Reklama

Łożysko przodujące jest nisko osadzone i znajduje się najbliżej kanału rodnego, czyli na dole macicy, często zasłaniając przy tym szyjkę macicy. Takie umiejscowienie się łożyska nie jest właściwe i typowe. Łożysko przodujące nie wpływa jednak na odczuwanie ruchów dziecka. Dziecko rozwija się normalnie i prawidłowo rośnie. Kobieta w takim stanie powinna się jednak bardzo oszczędzać, dużo leżeć i odpoczywać. Łożysko przodujące rozpoznaje się u ok. 1% kobiet ciężarnych.

Reklama

Spis treści:

  1. Łożysko przodujące - co to jest?
  2. Łożysko przodujące – objawy
  3. Łożysko przodujące – przyczyny
  4. Łożysko przodujące – zagrożenia
  5. Łożysko przodujące – zalecenia

Łożysko przodujące - co to jest?

Łożysko przodujące polega na nieprawidłowym umiejscowieniu łożyska w macicy. Prawidłowo ułożone łożysko powinno znajdować się na ścianie macicy. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy jest ono umiejscowione (całkowicie lub jedynie częściowo) w dolnym odcinku macicy. Łożysko przodujące jest powikłaniem ciążowym, które stwierdza się po 20. tygodniu ciąży. Wyróżnia się kilka rodzajów:

  • łożysko nisko usadowione: łożysko mieści się nisko w macicy, ale nie ma bezpośredniej styczności z szyjką macicy;
  • łożysko brzeżnie przodujące: łożysko styka się z szyjką macicy swoim brzegiem;
  • łożysko częściowo przodujące: łożysko znajduje się nad szyjką macicy i częściowo ją zasłania;
  • łożysko centralnie przodujące: łożysko całkowicie zakrywa ujście szyjki macicy.

Łożysko przodujące – objawy

Objawy łożyska przodującego to mało obfite i bezbolesne krwawienie z dróg rodnych. Na początku nie jest szczególnie intensywne, jednak z czasem nasila się i może doprowadzić do krwotoku. Powikłanie to może także występować bez krwawienia. Gdy do krwawienia dochodzi w ll i lll trymestrze ciąży - zazwyczaj jest ono spowodowane właśnie łożyskiem przodującym.

Łożysko przodujące – przyczyny

Za czynniki ryzyka, które mogą spowodować pojawienie się łożyska przodującego, uważane są:

Łożysko przodujące – zagrożenia

Łożysko umiejscowione w dole macicy może być przyczyną problemów w ostatnich tygodniach ciąży. Wówczas u wielu kobiet pojawiają się już pierwsze skurcze, często zupełnie niewyczuwalne, które jednak mają ogromne znaczenie na macicy – rozciągają ją i powodują, że zmniejsza ona swoją grubość. Na skutek tego łożysko może zacząć się przedwcześnie odklejać i wywołać krwawienia z dróg rodnych. Taka sytuacja jest niebezpieczna dla matki i dziecka.

Zatamowanie krwotoku przedporodowego jest niezwykle ważne, ponieważ może on wywołać tragiczne skutki, takie jak:

Łożysko przodujące – zalecenia

Metoda leczenia i zalecenia przy łożysku przodującym zależą od tego, na jakim etapie ciąży następuje rozpoznanie łożyska przodującego i w jakiej formie jest ciężarna. Jeśli stan zdrowia matki na to pozwala, a płód nie jest jeszcze w pełni rozwinięty - stosuje się leczenie zachowawcze. Lekarz może wtedy zalecić, by kobieta:

  • leżała
  • nie przemęczała się
  • była pod stałą obserwacją lekarską
  • unikała ćwiczeń fizycznych
  • zrezygnowała ze współżycia
  • zrezygnowała z wykonywania obowiązków zawodowych.

Czasami konieczna jest hospitalizacja i przyjmowanie leków. Jeśli ciąża jest już właściwie donoszona, najczęściej wykonuje się cesarskie cięcie, by zapobiec groźnemu krwotokowi.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama