Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Noworodek w szpitalu
Adobe Stock
Poród naturalny

Niedotlenienie okołoporodowe - skutki i rozwój dziecka, objawy, zapobieganie

Niedotlenienie okołoporodowe to komplikacja, która może wystąpić w trakcie porodu. Można zmniejszyć to ryzyko kontrolując czynniki takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzycę ciążową czy choroby krążeniowe.

Niedotlenienie okołoporodowe nazywa się także hipoksją porodową. Jest to zespół objawów, które pojawiają się w konsekwencji nieodpowiedniej i niedostatecznej dystrybucji tlenu podczas porodu. Jest to częsta przyczyna zgonów w okresie okołoporodowym, a dzieci, które rodzą się w takich okolicznościach wymagają specjalistycznej opieki neonatologicznej.

Spis treści:

  1. Niedotlenienie przy porodzie – czynniki ryzyka
  2. Ciężkie niedotlenienie noworodka
  3. Lekkie niedotlenienie mózgu u noworodka
  4. Objawy niedotlenienia płodu
  5. Niedotlenienie po porodzie – skutki i rozwój dziecka
    - Niedotlenienie przy porodzie a autyzm
  6. Niedotlenienie dziecka przy cesarce

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Niedotlenienie przy porodzie – przyczyny, czynniki ryzyka

Pierwszym krokiem, który może pomóc zapobiec niedotlenieniu przy porodzie, jest zdiagnozowanie ryzykownych czynników i otoczenie przyszłej mamy odpowiednią opieką. Czynniki ryzyka mogą jednak występować zarówno ze strony ciężarnej, jak i ze strony płodu.

Do niedotlenienia okołoporodowego ze strony mamy mogą przyczyniać się:


Ze strony płodu są to:

  • obrzęk płodu
  • zakażenie wewnątrzmaciczne
  • niedokrwistość u płodu


Do niedotlenienia przy porodzie mogą przyczynić się także czynniki, które występują przy samym porodzie. Porody, które nadmiernie się przedłużają, a także porody „zabiegowe” np. przy ciążach mnogich stanowią nieco większe ryzyko. Warto też zwracać uwagę na prawidłowy rozwój łożyska: zaburzenia takie jak zwłóknienia, niedorozwój czy przedwczesne odklejanie się łożyska mogą również zwiększać ryzyko wystąpienia niedotlenienia płodu. W trakcie porodu mogą także wystąpić komplikacje także jak wypadnięcie sznura pępowiny czy owinięcie pępowiny wokół szyi – one także mogą spowodować nieprawidłowe dotlenienie dziecka. Niedotlenienie okołoporodowego może być także skutkiem porodu kleszczowego

Ciężkie niedotlenienie noworodka

Ciężkie niedotlenienie zdarza się bardzo rzadko, nawet u jednego dziecka na tysiąc noworodków.

Maluchy cierpiące na ciężkie niedotlenienie na ogół dostają bardzo niskie punktacje w skali Apgar (0-3). To tzw. zamartwica, czyli stan zagrażający życiu dziecka. Często występują zaburzenia natury neurologicznej, bo to właśnie mózg jest najbardziej wrażliwy na nieprawidłowe dotlenienie. Dziecko może także wpaść w śpiączkę.

Lekkie niedotlenienie mózgu u noworodka

Lekkie niedotlenienie zdarza się znacznie częściej niż ciężkie, ale też daje znacznie bardziej pozytywne prognozy na prawidłowy rozwój dziecka. Największą rolę odgrywa tutaj czas niedotlenienia i jego skala - a na nie bardzo często mają wpływ czujność i profesjonalizm lekarzy. Niestety, zdarza się także, że zarówno ciężkie, jak i lekkie niedotlenienia okołoporodowe są skutkiem zaniedbań ze strony lekarzy bądź personelu szpitala. Jedną z częstych przyczyn niedotlenienia jest niewykonanie lub zbyt późne wykonanie cesarskiego cięcia przy jasnych wskazaniach do wykonania tego zabiegu - w takiej sytuacji mama powinna zasięgnąć opinii innego zaufanego lekarza i poszukać pomocy prawnej.

Objawy niedotlenienia płodu

Jeśli noworodek wykazuje objawy niedotlenienia już przed przyjściem na świat – szybsza diagnoza zwiększa jego szansę na prawidłowy rozwój i przeżycie.

Do nieprawidłowych objawów należą na przykład zielone wody płodowe, słaba ruchliwość płodu oraz odstające od normy zapisy KTG.

Niedotlenienie po porodzie – skutki i rozwój dziecka

Lekkie niedotlenienie okołoporodowe może nie wpłynąć w żadnym większym stopniu na rozwój dziecka, jednak w przypadku cięższego niedotlenienia mogą wystąpić bardzo poważne skutki. Wpływ niedotlenienia na dalszy rozwój malucha i organy, na które wpłynie, zależy od dokładnego czasu niedotlenienia, a także stopnia deficytu tlenu.

