Trzeci trymestr ciąży zaczyna się od 27 tygodnia i trwa ok. 14 tygodni (jak dwa poprzednie). Jego finalny czas zależy od tego czy dziecko przyjdzie na świat wcześniej czy z lekkim opóźnieniem. Dolegliwości, które mogą pojawiać się w ostatnim trymestrze, potrafią być naprawdę uciążliwe, jak np. powracające mdłości, lub niepokojące, czego przykładem bywają skurcze przepowiadające o różnym natężeniu. Wyjaśniamy, na co uważać podczas ostatniego etapu ciąży.

Reklama

Spis treści:
Niepokojące objawy w trzecim trymestrze ciąży

Inne dolegliwości w trzecim trymestrze ciąży

Niepokojące objawy w trzecim trymestrze ciąży

Ostatni trymestr ciąży może być wyjątkowo uciążliwy – brzuch staje się coraz większy, a kręgosłup coraz ciężej znosi dodatkową wagę. Możesz także odczuwać mdłości, bóle kręgosłupa lub silne zmęczenie. Jak sobie z tym radzić i co mogą oznaczać poszczególne dolegliwości?

Mdłości, chudnięcie, brak apetytu

Brak apetytu w trzecim trymestrze najczęściej spowodowany jest przez mdłości – mogą one występować zwłaszcza pod wpływem głodu bądź po obfitszych posiłkach. Należy więc pamiętać o rozważnym, regularnym jedzeniu mniejszych porcji. Warto także unikać ciepłych napojów i sięgnąć po chłodniejsze, które poprawiają metabolizm. Jeśli zdarzają się częste wymioty – należy nawadniać organizm niegazowaną wodą i skonsultować się z lekarzem.

Zobacz także

Ból w podbrzuszu w III trymestrze ciąży

Jeśli odczuwasz skurcze podbrzusza w trzecim trymestrze, prawdopodobnie są spowodowane:

  • skurczami Braxtona-Hicksa, czyli tzw. skurczami przepowiadającymi. Przygotowują one organizm do porodu, ale nie są groźne.
  • stanem przedrzucawkowym, który jest bezpośrednio związany z wysokim nadciśnieniem przyszłej mamy. Jest to potencjalnie groźna sytuacja, która zagraża zarówno ciężarnej, jak i dziecku. Należy ją jak najszybciej zgłosić w szpitalu.
  • odklejeniem się łożyska, które zazwyczaj sygnalizuje twardy brzuch w ciąży, ból, silne skurcze oraz krwawienie z dróg rodnych. Wymaga to szybkiej interwencji lekarza, dlatego jeśli odczuwasz te objawy – jak najszybciej udaj się do szpitala.
  • porodem. Jeśli termin się zbliża, a przyszła mama zaczyna odczuwać regularne i nasilające się skurcze – może to oznaczać rozpoczęcie porodu.

Końcówka ciąży i ból pleców

Powiększająca się macica uciska nerw kulszowy – stąd ból pleców. To dlatego masz wrażenie, jakby rozrywało cię w krzyżu. Co robić? Pilnuj pleców – powinny być wyprostowane. I brzucha – nie wypychaj go do przodu (nie obciążysz odcinka lędźwiowego kręgosłupa). Długie stanie czy siedzenie w jednej pozycji nie polepszą sytuacji. Dlatego przenoś ciężar z nogi na nogę, postaw jedną stopę na stołeczku, a gdy planujesz pracę przy biurku, podłóż poduszkę pod plecy. Próbowałaś masażu? A ciepłego okładu? Mogą pomóc. Zalecany jest odpoczynek, najlepiej z wysoko uniesionymi nogami zgiętymi w kolanach. Nic nie pomaga? Poproś lekarza o zestaw ćwiczeń.

Senność i zawroty głowy w III trymestrze

Czujesz się zmęczona, bo jesteś cięższa, bo się nie wysypiasz, bo w twojej głowie kłębi się pełno myśli. Twój organizm daje ci sygnał: odpocznij. Zrelaksuj się, połóż na chwilę, pójdź na spacer. Nie pomaga? Powiedz o tym lekarzowi, może zleci badanie krwi. Anemia to częsta dolegliwość końcówki ciąży.

