fajnych komedii, filmów i animacji świątecznych

Filmy świąteczne dla dzieci będą wspaniałym sposobem, żeby umilić dzieciom (i sobie!) oczekiwanie na Boże Narodzenie. Możesz wybrać filmy z naszego zestawienia, mamy dla was aż 19 tytułów komedii świątecznych, bajek i filmów.
Luiza Słuszniak Karolina Stępniewska
torbiele jajnika w ciąży
ciąża
jajniki

Torbiel jajnika a ciąża. Czy jest się czym martwić?

Regularne badanie USG pomaga w wykrywaniu torbieli jajnika w ciąży. Większość zmian jest niezłośliwa, szczególnie u kobiet przed menopauzą. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o torbielach jajnika w kontekście ciąży.
Karolina Stępniewska Ewa Janczak-Cwil
historia szopki bożonarodzeniowej
Boże Narodzenie

Historia szopki bożonarodzeniowej. A może zrobisz ją razem z dzieckiem?

Historia szopki bożonarodzeniowej ma wielowiekową tradycję, a sama szopka jest stałym elementem świątecznych dekoracji w wielu domach. A może to już czas, żeby zrobić własną? Z czego? Z tego, co jest w domu: z plasteliny, zabawek, makaronu, guzików. Niech ogranicza was tylko kres wyobraźni!
Karolina Stępniewska
Formalności po porodzie
formalności po porodzie
ustalenie ojcostwa
akt urodzenia

Formalności po urodzeniu dziecka 2023: co należy załatwić po porodzie?

Formalności po urodzeniu dziecka to obowiązek rodziców. Gdy opadnie euforia wywołana przyjściem na świat potomka, należy pomyśleć o zarejestrowaniu dziecka, sporządzeniu aktu urodzenia, zgłoszeniu urodzenia dziecka u pracodawcy. Sprawdź, co trzeba załatwić po narodzinach dziecka i gdzie należy to zrobić.
Magdalena Drab
suchy kaszel u dziecka
przeziębienie
kaszel u dziecka
kaszel suchy

Suchy kaszel u dziecka: przyczyny, diagnostyka, leczenie

Suchy kaszel u dziecka może pojawiać się z wielu przyczyn. Jeśli suchemu, męczącemu kaszlowi towarzyszy gorączka, może być to objaw infekcji wirusowych, takich jak np. zapalenie gardła. Wtedy konieczna jest wizyta u lekarza i podanie leków. W innym wypadku pomóc pomogą domowe sposoby na suchy kaszel.
Karolina Stępniewska
włoskie imiona
imiona dla dzieci

Włoskie imiona – żeńskie i męskie [krótkie, najpopularniejsze we Włoszech oraz polskie odpowiedniki]

Włoskie imiona brzmią jak muzyka. Nic dziwnego, przecież to język opery i poezji! Najpopularniejsze imiona włoskie dla dziewczynek i chłopców często mają swoje polskie odpowiedniki, a niektóre z nich dobrze brzmią w Polsce także w oryginalnej, włoskiej wersji.
Karolina Stępniewska
jak schudnąć po ciąży
ćwiczenia po ciąży
waga po ciąży

Jak schudnąć po ciąży? Tak szybko i skutecznie wrócisz do formy po porodzie!

Zastanawiasz się, jak schudnąć po ciąży? Najważniejsza jest zdrowa dieta. Dopiero na drugim miejscu znajduje się aktywność fizyczna, która na różne sposoby wspomaga proces odchudzania. Poza odżywianiem i ruchem są jeszcze inne czynniki, które pomagają schudnąć po ciąży.
Ewa Janczak-Cwil
prezent dla babci na święta
prezenty świąteczne
prezent dla babci

Prezent dla babci na święta: 10 oryginalnych pomysłów na świąteczny upominek

Prezent dla babci na święta wcale nie musi być nudny i banalny! Przedstawiamy listę najlepszych prezentów, które ucieszą każdą babcię, takich jak np. lampa solna, przepiśnik, biżuteria czy cyfrowa ramka na zdjęcia. Znajdziesz tu zarówno rzeczy praktyczne, jak i oryginalne, a wszystkie wybrane z miłością i w świetnych cenach.
Joanna Biegaj
Badania w ciąży
USG w ciąży
kalendarz badań w ciąży

Badania w ciąży: kiedy zrobić, jakie są obowiązkowe [harmonogram]