Najpoważniejsze skutki ciężkiego niedotlenienia okołoporodowego to:

Niedotlenienie przy porodzie a autyzm

Chociaż przyczyn autyzmu najczęściej szuka się w genetyce, powstałe na skutek niedotlenienia mikrouszkodzenia w mózgu mogą wpływać na rozwój i zaburzenia w genach, które doprowadzą do tego zaburzenia. 

Niedotlenienie dziecka przy cesarce

Z jednej strony poród naturalny powoduje u dziecka ucisk na klatkę piersiową, który pozwala mu pozbyć się płynu owodniowego zalegającego w płucach. Z drugiej – poród przez cesarkę pozwala uniknąć konsekwencji owinięcia się dziecka pępowiną, które może bezpośrednio prowadzić do niedotlenienia. Jeśli jednak cesarskie cięcie przeprowadzane jest bez wskazań medycznych, a także bez świadomości o możliwych skutkach – dziecko może być bardziej narażone na niewydolność oddechową. Najważniejszym elementem jest tutaj jednak stała komunikacja z lekarzem prowadzącym, jego czujność i dobór metody porodu, która będzie maksymalnie korzystna dla dziecka.

Zobacz też:

skurcze przepowiadające przed porodem
AdobeStock
Przygotowania do porodu
Skurcze przepowiadające: jak wyglądają i jak je odróżnić od porodowych (czy bolą?)
Skurcze przepowiadające, czyli Braxtona-Hicksa, to znak, że twój organizm zaczął przygotowania do porodu. Bóle przepowiadające zwykle są nieregularne, ale czasem dość silne, dlatego trudno je odróżnić od pierwszych skurczów porodowych. Na krótko przed porodem skurcze przepowiadające mogą pojawiać się nawet co 20 minut i trwać po dwie minuty każdy.

Skurcze przepowiadające nie są na tyle skuteczne, by wypchnąć dziecko. Mogą jednak w 9 miesiącu ciąży zapoczątkować proces skracania i rozwierania się szyjki macicy. Bóle przepowiadające to tylko trening macicy przed porodem. Częste, silne skurcze Braxtona-Hicksa dadzą ci przedsmak porodu, jeszcze zanim się on na dobre zacznie. Skurcze przepowiadające raczej nie bolą, ale na krótko przed porodem mogą być uciążliwe (stąd potoczne określenie: bóle przepowiadające). Spis treści: ​ Skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa) - co to? Skurcze przepowiadające – jakie to uczucie? Silne skurcze przepowiadające – ile trwają? Jak rozpoznać skurcze przepowiadające? Skurcze przepowiadające a porodowe Bóle krzyżowe przepowiadające – co to takiego? Skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa) - co to? Skurcze przepowiadające nazywane są też  skurczami Braxtona-Hicksa  (od nazwiska XIX-wiecznego angielskiego ginekologa, Johna Braxtona-Hicksa, który opisał je jako pierwszy). Inne pojęciem, jakim się je określa, to bóle przepowiadające. Nazwa nie do końca oddaje ich charakter, ponieważ zwykle skurczom przepowiadającym nie towarzyszą dolegliwości bólowe (ból podczas skurczu może być odczuwalny pod koniec ciąży). Skurcze przepowiadające polegają na napinaniu się tkanki mięśniowej macicy. Potocznie nazywa się je treningiem macicy przed porodem, która dzięki skurczom przepowiadającym przygotowuje się do czynności skurczowej towarzyszącej narodzinom dziecka.  Skurcze przepowiadające – kiedy się pojawiają? Zwykle w drugiej połowie ciąży, a jednym z ich objawów jest twardy brzuch (mówi się o tym również jako o stawianiu się brzucha lub macicy). Z reguły są krótkie, ale im bliżej terminu porodu, tym częściej się pojawiają ( częste skurcze przepowiadające  nie powinny...

skurcze porodowe
Adobe Stock
Przygotowania do porodu
Skurcze porodowe: jak je rozpoznać? Kiedy jechać do szpitala, gdy czujesz skurcze przed porodem?
Skurcze porodowe oznaczają rozpoczęcie akcji porodowej. Na początku przypominają skurcze przepowiadające, ale szybko zaczynają się od nich różnić. Wraz z postępem porodu pojawiają się coraz częściej i są coraz dłuższe. Podpowiadamy, jak odróżnić skurcze przedporodowe od porodowych, w jaki sposób je liczyć i kiedy jechać do szpitala.