Płytki oddech pod koniec ciąży

Powiększająca się macica uciska przeponę i płuca. Co robić? Prostuj plecy, śpij w pozycji półsiedzącej, noś luźne ubrania. Rób ćwiczenia oddechowe (poproś lekarza, by pokazał, jak wykonywać je najlepiej), odpoczywaj. Jeśli poczujesz kłucie w klatce piersiowej i nie możesz złapać tchu, zgłoś się do ginekologa.

Trzeci trymestr ciąży i bezsenność

Brzuch zaczyna przeszkadzać w zasypianiu, macica uciska przeponę, malec nie daje spokoju, a do tego musisz ciągle biegać do toalety? Nie pij na wieczór kawy ani herbaty, zjedz lekkostrawną kolację (nie później niż dwie godziny przed snem), wypij szklankę mleka, wywietrz sypialnię, połóż się na łóżku w pozycji półsiedzącej, wycisz się (pomocne będą ćwiczenia relaksacyjne). Nie pomaga? Powtórz wszystko i uzbrój się w cierpliwość.

Parcie na pęcherz w trzecim trymestrze ciąży

Powiększająca się macica uciska także pęcherz. Pod koniec ciąży, gdy brzuch się obniży, odczucia będą intensywniejsze. Biegnij do toalety za każdym razem, gdy pojawi się taka potrzeba – lepiej nie narażać się na infekcję dróg oddechowych. Używaj wkładek higienicznych, ponieważ czasem, gdy np. kichniesz czy wybuchniesz śmiechem, możesz popuścić. Dlatego ćwicz mięśnie krocza: napinaj je na kilka sekund i rozluźniaj. I tak kilka razy w ciągu dnia.

Trzeci trymestr ciąży i obrzęki

Krew zatrzymuje się w naczyniach nóg, nie może swobodnie odpłynąć do serca i pojawia się opuchlizna. To normalne, że kostki mogą wtedy spuchnąć. Odpoczywaj z uniesionymi nogami, nie siedź długo w jednej pozycji, połóż stopy na podwyższeniu, nie krzyżuj nóg. Nie noś skarpetek ze ściągaczem. Pomaga założenie rajstop ściągających – zrób to z samego rana. Pij wodę. Jeśli obrzęki nie znikają po nocy, są duże i szybko narastają, opuchniętą masz twarz, to na wszelki wypadek zgłoś się do lekarza. Mogą być sygnałem stanu przedrzucawkowego.

Hemoroidy w trzecim trymestrze

Hemoroidy pojawiające się pod koniec ciąży mogą być skutkiem zaparć. Są bolesne. Jeśli do tej pory nie zmieniłaś diety, przerzuć się koniecznie na produkty bogate w błonnik (ciemny chleb, ryż brązowy), jedz świeże warzywa i owoce, pij dużo wody.

Trzeci trymestr ciąży: obolałe żebra

Trudno się dziwić, że bolą, kiedy w brzuszku szaleje maluszek – ma teraz tak mało miejsca, że czujesz każdy jego ruch. Gdy smyk ułoży się między żebrami, zmień pozycję, przeciągnij się. A nuż mu się to spodoba i ułoży się inaczej?

Inne dolegliwości w trzecim trymestrze ciąży

Może ci także doskwierać swędzenie brzucha - to jednak zupełnie normalne. Skóra się rozciąga i swędzi, więc smaruj ją balsamami nawilżającymi i natłuszczającymi.

W trzecim trymestrze mogą także nasilać się upławy. To normalne, że jest ich dużo. Ale jeśli zmieniły zapach lub barwę, np. są to brązowe upławy, zgłoś się do lekarza.

Zobacz też:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

dr n. med. Renata Jaczyńska

Specjalistka z zakresu położnictwa i ginekologii i perinatologii, specjalizuje się w diagnostyce prenatalnej. Pracuje na stanowisku Starszego Asystenta w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka
Reklama
Reklama
Reklama