Badania w ciąży to najlepszy sposób, aby do minimum ograniczyć ryzyko ciążowych komplikacji. Niektóre z nich, jak badania krwi czy moczu, wykonuje się regularnie, inne, np. test obciążenia glukozą, tylko raz. Oprócz szeregu badań obowiązkowych można też wykonać badania dodatkowe, czyli zalecane. Przedstawiamy szczegółowy harmonogram najważniejszych badań w ciąży.
Karolina Stępniewska
co do kalendarza adwentowego
Boże Narodzenie
kalendarz adwentowy

Co do kalendarza adwentowego: pomysły na prezenty dla dzieci [zabawki i zadania]

Kalendarz adwentowy dla dzieci umili im oczekiwanie na Boże Narodzenie. Rodzice często jednak muszą się głowić, co włożyć do kalendarza adwentowego. Mogą się tam znaleźć dowolne prezenty: zabawki, kosmetyki albo zadania do wykonania. Skorzystaj z naszych podpowiedzi na drobiazgi do kalendarza adwentowego.
Joanna Biegaj
kołysanki dla dzieci
kołysanki
sen dziecka

Kołysanki dla dzieci: najładniejsze polskie teksty i melodie do snu

Kołysanki dla dzieci są zwykle spokojne, melodyjne i urzekają swoją prostotą. Najładniejsze kołysanki mogą być śpiewane wieczorem przed snem, a także w chwilach, w których chcemy, by dziecko się uspokoiło i wyciszyło. Kołysanki można śpiewać również dziecku, które jest jeszcze w brzuchu mamy. Podajemy teksty kołysanek i ich melodię. Obejrzyj wideo z popularnymi wykonaniami kołysanek-usypianek i naucz się je śpiewać.
Magdalena Drab
trzydniówka
infekcje u dzieci

Trzydniówka u dzieci: objawy i leczenie gorączki trzydniowej, zdjęcia wysypki

Trzydniówka u dzieci (rumień nagły, gorączka trzydniowa) to choroba, której charakterystycznym objawem jest wysypka. Zmiany na skórze pojawiają się kilka dni po gorączce i samoistnie znikają. Opisujemy, jakie objawy towarzyszą trzydniówce, co ją powoduje i jak wygląda leczenie.
Joanna Biegaj
SIDS u niemowląt
sen niemowlaka
sen dziecka
śmierć łóżeczkowa

SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. Co to jest i do kiedy występuje?

SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt, wzbudza strach u większości rodziców. Tymczasem zdarza się naprawdę rzadko i możesz wiele zrobić, by zminimalizować ryzyko. Dowiedz się, czy znane są przyczyny SIDS i kiedy jest największe ryzyko śmierci łóżeczkowej.
Karolina Stępniewska
nasiona chia w ciąży
czego nie jeść w ciąży
superfood

Nasiona chia: czy można jeść je w ciąży i podczas karmienia piersią?

Kobiety pytają, czy można jeść nasiona chia w ciąży. A co z jedzeniem chia podczas karmienia piersią? Na pytania o nasiona chia i bezpieczeństwo ich spożywania odpowiadamy wraz z dietetykiem.
Magdalena Drab
jak często kąpać dziecko
kąpiel niemowlaka
kąpiel dziecka
kąpiel nowoworodka

Jak często kąpać dziecko: czy niemowlę trzeba kąpać codziennie?

Odpowiadamy na pytanie, czy dzieci naprawdę muszą kąpać się codziennie. Zdaniem specjalistów zbyt częste kąpiele nie służą zdrowiu skóry. Nawet niemowlę nie musi kąpać się każdego dnia, wystarczy zmyć z twarzy i szyi resztki mleka i oczyścić okolice pieluszki, a kąpiel robić co 3 dni. Starsze dziecko może kąpać się jeszcze rzadziej.
Karolina Stępniewska
chrzest dziecka
chrzciny

Chrzest dziecka: absolutnie wszystko, co musisz wiedzieć, by ochrzcić dziecko

Chrzest dziecka wymaga szeregu przygotowań, dopełnienia formalności, zgromadzenia odpowiednich dokumentów. Wyjaśniamy, co trzeba załatwić w kościele przed chrztem, ile kosztuje chrzest dziecka i jakie są wymogi wyboru rodziców chrzestnych oraz parafii, w której odbędzie się ceremonia. Przeczytaj też, jak wygląda przebieg chrztu w kościele.
Luiza Słuszniak
olej z czarnuszki dla dzieci
pasożyty
witaminy dla dzieci
choroby dziecięce

Olej z czarnuszki dla dzieci: właściwości, dawkowanie, gdzie kupić

Olej z czarnuszki wzmacnia odporność, wspomaga leczenie alergii, astmy i AZS, dlatego warto stosować go u dzieci. Ważne jest jednak, by kupować sprawdzony olej. Jak go dawkować i od kiedy? Czy możliwe są skutki uboczne?
Joanna Biegaj