Skurcze porodowe są regularne, często bolesne i powodują skracanie się i rozwieranie szyjki macicy aż do średnicy ok. 10 cm. Raczej trudno pomylić je ze skurczami przepowiadającymi, choć na początku mogą być do nich podobne. Pierwsze skurcze porodowe występują co ok. 15-20 minut i trwają ok. 15-40 sekund każdy. Gdy staną się częstsze, trzeba jechać do szpitala. Spis treści: Co to są skurcze porodowe Jak rozpoznać skurcze porodowe Skurcze porodowe a przepowiadające Skurcze przed porodem – kiedy jechać do szpitala Jak liczyć skurcze porodowe Co to są skurcze porodowe? Skurcze porodowe to skurcze macicy, którym początkowo towarzyszą zmiany w wyglądzie szyjki macicy – ulega ona skróceniu i rozwarciu, otwierając przed dzieckiem drogę na świat. Gdy rozwarcie osiągnie maksimum, rozpoczynają się skurcze porodowe parte, czyli takie, których celem jest wypchnięcie dziecka z wnętrza macicy. Skurczom porodowym, które wpływają na szyjkę macicy, towarzyszą objawy, które kobiety opisują jako nasilone dolegliwości podobne do objawów towarzyszących menstruacji: są to bóle podbrzusza i rozległe bóle krzyża. Skurcze przedporodowe zaczynają się na szczycie macicy (dno macicy) i rozprzestrzeniają się w kierunku jej dolnych części. Po skurczu mięśnie ulegają częściowej relaksacji, ale po każdym skurczu stają się nieco krótsze, co skutkuje tzw. zgładzeniem szyjki macicy i jej rozwarciem. Skurcze porodowe nie zanikają i nie ustępują aż do zakończenia porodu. To odróżnia je od skurczów przepowiadających. Jeśli skurcze porodowe się rozpoczną, nasilają się, stają coraz częstsze, a w końcu przechodzą w skurcze parte. Podczas samego porodu mogą na chwilę ustać, wydaje się, że zanikają lub całkowicie ustąpiły. Zwykle to tylko jednak przerwa na odpoczynek, którego potrzebuje mięsień...

jak liczyć skurcze porodowe
AdobeStock
Przygotowania do porodu
Jak liczyć skurcze porodowe – prawidłowy sposób pomiaru
Wiele ciężarnych zastanawia się, jak liczyć skurcze porodowe. Liczenie ich i mierzenie odstępów między nimi pomaga dotrzeć do szpitala we właściwym czasie. Na porodówce najlepiej nie zjawiać się ani zbyt wcześnie, ani tym bardziej zbyt późno. Sprawdź, jak liczyć częstotliwość skurczów porodowych.

W liczeniu skurczów porodowych najważniejsza jest informacja o ich częstości i czasie trwania. Po tych informacjach lekarz lub położna jest w stanie określić na jakim etapie porodu jest ciężarna. Im większa częstotliwość skurczów i dłuższy czas ich trwania, tym mniej czasu zostało do przyjścia dziecka na świat. Spis treści: Liczenie skurczów porodowych Jak liczyć skurcze porodowe? Ile trwają skurcze przed porodem Liczenie skurczów porodowych Liczenie skurczów porodowych daje dwie korzyści. Po pierwsze – jeśli zgłosisz się do szpitala, będziesz umiała odpowiedzieć na pytanie, od jak dawna je czujesz, kiedy stały się regularne i co ile minut się pojawiają. To dla personelu medycznego bardzo ważna informacja. Po drugie – dzięki mierzeniu skurczów nie pojedziesz na porodówkę za wcześnie. Zdarza się, że rodzące, które przyjeżdżają na bardzo wczesnym etapie porodu, są odsyłane do domu, co wywołuje zbędny dodatkowy stres. W liczeniu skurczów porodowych pomoże stoper, zegarek z sekundnikiem lub specjalna aplikacja , która sama wyliczy czas trwania skurczu, odstępy między skurczami, a nawet pozwoli zaznaczyć siłę skurczu. Zapisze też wszystkie pomiary, dzięki czemu w łatwy sposób będzie można pokazać lekarzowi, jak zmieniała się częstotliwość skurczów, czas ich trwania i ich nasilenie. Aplikacje tego typu są bezpłatne i dostępne w sklepach z aplikacjami na smartfony. Jak liczyć skurcze porodowe? Jeśli zamierzasz skurcze porodowe liczyć ręcznie, przygotuj kartkę w kratkę i zrób tabelę. Zapisz godzinę, o której zaczynasz mierzyć skurcze. W tabeli umieść rubryki: czas trwania skurczu, przerwa między skurczami oraz siła skurczu. Weź stoper albo włącz w telefonie funkcję stopera. Gdy zaczniesz odczuwać skurcz, włącz stoper, gdy ustąpi, zobacz ile trwał, nie resetuj stopera! Zapisz czas trwania...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz