​Na brak apetytu w ciąży skarży się nawet sześć na dziesięć ciężarnych. Problem zwykle dotyczy słabszego apetytu. Ale w skrajnych przypadkach u przyszłych mam pojawia się również silna awersja na niektóre pokarmy lub ogólny jadłowstręt. Szczególnie ten ostatni może źle wpływać na przebieg ciąży.

Reklama

Zwykle brak apetytu bywa jednym z pierwszych objawów ciąży. Ale może pojawić się też w kolejnych trymestrach ciąży. Należy odróżnić ogólnie słabszy apetyt w ciąży, który może mieć różne przyczyny, od awersji pokarmowych (na wybrane produkty lub dania). Uważa się, że te ostatnie są przeciwieństwem zachcianek ciążowych i tak jak one spowodowane są przez zmiany hormonalne w ciąży.

Jeśli niechęć do jedzenia utrzymuje się dłużej i towarzyszą jej inne objawy, warto zacząć działać, bo dziecko do dobrego rozwoju potrzebuje składników odżywczych dostarczanych codziennie wraz ze zdrową dietą.

Spis treści:

Brak apetytu w I trymestrze ciąży

Utrata apetytu to jeden z typowych pierwszych objawów ciąży. Kobieta może jeszcze nie wiedzieć, że jest w ciąży, a jej organizm już daje znać, że doszło do zapłodnienia. Pod wpływem ciążowych hormonów może zmienić się odczuwanie smaków i zapachów. To może przyczyniać się do awersji na niektóre pokarmy czy do uogólnionego słabszego apetytu.

Zobacz także

Utrata apetytu może pojawić się również w drugim miesiącu ciąży, kiedy zaczynają się ciążowe mdłości (wtedy wyraźnie rośnie w organizmie poziom gonadotropiny kosmówkowej hCG). Jeśli gorsze łaknienie nie utrzymuje się długo, nie należy się nim martwić. Można uznać je za stan typowy dla początku ciąży. Problemem mogą być przedłużające się zaburzenia łaknienia. Jeśli towarzyszą im silne mdłości i wymioty, niemożność zjedzenia jakiegokolwiek posiłku, ciężarna powinna być pod opieką lekarza.

Utrata apetytu w II trymestrze ciąży

Gorszy apetyt w drugim trymestrze ciąży może towarzyszyć utrzymującym się u niektórych ciężarnych w tym okresie mdłościom. Czasem przyczyna słabszego łaknienia ma związek z rosnącym brzuchem i pojawiającym się szybciej uczuciem pełności po jedzeniu. Zwykle jednak II trymestr ciąży to czas dobrego samopoczucia również przy stole. Wiele ciężarnych w tym okresie szczególnie musi uważać, żeby nie jeść za dwoje (tylko dla dwojga), bo apetyt im zazwyczaj dopisuje (zobacz też: Dieta w ciąży – co i ile jeść plus gotowe jadłospisy).

Brak apetytu w III trymestrze

Gorszy apetyt pod koniec ciąży może mieć związek z coraz większym brzuchem i uciskaniem dziecka na różne organy wewnętrzne, w tym również na żołądek. Ciężarna szybko czuje, że nie jest już w stanie więcej zjeść.

Na problemy z apetytem w III trymestrze może również wpływać ciążowe zaparcia, które nasilają się przed porodem. Inną bardzo przykrą dolegliwością zaburzającą apetyt jest zgaga ciąży.

W III trymestrze szczególnie ważne jest dbanie o częstsze jedzenie małych porcji i picie przez ciężarną odpowiedniej ilości wody.

Jadłowstręt w ciąży

Jadłowstręt w ciąży również może być spowodowany nadmiernym wyczuleniem na zapachy. Bywa też związany z silnymi wymiotami, nazywanymi hyperemesis gravidarum (niepowściągliwe wymioty ciężarnych). Są na tyle nasilone, że utrudniają przyjmowanie jakiegokolwiek jedzenia. Ciężarna, wymiotuje po każdym posiłku, a obawiając się kolejnych silnych torsji, często także unika jedzenia.

Czym innym są awersje pokarmowe, które dotyczą konkretnych produktów. Ciąża tak może wpłynąć na organizm przyszłej mamy, że jej ulubione wcześniej dania mogą okazać się wyjątkowo niesmaczne, brzydko pachnieć, a nawet powodować mdłości. Czasem dotyczy to niezdrowego jedzenia, zdarza się jednak także niechęć do wartościowych produktów.

Produkty, które najczęściej budzą awersje pokarmowe ciężarnych:

  • jajka
  • mięso
  • tłuste jedzenie
  • ostre dania
  • kawa

Co jeść przy braku apetytu w ciąży?

Przy braku apetytu w ciąży na pewno nie należy zmuszać się do jedzenia – to podstawowa zasada. Ciężarne zwykle martwią się, że jeśli nie mają apetytu na mięso, które zwykle jadły, to zaszkodzą dziecku. W takiej sytuacji warto zacząć eksperymentować z dietą i szukać nowych zdrowych smaków. Ciąża to idealny czas na wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Zdrowe jedzenie wcale nie musi być nudne i niesmaczne. Jest wiele produktów, które mogą być zdrowymi zamiennikami dla jedzenia, które przestało ciężarnej smakować.

Jak sobie radzić z brakiem apetytu w ciąży?

  • jedz mniejsze porcje, ale częściej – wybieraj potrawy, które lubisz,
  • wprowadź do diety koktajle: warzywne, owocowe lub owocowo-warzywne – stanowią porcję cennych substancji odżywczych, możesz dowolnie zmieniać ich składniki, dopasowując smak do swoich preferencji,
  • staraj się dużo pić – jeśli przez kilka dni zjesz mniej, dziecku nic się nie stanie, ale codziennie musisz pamiętać o odpowiednim nawodnieniu (najlepszym napojem dla ciężarnej jest woda),
  • jedz awokado – ma delikatny smak, który zwykle akceptują ciężarne nawet przy silnych mdłościach. Należy ono do kategorii superfoods, ze względu na swoje właściwości. Awokado możesz zjeść samo, pokropione cytryną i lekko posolone, możesz też przyrządzić pastę z awokado albo dodać go do koktajlu,
  • podjadaj migdały – najlepiej sparz je wcześniej i zdejmij skórkę, migdały dostarczą sporo kalorii i substancji odżywczych, pomogą też przezwyciężyć ciążowe mdłości.
  • szukaj nowych dań, które mogą rozbudzić twój apetyt – jeśli tylko nie czujesz silnej awersji do jedzenia, możesz przeglądać przepisy kulinarne, oglądać programy o gotowaniu, czasem same zdjęcia i opisy potraw sprawiają, że rośnie apetyt. Ale – uwaga – efekt może być też odwrotny, sama poczujesz, jak jest w twoim przypadku.

To ważne: jeśli brak apetytu w ciąży trwa długo towarzyszą silne mdłości i wymioty albo utrata wagi, konieczne poradź się lekarza. Powiedz lekarzowi, jeśli odczuwasz apetyt na dziwne smaki (np. na kredę), to może świadczyć o brakach ważnych składników odżywczych. Sprawdź, jakie przyczyny mogą mieć różne zachcianki w ciąży.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama