kobieta i smutek
fot. Fotolia

Poroniłam, boję się kolejnej ciąży

Co zrobić, gdy obawa przed kolejnym poronieniem uniemożliwia zajście w ciążę? Czy można jakoś przełamać strach i pozbyć się czarnych scenariuszy, które wciąż zaprzątają myśli? Odpowiada Julita Wojciechowska, psycholożka.
Joanna Karwat
Konsultacja: Julita Wojciechowska, psycholog
kobieta i smutek
fot. Fotolia
Zaszłam w ciążę i poroniłam. Potem znowu zaszłam w ciążę i... znowu poroniłam. Początkowo byłam pełna nadziei, teraz boję się, że kolejna ciąża skończy się tak samo. Mam wrażenie, że cały ten stres przeszkadza mi w zajściu w ciążę. Jak radzić sobie z lękiem przed poronieniem?    Gosia z Płocka

Ból po poronieniu zna każda kobieta, które przez to przeszła. Bólowi towarzyszy jeszcze strach przed kolejną ciążą, że z kolejnym dzieckiem znowu coś się stanie. Dlatego każda kolejna ciąża po poronieniu jest tak trudna. Traumatyczne przeżycie, wbrew woli, powraca w wyobrażeniach i wspomnieniach. Przygnębia też to, że nie można do końca mieć nad ciążą kontroli, a większa uważność czy ostrożność (np. ciągłe badania) nie dają uspokojenia.

Stres po poronieniu

Ważne, by spróbować nauczyć się pozytywnego patrzenia w przyszłość, oczekiwania dobrego rozwiązania, a swój stan zdrowia, obawy i ewentualne sygnały dające podejrzenie ryzyka omawiać z lekarzem, mężem, a nie samej zmagać się z nimi w myślach.
Zdenerwowanie i wyobrażanie sobie najgorszego scenariusza ciąży po poronieniu ma też swoje odzwierciedlenie w organizmie, poziomie hormonów stresu, napięciu mięśniowym. To nie służy ani tobie, ani zajściu w ciążę po poronieniu (przeczytaj: stres przyczyną niepłodności). Warto więc blokować negatywne myśli (wyobrażenia ponownej straty, wspomnienia z pierwszej ciąży), zwłaszcza jeśli nie są poparte faktami, np. wynikami badań, które uzasadniałyby twoje obawy.
Redakcja poleca: Nie lecząc zębów możesz doprowadzić do przedwczesnego porodu
Częste podjadanie oraz wymioty występujące we wczesnej fazie ciąży niszczą szkliwo zębów i powodują próchnicę. Zaniechanie wizyty u dentysty przez kobietę ciężarną może doprowadzić do zakażenia, co skutkuje poronieniem lub przedwczesnym porodem.

Żałoba po poronieniu

Strach przed kolejną ciążą może też wynikać z tego, co nazywa się utratą nieprzepracowaną (żałobą niedokończoną), a twój lęk to dalsze żegnanie się z utraconym dzieckiem, które utrudnia decyzję o ciąży po poronieniu. W takiej sytuacji warto przemyśleć możliwość porozmawiania z psychologiem, aby żal i smutek nie zakłócał radości z tego, co jest  źródłem nadziei (kolejna ciąża po poronieniu).

ZOBACZ TEŻ: kiedy znowu starać się o dziecko po poronieniu

Julita Wojciechowska
Konsultacja: Julita Wojciechowska, psycholog

Pracuje w Instytucie Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się zagadnieniami psychologii rozwoju człowieka: rolami rodzicielskimi matek, ojców i rozwojem dzieci.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy